Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

@snarc

pa, to je pitanje. mislim da je normalno zalagati se za neku pravednu globalnu distribuciju tereta posledica ratova na bliskom istoku, a to izmedju ostalog znaci da se turska malo isprazni, sto mi ne ide u prilog teze. sa druge strane ne znam nista o tome sta se zapravo desava u turskoj i kako se uopste nose sa tih 1,5 miliona. 

 

a vucic je inace jako glup ako misli da ce da se izvuce bez kvote i mnogo bi bolje bilo da je vec probrao nego da mu zapadne ono sto ostane posle nekoliko evropskih sita i reseta. tragedija je sto umesto da imamo proaktivan stav prema njima mi se ponasamo kao protocni bojler u obliku smajlija, umesto da pokusamo da iskoristimo nesto od nasledja i imidza koji je ovaj prostor imao. ova zemlja moze samo da profitira od novih ljudi. jedan jermenin iz alepa koga sam upoznao u parku je ostao 7 dana u bgd pokusavajuci da upozna i provali situaciju i onda se smorio kada je video da se na papire bas ceka jako dugo, do godinu dana.

Edited by yolo
Link to comment

Dobar je Yolara.

 

 

 

 

U cemu se, dakle, sustinski razlikujes od Jelene Milic i dela forumasa koje si kritikovao?

 

kad si vec u stalking modu, boli me kurac da ti objasnjavam, nadji saopstenje CEAS-a pa citaj, ako ti nije nesto jasno onda dodji pa pitaj, objasnicu ti.

Link to comment

Ne, zaista.

 

Kako se od Refugees welcome doslo do Refugees welcome, Economic migrants STOP?

 

Kako je to, osim izrazavanja empatije i vise humanizma, drugacije od Jelene Milic, Orbana, pa i Steins-a (koji se, potpuno razumljivo, slozio sa Yolovim resenjem)?

 

Da li su Afganistan i Eritreja  bas toliko drugaciji od Sirije da ih se poistoveti sa Kosovom, recimo?

Link to comment

Jelena Milic laznim izbeglicama naziva "huligane" koji su napali madjarsku policiju na Horgosu i time ugrozili prave izbeglice. Njeno saopstenje pisano na srpskom nosi naziv "Poziv izbeglicama da postuju javni red i mir". Nigde se tu ne pominje distinkcija na izbeglice i ekonomske migrante nego na ovo gore.

 

Ja sam napisao ono sto mogu da pretpostavim kao real politiku odgovornog dela Evrope, na celu sa Nemackom. Prospero je koliko shvatam to pitao - sta je konkretna odrziva politika.

 

Apsolutno ne mogu da reflektujem ovu situaciju niti da je pretocim u scenario koji mogu da zamislim sa kojim bi se licno slozio. To sto bih ja voleo i zeleo je naucna fantastika.

Edited by yolo
Link to comment

@snarc

pa, to je pitanje. mislim da je normalno zalagati se za neku pravednu globalnu distribuciju tereta posledica ratova na bliskom istoku, a to izmedju ostalog znaci da se turska malo isprazni, sto mi ne ide u prilog teze. sa druge strane ne znam nista o tome sta se zapravo desava u turskoj i kako se uopste nose sa tih 1,5 miliona. 

 

a vucic je inace jako glup ako misli da ce da se izvuce bez kvote i mnogo bi bolje bilo da je vec probrao nego da mu zapadne ono sto ostane posle nekoliko evropskih sita i reseta. tragedija je sto umesto da imamo proaktivan stav prema njima mi se ponasamo kao protocni bojler u obliku smajlija, umesto da pokusamo da iskoristimo nesto od nasledja i imidza koji je ovaj prostor imao. ova zemlja moze samo da profitira od novih ljudi. jedan jermenin iz alepa koga sam upoznao u parku je ostao 7 dana u bgd pokusavajuci da upozna i provali situaciju i onda se smorio kada je video da se na papire bas ceka jako dugo, do godinu dana.

