Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Ima li smisla razmišljati o tome da se te izbeglice (kad već ne možemo da nahranimo niti zbrinemo zdrastveno sa minimalnim egzistencijalnim potrebama), dobro naoružamo i obučimo za ratne borbe (valjda bi se našao neko da i to finansira) i vratimo u matične zemlje ? (Usput, oživimo namenske gubitaše i uposlimo razne beretke, šljemove i legijance)

 

Neka se tamo, kući, SAMI,  izbore za svoju slobodu i demokratiju kao što smo svi mi na ovim ukletim prostorima radili vekovima unazad?

 

Da lii bi takva ideja odmah bila osuđena kao pozivanje na nasilje i rat, ili bi bila tretirana kao "oslobodilački" rat? 

Ima li termin borba za slobodu više ikakvog smisla?

 

Dokazalo se da se protiv fašizma i fašizoidnih teorija ne može rečima nitii drugim sredstvima do silom i oružjem, ili više ni to nije tačno?

 

pretpostavljam da si tako govorio i leta 1995. neko predje hiljade kilometara bezeci od rata, a ti bi da mu guras pusku u ruke. svaka cast, majstore, uspeo si da napises, cini mi se, najodvratniji post na ovoj temi, u poprilicno ostroj konkurenciji.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

svaka cast, majstore, uspeo si da napises, cini mi se, najodvratniji post na ovoj temi, u poprilicno ostroj konkurenciji.

 

izvinjavam se ja danas nisam nešto inspirisan vreme valjda šta li :fantom:

Link to comment

ali ne, stvarno, jel malinarima problem što po nekim čukama ljudi više ne raskrčuju kamenjar? Ja iz ovog teksta mogu samo da vidim da oni imaju problem sa vlasnicima hladnjača.

 

Problem je strukture poljoprivrede u Srbiji en general i ima veze sa pražnjenjem/punjenjem sela i kuknjavom za time, ali nije tema ovde, ionako OT dominira poslednjih pešes' strana, zapostavismo zid...

 

hqdefault.jpg

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ne, nisam hteo nikoga da provociram, sorry. Samo glasno razmišljam, kome smeta ne mora da me vređa. Ja nisam namerno nikoga. 

 

Samo glasno razmišljam da niko nikakavu smislenu ideju nema šta će se dešavati sa emigrantima, ako madjarski fundamentalisti stvarno počnu sa gradnjom bilo čega na granici. Već će to smanjiti propuusnost te granice i višestruko nagomilati probleme srbijici.

Link to comment

Daj dizite zid oko foruma

 

Ove neke stvari je tesko citati

Dobijam izlive besa s' ove strane tastature

 

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Link to comment

Ne, nisam hteo nikoga da provociram, sorry. Samo glasno razmišljam, kome smeta ne mora da me vređa. Ja nisam namerno nikoga. 

 

Samo glasno razmišljam da niko nikakavu smislenu ideju nema šta će se dešavati sa emigrantima, ako madjarski fundamentalisti stvarno počnu sa gradnjom bilo čega na granici. Već će to smanjiti propuusnost te granice i višestruko nagomilati probleme srbijici.

 

Desavace se to da cemo, ako se poveca broj migranata u Srbiji (a realno je da ce ih se zadrzavati veci broj nego do sada, ali ce i dalje ici dalje na Zapad) morati da im ponudimo smestaj, hranu, medicinsku negu, kako znamo i umemo, i to je jedino sto mozemo. To je humanitarni aspekt, a sa pravnog aspekta - nasa zemlja bi morala da malo ozbiljnije shvati resavanje zahteva za azil i da angazuje ljude koji ce to raditi ozbiljno i brzo. 

 

Ovo je situacija koja je mnogo veca od nas i mi je sigurno necemo resiti. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ne, nisam hteo nikoga da provociram, sorry. Samo glasno razmišljam, kome smeta ne mora da me vređa. Ja nisam namerno nikoga. 

 

Samo glasno razmišljam da niko nikakavu smislenu ideju nema šta će se dešavati sa emigrantima, ako madjarski fundamentalisti stvarno počnu sa gradnjom bilo čega na granici. Već će to smanjiti propuusnost te granice i višestruko nagomilati probleme srbijici.

