Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Šta fali darvinizmu i zašto misliš da se ljudi (vrsta, ne pojedinci) značajno razlikuju od zečeva, osim po tome što nepopravljivo uništavaju planetu?

Link to comment

Scena u Maksiju juce. Mladic, evidentno strana izbjeglica, stavlja grozdje na vagu pored kase. Nadrndana prodavacica mu se obraca na cistom srpskom, kao da prica vreci konjskog izmeta "a ti ne znas da stavis grozdje u kesu?", lik shvati sta zena hoce, stavi grozdje u kesu, opet na vagu, ona izvaze, on joj pruza novac, ona njemu "okolo, okolo", pritom ga ni ne gleda. Decko stoji, drzi pare, gleda nju, ona gleda njega, glumi ludilo, onda se smiluje i pokaze mu prstom da prodje sa druge strane kase. Guska se okrene prema meni, posto smo mi jel, ortakinje, bijelkinje, svoje na svome, kaze sa gadjenjem "kao da su dosli sa druge planete..", kazem ja "a zasto vi njega matretirate?". Tu se malo zbunila, "pa sve snimaju kamerom, mora sa ove strane". Ja zavrsim na kasi, stavljam novac u novcanik, decko pruza moronki novcanicu od 500 dinara, poderanu na sredini. Nista do sad nevidjeno. Ova opet najodvratnijim tonom "sta je ovo, nema nit, poderano je..." pri tom prica sebi u bradu i ne gleda lika. On stoji, potpuno zbunjen, ja ju pogledam i ne mrdam sa kase. Velikodusno je uzela selotejp i zalijepila novcanicu.

Supickumaterinu bezobraznu, radis u samoposluzi u centru glavnog grada, ne znas rijeci engleskog, izdrkavas se na nekome ko bjezi iz rata preko dva kontinenta i jos ti je musterija.      

Pompezan ti je ovaj tekst, i ne znam šta hoćeš s njim da dokažeš. Radnice u supermarketima rade za bedne pare, stoje po ceo dan i sede(idealno za sve moguće bolesti, od kičme do proširenih vena), moraju po pet miliona puta dnevno ponavljati ,,dobar dan, izvolite, želite li još nešto'', nasmešiti se svakom ko ih njaka, svaki dinar manjka, iskidane ili slepljene pare odbijaju im se od (bedne)plate. Još najbolje da za sve to moraju učiti i engleski?

,, radis u samoposluzi u centru glavnog grada, ne znas rijeci engleskog, '' Šta reći, a ne zaplakati, stvarno. 

Moš mislit' privilegije raditi u samoposluzi u ,,centru glavnog grada''. :isuse: 

Ako hoćeš nači neki primer neljudskog i nadrndanog postupanja prema izbeglicama, sigurno ima mnogo reprezentativnijih od ovog.

Link to comment

Pompezan ti je ovaj tekst, i ne znam šta hoćeš s njim da dokažeš. Radnice u supermarketima rade za bedne pare, stoje po ceo dan i sede(idealno za sve moguće bolesti, od kičme do proširenih vena), moraju po pet miliona puta dnevno ponavljati ,,dobar dan, izvolite, želite li još nešto'', nasmešiti se svakom ko ih njaka, svaki dinar manjka, iskidane ili slepljene pare odbijaju im se od (bedne)plate. Još najbolje da za sve to moraju učiti i engleski?

,, radis u samoposluzi u centru glavnog grada, ne znas rijeci engleskog, '' Šta reći, a ne zaplakati, stvarno. 

Moš mislit' privilegije raditi u samoposluzi u ,,centru glavnog grada''. :isuse: 

Ako hoćeš nači neki primer neljudskog i nadrndanog postupanja prema izbeglicama, sigurno ima mnogo reprezentativnijih od ovog.

pa da, najbolje da svoje frustracije zbog malih plata i prosirenih vena iskaljuju na nekom ko ne moze propisno ni da ih ispsuje za uzvrat.

