Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Znam da ce ispasti da pitam nesto sto je svima vec odavno jasno ali taj momenat mi je promakao - kako to da biraju da prelaze tri granice umesto da iz Grcke preko Bugarske i Rumunije idu ka bogtijim zemljama EU?

 

Zato što se najbolje odnosimo prema njima.

Link to comment

A da budu bez cvonjka na ničijoj zemlji između Srbije i Mađarske im je bolja opcija... kako tačno?

 

Ta varijanta da Srbija krene da diže ulog kako bi privukla pažnju vaskolike svetske javnosti je bila isprobavana u prošlosti i po pravilu se završavala potpunom propašću. Ne vidim razlog da se to ponovo radi.

 

Obrati pažnju da su mnoge izbeglice koje se sada nalaze u Srbiji već jednom ili dva puta vraćane iz EU. I opet idu tamo. Oni od Srbije i svih ostalih tranzitnih zemalja traže samo jednu prostu stvar - da im ne odmažu i ne ometaju im put. Što im manje odmažu, to će oni brže napustiti njihovu teritoriju. Za njih je deportacija samo jedan korak unazad, nešto što je ukalkulisano kao deo ukupnog putešestvija. Sigurno ih neće ta deportacija privoleti da ostanu negde u tranzitu. Ti predlažeš da Srbija krene da im odmaže, da traći njihovo vreme i drži ih blokirane na granici kako bi privukla pažnju svetske javnosti. Ja kažem screw that. To su ljudi a ne čipovi u partiji PR pokera. Njima jednostavno treba omogućiti da kad god i kako god uđu u Srbiju (svojevoljno, pod deportacijom, whatever) kroz nju mogu da prođu maksimalno brzo i krenu dalje ako to žele (a svi žele). Bolesnima i najugroženijima treba pomoći i malo ih zadržati dok se ne oporave, svima ostalima uvesti koliko god treba dodatnih vozova i autobusa ka graničnim prelazima. Svako tupljenje i simuliranje nekakvog suvereniteta pred EU samo će da iskomplikuje stvar bez potrebe.

 

neozbiljno je porediti ovo sa tim stvarima. mi smo tada bili debelo krivi i debelo zasrali za to za sta smo hteli da "podizemo uloge"

 

B2 - to je upravo svrha mog predloga. 

 

Ne mozes nekom da "omogucis" nesto sto nije "svojevoljno". Mi njima na taj nacin pomazemo, realno. A pomazemo i sebi. Jer ono sto, ocigledno, oni hoce da naprave od Srbije, po Kurcovim recima i njegovog zamenika ili ko je vec tamo, to je da Srbija bude ta zemlja gde oni kao cekaju papire. Pa to onda u praksi izgleda ovako: oni ih posalju u Srbiju, onda se tu kao pokrene neka procedura. Ta procedura, posto im nisu u EU, sto se njih iz EU tice moze da traje godinama. To je svesno pravljenje od Srbije jednog velikog izbeglickog centra nekih ljudi kojima je Srbija realno bila poslednja destinacija na pameti u kojoj su hteli da zavrse. Nasa drzava ako u tome ucestvuje, prosto nije normalna. To je ludilo. I nemojte da mi ubacujete te humanitarne i emocionalne kerefeke, kao i pasivno-agresivne fore - oni su fasisti pa ja necu da budem, ko da mi ne znamo kakvi smo :). Ljude treba pustiti da idu tamo gde hoce i pomoci im u tome, a tamo gde nece - tu nema Srbiji neko da prica gde ce oni da idu. Nemojte da ste ludi, njihova ideja je da nadju budalu kome ce da uvale te ljude. PROTIV VOLJE TIH ISTIH LJUDI>

Edited by MancMellow
Link to comment

Znam da ce ispasti da pitam nesto sto je svima vec odavno jasno ali taj momenat mi je promakao - kako to da biraju da prelaze tri granice umesto da iz Grcke preko Bugarske i Rumunije idu ka bogtijim zemljama EU?

 

probaj bugarsku i kašće ti se samo

Link to comment

Ne mozes nekom da "omogucis" nesto sto nije "svojevoljno". Mi njima na taj nacin pomazemo, realno. A pomazemo i sebi. Jer ono sto, ocigledno, oni hoce da naprave od Srbije, po Kurcovim recima i njegovog zamenika ili ko je vec tamo, to je da Srbija bude ta zemlja gde oni kao cekaju papire. Pa to onda u praksi izgleda ovako: oni ih posalju u Srbiju, onda se tu kao pokrene neka procedura. Ta procedura, posto im nisu u EU, sto se njih iz EU tice moze da traje godinama. To je svesno pravljenje od Srbije jednog velikog izbeglickog centra nekih ljudi kojima je Srbija realno poslednja destinacja u koju su krenuli. Nasa drzava ako u tome ucestvuje, prosto nije normalna.

