Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Da ti nisi malo pobrkao pieds noirs sa onim drugim Alžircima koji su došli iz drugih razloga u Francusku tada (i kasnije)?

Koliko znam, bogami nisam  :)

Alzirski Alzirci sezdesetih u Francuskoj OAS-a i drugih L' Algerie francaise desavanja, nisu bili nimalo trazena roba.

Oni drugi Alzirci su, kao sto kazes, dosli kasnije, obaska sto mi se ucinilo da je Slow imao u vidu upravo pieds noirs i itekakve probleme oko njihove integracije.

Ukoliko sam u pravu, em je opasna tema sa izbeglicama iste nacionalnosti poteranim da se vrate u takozvanu maticnu zemlju, pocev od Nemaca neposredno posle WW2 pa sve do ex-Yu em je trol, mada, ako imas podatke o alzirskim Alzircima sezdesetih kao izbeglicama u Francusku, rad bih bio da ih vidim.

Ali, kad vec trolujemo  :) , izgleda da je uslovna militantnost izbeglica nateranih da se vrate u takozvanu maticnu zemlju jedna od - razumljivih - pojava itekako znacajna kada se prave osvrti probleme integracije i slicne teme.

Sad mi pade na pamet, naci ce se neko ko bolje zna, da je i Bosna svoju dozu ljutih Osmanlija dobila u ogromnom broju sa prilivom turskih izbeglica iz - Madjarske.

Edited by namenski
Link to comment

Ih, bilo je Alžiraca krajem 60-ih koliko hoćeš, trebala jeftina radna snaga. A pieds noirs su bili pred istrebljenjem nakon nezavisnosti i ipak su bolje prihvaceni nego oni "drugi". Problem sa integracijom je malo veći kod dece ekonomskih migranata, koji nisu prihvaceni ni u Francuskoj, ni u bledu. A evo vidimo do čega je to dovelo danas.

Link to comment

Ih, bilo je Alžiraca krajem 60-ih koliko hoćeš, trebala jeftina radna snaga. A pieds noirs su bili pred istrebljenjem nakon nezavisnosti i ipak su bolje prihvaceni nego oni "drugi". Problem sa integracijom je malo veći kod dece ekonomskih migranata, koji nisu prihvaceni ni u Francuskoj, ni u bledu. A evo vidimo do čega je to dovelo danas.

Ja pricam o kraju 50-ih, dakle o istorodnimtm izbeglicama.

I pocetku 60-ih, do nezavisnosti Alzira, odnosno dizanja ruke Francuske od istog.

Ono posle je - ono posle: naravno da si u pravu za deo o ekonomskim migrantima.

Link to comment

Koliko znam, bogami nisam  :)

Alzirski Alzirci sezdesetih u Francuskoj OAS-a i drugih L' Algerie francaise desavanja, nisu bili nimalo trazena roba.

Oni drugi Alzirci su, kao sto kazes, dosli kasnije, obaska sto mi se ucinilo da je Slow imao u vidu upravo pieds noirs i itekakve probleme oko njihove integracije.

Ukoliko sam u pravu, em je opasna tema sa izbeglicama iste nacionalnosti poteranim da se vrate u takozvanu maticnu zemlju, pocev od Nemaca neposredno posle WW2 pa sve do ex-Yu em je trol, mada, ako imas podatke o alzirskim Alzircima sezdesetih kao izbeglicama u Francusku, rad bih bio da ih vidim.

Ali, kad vec trolujemo  :) , izgleda da je uslovna militantnost izbeglica nateranih da se vrate u takozvanu maticnu zemlju jedna od - razumljivih - pojava itekako znacajna kada se prave osvrti probleme integracije i slicne teme.

Sad mi pade na pamet, naci ce se neko ko bolje zna, da je i Bosna svoju dozu ljutih Osmanlija dobila u ogromnom broju sa prilivom turskih izbeglica iz - Madjarske.

 

i kako se ne podsetiti na lik i dela morisa papona, efikasan za vreme drugog svetskog rata, efikasan tokom alzirske krize, takoreci vrhunski profesionalac™ a alzirski alzirci™ sve trcali u pariz 60ih da uzivaju u blagodetima francuskog trzista rada jer je prefekt brinuo o sigurnosti i redu

 

 

Maurice Papon (French pronunciation: ​[moʁis papɔ̃]; September 3, 1910 – February 17, 2007) was a French civil servant, leading the police in major prefectures and in Paris during the Nazi Occupation of France and into the 1960s. Forced to resign because of allegations of abuses, he became an industrial leader and Gaullist politician. In 1998 he was convicted of crimes against humanity for his participation in the deportation of more than 1600 Jews to concentration camps during World War II when he was secretary general for police in Bordeaux.

 

Papon was known to have tortured insurgent prisoners (1954–62) as prefect of the Constantinois department during the Algerian War. He was named chief of the Paris police in 1958. On October 17, 1961 he ordered the severe repression of a peaceful pro-National Liberation Front (FLN) demonstration against a curfew which he had imposed. What became known as the Paris massacre of 1961 left between one hundred and three hundred dead at the hands of the police, with many more wounded.[1] That same year, Papon was personally awarded the Legion of Honour by French President Charles de Gaulle, whose government was struggling to retain Algeria as a French colony.

