Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

ja sam razumela da neće pomoć, hoće samo da prođu granicu.

nećemo od vas ništa, samo nas pustite da prođemo!

(posle dva dana maltretiranja i šok bombi logičan odgovor.)

i meni tako deluje nego videh po brojnim komentarima da dominira to 'nece pomoc jer je nacrtan krst na kutijama'. ludilo sta ljudi vide.

Link to comment

Nebitno, rezultat bi bio isti.

 

Nije nebitno. Kao sto se da videti iz prilozenog - njih su na kraju makedonci morali da puste. Kad se skupi 10k ljudi morace da ih puste i Madjari. A ovako pojedinacno mogu da ih vracaju i ponovo vracaju do besvesti. U najboljem interesu migranata je upravo ovo sto pisem.

 

Manc, ono što ti predlažeš je da se na graničnim prelazima pravi ekspres lonac. Srbija bi u najboljem slučaju snosila polovinu odgovornosti za sve posledice eksplozije tog lonca, a one bi se nonstop dešavale u tom tvom scenariju gde mi skidamo ljude sa voza i guramo ih na ničiju zemlju.

 

Uostalom, zašto misliš da svi oni neće na granici reći: "Da, ja hoću da me vrate u Srbiju"? Zašto misliš da će svi reći da neće da budu vraćeni pa onda Srbija treba da ih skida sa voza? Zašto bi oni svojom izjavom da neće u Srbiju rizikovali da budu blokirani na ničijoj zemlji ako lepo mogu da kažu da hoće u Srbiju pa da odatle pokušaju ponovo?

 

Bold - nema problema. Samo ce to malo teze da kazu kad budu znali da nemaju ni cvonjka i da ce biti u tom slucaju "zakopani" u Srbiji

 

Ovo drugo - da, "ekspres lonac", skretanje medijske i humanitarne paznje na nicijoj zemlji je najbolja opcija i za njih i za nas.

Link to comment

Maćedonija u ovom trenutku ima neku taktiku "protočnog bojlera".  I to nije loše. Srbija bi možda trebalo isto to da uradi.

 

Prosto pošalje poruku EU/UN/komegod u kojoj će da kaže decidirano - u Srbiji može u istom trenutku da se nadje maximum 10000 izbeglica. Toliko imamo kapaciteta, ljudstva, hrane, vode i ostalog. 

Onda zatvori granicu ka Makedoniji i pušta samo onoliko dnevno koliko je prethodnog dana prešlo u Madjarsku/Bugarsku/Rumuniju/gdegod. 

Link to comment

Pa oni tj Mađari će da ih silom guraj ka Srbiji. Skupiće se par desetina hiljada ljudi i mi možemo ili da ih gledamo tamo na ničijoj zemlji (samo ta ničija će da se brzo napuni pa će se preliti na našu stranu) ili da ih smeštamo u centre gde ih možemo koliko-toliko ljudski tretirati.

 

Ne da ih gledamo. Crveni krst, UNHCR, medijske ekipe, satori, sve sto treba. Kao Grci + hrana

Edited by MancMellow
Link to comment

Nije nebitno. Kao sto se da videti iz prilozenog - njih su na kraju makedonci morali da puste. Kad se skupi 10k ljudi morace da ih puste i Madjari. A ovako pojedinacno mogu da ih vracaju i ponovo vracaju do besvesti. U najboljem interesu migranata je upravo ovo sto pisem.

 

Ali MK i HUN nije isto.

Mađarska može komforno™ da izdrži tvoj scenario a MK ne

Link to comment

Bold - nema problema. Samo ce to malo teze da kazu kad budu znali da nemaju ni cvonjka i da ce biti u tom slucaju "zakopani" u Srbiji

 

Ovo drugo - da, "ekspres lonac", skretanje medijske i humanitarne paznje na nicijoj zemlji je najbolja opcija i za njih i za nas.

 

A da budu bez cvonjka na ničijoj zemlji između Srbije i Mađarske im je bolja opcija... kako tačno?

 

Ta varijanta da Srbija krene da diže ulog kako bi privukla pažnju vaskolike svetske javnosti je bila isprobavana u prošlosti i po pravilu se završavala potpunom propašću. Ne vidim razlog da se to ponovo radi.

 

Obrati pažnju da su mnoge izbeglice koje se sada nalaze u Srbiji već jednom ili dva puta vraćane iz EU. I opet idu tamo. Oni od Srbije i svih ostalih tranzitnih zemalja traže samo jednu prostu stvar - da im ne odmažu i ne ometaju im put. Što im manje odmažu, to će oni brže napustiti njihovu teritoriju. Za njih je deportacija samo jedan korak unazad, nešto što je ukalkulisano kao deo ukupnog putešestvija. Sigurno ih neće ta deportacija privoleti da ostanu negde u tranzitu. Ti predlažeš da Srbija krene da im odmaže, da traći njihovo vreme i drži ih blokirane na granici kako bi privukla pažnju svetske javnosti. Ja kažem screw that. To su ljudi a ne čipovi u partiji PR pokera. Njima jednostavno treba omogućiti da kad god i kako god uđu u Srbiju (svojevoljno, pod deportacijom, whatever) kroz nju mogu da prođu maksimalno brzo i krenu dalje ako to žele (a svi žele). Bolesnima i najugroženijima treba pomoći i malo ih zadržati dok se ne oporave, svima ostalima uvesti koliko god treba dodatnih vozova i autobusa ka graničnim prelazima. Svako tupljenje i simuliranje nekakvog suvereniteta pred EU samo će da iskomplikuje stvar bez potrebe.

Edited by beowl
Link to comment

Ne da ih gledamo. Crveni krst, UNHCR, medijske ekipe, satori, sve sto treba. Kao Grci + hrana

Vidim ja da se nećemo razumit' bez papira, olovke i kafanskog stola.

To što ti planiraš prevazilazi ono dole u MK.

Nekoliko vozova i autobusa i nema više mesta na toj ničijoj zemlji.

Mađari čepuju™ mi možemo da uradimo isto i gde smo?

Link to comment

i meni tako deluje nego videh po brojnim komentarima da dominira to 'nece pomoc jer je nacrtan krst na kutijama'. ludilo sta ljudi vide.

Da, svuda drugde primaju pomoc, samo im makedonski ck smeta.

Link to comment

Znam da ce ispasti da pitam nesto sto je svima vec odavno jasno ali taj momenat mi je promakao - kako to da biraju da prelaze tri granice umesto da iz Grcke preko Bugarske i Rumunije idu ka bogtijim zemljama EU?

Link to comment

Znam da ce ispasti da pitam nesto sto je svima vec odavno jasno ali taj momenat mi je promakao - kako to da biraju da prelaze tri granice umesto da iz Grcke preko Bugarske i Rumunije idu ka bogtijim zemljama EU?

Zato sto dobijes 3 meseca zatvora ako te uhvate u Bugarskoj bez papira.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...