Link to comment

Da dodam samo i da pojasnim svoje stanovište:

apsolutno se slažem sa beowl-om vezano za ovu situaciju:

 

Dugoročna suša i cene žita uticale su na cene hrane u arapskim zemljama. U normalnim zemljama, vlada bi otvorila robne rezerve, pokrenula relief programe, tj. mere za oporavak i spasavanje ugroženih, prepoznala bi problem nedostatka hrane, otvorila solidarne fondove, pozvala pomoć iz inostranstva, izvršila strukturne reforme™ ekonomije i podržala lokalnu proizvodnju jeftinije hrane itd.

U normalnim demokratskim državama, vlast bi bila smenjena na izborima i sledeća vlast ne bi mogla da sedi na guzici. Čak i kod nas je došlo do reakcije vlasti oko poplava, angažovanja vojske, strane pomoći, solidarnih fondova, uključio se svako ko je mogao da se zbrinu najugroženiji. Da se metaforički izrazim, akutnu bolest izazvanu poplavama smo sanirali, a hroničnu (ljudi koji su ostali bez kuća i bez kompenzacije itd.) vučemo i dalje.

Ovo je 21 vek nema više prirodnih katastrofa kao takvih, gotovo sve prirodne katastrofe su delo ljudskih ruku. Ne mogu se sve sprečiti i predvideti ali se mogu makar sanirati. Skok cene hleba je problem, ali taj problem ima načina da se sanira.

 

U Siriji se to nije dogodilo, nego je 800.000 nesrećnika nagrnulo u gradove, što je izazvalo dodatne tenzije i kad je Bašar otvorio vatru na demonstrante to je bila slamka koja je kamili prelomila kičmu. Posle su razni stejkholderi™, Saudijci, Rusi, Iran, Ameri to dosolili i čorba se i dalje kuva. Ja to tako vidim™.

Link to comment

Nema previše smisla da osudjuješ nekog ko ne razmišlja tako dugoročno već gleda šta u ovom trenutku može da uradi za svoju decu.

 

Uopšte, ideja postavljanja te priče iz Urugvaja je bila da se mi svi sad zgrozimo nad nezahvalnikom koji je prvo utekao iz Sirije a sad mu je malo 380 dolara mesečno. Pa pola Srbije želi da utekne od takvog prihoda i zabode nešto bolje, zašto se ne zgražavamo nad njima? Nema nikakvog moralnog kodeksa koji brani izbeglicama da probaju nešto više i da moraju da srećni sede bilo gde gde nema rata. Svi ljudi na svetu imaju pravo da za sebe traže nešto bolje i još bolje od boljeg, pa tako i izbeglice.

 

Naravno da moze i treba da trazi bolje, ono sto mi nije jasno je sto je on dosao u zemlju gde mu prihod tesko da je drasticno losiji nego u Siriji, sto sam i rekla. Tesko bas da se u Siriji toliko dobro zivelo da su svi imali po hiljadu evra.  Zasto je onda toliko digao svoje rashode u startu, sta bi sa onim prostiranjem prema guberu dok se trazi to nesto bolje? Imati cetvoro usta plus svoja za hranjenje pa jos ako hoce da odskoluje decu itd i pruzi im nesto preko te sake brasna od jedne plate je jedan zajeban posao i za nekog ko zivi i radi i u sred Londona.

Link to comment

Imati cetvoro usta plus svoja za hranjenje pa jos ako hoce da odskoluje decu itd i pruzi im nesto preko te sake brasna od jedne plate je jedan zajeban posao i za nekog ko zivi i radi i u sred Londona.

A da je dole ostavio par komada dece, onako racionalno... :isuse: 

Mislim, bolje bi se uklopio, bio primljen, integrisan, sa vecim sansama da uspe u zivotu, a?

Ili da se ovamo pripustaju samo oni sa 1 najvise komada 2 dece, oni su se valjda kulturno i civilizacijski kvalifikovali za ucesce?

