Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

I ja isto. Kakve veze imaju NATO zemlje sa ratom u Siriji? Bas nikakve, sve to uzrokovali su pobaceni prihodi halapenjo ljutih papricica, poznato je da je ISIL poludeo kad je ostao bez njih i eto.

 

Interesantno je Zizekovo vidjenje, mnogih stvari se dotakao tu, zanimljivo je ono o snovima izbeglica, da ne kazem fiksacijama, to mora biti Nemacka, ili UK, tamo ce sve biti ok. Ono sto se apsolutno slazem je o ulozi ove verzije kapitalizma u celoj prici, izbeglice su kap u moru, na pad standarda na zapadu ipak ponajvise uticu te globalne promene koje reuspostavljaju robovlasnistvo po planeti, oni su ti koji ce na kraju vratiti sav napredak koji su radnici na zapadu uzivali zadnjih 70 godina. Influks izbeglica je tu da stvari ubrza, ali tesko da se toga treba plasiti kao sustinskog uzroka smanjivanja blagostanja, vise kao katalizatora.

 

hm, da, ali one i cuvaju socijalni mir na zapadu, nije da ga samo ugrozavaju. da nema tog i takvog rada, djavola bi mnogi proizvodi, od carapa do telefona i kompjutera bili tako jeftini i priustljivi. s druge strane bili bi kvalitetniji, ali sto to znaci za one industrije u kojima tehnologija mnogo brze napreduje od nekadasnjeg zivotnog veka tehnicke robe, na primer. 

Link to comment

prijatelju samo mi reci da si navian od sve svoje dobrote i da nisi bleasv.

 

 

da , sada ide velika debata kako da se okarakterisu ovi ljudi. mnogi govore da su migranti jer izbjeglice imaju drugi patern ponasanja. poceli su da ovo nazivaju masovnim migracijama jer izbjeglice nece odbiti pomoc sigurne zemlje kao npr. odbijanje da se izadje iz voza sve do dolaska na zamisljeno odrediste. to je naravno glupost. zasto bi neko pokusavao da ostane u propalim drzavama tipa srbija ili da ostane negdje gdje ce biti deportovan cim se postigne neka vrsta sporazuma u sriji?!

 

naravno, slazem se da je glupost nazivati ih 'migrantima', nego mi je drago da je Junker bio jasan oko toga - izbeglice iz zemalja u kojima je rat. tacka.

Link to comment

sve ovo o cemu ti pises u drugom pasusu je tvoj stav o gajenju dece. to su tvoja ocekivanja, strepnje, zelje, strahovi... ljudi sasvim uspesno gaje decu u vrlo raznolikim uslovima a materijalno stanje roditelja (to je ono o cemu ti ovde brines) je samo jedan od faktora koji uticu na kvalitet zivota potomstva. razumem da ti zelis da odradis svoj deo price savesno i odgovorno po svojim arshinima ali i ti bi trebala da razumes da tvoji arshini nisu jedini ispravni.

 

Koliko ljudi sasvim uspesno odgajaju decu u raznolikim uslovima, toliko uspesno i zive u raznilikim uslovima. A onda jednog dana sednu na autobus iz Pristine za Nemacku da traze azil, ili potegnu iz nekih siromasnih africkih drzava preko mora rizikujuci i goli zivot iako ih cak ni rat ne tera, ispadne da se ispod korice uspesnog zivljenja u raznolikm uslovima zakuvao frust nevidjenih razmera tim zivotnim uslovima.

 

Ja znam koliki su mi fiksni troskovi, i ne vidim po cemu se sa jacom prosecnom EU platom koju podelis na tih cetvoro dece koliko si samopouzdano ustvrdio da svako moze da ih kulturno odgaji tamo samo ako mu je cef, dakle nekih 300 evra po glavi porodice, moze bolje ziveti nego u jeftinijoj Srbiji sa istih 300 evra plate, jos stan kod roditelja. Ispada da i prosecni Srbin moze opustencija da zivi sasvim uspesno, ne znam samo cemu onda tolika frustriranost i ocaj medju ljudima kod nas.