 

Papon was in charge of the Paris police during the February 1962 massacre at the Charonne metro station, which took place during a peaceful anti-Organisation armée secrète (OAS) demonstration organized by the Communist Party (PCF).

 

He was forced to resign in 1967 after the suspicious disappearance of the Moroccan dissident Mehdi Ben Barka, leader of the Tricontinental Conference. He was supported by de Gaulle in being named as director of Sud Aviation company, which created the first Concorde plane.

 

After May 1968, Papon was elected as a representative (député) in the French legislature, and served several terms. From 1978 to 1981, he served as the appointed Minister of the Budget under prime minister Raymond Barre and president Valéry Giscard d'Estaing.

 

On May 6, 1981 details about his past under Vichy emerged, when Le Canard enchaîné published documents signed by Papon that showed his responsibility in the deportation of 1690 Bordeaux Jews to Drancy internment camp from 1942 to 1944. After a long investigation and protracted legal wranglings, Papon was eventually tried; in 1998 he was convicted of crimes against humanity. He was subsequently released from prison in 2002 on the grounds of ill health.

 

 

Link to comment

Ok, ja pročitao šezdesetih, pa zato. Inače, probleme sa integracijom možeš videti i u Srbiji dolaskom izbeglica prvo iz BiH, pa Krajine, a onda i Kosova.

Link to comment

Grcka nema suvu granicu ni sa jednom sengen drzavom..Iza Roszkea sve je ravno do Atlantika. Zato Djarme moraju da budu veci Nemci od Nemaca.

 

И мени се цео дан то питање мота по глави,али нема одговора.

Edited by Блок_64
Link to comment

ljudi su svuda isti (al' sam mudar, jebo te). ipak, imaš društva koja su, iz ovog ili onog razloga, tolerantnija i otvorenija za izbeglice od drugih. jedan deo razloga je ekonomski - normalno je da nemackoj, danskoj ili svedskoj bude lakse da apsorbuje veci broj izbeglica, kad im ionako treba jeftine radne snage. ali to je samo deo price. jeftine radne snage treba onoliko i u emiratima, kataru ili saudijskoj arabiji, pa opet tamo nema izbeglicke krize.

 

drugim recima, koliko god da su svi rasisti, licemerni, govna, bagra, itd... ostaje fakat da je u poslednjih 25 godina zapadna evropa apsorbovala ogroman broj, sto izbeglica, sto ekonomskih migranata, iz najrazlicitijih delova sveta. to govori nesto o trzistu radne snage u zapadnoj evropi ali i o tamosnjim drustvima. na kraju krajeva, i sam si to na svojoj kozi osetio. nije bajno ali se moze ziveti.

 

Dobro, to je sad pitanje. Moguce da si u pravu, ali ja bih ipak voleo cifre.

 

Pakistanci, Indijci, Filipinci u UAE, Kataru i drugde, jeste da je polurobovski polozaj ali jesu neki migranti.

 

Migranti iz Srednje Azije u Rusiji.

 

Ekonomska migracija u SAD, itd...

 

According to UN Population Division estimates, as of 2013,  the Russian Federation was second only to the United States in the sheer number of immigrants.

Link to comment

ovo tek da razbije monotoniju vesti, nista kao ruska reportaza :fantom:
 

NATO je krvlju okupao čitav Bliski istok, i sada će slaba Evropa, koja se prepustila američkom Satani, biti uništena. Naše žene će roditi mnogo dece. Za pet godina će se lice Evrope potpuno izmeniti, rekao je reporterki lista Komsomolskaja pravda u Kanjiži izbeglica Ahmed iz Libije

Gradić Kanjiža na srpsko-mađarskoj granici prepun je izbeglica. U devet sati ujutru otvara se kafana "Venecija", gde izbeglice mogu da napune svoje nove Ajfone i laptopove, odu u toalet ili operu kosu u sudoperi.

U večernjim satima u centru Kanjiže nema mesta. Stotine ljudi su se smestile na dva centralna trga, možda ih ima i do dve hiljade ljudi. Kada padne noć, mrak je signal za pokret. Grupe izbeglica od po 30-50 ljudi se pripremaju da ilegalno pređu mađarsku granicu. Stanovnici Kanjiže u tišini posmatraju crne senke imigranata.

"Oni izađu iz grada, a onda ih pokupi romska mafija" – kaže taksista Viktor. – „Mi ne smemo da vozimo ilegalce, ali Romi rade šta žele. Oni su glavni krimučari izbeglica širom balkanske rute. Romi izbeglice dovoze skoro do granice, a zatim ih kroz samo njima poznate puteve provode kroz šumu u Mađarsku. Sve je počelo u januaru. Ljudi počeli da organizovano pristižu svaki dan. I protok se povećava. Iskreno, bili smo uplašeni, šta će biti sa nama?", kaže Viktor.


