Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Super, samo nudite lomljenje kicme u dvanaestocasovnim smenama pa jos i znanje engleskog dodajte za dvesta evra. Ako je sve roba vala je i znanje roba, i ne treba ga davati ispod cene. Ako cu da radim za 1000 evra naucicu jos jedan jezik preko engleskog, ako moram da radim za kasom pravicu se da ni taj engleski vise ne znam, kakav engleski, ni srpski necu trositi van nuznog minimuma.

ja sam radio na crno, u restoranima za sitnu kintu. kad sam trazio posao, pristao sam da ga radim za tu kintu. i radio sam ga najbolje sto sam znao. sto ce reci, ja sam svoj deo dogovora ispostovao. mogao sam da zabusavam uz opravdanje da me se malo placa, da sam vredniji od toga ali to su sve izgovori lenjih i neodgovornih ljudi. i sve dok imamo taj stav da je ok zabusavati i ne raditi svoj posao kako treba jer, eto, nismo placeni kako treba, bicemo bulja evrope i sveta. ne radi se ovde samo o prodavnici, posledice su daleko pogubnije. bas se pitam zasto nasi proizvodi nemaju prodju na trzistu... 

Link to comment

Pa pola Srbije želi da utekne od takvog prihoda i zabode nešto bolje

 

treba deportovati sve ove gastarbajterske pijavice iz (jugo)istocne evrope, turske i ostalih ekonomsko propalih zona i ustupiti radna mesta izbeglicama koje statisticki gledano vise doprinose drzavama nego neki privremeni radnici. sta koji kurac turcin radi u nemackoj kada nema rata u turskoj?? neka pita brasnom decu i nek se snalazi. sta ima poljak, rumun, madjar ili neki litvanac da farba po svedskoj za tri puta manje neg sved i uz to da steka lovu i iznosi je iz svedske? plus vecina svakako radi na crno tako da bi se resio veliki problem sa utajom poreza.  :fantom:

Link to comment

@adam Ja sam radila neke stvari i besplatno dok sam bila student i trazila posao, drzala casove i tome slicno za dz, kucala neke reklame za sitnu kintu, sve na nivou. To je jedno, a drugo je profesionalno bavljenje necim za ceo zivot. Tu je njena obaveza da cuva svoju energiju i zdravlje netrosenjem na poslu, jer joj plata i radno vreme ne omogucavaju toplu supicu da se posle posla oporavi, a u Srbiji radnje rade do kasno u noc i vikendima tako da nema ni dovoljno vremena za odmor i cuvanje zdravlja. Neodgovorno je prema sebi i svom zdravlju da se razbija na takvom poslu, ne zivi se pet zivota.

Sto se stava prema radu tice, ne mislim da nas je on doveo do pozicije bulje. Uostalom ti isti ljudi su van Srbije dosta cenjeni radnici, i nisu bas unistili ekonomije po kojima gasarbajtuju.

Edited by Dagmar
Link to comment

Kako nema dovoljno mlade radne snage kad skoro sve zemlje zapada imaju problem sa rastucom stopom nezaposlenosti? Mlada radna snaga skoro svuda delom sedi nezaposlena, valjda je onda pre problem u nedostatku poslova a ne mlade radne snage (kolike su stope nezaposlenosti mladih u Spaniji, Madjarskoj, pa cak i u zemljama tipa Nemacke i Holandije - nisu bas na nuli).

Dalje, ako pretpostavimo da broj stanovnika treba da ostane konstantan (nek bude i sto milijardi ljudi na planeti zemlji, ali da se slozimo da ne moze dvesta, recimo dostigli smo taj maks sta god on bio). Takodje da se slozimo da bi nivo zdravstvene nege u nekoj buducnosti trebalo da ostane na ovom nivou ako ne i da se popravi, te da ce ocekivano zivotno doba biti danasnjih 80 godina (dakle necemo pustati stare ni da umru bez lekova, niti cemo ih lapotirati). Kako bi onda izgledala starosna piramida? (ovo je pitanje) Po osecaju bih rekla da starosna piramida ima burence ka kasnijim godistima, i da prosto sistemi moraju da se malo adaptiraju tim promenama.

 

ne bih da idem previse u off s ovim, jer ni nemam bas vremena ovih dana, ali ovde sam bas juce naletela na neke demografske projekcije za nemacku i englesku. otud i asocijacija s kojom sam uletela na temu. 

 

sto se tice konstantnosti broja stanovnika na planeti, ne vidim kako pomeranje velike porodice iz tacke A u tacku B utice na ovo? stavise, istorijski (i to bas duboko u istoriju, ne samo u poslednjim vekovima), natalitet obicno opadne nakon prelaska iz siromasnih u bogate krajeve, odnosno iz sela u grad. tamo gde je nejasno koliko ce ti dece uopste preziveti, i ko ce te odrzavati u zivotu u starosti ako ne prezive, ljudi imaju mnogo dece. tamo gde postoje sistemi podrske, i gde mozes da ocekujes da ce te sva deca nadziveti, ljudi imaju samo po nekoliko. u novije vreme se javlja i taj trend da visa srednja klasa ima vise dece, ali i to je nesto tipa 3-4, a ne 7-8 kao nekad. u tom smislu se cak moze pretpostaviti da bi deca ovih izbeglica mogla jednog dana kad odrastu imati manje porodice ako se presele u evropu - naravno ako se integrisu. 

