Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Nemam ja ništa protiv toga da se juri kinta, ali onda to ne treba zamotavati u nekakve političke oblande. Lepo napraviš kontinentalnu ekonomsku zajednicu tipa ASEAN-a i NAFTE, ukineš ekonomske barijere (carine, liberalno devizno poslovanje, itd.), donosiš opšta privredna pravila na kontinentalnom nivou koja potpisnici poštuju, i to je to. Nema potrebe za kojekakvim naddržavnim institucijama i gomilom birokratije koja donosi pravilnike o dozvoljenom stepenu zakrivljenosti krastavaca, a to maskiraš kojekakvim imaginarnim i lažnim idejama o evropejstvu i solidarnosti, koje se raspadnu prvom prilikom kada je gusto.

 

ne moze, mora vojni savez pre svih da opstane, a tu vec mora i politicka pozadina.

Link to comment

mozda bi geprat mogao da kaze kako se on osecao devedesetih kada bi cuo da neki Nemac/Englez/Amerikanac kaze za Srbiju ono sto je on malocas rekao za Madjarsku?

ne sećam se. što može da znači da mi nije bilo bitno. tada nisam imao ni malo lepo mišljenje o sopstvenoj državi. da ne nabrajam imena i toponime.

Link to comment

Za sada su nase vlasti (aka Vucic) reagovale tako sto je javno obznanjeno da ce dati azil izbeglicama u okviru kvote koja bude dogovorena na nivou Evropske Unije, sto je prilicno fer pristup.

 

Ne ulazim u motivaciju niti procese u njegovom malom mozgu, ali je cak i to za deset redova velicine bolje i ljudskije nego ono sto je, recimo, izjavio slovacki premijer (necemo nikoga, nemamo nista sa njima, blabla zig hajl truc truc).

 

super im je to skrivanje iza kvota (ne mislim na AV vec prvenstveno na EU zemlje). niko ne primecuje da su te kvote X a broj izbeglica 10X?

sta je plan za ostalih 9 desetina?

Link to comment

super im je to skrivanje iza kvota (ne mislim na AV vec prvenstveno na EU zemlje). niko ne primecuje da su te kvote X a broj izbeglica 10X?

sta je plan za ostalih 9 desetina?

Međuprostor i kampovi van eu. To čini mi se sada dosta jasno.
Link to comment

super im je to skrivanje iza kvota (ne mislim na AV vec prvenstveno na EU zemlje). niko ne primecuje da su te kvote X a broj izbeglica 10X?

sta je plan za ostalih 9 desetina?

 

Da znam odgovor na to pitanje ne bih tupio po tamo nekim forumima.

Link to comment

Ne znam, da je do mene ja bih i u mučenoj Srbiji pronašao neki budžet da te ljude organizovano prebacim od Preševa do Horgoša Šida. Ne verujem da bi puno koštalo (u Srbiji barem autobusa ima), lako se organizuje i pride pružiš kakvu-takvu pomoć tim ljudima kad već nemaš za nešto ozbiljnije.

 

Ne kažem da je za neku specijalnu osudu to što su svrstani u redovne putnike po redovnom cenovniku, samo cenim da bi bio lep gest koji bi mnogima od njih podigao moral a nekima bi možda značio i finansijski.

 

ispravio mesto zbog preciznosti. vlada srbije ocito nije ozbiljno shvatila vladu madjarske i najavljeno zatvaranje granicnih prelaza, to se najavljivalo danima i drzava je mogla da je htela da organizuje prevoz izbeglica prema hrvatskoj pre neki dan. ovako, ispao je picvajz na granici, madjarska vlada je uradila ono sto je najavila, izbeglice su iskoristile svoje pravo na protest u duhu svoje politicke kulture (setite se kako izgledaju demonstracije palestinaca na teriotorijama koje drzi izrael) a madjari su iskoristili svoje pravo da reaguju ostro sa policijom, jeste da je crni humor ali bar nisu reagovale kao recimo asadova policija i vojska kada su u siriji pocele demonstracije protiv rezima 2011. kako bilo, lepo radi delivery unit, sada se zdruzenim naporima nesposobnosti vlada dveju susednih zemalja stvorila slika za svet™ i svetski mediji ce biti puni toga.

 

nego, kamo vesti o izbeglicama koje cekaju kod kalea da predju na britansko ostrvo, nesto se secam i ograda i policije i paljenja guma i tako dalje sa francuske strane?

 

uzged napisano, slazem se sa ovim sto si napisao oko budzeta za organizovanje prevoza za izveglice od preseva do, sada sida jer je horgos ocigledno zatvoren do daljnjeg

Edited by Pontijak
Link to comment

Nista, sledeci put kada se Condor pojavi, mozemo samo da kazemo da je u pravu jer je na antiratnim skupovima u prvoj polovini devedesetih u Beogradu retko bilo vise od nekoliko stotina gradjana te da se masovno bacalo cvece na vojsku koja je pohodila Vukovar.

 

Nista ti tu nece pomoci ono, kontrola medija, opozicija, bla, bla... jer ce Condor reci da je ta opozicija bila jednako nacionalisticka, kao sto su Madjari jedino digli glas kada se Orban priblizio Putinu.

 

A ja Condor nisam.

 

A da ti prestanes da trolujes topik Condorom? Imas dole topik da se zalis moderaciji ako ti je zaostala neka primedba, za takve stvari ubuduce nemoj koristiti moje postove. A ako ti nesto nije jasno iz mog posta o tome kako deo madjarske javnosti vidi trenutno stanje u madjarskom politickom establismentu voljan sam da odgovorim na svako pitanje.

