Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Hm konto priče da kod nas ne diraju izbeglice i da im je generalno ovde najmirnija tranzitna ruta, čuo sam pre neki dan u hostelu u Karadjordjevoj malo gadne priče o tome da šljam pandurski upada u hostele i maltretira imigrante, kao tražeći im neke papire koje naravno nemaju i onda im ih izdaju na licu mesta za kešovinu u tvrdim evrima. Znači, priča nije iz prve ruke, ali me neugodno podsetilo na jednu priču sa foruma na kojoj je slična priča iz prve ruke

 

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=19594

 

samo ovo što sam ja čuo je dizanje balegarstva na sledeći nivo u odnosu na priču s linkovanog topica

Link to comment

Pričao sam sa jednim lekarom iz Iraka, tako da ne nagađam. Kaže da je ovde vrlo lako i podnošljivo kako im je bilo u Bugarskoj i Turskoj. Tamo nije smeo da trene niiti zaspi bez straže. Isto mi pričao da ga ne zanioma ništa osim dojčlanda, i da ga ne zanima čime će se tamo baviti. Nabrajao je deset minuta koga je sve izgubio u ratu a toliko i u miru...

Link to comment

Takav kakav je, post mi je dao šlagvort da se zapitam odakle dolazi taj stav: a zašto se vi svojim puškama rukama ne izborite da vam kod kuće bude Švedska nego biste tamo da odete ilegalno?

 

Takav stav apsolutno dominira među komentarima na Guardianov tekst o emigrantima, neko je to juče pomenuo na topiku. Pre neki dan sam u ozbiljnom i civilizovanom društvu odraslih ljudi čuo nešto slično (ne toliko drastično ali slično, tipa: čekaj, ali ne možemo čitav Avganistan i Somaliju da preselimo u skandinavski region, zar ne?)

 

Onda sam malo razmislio na temu zašto svi ti ljudi ne prave Švedsku od svoje domovine nego se upuštaju u ove emigrantske avanture koje su često veoma opasne po život, i došao do dvokomponentnog odgovora: osim što se Avganistan i Somalija ne mogu pretvoriti niti u Švedsku niti u nešto što će makar podsećati na nju, mi živimo u 21. veku i svet je postao veoma mali. To znači da su ljudima informacije i slike o boljem životu u nekim dalekim zemljama dostupne ne na dva klika mišem nego na dva slajda palcem preko ekrana smartfona. Ljudi su mnogo mobilniji nego pre, danas se bez većih problema u jednom danu može prevaliti 10 hiljada kilometara, moderan svet jednom rečju. Informacije i nadražaji iz takvog sveta doveli su do toga da ljudi danas mnogo pažljivije biraju svoje bitke i radije se odlučuju da potraže nov dom nego da herojski daju život za stari.

 

Mislim, da sutra hipotetički izbije neki ludački građanski rat u Švedskoj, da li bi svi stanovnici odabrali stranu i krenuli da se bore za nju pa šta im bog da? Bi al' zamalo. Ogromna većina bi zapalila negde da započne nov život jer im šanse za to nisu loše uz malo cimanja i zlopaćenja na početku. Tako rezonuju i svi oni mučenici iz Sirije ali i iz zemalja koje nisu direktno pogođene ratom. Jednostavno vide šansu za nešto bolje, svesni su rizika i voljni su da ga preuzmu. Mislim da je u pitanju relativno nov fenomen na koji treba adekvatno odgovoriti (ovo stavljam zarad neke dalje diskusije), pri čemu praistorijske metode tipa zidovi i ograde svakako nisu adekvatan odgovor.

 

Ovo je zanimljiv stav. Ali - ako nalazis razumevanje i opravdanje za one koji beze od rata u bolji zivot radije nego da rizikuju svoj praveci od Somalije Svedsku, propustam da shvatim kako ti onda manjka istog tog razumevanja i opravdanja za madjare - koji bi po istoj toj "linija manjeg otpora" - logici hteli da dignu zid i prebace brigu na necija tudja ledja . . .