Park u Beogradu, u blizini autobuske stanice, izgleda kao parkovi u mnogim evropskim gradovima. Muškarci se peru u fontani, čitave porodice spavaju na travi. Čim sam stigla u park, bila sam upozorena od grupe momaka. "Ne može da snima ovde" - rekao je jedan od njih na pristojnom engleskom jeziku, pokazujući na moju kameru.

"Tako!" – uzviknula sam i stavila ruke na kukove - "Park je javno mesto, a ja sam novinar i radim svoj posao".

"Ovde su naše žene!"

"Pa šta? Vaše žene nose hidžab i pokrivaju se od glave do pete. Ako im se ne sviđaju lokalni oobičaji, mogu da se vrate. Vi znate da je Beograd glavni grad pravoslavne države? I da žene ovde idu otvorenih lica? Koliko sati ste u Beogradu?" ,pitam.

" Tri dana" - zbunjeno je odgovorio.

"I postavljate svoja pravila? Ovo nije tvoja zemlja" rekla sam mu.

Onda smo oboje smanjili ton i zaključili primirje. Moj novi prijatelj se zove Halid, iz Damaska je i ima 21 godinu.

"Ja sam Sirijac" - ponosno kaže. – "Nisu svi ovi Sirijci ... " prezrivo je pokazao na okolne ljude.

"A zašto je to važno?", bila sam iznenađena.

"Oni lažu, da su iz Sirije. Samo je Sirija sada u modi. U svim novinama. Niko nije zainteresovan za izbeglice iz Iraka, Avganistana, Libije i Tunisa. Ovde su čak i Avganistanci počeli da se nazivaju Sirijci."


Halid i njegovi drugovi su pobegli iz Sirije da ne bi bili regrutovani u vojsku.

"Zašto bih borio za Asada? Radije bih otišao u Nemačku" - rekao je.

"Zašto ne tražite azil u Grčkoj, Makedoniji, ili barem ovde u Srbiji?"

"To je sve siromašne zemlje" - prezrivo kaže Halid. "Ja čak i nisam znao da je Evropa tako siromašna. Mi u Siriji smo pre rata živeli mnogo bogatije. Samo na putu ka Beogradu sam platio posrednike 3000 dolara. A dalje do Nemačke ću morati da dam još hiljadu i petsto. Imam novac. Mogu da platim hotel za pet zvezdica u Beogradu, ali mi nije dozvoljeno, jer su nam lokalne vlasti dale samo 72 sati da ostanemo u zemlji. Moja registracija je danas završena. Čak i ovde u parku, plaćam za tuš i toalet. Ali onda u Nemačkoj, sve će biti besplatno: obrazovanje, pomoć, kuće za imigrante.To je dobro! Želim da idem na Ekonomski fakultet. Čim se naselim, preseliću i moju porodici: dva brata, otac, majka, baka i tri sestre."

Izbeglice u Beogradu nisu iste kao sirijske izbeglice, koje sam videla u Libanu, oni koji su izgubili sve i koji polako umiru pod brutalnim suncem u prepunim kampovima, o kojima niko ne brine. Oni koji su uspeli da dođu u Evropu su elita. Sa novcem i sa ciljem.

 

http://best.kp.ru/msk/europe_migrants/

Edited by Pontijak
Link to comment

Dobro, to je sad pitanje. Moguce da si u pravu, ali ja bih ipak voleo cifre.

 

Pakistanci, Indijci, Filipinci u UAE, Kataru i drugde, jeste da je polurobovski polozaj ali jesu neki migranti.

 

Migranti iz Srednje Azije u Rusiji.

 

Ekonomska migracija u SAD, itd...

 

According to UN Population Division estimates, as of 2013, the Russian Federation was second only to the United States in the sheer number of immigrants.

ovo o cemu ti pises je logicna posledica fizicke udaljenosti jednih drzava od drugih. no, kompleksna je tema. i ekonomsko razlozi i kolonijalna proslost i udaljenost i jezik i religijska tolerancija... sve to igra ulogu. Edited by ikar
Link to comment

И мени се цео дан то питање мота по глави,али нема одговора.

 

Ta ista Grčka je itekako umela da štiti svoje granice i na moru i na kopnu u prošlosti, Šta ne mogu da spreče izbeglice da dolaze na Kos? Mogu, ali neće.

Link to comment

Nemaju šanse da spreče ako neće da pucaju (a normalno da neće). Ljudi na brodovima prelaze Mediteran, stotine kilometara, opasnije 50 puta, kako će da spreče nekoga da samo skokne sa turskog kopna na grčko. Maltene može da se prepliva. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa da naprave ogradu, recimo, ili da ukinu trajekte za dalje. Bolesno, ali može se izvesti.

 

A ovako se postavlja pitanje gde je Šengen? Ili ga ima, ili ga nema, ukoliko se ne poštuje na Kosu, onda da Mađari jedu govna sa njihovom ogradom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...