Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

zemlje eu zato imaju problem stanovnistva koje stari i penzionih fondova koje mlada radna snaga (koje nema dovoljno) ne puni onom brzinom kojom se ocekivalo. i taj problem je sve izrazeniji iz godine u godinu. razlikuje se od zemlje do zemlje, naravno, ali jeste opsti trend. 

 

to je nezgodna posledica ovoga o čemu sam pisao

Link to comment

zemlje eu su skrojene tako da su zaposleni oboje i da imaju maksimalno 1-2 deteta bez da im drastično opadne visok životni standard, osim ako nisu malo viša klasa

 

neko će tu nekome morati da se prilagođava, do čega neće doći

 

Kvaka je u boldu koji sam dodao. Može prosečna evropska porodica da nakoti™ i šestoro dece ali onda ta deca neće odrastati u slasti, masti i vrhunskom obrazovanju nego će da odrastaju kao što odrasta većina dece u Jordanu ili Alžiru.

 

Manc je to lepo opisao: Evropa bi da zadrži koncept u kojem porodica u unutrašnjem prstenu ima mesečni prihod od 5k evra i troši ga na svašta nešto, porodica u spoljašnjem prstenu ima mesečni prihod od 1.5k evra i nekako se sastavljaju a decu šalju u unutrašnji prsten čim se ukaže prilika, i na kraju porodica na spoljašnjem obodu/membrani Evrope ima mesečni prihod od 700 evra i od toga može da se nekako prehrani a sve preko toga je parola snađi se.

 

Ako taj koncept ne treba da se promeni i prilagodi nekoj realnosti onda ne znam šta treba. Evropljani treba samo da shvate da je bolje da ga menjaju dok još mogu koliko-toliko da biraju u šta će da ga menjaju.

Link to comment

to da li je engleski relevantan za njen posao je stvar poslodavca, ne verujem da su tražili cv u kome je znanje engleskog

Ne vjerujem ni ja da su trazili cv u kome je nadrkanost, bezobrazluk i ksenofobija, pa su ih dobili. Moj rodjak automehanicar kad je otvorio kiosk na moru, pricao je sa stranim musterijama sve strane jezike, rukama i nogama.

Link to comment

zemlje eu zato imaju problem stanovnistva koje stari i penzionih fondova koje mlada radna snaga (koje nema dovoljno) ne puni onom brzinom kojom se ocekivalo. i taj problem je sve izrazeniji iz godine u godinu. razlikuje se od zemlje do zemlje, naravno, ali jeste opsti trend. 

 

Kako nema dovoljno mlade radne snage kad skoro sve zemlje zapada imaju problem sa rastucom stopom nezaposlenosti? Mlada radna snaga skoro svuda delom sedi nezaposlena, valjda je onda pre problem u nedostatku poslova a ne mlade radne snage (kolike su stope nezaposlenosti mladih u Spaniji, Madjarskoj, pa cak i u zemljama tipa Nemacke i Holandije - nisu bas na nuli).

Dalje, ako pretpostavimo da broj stanovnika treba da ostane konstantan (nek bude i sto milijardi ljudi na planeti zemlji, ali da se slozimo da ne moze dvesta, recimo dostigli smo taj maks sta god on bio). Takodje da se slozimo da bi nivo zdravstvene nege u nekoj buducnosti trebalo da ostane na ovom nivou ako ne i da se popravi, te da ce ocekivano zivotno doba biti danasnjih 80 godina (dakle necemo pustati stare ni da umru bez lekova, niti cemo ih lapotirati). Kako bi onda izgledala starosna piramida? (ovo je pitanje) Po osecaju bih rekla da starosna piramida ima burence ka kasnijim godistima, i da prosto sistemi moraju da se malo adaptiraju tim promenama.

Link to comment

 

Ako taj koncept ne treba da se promeni i prilagodi nekoj realnosti onda ne znam šta treba. Evropljani treba samo da shvate da je bolje da ga menjaju dok još mogu koliko-toliko da biraju u šta će da ga menjaju.

niko se nije dobrovoljno trajno odrekao svog standarda da bi nekom drugom trajno bilo bolje. u nekom smislu ozbiljnije reorganizacije drustva i redistribuiranja para..

 

zato te zemlje imaju najrazvijeniji cheriti sistem i razne nachine pomaganja siromasnima koji 'nisu imali srece kao mi', da se osecaju bolje

Link to comment

Kvaka je u boldu koji sam dodao. Može prosečna evropska porodica da nakoti™ i šestoro dece ali onda ta deca neće odrastati u slasti, masti i vrhunskom obrazovanju nego će da odrastaju kao što odrasta većina dece u Jordanu ili Alžiru.

 

 

A mozda vazi i obrnuto, mozda bi i porodica u Jordanu i Alziru mogla malo bolje da primakne evropskom standardu ako bi prihvatili da rode jedno dvoje i te pare raspodele na manje izdrzavanih lica. Uostalom na sta bi licio zivot prosecne srpske porodice da radja sestoro umesto jednog i po? Ovako srpska deca ipak idu i u skolu, a dosta njih i na more, pa makar i u Crnu Goru ako vec ne Grcku.

 

Invisible light, dobro se zivi i u UAE, kakav je njihov charity?