 

edit. Mada mi je potpuno legitimna logika gardijanovih citalaca, odgovorio bih im "drustvo, Avganistan nije takav postao bas sam od sebe, vi (vase vlade pogovotu) su tome kumovale . . . sad kusajte tu cobu. Svi izbori dolaze sa  cenom.

Edited by kul
Link to comment

I jedna "smešna" anegdota, koja se stvarno odigrala ispred pirotskog SUP-a pre mesec dana:

 

Pokupili panduri jednu grupu avganistanaca, sa druma u okolini granice prema Bg,, spakovali u maricu i povezli do mesta za slikanje i registraciju. I potrajalo to nekih pola sata. Stiglil otvorili vrata, počeli da izlaze emigranti, a jedan, među prvima pada na zemlju, i počne da ljubi trotoar ispred SUP.a i kliče " Viva Italia!, Viva Italia!". 

 

Panduri se samo kiselo nasmejaše u stilu, "e, i mi bismo voleli da je ovo Italija"

 

PS

Valjda ih ovaj naš ultra brzi govor i frljanje vokalima podsetio na talijanski, ko će ga sad znati.

Link to comment

Pričao sam sa jednim lekarom iz Iraka, tako da ne nagađam. Kaže da je ovde vrlo lako i podnošljivo kako im je bilo u Bugarskoj i Turskoj. Tamo nije smeo da trene niiti zaspi bez straže. Isto mi pričao da ga ne zanioma ništa osim dojčlanda, i da ga ne zanima čime će se tamo baviti. Nabrajao je deset minuta koga je sve izgubio u ratu a toliko i u miru...

 

 

evo, mene zanima kako će svi oni regulisati svoj boravak u dojčlandu kada se domognu iste, šta će raditi i kako, ako im ne odobre azil ili nešto slično?

 

svi pričaju o dojčlandu, sanjaju i spavaju o dojčlandu, e, biće kritičan taj trenutak kada dođu tamo, oni zapravo nemaju dugoročan plan šta će i kako će

Link to comment

evo, mene zanima kako će svi oni regulisati svoj boravak u dojčlandu kada se domognu iste, šta će raditi i kako, ako im ne odobre azil ili nešto slično?

 

svi pričaju o dojčlandu, sanjaju i spavaju o dojčlandu, e, biće kritičan taj trenutak kada dođu tamo, oni zapravo nemaju dugoročan plan šta će i kako će

rad na crno kod prijatelja i rodjaka, sta drugo.

Link to comment

Nije baš da nemaju, u jednom od intervjua sa onima kod stanice mislim da su neki rekli da imaju već tamo (Skandinavija, Nemačka) neke rođake/prijatelje koji će im već nešto pomoći, samo da stignu.

Link to comment

Bolji od cekanja na napad drona ili secenje glave. 

 

A ako ih proteraju, teraju ih u prvu sledecu bezbednu zemlju. 

Jednacina je jasna,

Link to comment

Ovo je zanimljiv stav. Ali - ako nalazis razumevanje i opravdanje za one koji beze od rata u bolji zivot radije nego da rizikuju svoj praveci od Somalije Svedsku, propustam da shvatim kako ti onda manjka istog tog razumevanja i opravdanja za madjare - koji bi po istoj toj "linija manjeg otpora" - logici hteli da dignu zid i prebace brigu na necija tudja ledja . . .

 

Manjka mi razumevanja iz veoma prostog razloga što taj zid neće ni za promil smanjiti priliv imigranata na njihovo sveto tlo (osim ako ga ne naprave u izraelskom stilu i na njega postave vojsku sa shoot to kill naređenjima za šta niti imaju herca niti će im EU dozvoliti). Problem emigranata je mnogo veći od Mađarske i nije na Mađarskoj da spasava Evropu od njih niti je Mađarska u nekoj velikoj frci da spasava sebe budući da niko od tih ljudi nema nameru da se naseli u Mađarskoj. Ovaj problem zahteva neku pametnu i koordinisanu akciju velikog broja zemalja a ne ova individualna budalisanja koja pri tome iniciraju lokalni nacisti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...