 

Ti celu pricu relativizujes, ma sasvim uspesno se to moze, kad se oduzmu moji licni strahovi itd. Kao da ne postoje troskovi zivota. Koji nisu nimalo relativni, ni u EU, kao ni u Srbiji, ili pomenutom Urugvaju.

 

 

 

cini mi se da je u raspravama o ovakvim temama korisno izaci iz sopstvenih cipela i videti svet sa neke distance, recimo sa nekih par kilometara visine, nesto kao kad attenborough pravi emisije o zivotinjama i njihovim selidbama.

 

zamislimo da gledamo iz te visine sumski pozar. more zivotinja bezi od plamena u neku zelenu dolinu uz reku na kojoj obitava sacica privilegovanjih zivotinja (imali su srece da se okote tu gde su) koje se sepure svaka na svom posedu. pa kad su videli nadolazece zivuljke i shvatili da im njihov eventualni dolazak ugrozava blagostanje na koje su navikli, resise da reaguju. i skupile se te nabrekle ravnicarske zivotinje da prave ogradu i zastite se od nadolazecih nevoljnika pa hukcu, brekcu, donose i nanose. dabrovi delju a ostali dovlace sve sto moze biti od pomoci i zidaju li zidaju ne bi li zastitili svoju livadu ignorisuci istnu da ih brana nece zastiti od najezde koja se bori za goli zivot. nerealno je da sacuvaju tih svojih pet hektara ili koliko im vec sleduje po glavi. a nije ni fer. a nije ni neophodno, koliko god su navikli na to i ubedjeni su da jeste.

 

 

 

Hajde da zamislimo da nesto drugo gledamo iz visine. Hajde da zamislimo jednu jos vise nemogucu scenu, da su sve zivotinje vec na jednoj livadi (recimo ogradjenoj zidom, mada nebitno za pricu), i da na toj livadi 999 zivotinja sedi na aru te livade, dok se jedna zivotinja i par njenih zivotinjskih ljubavnica i nekoliko komada offspringa sepure na preostalim hektarima. Ne samo sto imaju tih nekoliko hektara samo za sebe, nego su na njima napravili i par vila sa bazenima, lambordzinijima, raznim vrstama zabave, ma milina. Poneka od onih preostalih zivotinja sto se tiskaju na aru ubode loto pa joj dopadne da je pozovu u tu vilu da smirgla papke bogatunu i njegovim ljubavnicama, i donosi im koktelicice ilitako nesto. I da zamislimo sad da se sve te zivotinje guraju na onom svom aru, gledaju ovog zivotinjskog bogatuna, i ne prelaze zamisljenu liniju prema vili bogatuna (nema cak ni zid, ulica, vila, i vrata i prozori na njoj) nego ostaju tako stesnjeni na onom svom aru u nemom postovanju prema bogatunu.

 

I da zamislimo da to vec traje hiljadama godina, i da ce trajati jos bar stotine ili koliko je vec ostalo pre nego sto livada nestane u geotermalnom prirodnom fenomenu.

 

Ali kapiram da je to tesko zamisliti, potpuno nemoguca ta situacija, da jedan posto ima 99 posto imovine, i da u tome uziva u miru i nesmetano od zivotinja koje sede sa njim u istoj livadi. Potpuno je jasno da do takve situacije ne bi moglo ni da dodje, a i da nekako dodje da bi ostale zivotinje nagrnule na vilu onog trenutka kad bi shvatile da je ona tu pred njima dok onako stoje jedna driugoj na glavi na njihovih par ari, svakako je cista divlja masta da bi preostale zivotinje kao sedele i mirno gledale kako se ovaj baskari dok se one znoje i tiskaju na svojih par neogradjenih ari. Konstrukcija je ocigledno toliko nelogicna i nemoguca da shvatam da ne mozes ni da je zamislis, a kamoli da bi to kao moglo da postoji i traje.

Link to comment

hm, da, ali one i cuvaju socijalni mir na zapadu, nije da ga samo ugrozavaju. da nema tog i takvog rada, djavola bi mnogi proizvodi, od carapa do telefona i kompjutera bili tako jeftini i priustljivi. s druge strane bili bi kvalitetniji, ali sto to znaci za one industrije u kojima tehnologija mnogo brze napreduje od nekadasnjeg zivotnog veka tehnicke robe, na primer. 

