Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

oovaj madjarska na stranu, hrvatski izvanredni plan nije se ipak dosad pokazao kao narocito izvanredan...nema tranzita kao kroz srbiju sto je milanovic prizeljkivao. slovenci nece da se igraju.

Edited by Krošek
Link to comment

Ne znam meni je to zauzimanje stavova o nacijama malo lose posebno u ovakvim situacijama kada su glave usijane. Jedino sto nas deli od Mladjara je to sto je Vucic odlucio da izigrava dobrog Evropljanina inace da je sproveo tri dana medijske kampanje i krenuo da dize zid na granici sa Makedonijom imali bi isti ili slican rezultat.

 

 

Nije posebno bitna stvar ali kada su stravi vec pocele da se krecu u tom pravcu nije lose pomenuti i taj trend na ovom topicu. Ne ne rade dovoljno kao ni ostatak Evrope. Madjarska zasluzuje potpunu osudu samo to ne treba da preraste u "Madjari su fasisti".

mislim da sam u oba posta napisao "danas". danas o mađarima ovdašnjim i tamošnjim mislim vrl loše. naravno da svaki političar može prekomedija da napujda celu naciju. orban je to uradio tamo. pastore ovde niko nije tukao po ušima da podrže orbanovu politiku. hrvati su danas bili primer kako se radi. imali su sreću da nauče na tuđim iskustvima.

Link to comment

oovaj madjarska na stranu, hrvatski izvanredni plan nije se ipak dosad pokazao kao narocito izvanredan...nema tranzita kao kroz srbiju sto je milanovic prizeljkivao. slovenci nece da se igraju.

napisah "izvanredan" na hrvatskom znači "vanredan". a što se tiče tranzita, videćemo.

Link to comment

Neko je malopre pomenuo Orbanov intervju za Welt i komentare. Zastrasujuca stvar je konsenzus ljudi koji su komentarisali tekst. Gotovo jednoglasno onanisanje na Orbana. Na istoj strani Zehofer takodje brani Orbana. 

 

Jasno je da Orban nije usamljeni ludak, već portparol velikog, a mozda i vecinskog dela Evrope. Polako postaje ikona medjunarodne desnice. Otprilike -  Putin za nepravoslavce.

 

Imace on sve vecu podrsku i on je prava buducnost "krscanske" Evrope. Ne treba niko u to da sumnja. Sada ce polako da krenu da se migolje iz mulja razni mali Orbani, da polako pripremaju stado za poslednji krscanski rat. 

Link to comment

Nije posebno bitna stvar ali kada su stravi vec pocele da se krecu u tom pravcu nije lose pomenuti i taj trend na ovom topicu. Ne ne rade dovoljno kao ni ostatak Evrope. Madjarska zasluzuje potpunu osudu samo to ne treba da preraste u "Madjari su fasisti".

 

Madjari kao Madjari nisu fasisti, barem ne svi, ali Madjarska kao drustvo i drzava danas jeste duboko fasizovana. Postoji velika razlika u mentalitetu izmedju Madjara u Madjarskoj i ovih nasih, praaaavim staaaarim Madjarima ni ovi nasi ne valjaju nego ih zovu Racima i pljuju po njima. Kod vecine stanovnistva Republike Madjarske se na Hortijev period gleda sa nostalgijom nakon cega je dosao period mraka, i nakon oslobodjenja 90-tih godina radi se na povratku u to slavno vreme. U Madjarskoj skoro nigde neces naci kartu Madjarske u njenim danasnjim granicama, umesto nje ce ti ponuditi onu pre Trianona. Ako pokusas da upises dvojezicno dete u skolu poslace ga u specijalni razred sa mentalno zaostalima - bilingualnost se tretira kao govorna mana, jer madjarski jezik se smatra toliko komplikovanim da je nemoguce da dete moze da ga zadovoljavajuce savlada ako ga je pri tome roditelj ucio jos nekom jeziku. U Budimpesti ne mozes da nadjes taksi vozilo koje ne nosi nalepnicu sa simbolima formalno zabranjene ali de fakto jos uvek itekako aktivne paravojne Madjarske garde, a na Rome je otvorena sezona lova. Za vecinu najekstremnijih ispada odgovoran je relativno mali sloj na ekstremnoj desnici ali oni imaju jako veliki uticaj na formiranje javnog mnenja, i svojim dogogodisnjim nesputanim delovanjem koje im je dozvolila drzava na konto raznih dilova, privremenih saveza protiv zajednickih protivnika i tome slicno, uspeli su da skrenu politicki mejnstrim daleko udesno, pa tako i stavove onog obicnog sveta koje susreces na ulici. Obican Madjar nije monstrum, takva odrednica ipak prilici samo onima poput Torockajia i njemu slicnima, ali obicnom Madjaru se vec godinama poturaju price o neophodnosti ispravljanja istorijskih nepravdi, o cigansko-jevrejsko-masonskim zaverama, o ugrozenosti Madjara i madjarskog nacina zivota od spoljnih i unutrasnjih neprijatelja - ukratko, totalni kurslus u glavama. Rezultate vidimo.