 

Ammm..ne reci dva puta. Pricaju mi da su pre neki dan naisli neki ljudi i usli da provere koje je i kakvo stanje u vrsackoj kasarni..

Sem strazara na portirnici, niko tu nije dolazio godinama. Zakljucak se namece sam po sebi.

Link to comment

Jelena Milic laznim izbeglicama naziva "huligane" koji su napali madjarsku policiju na Horgosu i time ugrozili prave izbeglice. Njeno saopstenje pisano na srpskom nosi naziv "Poziv izbeglicama da postuju javni red i mir". Nigde se tu ne pominje distinkcija na izbeglice i ekonomske migrante nego na ovo gore.

 

Ja sam napisao ono sto mogu da pretpostavim kao real politiku odgovornog dela Evrope, na celu sa Nemackom. Prospero je koliko shvatam to pitao - sta je konkretna odrziva politika.

 

Apsolutno ne mogu da reflektujem ovu situaciju niti da je pretocim u scenario koji mogu da zamislim sa kojim bi se licno slozio. To sto bih ja voleo i zeleo je naucna fantastika.

 

Da.

 

I u suštini se slažem sa odgovorom, to je prosto smislen razvoj pozicija koje već postoje (Frontex, misije na Mediteranu protiv krijumčara, Šengen/Dablin, politika azila...), a problem će, IMHO, biti vreme, jer taj razvoj zahteva brzo upošljavanje i novca i ljudskih resursa (prihvatni centri, birokratija, sporazumevanje sa zemljama za readmisiju...) pa mi je strepnja veća od nare.

 

 

@SNARC

 

Napuštenih kasarni ima koliko hoćeš, doduše u mnogima ima zaostale gvožđurije pa i oružja i municije, što bi trebalo ukloniti i urediti za smeštaj; pisao sam o 1 valjevskoj kasarni kao mogućem prihvatnom centru kada je Čučković oštrio patku u Obrenovcu nad izbeglicama pre godinu i po dana.

Edited by Prospero
Link to comment

Dobar je Yolara.

 

 

... i meni ovo zapalo za oko.

 

Prvi citirani post je sav od idealizma drugi je od realnog uvida u situaciju na terenu.

 

Cinjenica je da ekonomski migranti koriste izbegle iz ratom zahvacenih podrucja kao stit, moralnu ostricu kojom probijaju sve argumente preplasene Evrope. Budimo realni, nisu bas nijanse u pitanju. Naravno da je svaki covek sa svojom zivotnom pricom/ambicijama/strahovima prica za sebe ali neko ko je spreman da ubaci porodicu u ljudima prepunjen gumeni camac i otisne se na pucinu nije isto sto i tip koji je prodao stan (za sicu) pa krenuo da se šlepa uz ljude koji su pobegli iz ruševina.

 

I ipak bih izbegao bilo kakvo poredjenje Yoloa sa Jelenom Milic, neukusno je.

Edited by Caligula
Link to comment

Ammm..ne reci dva puta. Pricaju mi da su pre neki dan naisli neki ljudi i usli da provere koje je i kakvo stanje u vrsackoj kasarni..

Sem strazara na portirnici, niko tu nije dolazio godinama. Zakljucak se namece sam po sebi.

 

 

Pa kooperativan je Vucic, nije kao Slovakije, Rumunije itd.

Link to comment

Ammm..ne reci dva puta. Pricaju mi da su pre neki dan naisli neki ljudi i usli da provere koje je i kakvo stanje u vrsackoj kasarni..

Sem strazara na portirnici, niko tu nije dolazio godinama. Zakljucak se namece sam po sebi.

 

vojska je dobila pre nekoliko nedelja da dostavi popis praznih kapacitete na centralno mesto i vec je napravljen odabir objekata gde se postavljaju kreveti ili madraci. bizarno je da to nisu samo ocekivane pozicije nego i mesta tipa pozarevca, evo i vrsca itd. mislim da ce to tek biti ultra mega giga spektakl za CNN kada srbija pohrani nekoliko desetina hiljada na sigurno i suvo do proleca.