Link to comment

Kvaka je u boldu koji sam dodao. Može prosečna evropska porodica da nakoti™ i šestoro dece ali onda ta deca neće odrastati u slasti, masti i vrhunskom obrazovanju nego će da odrastaju kao što odrasta većina dece u Jordanu ili Alžiru.

 

Manc je to lepo opisao: Evropa bi da zadrži koncept u kojem porodica u unutrašnjem prstenu ima mesečni prihod od 5k evra i troši ga na svašta nešto, porodica u spoljašnjem prstenu ima mesečni prihod od 1.5k evra i nekako se sastavljaju a decu šalju u unutrašnji prsten čim se ukaže prilika, i na kraju porodica na spoljašnjem obodu/membrani Evrope ima mesečni prihod od 700 evra i od toga može da se nekako prehrani a sve preko toga je parola snađi se.

 

Ako taj koncept ne treba da se promeni i prilagodi nekoj realnosti onda ne znam šta treba. Evropljani treba samo da shvate da je bolje da ga menjaju dok još mogu koliko-toliko da biraju u šta će da ga menjaju.

 

Potpuno sam saglasan sa ovim što si napisao.

 

 

Ne vjerujem ni ja da su trazili cv u kome je nadrkanost, bezobrazluk i ksenofobija, pa su ih dobili. Moj rodjak automehanicar kad je otvorio kiosk na moru, pricao je sa stranim musterijama sve strane jezike, rukama i nogama.

 

Ne verujem ni da ih je mnogo briga, tu istu nadrkanost i bezobrazluk osetim kojekude iako nisam izbeglica. To što je nesrećnik naleteo na neku karakondžulu nije ni loše, čisto da vidi kako je nama koji smo stalno ovde. Mali je % situacija u kojima sam mogao da pričam na engleskom sa prodavcima i prodavačicama, o taksistima da ne pričam, negde su bili fini, negde rutinski nadrkani, a negde dodatno, kada shvate da je stranac u pitanju. Sve je to individualno.

Link to comment

 

 

Invisible light, dobro se zivi i u UAE, kakav je njihov charity?

ne znam, govorim generalno o tome da sistem gde se enormno bogati 'iskupljuju' tako sto doniraju ugrozene, gde postoji neka isto tako nakaradna stavka 'doprinosa drustvu' kao sto je tzv korporacijska odgovornost i slicni mehanizmi nece spasisti svet (ocigledno) nego bas skretanje u drugaciju preraspodelu para koje ovi zaradjuju (vise siromasnima pa necete morati biti 'milosrdni' niti gajiti  licemernu politiku drustvene odgovornosti)

Link to comment

Stvar je u tome da radnica u prodavnici nije postupila prema ovom migrantu kako bi postupila prema nekom lokalcu. A to ne sme da radi. 

 

Što se tiče engleskog, pa neka slobodno odbija da nauči barem 10 osnovnih reči ili fraza koje su relevantne za njen posao. Siguran sam da će joj život biti bolji zbog toga.

 

 

Super, samo nudite lomljenje kicme u dvanaestocasovnim smenama pa jos i znanje engleskog dodajte za dvesta evra. Ako je sve roba vala je i znanje roba, i ne treba ga davati ispod cene. Ako cu da radim za 1000 evra naucicu jos jedan jezik preko engleskog, ako moram da radim za kasom pravicu se da ni taj engleski vise ne znam, kakav engleski, ni srpski necu trositi van nuznog minimuma.

Link to comment

ako moram da radim za kasom pravicu se da ni taj engleski vise ne znam, kakav engleski, ni srpski necu trositi van nuznog minimuma

 

to je pogrešan pristup takve radnike ozbiljan poslodavac zadržava max tri dana na probnom radu

 

npr juče me krilatkinja vodila na ručak a posle sam je izgrdio jer je ostavila čak 5 dinara bakšiša nadrkanoj opajdari koja džigeriše što nije dovoljno lepa da se privali doživotnom sponzoru pa mora da radi u renomiranom restoranu

 

danas je njen poslodavac dobio pismo u kom ga stalna mušterija obaveštava da bi bilo dobro da osoblje promeni stav ili da on promeni osoblje jer će u suprotnom klijent da promeni restoran  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Super, samo nudite lomljenje kicme u dvanaestocasovnim smenama pa jos i znanje engleskog dodajte za dvesta evra. Ako je sve roba vala je i znanje roba, i ne treba ga davati ispod cene. Ako cu da radim za 1000 evra naucicu jos jedan jezik preko engleskog, ako moram da radim za kasom pravicu se da ni taj engleski vise ne znam, kakav engleski, ni srpski necu trositi van nuznog minimuma.

 A zaposlena sa velikim obimom znanja samo nek se izdrkava po kupcima, pa bi joj se moglo uskoro desiti da upravo neka izbjeglica umjesto nje zauzme poziciju za tom kasom i za 180 evra se smjeska svih 12 sati.

Link to comment

Sta je sad krilatkinja? Za ovo ostalo, zamisljam da si sve izmastao.

:lol:

 

+1 sta je krilatkinja

- 1 za ovo drugo - kod helle nema granice izmedju mashte i stvarnosti

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...