Link to comment

ja mislim da EU dogovora neće biti. jebe ih konsenzus. a da je moguće da se dogovore kvote bi bile izražene u procentima a ne fiksiranim brojevima.

Kvote u svakom slučaju nemaju mnogo smisla. Recimo da je Ahmed potpao pod slovačku kvotu i odobren mu je azil u Slovačkoj. Ko će sad da kontroliše da li je Ahmed ostao u Slovačkoj ili je odmah produžio za Nemačku? Kako god da okreneš ogromna većina izbeglica će ići u Nemačku i Švedsku nevezano za to gde im je odobren azil. Ako Nemci misle da će kvote u praksi zadržati sve te ljude u drugim zemljama EU srećno im bilo ali bojim se da su te njihove ideje o ograničavanju prijema ostvarive samo u varijanti u kojoj su se svi opasali žicom i uveli strogu pasošku/carinsku kontrolu na onih par mesta gde može da se prodje.

Link to comment

super im je to skrivanje iza kvota (ne mislim na AV vec prvenstveno na EU zemlje). niko ne primecuje da su te kvote X a broj izbeglica 10X?

sta je plan za ostalih 9 desetina?

 

 

Međuprostor i kampovi van eu. To čini mi se sada dosta jasno.

 

... odatle, nasi™ mogu da pricaju sta hoce, situacija na terenu ih nece pitati za zakon i teoriju.

Link to comment

Kvote u svakom slučaju nemaju mnogo smisla. Recimo da je Ahmed potpao pod slovačku kvotu i odobren mu je azil u Slovačkoj. Ko će sad da kontroliše da li je Ahmed ostao u Slovačkoj ili je odmah produžio za Nemačku? Kako god da okreneš ogromna većina izbeglica će ići u Nemačku i Švedsku nevezano za to gde im je odobren azil. Ako Nemci misle da će kvote u praksi zadržati sve te ljude u drugim zemljama EU srećno im bilo ali bojim se da su te njihove ideje o ograničavanju prijema ostvarive samo u varijanti u kojoj su se svi opasali žicom i uveli strogu pasošku/carinsku kontrolu na onih par mesta gde može da se prodje.

EU ne zna ili neće da reši problem izbeglica. Kvote su samo "Evo radimo na pronalaženju rešenja..."

Link to comment

Kvote u svakom slučaju nemaju mnogo smisla. Recimo da je Ahmed potpao pod slovačku kvotu i odobren mu je azil u Slovačkoj. Ko će sad da kontroliše da li je Ahmed ostao u Slovačkoj ili je odmah produžio za Nemačku? Kako god da okreneš ogromna većina izbeglica će ići u Nemačku i Švedsku nevezano za to gde im je odobren azil. Ako Nemci misle da će kvote u praksi zadržati sve te ljude u drugim zemljama EU srećno im bilo ali bojim se da su te njihove ideje o ograničavanju prijema ostvarive samo u varijanti u kojoj su se svi opasali žicom i uveli strogu pasošku/carinsku kontrolu na onih par mesta gde može da se prodje.

to kvotiranje bi moglo da posluži samo za tehnički prihvat izbeglica. za prvih mesec - dva njihovog boravka. posle toga kud koji, mili moji. najpre kod rođaka, prijatelja, novog poslodavca. ili,  trajno ukidanje šengena. a to bi koštalo.

Link to comment

Kvote u svakom slučaju nemaju mnogo smisla. Recimo da je Ahmed potpao pod slovačku kvotu i odobren mu je azil u Slovačkoj. Ko će sad da kontroliše da li je Ahmed ostao u Slovačkoj ili je odmah produžio za Nemačku? Kako god da okreneš ogromna većina izbeglica će ići u Nemačku i Švedsku nevezano za to gde im je odobren azil. Ako Nemci misle da će kvote u praksi zadržati sve te ljude u drugim zemljama EU srećno im bilo ali bojim se da su te njihove ideje o ograničavanju prijema ostvarive samo u varijanti u kojoj su se svi opasali žicom i uveli strogu pasošku/carinsku kontrolu na onih par mesta gde može da se prodje.

 

to je naravno tacno, ali ja mislim da je ratio iza ideje o kvotama da se oni koji su trenutno u prenatrpanim kampovima i slicnim nehumanim smestajima (IT, MT, HU) - to je valjda cifra od 160 K, ne? - raspodele po 28 zemalja radi humanijeg zbrinjavanja. To sto ce oni posle da koriste slobodu kretanja da odu negde je druga stvar, ali poenta je da azil zatraze - i dobiju - u recimo Letoniji, pa sta ce oni posle da rade, to je druga prica. Mislim, mozda gresim, ali jedino to bi imalo smisla u Schengenskom prostoru...

 

edit - Djordje brzi

Edited by Bat Bat
Link to comment

To je OK. Onda im (Nemcima i njihovoj Evropskoj Komisiji) još samo ostaje da nekako reše sitan tehnički problemčić koji se ogleda u tome da velesile iz istočne Evrope prilično direktno šalju na troskoke i njih i njihovu ideju da se izbeglice makar registruju po kvotama a posle neka idu gde hoće.

Link to comment

To je OK. Onda im (Nemcima i njihovoj Evropskoj Komisiji) još samo ostaje da nekako reše sitan tehnički problemčić koji se ogleda u tome da velesile iz istočne Evrope prilično direktno šalju na troskoke i njih i njihovu ideju da se izbeglice makar registruju po kvotama a posle neka idu gde hoće.

 

narocito bi mogli da ih nagnaju TM u okviru CDU-ove evropske politicke familije gde sede i poljska i madjarska partija na vlasti

Edited by Bat Bat
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...