 

 

Roba bi bila skuplja, ali bi i zapadnjaci imali vece plate i vecu zaposlenost (sto postaje sve vise problematika cak i u najboljim zapadnim zemljama), pa bi im bilo i bolje.

Link to comment

Roba bi bila skuplja, ali bi i zapadnjaci imali vece plate i vecu zaposlenost (sto postaje sve vise problematika cak i u najboljim zapadnim zemljama), pa bi im bilo i bolje.

 

To uopste nije sigurno. Ne postoji samo korelacija izmedju cena i plata, nego i korelacija izmedju obima prometa i plata. Plus, roba koju danas, nominalno, dolazi sa zapada, se upravo zbog niskih cena, prodaje na trzistima sirom sveta, sto u tom slucaju ne bi vise moglo, pa bi profit kompanija, osim zbog vecih plata, i tu primio udarac. 

 

Nisam ja za sweatshops, daleko bilo, samo promisljam sta je sve povezano. 

Edited by MancMellow
Link to comment

To uopste nije sigurno. Ne postoji samo korelacija izmedju cena i plata, nego i korelacija izmedju obima prometa i plata. Plus, roba koju danas, nominalno, dolazi sa zapada, se upravo zbog niskih cena, prodaje na trzistima sirom sveta, sto u tom slucaju ne bi vise moglo, pa bi profit kompanija, osim zbog vecih plata, i tu primio udarac. 

 

Nisam ja za sweatshops, daleko bilo, samo promisljam sta je sve povezano. 

 

 

Profit kompanija je kljucna rec. Mozda ne bi trebalo da profit kompanija bude 50%, ili pola tih kompanija ne placaju poreze nego da budzet pune radnici a ne kompanije.

 

Nedavno sam nesto citala o farmaceutskim kompanijama i koliko one trose na R&D, a koliko na marketing. Celog zivota porucuju mi kako sam skupa (sef obozava da se frlja brojkama koliko kosta jedan R&D dan, ne samo plate, nego pre svega nasih hemikalija i rada na preskupim masinama itd koji to mnogostruko nadmasuje), a onda vidis na papiru kako se par procenata potrosi na taj preskupi R&D na koji svi kukaju, a koliko ode na "promocije" i plasman lekova to nikoga nije briga, oni to valjda zarade, za razliku od ekipe koja lekove pravi, sta li.

 

Ili sede ljudi na nafti, i umiru od rata, gladuju i nemaju pijace vode, ali zato profiti za par stotina ljudi milina.

 

Elem ne zanimaju me price kako cene rada na zapadu moraju da padnu da bi bili kompetitivni sweatshopovima, stvarno me ne zanimaju, to je ideoloska podmetacina i odbacujem to.

Edited by Dagmar
Link to comment

Elem ne zanimaju me price kako cene rada na zapadu moraju da padnu da bi bili kompetitivni sweatshopovima, stvarno me ne zanimaju, to je ideoloska podmetacina i odbacujem to.

 

Dugorocno - cene rada na Zapadu moraju u relativnom iznosu i u proseku da padnu. Zanimalo to ili ne zanimalo nekoga. I to nije dobra stvar, zapravo uzasna je i politicki i ekonomski i svakako. Alternativa su ratovi i osvajanja. Ili zidovi. Koji ce biti sruseni pre ili kasnije. I to je ono sa cime se zapravo i pokusava odrzati ovakav disparitet. Zapad i dalje ima snagu i mogucnost da bira na koji nacin ce shapeovati buduci svet (doduse vreme pomalo istice). Ali dugorocno je neodrziva situacija u kojoj 15 zemalja na svetu ima 5 do 10-15 puta vece plate od ostatka sveta. U tom slucaju ce se desavati sve masovnije seobe dok se onda na taj nacin ne spusti cena rada. Dakle na ovaj ili onaj nacin situacija ce se promeniti. Prosto kad jedan ima novac a njih 6-7 oko njega ga nemaju pre ili kasnije ce ovi koji ga nemaju posegnuti za njim. I onda postoje tri opcije:

 

- kontrolisana preraspodela u kojoj ovaj koji ima i novac i silu i dalje ostaje na celu ali uz ustupke. 