 

Barem smo mi u Srbiji imali prilike da na sopstvenom primeru naucimo sta sve moze da bude kad se aktivno radi na potpaljivanju najnizih strasti kod naroda i kako se to zavrsava.

Link to comment

napisah "izvanredan" na hrvatskom znači "vanredan". a što se tiče tranzita, videćemo.

 

:) znamo valjda svi to. igra reci eh?

mislim da necemo videti jer bi dosad bili poceli sa nekim prevozenjem. ljudi ce svojim snagama ici pa kom opanci...

Link to comment

Ne znam meni je to zauzimanje stavova o nacijama malo lose posebno u ovakvim situacijama kada su glave usijane. Jedino sto nas deli od Mladjara je to sto je Vucic odlucio da izigrava dobrog Evropljanina inace da je sproveo tri dana medijske kampanje i krenuo da dize zid na granici sa Makedonijom imali bi isti ili slican rezultat.

 

 

Nije posebno bitna stvar ali kada su stravi vec pocele da se krecu u tom pravcu nije lose pomenuti i taj trend na ovom topicu. Ne ne rade dovoljno kao ni ostatak Evrope. Madjarska zasluzuje potpunu osudu samo to ne treba da preraste u "Madjari su fasisti".

 

+1

 

Odjednom su generalizacije OK, pozivanje na kugu, zatiranje semena, rusku invaziju i slicno.

 

Da se kojim slucajem slicno pise na Oluja ili Kosovo topiku, prstalo bi od banovanja, i to sasvim opravdano.

 

Moderacija bi, barem, mogla da brise raznorazna prizivanja i vesticarenja usmerena ka Madjarima en general.

Edited by Budja
Link to comment

Manite se patetike.

Ispod koje god zastave da se zadesiš, stajaćeš ravnopravno sa kojekakvim neljudima.

 

+1

 

 

Koliko god da je uloga Madjarske odvratna bilo bi lose da se to pretvori u neku mrznju protiv Madjara a imam utisak sudeci po drustvenim mrezama da se i u to polako pretvara.

 

 

A društvene mreže su ti uzorak za tačno šta? Da ne pominjem da ti je većina prijatelja na Fejsu, ako isključimo rođake i školu, verovatno neki ekvivalent PPPu.

 

Naravno da se neće pretvoriti u mržnju protiv Mađara jer niko u Srbiji ne bi mrzeo Mađare zato što su nehumani prema izbeglicama. Eventualno zato što su nam izazvali humanitarnu krizu ili što su nam ostavili migrante, ali to se ionako nikad neće desiti (bar ovo prvo neće). Ljudi sa PPPa, foruma B92 itd. koji mrze Mađare zbog ove "nehumanosti" samo će ispasti smešni, ali to stvarno može samo u nekim liberalnim fantazijama da se odrazi na ostatak naroda.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Протеклих дана сам прочитао много више коментара из Пољске, Словачке или Енглеске који подржавају Орбана, него из Мађарске. Нпр, слике са Хоргоша на index.hu су већином пропраћене коментарима згражавања да се дижу зидови, жице и вагони у 21. вијеку.

Link to comment

slusam danas milanovica, koji kaze da ovi sto se pozivaju najvise na hriscanstvo, rade upravo sve suprotno i pomene papinu izjavu.

promakla mi je, od pre desetak dana:

 

Papa Franja na tradicionalnoj nedeljnoj propovedi na Trgu svetog Petra pozvao je svaku katoličku župu da otvori vrata izbeglicama i prihvati po jednu porodicu. Papa je, kako prenose agencije, pozvao svaku župu, svaku versku zajednicu, svaki manastir i crkvu u celoj Evropi da to učini.
Link to comment

citam i ja razne komentare, ljudi svasta pisu, ali madjarska je jedina razapela zicu, dovela vojsku, policiju, pse i sad su krenuli da mlate - i sve to bez ikakvog bitnijeg otpora populacije. zao mi je ali zaista ne vidim kakav zakljucak mogu doneti osim da podrzavaju orbana. hocu reci, rade oni sami na generalizaciji. 

 

ko nije u tom kolu nece se osecati prozvanim niti uvredjenim. bas kao sto se ni ja nisam tako osecao za milosevicevog vakta i ratova kad smo mi kolektivno bili na stubu srama. kad malo bolje razmislim, uglavnom sam se slagao sa napadacima. 

 

tako da - govna. a ko se prepozna i naljuti - khm... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...