Edited by yolo
Link to comment

Te zemlje (EU) su promovisale takva prava & ideje na lokalu tj u predmetnim, trećim zemljama, nisu promovisale neograničeno pravo života u Nemačkoj svakome ko to poželi.

 

 

Ove crtice o osveti™ Evropi (današnjoj, celoj) za kolonije koje su držale 2-4 evropske države pre 50 i više godina je zapravo u istom (ne)logičkom košu sa svećenjem™ Turcima™ i prenosom "istorijske krivice" krvlju kroz generacije. Slipery vam je taj slope, veoma.

 

Ozbiljno pitam. Exporting democracy - importing casualties, meni to deluje kao fair exchange. I trenutni drzavljani Nemacke, Velike Britanije, Svedske, Norveske su, osim ako nisu mnogo matori, rodjeni u odredjenom blagostanju, da ne kazemo da su imali srece po rodjenju. Naravno, postovanjem zakona i pravila su doprineli odrzavanju tog blagostanja ali niko ne moze da garantuje da to nece ciniti i bivsi gradjani Sirije, Avganistana ili Iraka koji su dosli jer prosto zele da zive bolje. Zasto bi, na primer, Nemac imao veca prava na Nemacku od, na primer, Sirijca ako vec smatra da ima pravo da odredjuje sta je za tog Sirijca bolje u Siriji (ne kazem da je to radjeno, samo navodim kao primer)? Zasto bi Amerikanci imali pravo da izvoze demokratiju u Irak a Iracani ne bi imali pravo da se odvezu do Amerike i uzivaju u americkoj demokratiji kao i svi drugi Amerikanci? To bi valjda trebalo da ide u oba smera.

 

Uopste ovde ne govorim o osveti vec o razumnom prihvatanju posledica u svetu u kojem jednostavno vise nije moguce biti bezbedan od posledica zato sto si isuvise daleko. Isuvise daleko vise ne postoji. Ako si Libijcima oduzeo zdravstvenu i socijalnu zastitu, besplatne skole, zivotni standard i bezbednost jer ti se nije dopadao njihov diktator valjda bi trebalo da imas toliko obzira da im to sto si im oduzeo na neki nacin nadoknadis. Ako si u Iraku gradjane te zemlje ostavio na milost i nemilost onom olosu iz ISIS zasto te cudi sto oni bas kod tebe hoce da se uklone od tog olosa? Lepo ih pustis unutra, izvinis im se zbog toga sto su morali da se maltretiraju usput i teras dalje.

 

Pa cak i da nisi pravio nikakvu stetu, sta bi falilo da kod sebe primis i dovedes ljude koji hoce da dele sudbinu s tobom? Sta bi falilo Srbiji da kod sebe naseli deset hiljada, sto hiljada pa cak i milion izbeglica koji hoce da rade i da normalno zive od tog svog rada? Da sam na mestu Vucica svakome od izbeglica koji prolaze kroz Srbiju bih ponudio da ostane ako hoce. OK, nemam puno ali to sto imam nudim, kome je to dovoljno dobro je dosao. Lekara, inzenjera, profesora, fudbalskih trenera, pa i zemljoradnika, frizera, gradjevinaca, cobana nikad dosta, pola drzave nam smrdi prazno. Kome nije dovoljno, eto mu Skandinavije i neka mu je srecan put.

 

Naravno, ima i jednostavnija alternativa - nemoj praviti od tih ljudi uboge siromahe zbog sopstvenog profita. Ako ih vec pravis nemoj da se cudis sto hoce da dodju kod tebe da malo otkinu od tog profita koji si napravio.