 

Ali ti ljudi ne žele da budu u tom centru, oni će ga napustiti najvećom mogućom brzinom. Zašto da im zagorčavamo život na granici nabijajući ih na ničiju zemlju?

 

Ne znam da li me razumeš, to što je EU zamislila™ može da funkcioniše samo u varijanti u kojoj je podignuto i funkcioniše 170 kilometara ozbiljne "španske" barijere a ne one smejurije koju Mađari prave. Za izgradnju takve barijere potrebne su godine. Do tada će izbeglice biti u mogućnosti da pronađu neki put do Mađarske bez da moraju da se na duži period ulogore na teritoriji Srbije. Ti postavljaš stvar kao da njihova deportacija u Srbiju znači da su tu zabodeni sve dok im EU ne reši podnet zahtev. Ali to uopšte nije tako i ne znači to. Oni će momentalno krenuti ponovo put Nemačke, neće sigurno sedeti u Srbiji i čekati papir za koji dobro znaju da im nikada neće stići.

Link to comment

Ta madjarska žica je smejurija kroz koju će izbeglice prolaziti kao kroz puter. Mogu i da dovedu one 6,4 županije da čuvaju tu žicu, rezultat će biti isti. Da bi zaista i ozbiljno zadržali sve te ljude u Srbiji, moraju da podignu 170 kilometara onog ludila iz Melilje i Seute (trostruki red žice od 6 metara visine, razor wires na vrhu, patrolna staza izmedju, sve pokriveno senzorima i kamerama). Španci su godinama podizali 12+8 kilometara toga, u početnoj fazi bilo je isto kao ovo što Madjari sada podižu i učinak mu je bio nula. Pa su vremenom došli na ono što imaju sada i na šta izbeglice (ulogorene sa druge strane) odgovaraju masovnim jurišima na ogradu koji obično rezultuju sa nekoliko njih koji se probiju unutar španskih enklava i desetinama isečenih. Ponekad bude i mrtvih. Tek takva vrsta ograde je uspela da ostavi većinu izbeglica sa druge strane. Bugari su imali sličan uspeh™ sa svojom ogradom na turskoj granici, s tim da se izbeglice nisu tu ulogorile nego su krenule drugim rutama. Ako Madjari ikada podignu 170 km takve ograde, izbeglice neće ostati da kampuju na srpskoj strani nego će opet promeniti rutu. Prvo Rumunija, onda Hrvatska, tu je i Bugarska. Sve su to zemlje EU. Baš da vidim sve njih kako dižu još 500-600 kilometara španske™ ograde. Neće to ići tako glatko kao što su briselska krmad zamislila.

 

Grandiozna glupost, dobar je bio gradonačelnik nekog mađarsog gradića, koji je rekao da će jedino od zida imati štete divlje životinje.

Link to comment

Hrvati spremni

 

 

 


 .....Odmah nakon što ih uhvate kreće proces identifikacije, uzimaju im se otisci, a onda kreće proces deportacije u zemlju iz koje su došli, odnosno, u Srbiju. Međutim, ni to ih ne zaustavlja jer ih u Srbiji puste pa su tako naši policajci znali jednu te istu osobu u ilegalnom prelasku hvatati više puta.

 

 Nezgodna je cijela ta priča. Ne možeš znati o kome se radi, je li to osoba koja zaista bježi od rata u Siriji ili nekoj drugoj zemlji ili je kriminalac. Možda je i terorist. Velika većina tih osoba koje smo hvatali su vojno sposobne osobe – kažu nam granični policajci dok mobilnim kamerama nadziru granicu. Očekuju puno problema ako val izbjeglica krene prema Hrvatskoj.

 

...

