Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Ono koliko sam ja video OK su zaista...

Video sam praktično nervni slom jednog policajca kada mu je jedan klinac nekako objasnio da je sam i da je pogubio roditelje...

Čovek je počeo da viče: on je saaam dajte nekog ljudiiii ...

Ima crveni krst dosta ljudi...

Ima UNHCR ...

E sad štos je da onog trenutka kad dobiju papir oni se ohrabruju da izađu napolje i krenu dalje, ovaj centar je "protočni bojler". Koliko sam razumeo to je neka stara vojna zgrada.

Kažu da već sređuju neku halu u tom kompleksu za smeštaj kad bude lošije vreme.

Ispred ih čekaju busevi, mislim da je zadnja cifra 20€ do BG...

Eto nije nešto ali stvarno sam izbedačen...

Od koga je, dobro je...

 

Ti ljudi se ozbiljno zlopate da dodju do Nemačke i ja stvarno mislim da će biti zahvalni svakom ko ih na tom putu jednostavno ne dira, ne ometa i ne smara. Ako padne neki tuš, tableta protiv prehlade i zdela čorbe pride super, ali ono glavno je da ih se naprosto pusti da u miru idu svojim putem.

 

Ovo nije "sve OK pod uslovom da ne ostanu" stav. Ja sam skroz za to da se na duže/trajno primi svako ko iz bilo kog razloga odluči da stane u Srbiji. Biće i takvih slučajeva sigurno. Ne može Srbija baš 100% njih da ubaci i izbaci, mora i treba da se računa sa nekim procentom onih koji će se zadržati.

Link to comment

Pre nekih sat vremena kod Skupstine tri migrantkinje sa decom potpuno opusteno prelaze ukoso ulicu van pesackog prelaza bez ikakvog obaziranja na saobracaj. Umalo ih ne pokupi jedan.

 

Ko zna iz kakve vukojebine su one dosle.

Ma da, odmah to strpati i nazad u Siriju!

 

Ti si, nadam se, samo bio sarkastican. Voleo bih da tebe vidim, ovako iz nevukojebine, kada bi te ostavio samog kod Penn State stanice ili gde je već još gori krkljanac. Ili možda u tokijski metro u 8h ujutro.

 

A drugo, kada je to u Beogradu prelazak na pešačkom i na zeleno ikada garantovalo bezbednost pešacima?

Link to comment

Radi se upravao onako kako je i priželjkivano na forumu.

Prijem, hrana, voda, med. pomoć, papiri, karta do bg za 20€.

I pre svega ljudski odnos.

S druge strane prolazi se i solidna bezbedonosna provera, što od strane policije što od službi™ tako da je i taj deo pokriven.

Ono što je bitno ne zaboraviti na sever gde će trebati isto ako ne i više.

Link to comment

Evo mojih par centi, iako sam se dugo ustručavao da se obimnije javim ovde, zbog slične sudbine (bežanija negde daleko gde nemaš nikoga, od rata):

 

Ono što ja naslućujem je da će EU polako početi primenjivati Australijski recept, a to je procesuiranje u Nauru ostrvu ili Papui Novoj Gvineji (Srbija, Makedonija), gde će plaćati troškove kampa, koji su zatvorene prirode.

 

Brodove će "eskortovati" nazad, pod izgovorom da hoće da obeshrabre krijumčare, a ko se domogne ipak brodom, biće ekspresno poslat u "Nauru" i bez šanse da ikada dobije azil.

Link to comment

A zasto ne obradjuju prijave (izem vam "procesuiranje" i ko pusti tu rec u promet) u Grckoj ili Bugarskoj? Izmedju Turske i Makedonije/Srbije su dve EU clanice, zasto njih ne ukljuciti u to?

Link to comment

Dobro pitanje. Meni čak nije ni jasno zašto se migranti koji su se (posle muka Isusovih) dokopali Francuske ubijaju (i to na žalost ponekad i bukvalno) da se dokopaju Britanije?! Šta kog đavola ima tamo?

Link to comment

A zasto ne obradjuju prijave (izem vam "procesuiranje" i ko pusti tu rec u promet) u Grckoj ili Bugarskoj? Izmedju Turske i Makedonije/Srbije su dve EU clanice, zasto njih ne ukljuciti u to?

Zato što bi to loše izgledalo da im se to radi u EU.

Link to comment

Dobro pitanje. Meni čak nije ni jasno zašto se migranti koji su se (posle muka Isusovih) dokopali Francuske ubijaju (i to na žalost ponekad i bukvalno) da se dokopaju Britanije?! Šta kog đavola ima tamo?

Pretpostavljam da je zbog kombinacije jezika, liberalnijih uslova za zapošljavanje i nepostojanja ličnih karti.

Link to comment

Pretpostavljam da je zbog kombinacije jezika, liberalnijih uslova za zapošljavanje i nepostojanja ličnih karti.

I rodjaka u Britaniji pretpostavljam.

 

A sto se tice ljudi i njihovih reakcija, ja sam zapravo iskreno iznenadjen u poslednje vreme. Sa istom grupom sam razgovarao pre par meseci i pre par dana i stav im se radikalno izmenio, od pola stavki na onoj listi spali su na "sve je dobro dok ne ostaju duze". Cak je i jedan notorni SRS glasac bio u fazonu "Amerika je kriva". U 15 minuta jedan na jedan razgovora jednu ruznu rec nije rekao o izbeglicama.