Link to comment

Super, samo nudite lomljenje kicme u dvanaestocasovnim smenama pa jos i znanje engleskog dodajte za dvesta evra. Ako je sve roba vala je i znanje roba, i ne treba ga davati ispod cene. Ako cu da radim za 1000 evra naucicu jos jedan jezik preko engleskog, ako moram da radim za kasom pravicu se da ni taj engleski vise ne znam, kakav engleski, ni srpski necu trositi van nuznog minimuma.

biser

 

 

 

Neodgovorno je prema sebi i svom zdravlju da se razbija na takvom poslu, ne zivi se pet zivota.

 

do bisera

Edited by pacey defender
Link to comment

 A zaposlena sa velikim obimom znanja samo nek se izdrkava po kupcima, pa bi joj se moglo uskoro desiti da upravo neka izbjeglica umjesto nje zauzme poziciju za tom kasom i za 180 evra se smjeska svih 12 sati.

 

 

Ovo je savršen prostup.

Na stb strana marginalne grupe, odmah!

Ko ih jebe, da su bolji ne bi bili marginalci!

Link to comment

A mozda vazi i obrnuto, mozda bi i porodica u Jordanu i Alziru mogla malo bolje da primakne evropskom standardu ako bi prihvatili da rode jedno dvoje i te pare raspodele na manje izdrzavanih lica. Uostalom na sta bi licio zivot prosecne srpske porodice da radja sestoro umesto jednog i po? Ovako srpska deca ipak idu i u skolu, a dosta njih i na more, pa makar i u Crnu Goru ako vec ne Grcku.

 

Invisible light, dobro se zivi i u UAE, kakav je njihov charity?

 

 

Pokušala je Kina da kontroliše natalitet represivnim merama.

Raspitaj se kako je to izgledalo.

Link to comment

ne bih da idem previse u off s ovim, jer ni nemam bas vremena ovih dana, ali ovde sam bas juce naletela na neke demografske projekcije za nemacku i englesku. otud i asocijacija s kojom sam uletela na temu. 

 

sto se tice konstantnosti broja stanovnika na planeti, ne vidim kako pomeranje velike porodice iz tacke A u tacku B utice na ovo? stavise, istorijski (i to bas duboko u istoriju, ne samo u poslednjim vekovima), natalitet obicno opadne nakon prelaska iz siromasnih u bogate krajeve, odnosno iz sela u grad. tamo gde je nejasno koliko ce ti dece uopste preziveti, i ko ce te odrzavati u zivotu u starosti ako ne prezive, ljudi imaju mnogo dece. tamo gde postoje sistemi podrske, i gde mozes da ocekujes da ce te sva deca nadziveti, ljudi imaju samo po nekoliko. u novije vreme se javlja i taj trend da visa srednja klasa ima vise dece, ali i to je nesto tipa 3-4, a ne 7-8 kao nekad. u tom smislu se cak moze pretpostaviti da bi deca ovih izbeglica mogla jednog dana kad odrastu imati manje porodice ako se presele u evropu - naravno ako se integrisu. 

 

 

Nisam bas to pitala no dobro. Poenta mog komentara je bila da ako cemo nekad stati sa eksplozijom populacije, dakle to sam vec pretpostavula u samom pitanju, i ako hocemo da nam prosecan zivotni vek bude solidan, recimo 80ak,  jednostavno ne postoji mogucnost imanja trougaone starosne piramide. Sto znaci da udeo mladih u stanovnistvu onda prosto mora da opadne, a ekonomski sistem se prilagodi takvom obliku populacione strukture (a vec i jeste donekle, no dobro).

 

Sto se tice tog objasnjenja oko broja dece, porodice u Siriji nisu nista losije zivele od moje babe, koja je bas zato sto je bila iz siromasnije sredine zemljoradnickih porodica, oducila da ostane na jednom detetu. Al zato su za to dete izvodili cudesa da ga odskoluju mimo lokalne snj osnovne. I to nije radila samo ona, nego i dosta drugih tipa njenih sestara itd. Srpsko selo pedesetih nije bilo bas puno izobilja, ali su ljudi ubacivali i potrebe dece u kalkulaciju, a ne samo ko ce o njima brinuti i ko ce ih nadziveti. Vise je moj otac imao dece u gradu nego moja baba i sve njene sestre po selima, iako je presao u grad i u bogatiju sredinu. To se uostalom vidi u demografiji Srbije koja nije nesto previse odmakla od standarda po bliskoiskocnim zemljama, da ne kazem da su nasi ljudi isli tamo na gradjevinu a ne njihovi kod nas, a opet broj stanovnika Srbije nije se udvadesetostrucio od 1900te kao na bliskom istoku, da ne kazem da se nije ni udvostrucio. Ipak nije to selo/grad, siromasnije/bogatije bas cela prica, ima i do mentaliteta i do toga da ti sam aktivno imas neke ideje kako ces da brines o toj nekoj deci, a ne da ih prvo rodis jer svi tako, pa onda ukapiras da ti je plata i dalje 400/500 dolara samo si sad upetostrucio broj ljudi koje izdrzavas.

