Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

jbg kranpo, malo si kontradiktoran u svom postu. istovremeno tvrdiš da su humanitarni osnovi mrtvo slovo na papiru, a da evropa trenutno nema nijedan drugi razlog, osim humanitarnog, da prima te izbeglice. šta je od to dvoje?

 

mozda sam bio nejasan ali sam hteo da kazem da su sveli cijelu pricu na humanitarnoa u praksi  pokusavaju da miniraju to humanitarno. jednostavno se pokusava pronaci (racionalan) razlog da se ti nesrecni ljudi odbiju ili vrate. jbg. evropska politika je kontradiktorna tj. ja sam bio zapravo naivan i vjerovao da je mentalitet ljudi na zapadu malo drugaciji od nasih balkanskih kloaka. vjerovano zato sto sam okruzem sa ljudima koji su takodje naivni. na zalost, inicijative kao velkam refjudzis nisu pravo mjerilo za majndset koji je generalno sastupljen na zapadu prema izbjeglicama. to je samo mali krug ljudi koji nije dovoljan da bi se promenila politicka realnost. to humanitarno se pretvorilo u planove za izgradnju gradova po bliksom isotku i africi sa citavom infrastrukturom, gradnjom bodljikavih ograda, paljenjem centara, ukidanjem pomoci i generalno jednom politickom pasivnoscu. 

Link to comment

to je stav vecine evropljana. ko misli da ce da njemacka dodijeliti milion permanentinh azila arapskim izbjeglicama taj nije normalan. vjerovatno ce prihvatiti dosta ali ce takodje deportovati veliki broj nazad u srijiu cim se smiri rat.

 

Rat se tamo skoro neće smiriti tako da će izbeglice ostati u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama kao što su alžirske izbeglice ostale u Francuskoj šezdesetih godina prošlog veka. Realni problem sa kojim će se suočiti EU je integracija izbeglica u novo društvo pošto francuski model nije pokazao dobre rezultate. Kako dalje?

Link to comment

mozda sam bio nejasan ali sam hteo da kazem da su sveli cijelu pricu na humanitarnoa u praksi  pokusavaju da miniraju to humanitarno. jednostavno se pokusava pronaci (racionalan) razlog da se ti nesrecni ljudi odbiju ili vrate. jbg. evropska politika je kontradiktorna tj. ja sam bio zapravo naivan i vjerovao da je mentalitet ljudi na zapadu malo drugaciji od nasih balkanskih kloaka. vjerovano zato sto sam okruzem sa ljudima koji su takodje naivni. na zalost, inicijative kao velkam refjudzis nisu pravo mjerilo za majndset koji je generalno sastupljen na zapadu prema izbjeglicama. to je samo mali krug ljudi koji nije dovoljan da bi se promenila politicka realnost. to humanitarno se pretvorilo u planove za izgradnju gradova po bliksom isotku i africi sa citavom infrastrukturom, gradnjom bodljikavih ograda, paljenjem centara, ukidanjem pomoci i generalno jednom politickom pasivnoscu. 

ljudi su svuda isti (al' sam mudar, jebo te). ipak, imaš društva koja su, iz ovog ili onog razloga, tolerantnija i otvorenija za izbeglice od drugih. jedan deo razloga je ekonomski - normalno je da nemackoj, danskoj ili svedskoj bude lakse da apsorbuje veci broj izbeglica, kad im ionako treba jeftine radne snage. ali to je samo deo price. jeftine radne snage treba onoliko i u emiratima, kataru ili saudijskoj arabiji, pa opet tamo nema izbeglicke krize.

 

drugim recima, koliko god da su svi rasisti, licemerni, govna, bagra, itd... ostaje fakat da je u poslednjih 25 godina zapadna evropa apsorbovala ogroman broj, sto izbeglica, sto ekonomskih migranata, iz najrazlicitijih delova sveta. to govori nesto o trzistu radne snage u zapadnoj evropi ali i o tamosnjim drustvima. na kraju krajeva, i sam si to na svojoj kozi osetio. nije bajno ali se moze ziveti.

Link to comment

Rat se tamo skoro neće smiriti tako da će izbeglice ostati u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama kao što su alžirske izbeglice ostale u Francuskoj šezdesetih godina prošlog veka. Realni problem sa kojim će se suočiti EU je integracija izbeglica u novo društvo pošto francuski model nije pokazao dobre rezultate. Kako dalje?

 

Onda trebaju da nađu model na koji će se ugledati. A njega .... nema?

Link to comment

Njih niko (od političara) za sad ne naziva izbeglicama, nego migrantima.

 

Pa donekle su i u pravu.

Da li bi bilo fer nazvati izbjeglicama i Sirijce i Pakistance?

Link to comment

Onda trebaju da nađu model na koji će se ugledati. A njega .... nema?

 

Realno ga nema. Problem je dvosmeran, ako nema volje za integracijom sa bilo koje strane, bilo društva, bilo izbeglica, nje neće ni biti. Dobićemo samo nove getoizirane oblasti u siromašnim četvrtima evropskih gradova.

Link to comment

Rat se tamo skoro neće smiriti tako da će izbeglice ostati u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama kao što su alžirske izbeglice ostale u Francuskoj šezdesetih godina prošlog veka. Realni problem sa kojim će se suočiti EU je integracija izbeglica u novo društvo pošto francuski model nije pokazao dobre rezultate. Kako dalje?

Slove, Slove, Francuska je sezdesetih dobila iz Alzira punokrvne Francuze, one sa dna kace, pieds noirs, pa je imala problema onoliko, poredjenje ti nije na mestu nikako.

Link to comment

Realno ga nema. Problem je dvosmeran, ako nema volje za integracijom sa bilo koje strane, bilo društva, bilo izbeglica, nje neće ni biti. Dobićemo samo nove getoizirane oblasti u siromašnim četvrtima evropskih gradova.

 

Ne bih se baš složio da samo siromaštvo stvara problem. Neki od "neintegrisanih" su primali pozamašne socijalne izdatke pa su ipak postali ekstremisti.

Za prvu rečenicu si u pravu, i to se slažem...

Link to comment

177 devica na dzennetu

 

Ne moze on to podneti. Ja se kladim da se ponudio da bude kurva za sve varijante, samo da ga ne ogranicavaju kad dodje kuci kod zene i musave dece mu.

Link to comment

 

 

jbte, nije tesko proveriti koliko su zemlje primale izbeglica posle WW2 i u kakvom su stanju bile tada. usrana austrija sa kurcem na celu danas zatvara granicu a 1946. primila 300.000 izbeglica. doduse svojih.

 

pa zar ti bold nista ne govori? uzgred napisano, nisu se austrijanci 1946 nesto ni pitali oko bilo cega jer su bili okupaciona zona a suverenitet su dobili tek 1955 kada ulaze i u UN i tako dalje

Link to comment

Slove, Slove, Francuska je sezdesetih dobila iz Alzira punokrvne Francuze, one sa dna kace, pieds noirs, pa je imala problema onoliko, poredjenje ti nije na mestu nikako.

Da ti nisi malo pobrkao pieds noirs sa onim drugim Alžircima koji su došli iz drugih razloga u Francusku tada (i kasnije)?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...