Link to comment

Šta fali darvinizmu i zašto misliš da se ljudi (vrsta, ne pojedinci) značajno razlikuju od zečeva, osim po tome što nepopravljivo uništavaju planetu?

Fali mu elementarne ljudskosti. Nismo zečevi nego ljudi koji su u stanju da se prilagode i najnegostoljubivijim staništima. U modernom industrijskom društvu ne možemo da ostavimo ljude da crknu od gladi jer je neko odredio da oni treba da crknu jer eto to je "prirodno".

 

Čak i Bušmani u Kalahariju dopuštaju susednim plemenima da koriste njihove zemlje kada je bogata sezona, i recipročno očekuju kada dođe loša sezona da im ovi dopuste da se napoje na njihovim bunarima.

 

Takvo razmišljanje nas u konačnici dovodi do indijske kolonijalne politike koja izvozi hranu dok narod umire. Jer najjači treba da opstanu, sami za sebe. 

Graphic2-1877.JPG

Link to comment

nije bez osnova ovo o čemu piše Dagmar, tu leži koren sutrašnjih problema makar evropa primila bez ikakvih problema apsolutno sve koji u nju žele

 

zemlje eu su skrojene tako da su zaposleni oboje i da imaju maksimalno 1-2 deteta, osim ako nisu malo viša klasa

 

neko će tu nekome morati da se prilagođava, do čega neće doći

Link to comment

Pompezan ti je ovaj tekst, i ne znam šta hoćeš s njim da dokažeš. Radnice u supermarketima rade za bedne pare, stoje po ceo dan i sede(idealno za sve moguće bolesti, od kičme do proširenih vena), moraju po pet miliona puta dnevno ponavljati ,,dobar dan, izvolite, želite li još nešto'', nasmešiti se svakom ko ih njaka, svaki dinar manjka, iskidane ili slepljene pare odbijaju im se od (bedne)plate. Još najbolje da za sve to moraju učiti i engleski?

,, radis u samoposluzi u centru glavnog grada, ne znas rijeci engleskog, '' Šta reći, a ne zaplakati, stvarno. 

Moš mislit' privilegije raditi u samoposluzi u ,,centru glavnog grada''. :isuse:

Ako hoćeš nači neki primer neljudskog i nadrndanog postupanja prema izbeglicama, sigurno ima mnogo reprezentativnijih od ovog.

Stvar je u tome da radnica u prodavnici nije postupila prema ovom migrantu kako bi postupila prema nekom lokalcu. A to ne sme da radi. 

 

Što se tiče engleskog, pa neka slobodno odbija da nauči barem 10 osnovnih reči ili fraza koje su relevantne za njen posao. Siguran sam da će joj život biti bolji zbog toga.

Link to comment

evropa moze da primi milione ljudi. brate, koliko se samo viska hrane proizvodi u eu...

 

Ali ti ne razumeš, svetsku hranu su pojeli (i vodu popili) ovi što se kote™ pa sad hoće hleba preko pogače.

Link to comment

Stvar je u tome da radnica u prodavnici nije postupila prema ovom migrantu kako bi postupila prema nekom lokalcu. A to ne sme da radi. 

 

Što se tiče engleskog, pa neka slobodno odbija da nauči barem 10 osnovnih reči ili fraza koje su relevantne za njen posao. Siguran sam da će joj život biti bolji zbog toga.

 

to da li je engleski relevantan za njen posao je stvar poslodavca, ne verujem da su tražili cv u kome je znanje engleskog

Link to comment

zemlje eu su skrojene tako da su zaposleni oboje i da imaju maksimalno 1-2 deteta, osim ako nisu malo viša klasa

 

zemlje eu zato imaju problem stanovnistva koje stari i penzionih fondova koje mlada radna snaga (koje nema dovoljno) ne puni onom brzinom kojom se ocekivalo. i taj problem je sve izrazeniji iz godine u godinu. razlikuje se od zemlje do zemlje, naravno, ali jeste opsti trend. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...