 

– Kada se govori o tom mogućem valu ilegalaca, Hrvatska se suočava sa sasvim drukčijim problemom nego Mađarska. Oni su ulaskom u Mađarsku automatski ušli i u Schengen i samim tim su se odmah javljali policiji i tražili azil. Ako bi ušli u Hrvatsku, njima treba još 300 kilometara do Slovenije i Schengena ili pak da nekako, preko Baranje, dođu do Mađarske. To bi značilo i da bi se oni skrivali i bježali od policije jer drugog izbora nemaju, a tu su šume, polja, gradovi i sela – kaže nam jedan od policajaca. Upravo zbog toga strahuju i od pojave osoba koje bi nevolje tih ljudi koristile za nezakonitu zaradu, odnosno, da ih prevezu do određene točke. To se i prije radilo, a uvijek su to bile povezane osobe iz Srbije i Hrvatske. – Policija će svakako pronaći veliku većinu osoba koje ilegalno prijeđu granicu, ali kao i kod svega, uvijek postoji i ta tamna brojka. Na nama je da ona bude što manja. Međutim, ako netko i prođe, i policija u dubini Hrvatske morat će biti budna i pratiti sve što se događa i reagirati na vrijeme – kažu policajci s Bajakova.

 

 

http://www.vecernji.hr/hrvatska/granica-na-kojoj-se-ceka-izbjeglicka-rijeka-1020688

Edited by dillinger
Link to comment

Ali ti ljudi ne žele da budu u tom centru, oni će ga napustiti najvećom mogućom brzinom. Zašto da im zagorčavamo život na granici nabijajući ih na ničiju zemlju?

 

Ne znam da li me razumeš, to što je EU zamislila™ može da funkcioniše samo u varijanti u kojoj je podignuto i funkcioniše 170 kilometara ozbiljne "španske" barijere a ne one smejurije koju Mađari prave. Za izgradnju takve barijere potrebne su godine. Do tada će izbeglice biti u mogućnosti da pronađu neki put do Mađarske bez da moraju da se na duži period ulogore na teritoriji Srbije. Ti postavljaš stvar kao da njihova deportacija u Srbiju znači da su tu zabodeni sve dok im EU ne reši podnet zahtev. Ali to uopšte nije tako i ne znači to. Oni će momentalno krenuti ponovo put Nemačke, neće sigurno sedeti u Srbiji i čekati papir za koji dobro znaju da im nikada neće stići.

 

EU moze da napravi barijere. Madjarska mozda ne, ali EU - da. 

 

Njihove opcije za povratak na put u Nemacku ce biti sve skromnije i skromnije. Imace manje para, zdravlje ce im biti sve gore, sve ce teze prelaziti granicu. Jednom kad je veliki broj njih u Srbiji, tada krece ucenjivanje Srbije sa svim i svacim da bi dobila pomoc za te ljude - jer mi sami ne mozemo da izdrzavamo npr 50k ovih izbeglica, o vecem broju da ne govorim.Na kraju mogu da te ucene da ti cuvas granice pa prema prceni da ti salju pomoc za izbeglice. Rasolozenje u Evropi je takvo da je samo nebo granica. Odgovorna drzavna politika ne moze da dozvoli vrcanje tih ljudi u Srbiju. Nemam iluziju kakva je ovo vlast, ali moje je prosto da na nekom internet forumu olaksam dusu bar sebi. 

Link to comment

Današnji utisak iz MK.

Dpzvali su se pameti i počeli da poszavljaju sistem.

Postavili sabirni centar pored pruge napravili "peron" na pruzi. Tu ukrcavaju azilante (vozovi su tipa Bg voz) karta je 10€ do granice sa SER. Svi azilanti plaćaju bez problema...

Kordinišu se sa onima par km dalje ka granici koji puštaju grupe. Sa jutrašnjih 1h-jedna porodica prešli se na 30min grupa od 20-ak ljudi....

Ali ono što me šokira je što oni samo stižu...Ja zaista ne mogu da pojmim dimenzije tog talasa ljudi...

Inače čujem da je Preševo pod ozbiljnim kolapsom. Mislim da ću više informacija imati sutra...

 

 

poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Današnji utisak iz MK.

Dpzvali su se pameti i počeli da poszavljaju sistem.

Postavili sabirni centar pored pruge napravili "peron" na pruzi. Tu ukrcavaju azilante (vozovi su tipa Bg voz) karta je 10€ do granice sa SER. Svi azilanti plaćaju bez problema...

 

Ma super. Ispali su govna, samo kad oni budu bili u sranju kao ovi jadnici sada, će me boleti da se solidarišem s njima.

Link to comment

Ja ne bi isključio mogućnost da je sve ovo u Makedoniji bio šou i za domaću i za evropsku javnost. Kao, pokušali smo, jebiga, ne možemo ih zaustaviti

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...