 

Neki će moguće ići preko/ispod zida, neki će ići okolo/kroz druge zemlje, sigurno neće celu Mađarsku ograditi, šta drugo.

Link to comment

Desavace se to da cemo, ako se poveca broj migranata u Srbiji (a realno je da ce ih se zadrzavati veci broj nego do sada, ali ce i dalje ici dalje na Zapad) morati da im ponudimo smestaj, hranu, medicinsku negu, kako znamo i umemo, i to je jedino sto mozemo.

 

Ovo je situacija koja je mnogo veca od nas i mi je sigurno necemo resiti.

 

tresko je negde pisao o zestokoj korupciji u italiji sa sredstvima koje drzava odvaja za prihvatanje i smestaj izbeglica, ne sumnjam da ce i ovde biti isti slucaj

Link to comment

Ne, nisam hteo nikoga da provociram, sorry. Samo glasno razmišljam, kome smeta ne mora da me vređa. Ja nisam namerno nikoga. 

 

Samo glasno razmišljam da niko nikakavu smislenu ideju nema šta će se dešavati sa emigrantima, ako madjarski fundamentalisti stvarno počnu sa gradnjom bilo čega na granici. Već će to smanjiti propuusnost te granice i višestruko nagomilati probleme srbijici.

 

Ići će preko Hrvatske. 

Link to comment

pretpostavljam da si tako govorio i leta 1995. neko predje hiljade kilometara bezeci od rata, a ti bi da mu guras pusku u ruke. svaka cast, majstore, uspeo si da napises, cini mi se, najodvratniji post na ovoj temi, u poprilicno ostroj konkurenciji.

 

Takav kakav je, post mi je dao šlagvort da se zapitam odakle dolazi taj stav: a zašto se vi svojim puškama rukama ne izborite da vam kod kuće bude Švedska nego biste tamo da odete ilegalno?

 

Takav stav apsolutno dominira među komentarima na Guardianov tekst o emigrantima, neko je to juče pomenuo na topiku. Pre neki dan sam u ozbiljnom i civilizovanom društvu odraslih ljudi čuo nešto slično (ne toliko drastično ali slično, tipa: čekaj, ali ne možemo čitav Avganistan i Somaliju da preselimo u skandinavski region, zar ne?)

 

Onda sam malo razmislio na temu zašto svi ti ljudi ne prave Švedsku od svoje domovine nego se upuštaju u ove emigrantske avanture koje su često veoma opasne po život, i došao do dvokomponentnog odgovora: osim što se Avganistan i Somalija ne mogu pretvoriti niti u Švedsku niti u nešto što će makar podsećati na nju, mi živimo u 21. veku i svet je postao veoma mali. To znači da su ljudima informacije i slike o boljem životu u nekim dalekim zemljama dostupne ne na dva klika mišem nego na dva slajda palcem preko ekrana smartfona. Ljudi su mnogo mobilniji nego pre, danas se bez većih problema u jednom danu može prevaliti 10 hiljada kilometara, moderan svet jednom rečju. Informacije i nadražaji iz takvog sveta doveli su do toga da ljudi danas mnogo pažljivije biraju svoje bitke i radije se odlučuju da potraže nov dom nego da herojski daju život za stari.

 

Mislim, da sutra hipotetički izbije neki ludački građanski rat u Švedskoj, da li bi svi stanovnici odabrali stranu i krenuli da se bore za nju pa šta im bog da? Bi al' zamalo. Ogromna većina bi zapalila negde da započne nov život jer im šanse za to nisu loše uz malo cimanja i zlopaćenja na početku. Tako rezonuju i svi oni mučenici iz Sirije ali i iz zemalja koje nisu direktno pogođene ratom. Jednostavno vide šansu za nešto bolje, svesni su rizika i voljni su da ga preuzmu. Mislim da je u pitanju relativno nov fenomen na koji treba adekvatno odgovoriti (ovo stavljam zarad neke dalje diskusije), pri čemu praistorijske metode tipa zidovi i ograde svakako nisu adekvatan odgovor.

Edited by beowl
Link to comment

ok to je zaista ozbiljna tema, pogotovo sto ove nove izbeglice uglavnom imaju jasan plan gde idu i dobro istrazenu rutu, bas zahvaljujuci novim tehnologijama. time im je i prodornost mnogo veca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...