Link to comment

#onokad Dušan Proroković zvuči razumno
 


БУДИМО ЉУДИ, НЕ ДИЖИМО ЗИДОВЕ

У много пута цитираној, али и од стране разноразних фалсификатора и смутљиваца злоупотребљаваној изјави, патријарх Павле је рекао: „Будимо људи (штоно неко рече) иако смо Срби!“ Патријарх је тада говорио о злочинима, идејама „велике“ и „мале Србије“, ратним страдањима и несрећама. Његовом закључку је претходила реченица: „И, кад би требало да се одржи последњи Србин, ја да сам тај последњи Србин, а да се одржи злочином – ја на то не пристајем; нека нас нестане, али да нестанемо као људи, јер нећемо онда нестати, живи ћемо отићи у руке Бога живога“.

Није прошло пуно времена од почетка мигрантске кризе на Балкану, а на друштвеним мрежама се већ завртео предлог како би и Србија требало да подиже зид. Ваљда према Македонији. Па да онда спречимо даље уласке Сиријаца, Ирачана, Курда, Либијаца, Суданаца у земљу. Проћи ће још мање времена, живи били па видели, а ово ће постати и политичка платформа какве партије, можда чак и једна од кључних тема на изборима (јер исто се дешава и у другим европским земљама). Иако се већи број званичника Србије потрудио да демантује шефа парламентарног одбора за одбрану и безбедност, који је рекао како се у ЕУ размишља о изградњи „прихватног центра за 400.000 азиланата“ на територији Србије, генерал Момир Стојановић је у једној процени сасвим у праву: ако се настави овим темпом, до лета 2017. године ће преко Србије прећи (или ће неки у њој и остати) нешто испод пола милиона миграната.

ТЕШКО РЕШИВО ЗА СРБИЈУ

Међутим, пошто долази до нове дестабилизације на Блиском истоку, како обавештавају немачки медији, може доћи и до покретања нових, већих мигрантских таласа. Тако се лицитира са још милион, два, чак три нових азиланата који ће преко Балкана наступати ка континенталној Европи.

Али, шта ћемо постићи подизањем зидова? Прво, мање важно, то би било чисто бацање пара. Када се говори о функцији зидова, ни онај направљен на делу америчко-мексичке границе није донео неки велики резултат у заустављању миграната. Чак и када би се поставио зид према Македонији, шта би спречавало мигранте да улазе у Србију преко Бугарске, или да из Македоније прелазе на Косово... А зидови се не могу свуда постављати. За Европу би само један зид био делимично функционалан, а то је онај који би желели да саграде Бугари: ка Турској. Мада је и то упитно, пошто све већи број миграната долази преко грчких острва. Какав зид, каква војска може да задржи милион људи?

Друго, што је много важније, јесте морална димензија овог питања. Да, како се то помиње у многобројним извештајима, међу мигрантима има и припадника неких радикалних група, има и шверцера и другог башибозука, али су то изоловани случајеви. (На крају, обавештајне службе и безбедносни апарат су плаћени да се тиме баве.) Највећи број људи које већ месецима гледамо како пролазе кроз нашу земљу су несрећници, побегли од ратних страхота, бескућници, који више немају где да се врате. Нису они криви што су доживели личне драме и нису својом вољом почели да се потуцају по свету. Не смемо да им постављамо зидове. Ако већ, опхрвани сопственим проблемима, не можемо да им помогнемо, не треба ни да им одмажемо. Што нам рече патријарх пре две деценије: „Будимо људи!“

Неко ће питати: како ћемо овај проблем решити? Пола милиона или више миграната је изазов, можда чак и претња. У првом кораку покушати једноставно: променом политике. О томе се, на сасвим другачији начин него до сада, мора разговарати са евробирократијом и кључним земљама ЕУ. Не сме им се само повлађивати и безрезеревно подржавати све што предлажу. Они су направили проблем, нека га сада и решавају. Није Србија свргавала Асада, дестабилизовала Египат и бомбардовала Либију. Такође, мигранити не само да излазе из Србије ка ЕУ, они код нас и долазе из ЕУ (Грчке или Бугарске). Према томе, ЕУ је дужна да их збрине, или да на други начин помогне Србији. Дужна! Око тога нема преговора. То је пут решавања проблема. А не подизање зидова. Будимо људи. Колико смо данас људи, толико ћемо и заслужити у будућности.

Link to comment

Evo mojih par centi, iako sam se dugo ustručavao da se obimnije javim ovde, zbog slične sudbine (bežanija negde daleko gde nemaš nikoga, od rata):

 

Ono što ja naslućujem je da će EU polako početi primenjivati Australijski recept, a to je procesuiranje u Nauru ostrvu ili Papui Novoj Gvineji (Srbija, Makedonija), gde će plaćati troškove kampa, koji su zatvorene prirode.

 

Brodove će "eskortovati" nazad, pod izgovorom da hoće da obeshrabre krijumčare, a ko se domogne ipak brodom, biće ekspresno poslat u "Nauru" i bez šanse da ikada dobije azil.

Mozda Vucic Angeli zvuci kao da je sa Nauru ostrva, ali srecom mi nismo. Niti je Srbija dovoljno daleko da BBC i Spiegel ne dopiru dovde. Ne deluje mi realno.

Edited by Fins fleet
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...