- pokusaj ovog jednog da prosto gospodari ovim drugima

- odbrana (i poslednji dani) => zidovi

 

Treca opcija je najgora od svih, i najgora za sve i nije realna. Druga opcija je realna, ali samo odlaze resenje, osim ako nije surova na nivou neprhvatljivom za stepen razvoja homo sapiensa. Prva opcija je najbolja, al za nju je potrebna solidna pamet. I to ne samo politicara.

Edited by MancMellow
Link to comment

Prosto kad jedan ima novac a njih 6-7 oko njega ga nemaju pre ili kasnije ce ovi koji ga nemaju posegnuti za njim. I onda postoje tri opcije:

 

- kontrolisana preraspodela u kojoj ovaj koji ima i novac i silu i dalje ostaje na celu ali uz ustupke. 

- pokusaj ovog jednog da prosto gospodari ovim drugima

- odbrana (i poslednji dani) => zidovi

 

Treca opcija je najgora od svih, i najgora za sve i nije realna. Druga opcija je realna, ali samo odlaze resenje, osim ako nije surova na nivou neprhvatljivom za stepen razvoja homo sapiensa. Prva opcija je najbolja, al za nju je potrebna solidna pamet. I to ne samo politicara.

 

Jeste, s tim da se u suštini događaji odmotavaju od prve opcije, "e, ajmo lepo", onda ovaj što ima pare neće i navodi x razloga zašto baš on treba da ima toliko a ostali tolicno (te produktivan je, inventivan, poštuje pravila (koja je sam napisao)...), onda se pojedinac zaleti i bude odbijen, a onda se prosto utone u opšte nasilje uz preskakanje zidova.

 

Ovima što nemaju nije prvi impuls nasilje nego mirni pregovori, mi smo negde u procesu napuštanja te tačke.

Link to comment

dagmar - u pravu si, treba bogatstvo ravnomernije podeliti, samo to se nece desiti za nasih zivota osim ako se ovo ludilo rapidno ne pogorsa i dovede do vrlo nasilne i vrlo krvave revolucije.

 

a ljudima treba pomoc sad.

 

imas izbor da odbijes da pomognes uz komentar da treba da pomognu ovi sto imaju daleko vise (sto se naravno, nece desiti) i da gledas ljude koji umiru i muce se najstrasnije (i pri tom rizikujes tu krvavu revoluciju u kojoj ces stradati ti a ne taj djura koji odbija da da kintu) ili da pomognes, pozivis skromnije, s vise prijatelja i cistom savescu. 

Link to comment

Pa pljuje ih zato sto nisu ostali u Danskoj, nego eto bas hoce u Svedsku  :lol:

 

[off]

 

jel se i oni mrze posteno?

 

uvek se setim doktora stiga helmera iz rigeta  ^_^

 

Link to comment

Jeste, s tim da se u suštini događaji odmotavaju od prve opcije, "e, ajmo lepo", onda ovaj što ima pare neće i navodi x razloga zašto baš on treba da ima toliko a ostali tolicno (te produktivan je, inventivan, poštuje pravila (koja je sam napisao)...), onda se pojedinac zaleti i bude odbijen, a onda se prosto utone u opšte nasilje uz preskakanje zidova.

 

Ovima što nemaju nije prvi impuls nasilje nego mirni pregovori, mi smo negde u procesu napuštanja te tačke.

 

Pa ono, ne raspolažu komparativnom silom, nasilje nikako ne može da im bude prvi impuls. Međutim, u situaciji potpunog ali potpunog beznađa (nešto što mi nismo iskusili čak ni 90-tih) prosto više ništa nema veze. Ključna reč je - engagement. Zapadna politika je ukočena nespremnošću levice i liberala za engagement na terenu, kao i odlučnošću desnice da se izbegne engagement kod kuće. Ali, kao i uvek kad jedna strana žarko želi (bilo prijateljski bilo neprijateljski) engagement - on će se desiti. I dešava se. Iskoristite fantastično dobru poziciju u kojoj se nalazite da možete da u najvećoj meri, definišete i obim i prirodu i to i na svoju i na polzu druge strane (koliko je god moguće, naravno). E sad, naravno, engagement ima svoju cenu, ali - zabijanje glave u pesak ima po defaultu mnogo veću cenu.

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...