Edited by harper
Link to comment

... Ako si Libijcima oduzeo zdravstvenu i socijalnu zastitu, besplatne skole, zivotni standard i bezbednost jer ti se nije dopadao njihov diktator

 

 

:o

 

ja mislio to izmislio Lazanski. btw. da ponovim link na sjajan tekst

 

 

 

Sta bi falilo Srbiji da kod sebe naseli deset hiljada, sto hiljada pa cak i milion izbeglica koji hoce da rade i da normalno zive od tog svog rada?

 

... khm, a sta ako za 10+ godina zaiskaju republiku :fantom:

Edited by Caligula
Link to comment

i mene zanima jako nacin na koji ce se hendlovati sav taj migrantski fraud za koji ni sam ne znam da li samo prateci aksesoar krize ili nesto bitnije. meni kao nekome ko podrzava pravo svakog da bira gde ce da zivi nije bitno da li je motiv rat iz ove godine ili od pre 10 godina, uvek je za seobu naroda motiv politicki, tj rat. ali u poslednja dva dana novine u npr nemackoj sve vise pisu o talasu otreznjenja, da recimo na intervjuima za registraciju ljudi bez pasosa koji se predstavljaju kao sirijci njihovi prevodioci (native sirijci) otkrivaju da oni ne govore sirijski arapski vec neki drugi. to je recimo ona vrsta prevare koja ce kod jednog broja ljudi pokolebati bezuslovnu podrsku, iako je u njenoj pozadini opet birokratska odluka (npr nemacke da suspenduje dablin 3 za sirijce). zasto je recimo OK pobeci iz alepa a nije iz erbila ili mosula koji drzi ISIS, to bezi mom rasudjivanju. ja se jako bojim da se takvi slucajevi kakvih ima mnogo, ili pakistanski ili iranski migranti, ne budu koristili za efektnu propagandu generalnog tipa koja ce liciti na onu sa pocetka migranstke krize dok teske slike nisu slomile srca. meni je stvarno zao to sto pristojna nemacka priprema za ovo, koja je iznedrila suspenziju dablina za sirijce, nije to prosirila i na nekoliko drugih teritorija gde je ili je do skora bio rat i gde zaista nema uslova za zivot.

 

a afganistance treba isporuciti americi, win win.

Edited by yolo
Link to comment

Uvek se radila lingvisticka analiza, odavno vec razni Afrikanci npr dolaze trazeci azil na konto zemalja koje su u ratu tamo. I to je kako sam citala i najpouzdanija analiza (prosto recimo meni ne bi poslo za rukom da ubedim nekog da sam iz Uzica a ne iz Bosne i sl). Nista novo dakle, i toga je lokalno stanovnistvo na zapadu vrlo svesno. opet to na stranu, gro ovih izbeglica jeste iz Sirije, i to je bar ja mislim takodje ljudima jasno.

Link to comment

Evropa je jedan najobicniji skup interesnih sfera i trgovinskih/ekonomskih partnera sa minimumom mehanizama i birokratije za kakvo takvo funkcionisanje trgovinske/monetarne unije. Kakve crne evropske vrednosti vas spopale, a kamo li zajednicko delanje za dobrobit covecanstva. Bullshit.

 

Zajednicke, dobro promisljene dugorocne strategije, kao i svaki put do sada, nema niti ce je biti. Svaka od clanica ce se ad hoc nositi sa problemima i izazovima u skladu sa svojim sebicnim trenutnim interesima jer drugacije ne moze. Vlade su izabrane da svojim ljudima obezbede prosperitet. Svaka koja tu zakaze, pa ma kakve plemenite namere i ideje gurala, ako je na konto svojih biraca ima da leti pod led u roku od odmah. Rast, rast, rast.. to se trazi burazeru. Sa dva bmw-a na tri. Ne sa dva na jedan, nece da moze. Pa sta god da je visi cilj i na duze staze pametnije. Nema na duze staze. Nijedna generacija u istoriji nije umela tako da razmislja, pa nece ni ova. Mozda za jedno sto godina (i to jedino ako kurzweil bude u pravu), za sad je bespredmetno kritikovati "Evropu" i njene "vrednosti" jer to ne postoji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...