Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Drugo, ako ti je Srbija - citiram "jebena" - slobodan si da odskakuces na jednoj (ili cetiri) noge (unazad ili unapred , kako god ti odgovara) - kroz bilo koju granicu po izboru. Pravac neko pusto ostrvo, pa nam pisi kako je tamo. Zelim ti srecan put.

Uvek mi je cudno sto ljudi pljuju u tanjir iz koga jedu. I koriste sve pogodnosti drzave (zdravtsvo, skolstvo, policija, javni prevoz, prosveta, snabdevanje . . . o kojima i ja imam misljenje, nego to nije tema) - al' niko, bre, da ode u tu Somaliju, Severnu Koreju . . . ili pusto ostrvo. Pa nek se tamo leci i sam brani od pirata i drumskih razbojnika.

Deluje mi sizofreno da se iz udobnosti internet konekcije prica o - citiram -- "jebenoj" Srbiji.

 

Jako™ Tolike povlastice uživamo i još se bunimo. Tišina tamo. :mad:

Link to comment

Nego garant nije slučajno ako se toliki azilanti muvaju oko stanice u Bgu... ako se tu nasele u dovoljnom broju, sutra bi još mogli da nam ocepe Beograd na vodi. :(

Link to comment

medvedi su crnci, tzv mrki medvedi

A još su i sa gore, teko reći gorci...

 

Crnci-Gorci... Crnogorci :)

 

Znao sam ja da će Crnogorci da nas opet vade iz problema :(

Link to comment

Kakav je bio trend, ekstremno povecanje prosecne starosti? Nesto si pobrkala

 

Trend je bio životarenje na nekoliko stotina hiljada tamo gde su sad stotine miliona ljudi. Taj trend je trajao hiljadama godina, a bio presecan kojekakvim epidemijama koje su obarale tu i inače nisku gustinu naseljenosti na još niži nivo.

 

A što se prosečne starosti tiče, uz ekstremno povećanje starosti, ekstremno se povećao i životni vek, a ekstremno se povećala i radna sposobnost starijih ljudi.

 

Nekad se sa 15-20 ženilo, sa 20-25 bilo na maksimumu produktivnosti za poljske radove bez mehanizacije, a sa 45 čovek je već bio starac. Sad su ljudi od 45 još mladi, sa tek desetak, petnaest godina radnog iskustva za sobom i treba da rade još 20 godina do penzije, a nekad i duže. Prosečno tek nekih zadnjih 5-6 godina čovek više nije radno sposoban (penzija sa 65-67 kako gde, a životni vek kod Srba ispod 75). Međutim jasno je da u zemlji u kojoj je prosečna životna dob recimo 45 to samo znači da su skoro svi baš u naponu snage da rade za penziju nekog od 70 (a ne neka dečurlija koja sa prosečnim vekom od 20-25 ili još studira, ili tek traže posao, ili eventualno rade na trafici, moleraj i slične poslove koji često ni ne uplaćuju u penziono). Druga je stvar što i ti od 45 često nemaju posla...

 

Nego, aj napiši lepo na jednom mestu razloge zašto im ne dati azil.

 

Što bih to pisala? Azil svakako treba dati kad ljudima treba. Ono što ne treba je zamišljati da Srbija ima problem sa natalitetom i praznim selima, i planirati kako da se upregnu neki random ljudi da taj nepostojeći problem reše.

Link to comment

Nije mi jasno kako se problem nataliteta može nazivati zamišljenim u zemlji iz koje mladi ljudi masovno odlaze, ukupan broj stanovnika nije drastično opao samo zahvaljujući značajnom prilivu izbeglih, prosečna starost je prešla 45 godina a penzionera ima više nego legalno zaposlenih. To su sve pokazatelji koji stoje blizu tačaka posle kojih više nema povratka.

 

To se naravno ne može rešiti davanjem boravišta/državljanstva azilantima niti pozivom ekonomskim emigrantima da dođu u zemlju u kojoj je nezaposlenost 25% ali da nešto treba menjati - treba. Dok ne postane i teoretski nemoguće preokrenuti negativne trendove.

Link to comment

i praznim selima

 

Kaće se isprazne više, pa da krenemo ozbiljno da se bavimo poljoprivredom? Mi tu nemamo problem, naš je problem što se to odavno nije desilo.

Prirodni priraštaj je već nešto drugo.

Link to comment

Nije mi jasno kako se problem nataliteta može nazivati zamišljenim u zemlji iz koje mladi ljudi masovno odlaze, ukupan broj stanovnika nije drastično opao samo zahvaljujući značajnom prilivu izbeglih, prosečna starost je prešla 45 godina a penzionera ima više nego legalno zaposlenih. To su sve pokazatelji koji stoje blizu tačaka posle kojih više nema povratka.

 

To se naravno ne može rešiti davanjem boravišta/državljanstva azilantima niti pozivom ekonomskim emigrantima da dođu u zemlju u kojoj je nezaposlenost 25% ali da nešto treba menjati - treba. Dok ne postane i teoretski nemoguće preokrenuti negativne trendove.

 

U svakoj tački dok u zemlji imaš par hiljada fertilnih pojedinaca oba pola moguće je preokrenuti negativan trend. Od toliko je nekad i krenulo.

 

A zemlja mlade nema jer nikome TRENUTNO ne trebaju, ne trebaju ni njihovim roditeljima, pa ih ne rađaju, a ne trebaju ni ekonomiji koja ih ne zapošljava, pa zato ili emigriraju ili sede kući nezaposleni. Ovaj mali broj koji su potrebni rade i prave svoje porodice, as we speak, u toj istoj Srbiji.

 

Da, biće nezgodno za penzije, ne samo u Srbiji, nego malo i po drugim zemljama sa pozitivnim demografskim trendovima kakva je recimo zapadna Evropa, sem možda Nemačke. A ako Srbija dođe u situaciju da posla ima ali mladih za te poslove nema, te da u Srbiji TRENUTNO zatrebaju mladi od 30ak da rade, a nemamo da popunimo od svojih građana zboh negativnog nataliteta, to se rešava tako što raspišeš konkurs, sprovedeš intervjue za posao sa zainteresovanim strancima, i onda daš radnu dozvolu onom koji ispunjava kriterijume. Nije jedini način odgojiti radnu snagu od pelena, stvarno nije.

Link to comment

Kaće se isprazne više, pa da krenemo ozbiljno da se bavimo poljoprivredom? Mi tu nemamo problem, naš je problem što se to odavno nije desilo.

Prirodni priraštaj je već nešto drugo.

 

Jesi li gladan? Nema dovoljne ponude poljoprivrednih proizvoda da kupiš? Ova najkvalitetnija obradiva zemlja po Vojvodini je obrađena, parcele bar iz aviona ne deluju ništa drugačije nego kad se preleće preko drugih zemalja.

Što se poljoprivrede po zabitim planinama tiče, nie potrebna očigledno. Ako se napravi potreba ok, u međuvremenu nije loše ni da se priroda i zemljište obnove od eksploatacije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...