Link to comment

Fali mu elementarne ljudskosti. Nismo zečevi nego ljudi koji su u stanju da se prilagode i najnegostoljubivijim staništima. U modernom industrijskom društvu ne možemo da ostavimo ljude da crknu od gladi jer je neko odredio da oni treba da crknu jer eto to je "prirodno".

 

 

Naprotiv, ljudi su apsolutno nesposobni da se prilagode, samo u stanju da najnegostoljubivija staništa prilagode sebi, odnosno pretvore ih moguća za život, pri tome najčešće remeteći ravnotežu u prirodi i nanoseći štetu ekosistemu.

I niko nije rekao da ljude treba ostaviti da umru od gladi, samo se dešava ono što i sa zečevima - kad nestane hrane na jednom mestu sele se na drugo.

To nema nikakve veze sa modernim društvom i humanošću, već je jedan potpuno prirodan proces kome su sklone mnoge druge životinje, ne samo ljudi.

Link to comment

Pokušala je Kina da kontroliše natalitet represivnim merama.

Raspitaj se kako je to izgledalo.

 

Super, samo niti pominjem represivne mere niti me zanima da kontrolisem neciji natalitet sem svog. Ono sto meni nije jasno je da neko ima skromnu platu i hoce bolje, a onda pre tog bolje na tu svoju platu doda cetiri osobe, a onda tek krene da gleda da nadje to bolje, pa ako to ne ide po planu krene da se zali u stilu ej koliku ja porodicu imam, pa ovo nije dovoljno. A ono prvo skoci itd, to nista? Tj meni nije jasno o cemu taj narod po bliskom istoku za koji se prica nasiroko da imaju veliki frust u smislu slabih mogucnosti za zaposlenje, tu i tamo nestasice vode i zita itd, razmislja kad planira svoje porodice?

Link to comment

ne mogu da se nosim s 'moja baba' argumentom; odoh.

 

 

Ne moras sa moja baba, imas Srbiju i srpsku ekonomiju, uporedivu sa bliskoistocnim, i nedostatak jos jedno 90ak miliona ljudi u njoj ako je ovo sto si ti kacila bas cela prica. Baba je tu samo neko ko je radio isto sto i svi u Srbiji u to vreme - radjao jedno i  po a ne sestoro dece, iako su bili relativno siromasni (tj bas zbog toga).

Link to comment

Scena u Maksiju juce. Mladic, evidentno strana izbjeglica, stavlja grozdje na vagu pored kase. Nadrndana prodavacica mu se obraca na cistom srpskom, kao da prica vreci konjskog izmeta "a ti ne znas da stavis grozdje u kesu?", lik shvati sta zena hoce, stavi grozdje u kesu, opet na vagu, ona izvaze, on joj pruza novac, ona njemu "okolo, okolo", pritom ga ni ne gleda. Decko stoji, drzi pare, gleda nju, ona gleda njega, glumi ludilo, onda se smiluje i pokaze mu prstom da prodje sa druge strane kase. Guska se okrene prema meni, posto smo mi jel, ortakinje, bijelkinje, svoje na svome, kaze sa gadjenjem "kao da su dosli sa druge planete..", kazem ja "a zasto vi njega matretirate?". Tu se malo zbunila, "pa sve snimaju kamerom, mora sa ove strane". Ja zavrsim na kasi, stavljam novac u novcanik, decko pruza moronki novcanicu od 500 dinara, poderanu na sredini. Nista do sad nevidjeno. Ova opet najodvratnijim tonom "sta je ovo, nema nit, poderano je..." pri tom prica sebi u bradu i ne gleda lika. On stoji, potpuno zbunjen, ja ju pogledam i ne mrdam sa kase. Velikodusno je uzela selotejp i zalijepila novcanicu.

Supickumaterinu bezobraznu, radis u samoposluzi u centru glavnog grada, ne znas rijeci engleskog, izdrkavas se na nekome ko bjezi iz rata preko dva kontinenta i jos ti je musterija.      

 

 

odmah posalji u delhaize. odmah ce sastaviti code of conduct prema izbeglicama i to se vise nece ponavljati.

Link to comment

Sta je sad krilatkinja? Za ovo ostalo, zamisljam da si sve izmastao.

 

znači gledaj vidi pazi ja strašno gotivim male lokalne biznise i pomažem im pazarenjem usluga a još više konstruktivnim pljuvanjem loše usluge ili kvaliteta proizvoda to ti se u svetu zove customer feedback ako nisi znala evo sad znaš besplatno je molim i drugi put

 

naravno neki moji glupi poznanici levičare u fazonu jao pa tako si doprineo otpuštanju Svetog Radnika ali istina je da sam spasio Hrabrog Privatnika da ne postane žrtva neke Lenje Strvine koja opet ima izbor da se sledeći put prilagodi tržištu ili da crkne :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...