Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Pa sad, ovi susedi što su bratske vere imaju regionalne planove koji baš nimalo ne predvidjaju bacanje pola miliona prašinara na ID. Štaviše.

 

Incentives čine čuda. Doduše, jedino Turskoj ne znam koji incentive dati...ali ok, nije ovo tema za to. 

Link to comment

Steins, ako misliš da će se svi ti ljudi sada pokorno vratiti tamo odakle su krenuli grdno grešiš. Oni ako naidju na neprelaznu prepreku, jednostavno će se parkirati ispred nje i čekati priliku da prodju ili dojavu o nekoj drugoj lokaciji gde može da se prodje.

 

Izguglaj par tekstova o mini izbegličkim gradovima na teritoriji Maroka, odmah naspram teško probojne ograde oko španskih enklava Melilje i Seute. Pročitaj koliko njih i koliko dugo drežde pred tim barijerama, i šta im svako malo rade marokanski žandari. Ali ne odustaju i trpe sve to samo da bi dočekali priliku da naskoče na onu ogradu pri čemu razor wire polovinu njih iseče kao burek za ovde. Ili da se ukrcaju u neko plovilo koje ima bar 50% šanse da na putu do Italije potone sve sa njima i njihovom decom zamandaljenom u potpalublju.

 

Mislim da žestoko potcenjuješ njihov očaj i motivaciju koja iz njega proizilazi.

 

ja ne mislim da će se pokorno vratiti. Ali ne mislim ni da će ih pustiti tek tako da odu gde žele. Na tom putu imaju 2 tampon zone kojima mogu da kupe neko vreme - to su Srbija i Makedonija. Problem je što su ti tamponi slaboupijajući. 

Onda će se doći do rešenja da se tamponira u Turskoj, što će biti još veći cirkus. 

Link to comment

Oni su isto "sa zapada" za one tamo :D

 

ma bez zajebancije ja stvarno mislim da nema o čemu da pričamo dok se oružano ne reši pitanje Isl.države. to je uslov svih uslova.. u suprotnom agonija će u ovom ili onom obliku da traje i traje a na kraju će se opet morati krenuti od toga, samo pod gorim uslovima.

Link to comment

E a mogu li te planirane trupe posle Sirije i Iraka da skoknu malo i do roga Afrike i Pakistana, da i tamo reše stvar i saseku migracije skroz na skroz? Naravno, da reše i pitanje klimatskih promena.

Edited by dillinger
Link to comment

ma bez zajebancije ja stvarno mislim da nema o čemu da pričamo dok se oružano ne reši pitanje Isl.države. to je uslov svih uslova.. 

 

slažem se. 

Link to comment

ne razumem, na sta mislis?

 

mislim da iako nekako uspeju odvoje ostale od sunita, ostaje neka sunitska teritorija/kvazidrzava koja ce biti rasadnik ISIS-a

Link to comment

mislim da iako nekako uspeju odvoje ostale od sunita, ostaje neka sunitska teritorija/kvazidrzava koja ce biti rasadnik ISIS-a

 

pa...to bi, okvirno, generalno, bez ulaženje sad na ovom topiku, a i inače, u detalje, trebalo da bude 1 novi entitet. samo bez IS snaga naravno. Insistiranje na ovim granicama je kao da neko sad insistira na granicama Srbije iz 1914-te. It's gone. 

Link to comment

Zašto FSA ne može da dobije taj mandat i da formira upravo tu sunitsku državu?

 

To je krilo Muslimanske braće? Dakle islamisti ali ne i džihadisti. 

 

Izvinjavam se ako lupam. 
Link to comment

 

 

pa vidi, mi svedočimo nečem što je novitet u odnosu na sve dosad viđeno sa potpuno izvesnom tendencijom da to u budućnosti postane trend. otprilike: pošto vas boli tuki za sve ovo kod nas (da ne ulazimo sad u to koliki je vaš udeo u svemu tome),  eto nas sad vama pa vi lepo vidite šta ćete s nama.

znači šta: počni da uklanjaš razloge za pokretanje tih ljudi. i počni odmah, jer posle će biti i teže i skuplje (ono što te trenutno najviše žulja). 

ne radi se ovde samo o vojnoj sili, ali ona će zbog okolnosti morati biti prva.  

Link to comment

 

Zašto FSA ne može da dobije taj mandat i da formira upravo tu sunitsku državu?

 

 

Zato što su kohezivni, da prostiš, kao go*no na kiši...

Link to comment

 

Zašto FSA ne može da dobije taj mandat i da formira upravo tu sunitsku državu?

 

To je krilo Muslimanske braće? Dakle islamisti ali ne i džihadisti. 

 

Izvinjavam se ako lupam. 

 

 

 

Ne, sirijska MB su takođe združenim delovanjem 'saveznika' iz regije skrajnuti ko i u Egiptu.

FSA je napravljena/nametnuta ne da bude sunitska već demokratska i sekularna snaga preko svih tih verskih/etničkih  podela i kao takva je upitnog legitimiteta u tim krajevima.

Edited by dillinger
Link to comment

Mislim da žestoko potcenjuješ njihov očaj i motivaciju koja iz njega proizilazi.

 

+1

 

Svi ovi nesrećnici će stići do Nemačke ovako ili onako, svakako su manje nesrećni u picinom parku, nego u sredini gde u svakom trenutku bilo koja budala može da te skrati za glavu.

Link to comment

 

FSA je napravljena/nametnuta ne da bude sunitska već demokratska i sekularna snaga preko svih tih verskih/etničkih  podela i kao takva je upitnog legitimiteta u tim krajevima.

 

Nije pitanje kakva ce oni biti snaga, nego u kom okviru deluju. Ovi okviri su neodrživi. Mogu oni da budu i sekularna (što baš i nisu) i demokratska snaga, ali ako im je okvir delovanja potpuno nedemokratski (a to su sadašnje zvanične granice), mogu sa tim da se slikaju. Da bi ovakvi Irak i Sirija opstali potrebna je ne samo intervencija, nego stalna prinuda silom (kao što je uostalom bilo i za vreme pune kontrole Sadama/Asada samo obrnuto). Jedan od velikih izvora žilavosti IS je taj što njegovi stanovnici neće pod šiitsku i alevitsku vlast. To je - legitimno i mora se uvažiti u dobrom stepenu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...