Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Ko bi bili saveznici? :D

 

Msm, realno, teško je videti šta drugo. Lokalni unwind situacije ne obećava ni u jednom zamislivom scenariju.

 

Pa da

 

Saveznici bi morali da ukljucuju i Tursku i KSA i nekakav strateski dogovor sa Iranom. Jako je tesko izvodljivo, znam, ali ovo vodi u totalni haos. 

Link to comment

E, ja mislim neki potpuni outside tim, tipa NATA, Ruje i možda Kinezi, da osete i oni mrs intervencije u belom svetu. 

 

Lokalna žurka (iako je zapravo logičnija) ne sluti na trajnije razrešenje. 

Link to comment

akcija protiv koga? ISIL-a? Asada? Nusre? Svih zajedno?

Sta posle toga?

 

 

u svakom slucaju Sirija i Irak vise ne postoje u ovim sadasnjim, nacrtanim granicama, niti ce se ujediniti bez nekog veceg genocida i etn ciscenja.

Edited by Pečorin
Link to comment

 

u svakom slucaju Sirija i Irak vise ne postoje u ovim sadasnjim, nacrtanim granicama, niti ce se ujediniti bez nekog veceg genocida i etn ciscenja.

 

pa verovatno ni ne treba. mislim, ove granice su napravljene za neki drugi svet, od koga je sadasnji 3-4 epohe daleko. treba priznati arapskim sunitima u Iraku i Siriji pravo da ne zele da zive pod Alavitskom ili Siitskom vlascu. Malo zakasneli Vudro Vilson na ME, ali better late than never. 

Link to comment

Hoće to, da SAD nakon svega okupe panregionalnu koaliciju i zbrišu sve loše momke sa mape a onda zajedno sa svim saveznicima potpišu održivo rešenje u Andrewsu ili nekoj drugoj vojnoj bazi. Hoće i mrmot i čokolada, kako da ne. Sa ovog nivoa podizanja uloga nema više nazad. Hteli su potpun poraz jedne strane, e pa sad će ili biti tačno tako (uz prateće desetine miliona izbeglica na vratima Evrope) ili će se pronaći neki status quo kojim niko neće biti zadovoljan ali će makar privremeno moći da predahnu.

Link to comment

Hoće to, da SAD nakon svega okupe panregionalnu koaliciju i zbrišu sve loše momke sa mape a onda zajedno sa svim saveznicima potpišu održivo rešenje u Andrewsu ili nekoj drugoj vojnoj bazi. Hoće i mrmot i čokolada, kako da ne. Sa ovog nivoa podizanja uloga nema više nazad. Hteli su potpun poraz jedne strane, e pa sad će ili biti tačno tako (uz prateće desetine miliona izbeglica na vratima Evrope) ili će se pronaći neki status quo kojim niko neće biti zadovoljan ali će makar privremeno moći da predahnu.

 

ne, to se nece desiti tj nece se desti jos jedno izvesno vreme. u tome je upravo i stvar. na pojavu preko milion izbeglica evropa ce zazidati granice. te granice ce u nekom trenutku puci, ali ce u medjuvremnu biti mnogo gadno. i tokom tog period tokom kojeg ce biti mnogo gadno, nekakvo vojno resenje ce se svejedno dogoditi. dve stvari su nemoguce: 1) nemoguce je zaustaviti milione ljudi koji su krenuli negde 2) nemoguce je da to pretekne mirno. Tako da je i tebi i nama ovde bolje da se to desi u Siriji i Iraku, nego da se i tebi i nama to desava bukvalno ispred nosa.

Link to comment

Meni se već dešava ispred nosa i nemam ništa pozitivno da izjavim spram evropske strategije da je 'mnogo bolje da sve izbeglice ostanu u Turskoj'. A onda će da zovu tu istu Tursku da im pomogne da u nekoj segamega operaciji proizvedu još toliko izbeglica koje naravno sve treba da ostanu u Turskoj. Prosto sam nem od oduševljenja pred tim planom.

Link to comment

Meni se već dešava ispred nosa i nemam ništa pozitivno da izjavim spram evropske strategije da je 'mnogo bolje da sve izbeglice ostanu u Turskoj'. A onda će da zovu tu istu Tursku da im pomogne da u nekoj segamega operaciji proizvedu još toliko izbeglica koje naravno sve treba da ostanu u Turskoj. Prosto sam nem od oduševljenja pred tim planom.

 

Ne, to bi upravo trebalo da proizvede uslove da se vojne operacije zavrse. Jer ovako kako ide nece se zavrsiti nikad, odnosno nikad u doglednoj buducnosti. A to ce, indirektno, kako se vec i desava, samo sve vise potresati i samu Tursku, posto je to sve povezano. 

Link to comment

Dočim je uletanje poput slona u staklarsku radnju i omogućavanje najpre Sunitima da izmasakriraju Alavite a potom sveopšteg rata izmedju jedno 15 frakcija na novouspostavljenoj sunitskoj teritoriji (plus prelivanje na kurdske teritorije, Jordan i Liban - pošto je sve povezano) mnogo bolja opcija.

 

Ljudi, vi ozbiljno mislite da neka strategija povećane pucnjave danas zarad smanjene pucnjave sutra na Bliskom Istoku može da izazove bilo šta pozitivno? :blink:

Link to comment

Dočim je uletanje poput slona u staklarsku radnju i omogućavanje najpre Sunitima da izmasakriraju Alavite a potom sveopšteg rata izmedju jedno 15 frakcija na novouspostavljenoj sunitskoj teritoriji (plus prelivanje na kurdske teritorije, Jordan i Liban - pošto je sve povezano) mnogo bolja opcija.

 

Ljudi, vi ozbiljno mislite da neka strategija povećane pucnjave danas zarad smanjene pucnjave sutra na Bliskom Istoku može da izazove bilo šta pozitivno? :blink:

 

Point is - nekakva intervencija ce se 100% desiti ako se rat nastavi jos godinama, a sva je prilika da hoce. Bolje je da to bude diplomatski pripremljeno, osmisljeno sa jasnim ciljem koji su unapred ugovoreni sa svim najvaznijim lokalnim silama. Da li ce okidac za tu intervenciju biti neka mega teroristicka akcija na Zapadu u kojoj ce poginuti hiljade ljudi, ili 2-3 miliona izbeglica koji su krenuli put Evrope ili nesto trece to je samo pitanje vremena. Drzava kao sto je IS ne moze da trajno funkcionise u ovom, danasnjem, medjunarodnom sistemu. Ona je u stalnom ratu po definiciji, ona ga izvozi, izvozi nestabilnost, izvozi teroriste. Za to ne prosto ne postoji drugacije resenje od vojnog. Samo je pitanjje ko ce na kraju biti subjekt tog resenja.

Link to comment

How about da se umesto vojnih intervencija jednom nauči prosta i jednostavna lekcija koja kaže da se tamo ne može titrati Saudima i Kataru do iznemoglosti (a sve zarad privatnih, ej privatnih interesa stanovitih persona iz zapadnog establišmenta) jer to titranje upravo dovodi do ovakvih arhibrljotina? Ono, da se malo pozabavimo uzrocima a ne samo saniranjem akutnih posledica.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...