Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

generalno govoreci, nije se crkavalo od gladi srazmerno prilikama u drzavi 95-e. bio je crveni krst itd itd...

 

dobro mi je ovo: staviš dvaput itd i već si popunio praznine.

aj nemoj ovo, bar ne nautilusu.

Link to comment

verovatno zna kako je bilo, ne moram da mu govorim. jesu neki umirali od gladi ali i ljudi u svojim kucama su umirali od gladi. nije toliko bitno za ovu temu. sad su okolnosti drugacije i ne treba da se smeste stotine hiljada ljudi, nego u prvi mah tacno onoliko koliko ceka da ih puste kroz makedoniju. nije to ipak toliko dramatican broj. treba ici postepeno i prilagodjavati se situaciji, nema mesta naglom razmisljanju kakvo se ispoljava na ovoj temi.

Link to comment

generalno govoreci, nije se crkavalo od gladi srazmerno prilikama u drzavi 95-e. bio je crveni krst itd itd...

 

 

jebi ga. napisao sam dugacak post o supljim policijskim cipelama koje djelimo stari i ja jer on ide na posao navece a ja na faks ujutro i gastronomskim uzivancijama kao sto je vegetarijansko varivo zvano "pašte i kumpjerića" ali mi je trulo da ti objašnjavam ako ne želiš da shvatiš.

 

ono, baš trulo.

Link to comment

ne moram da shvatam nista kad sam "bio prisutan" kao i ti

 

edit: testo s krompirom sam bas jeo nekidan. pravio mi neko blizak i pricao mi kako su to jeli godinama devedesetih. ti nisu bili izbeglice.

 

 

pozivanje na pripremu za razne eventualnosti nije "naglo razmisljanje". 

 

meni je "ne kampovima" naglo razmisljanje kad je momenat takav da se ljudi koji skapavaju tamo na granici moraju pod hitno smestiti negde

Edited by Krošek
Link to comment

jebi ga. napisao sam dugacak post o supljim policijskim cipelama koje djelimo stari i ja jer on ide na posao navece a ja na faks ujutro i gastronomskim uzivancijama kao sto je vegetarijansko varivo zvano "pašte i kumpjerića" ali mi je trulo da ti objašnjavam ako ne želiš da shvatiš.

 

ono, baš trulo.

+1
Link to comment

Meni izmiče jedna stvar, možda sam naivna, ali nemam sposobnost da sagledam političke

posledice ove migracije. Zašto su razlozi i posledice bitni?

Vidim mnogo nesrećnih ljudi, jedini impuls koji imam i po kom delam je kako pomoći tim ljudima.

Ne mogu da sagledam uzroke (mogu, ali nesreću tih ljudi to što ću ja znati uzroke neće otkloniti),

mislim da su nebitni, ne mogu da sagledam posledice koje ova migracija može doneti, 

i ne želim da je sagledam i mislim da je nebitna.

Hiljadama ljudi je potrebna pomoć, sad i ovde.

Tu počinje i završava se ova priča.

Nadam se da slike, kao ove danas iz Đevđelije, neću gledati na srpskim granicama.

Imam utisak da je Evropa, koja već dugo ide ivicom, ali nekako uspevajući da zadrži privid,

danas prekoračila na tamnu stranu. Otvoreno.

Evropa, ne EU. (EU je odavno klub odabranih po nekim čudnim kriterijumima.)

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

ne moram da shvatam nista kad sam "bio prisutan" kao i ti

 

edit: testo s krompirom sam bas jeo nekidan. pravio mi neko blizak i pricao mi kako su to jeli godinama devedesetih. ti nisu bili izbeglice.

 

 

 

meni je "ne kampovima" naglo razmisljanje kad je momenat takav da se ljudi koji skapavaju tamo na granici moraju pod hitno smestiti negde

 

nisam rekao "ne kampovima", nego "ne Srbiji kao jednom velikom kampu" za 200-300k ljudi (ili ko zna koliko) koji bi u njoj i prinudno i privremeno boravili u privremenim prihvatilistima u kojima niko od njih ne bi hteo da ostane, a istovremeno ne bi hteo ni da pocne neki proces nastanjivanja u Srbiji. Mi za to nemamo ni para ni kapaciteta, a i to bi bio rezultat jedne nevidjeno bezobrazne politike EU koja se nalazi svuda oko Srbije (i Makedonije). 

Edited by MancMellow
Link to comment

 

Meni izmiče jedna stvar, možda sam naivna, ali nemam sposobnost da sagledam političke

posledice ove migracije. Zašto su razlozi i posledice bitni?

Vidim mnogo nesrećnih ljudi, jedini impuls koji imam i po kom delam je kako pomoći tim ljudima.

Ne mogu da sagledam uzroke (mogu, ali nesreću tih ljudi to što ću ja znati uzroke neće otkloniti),

mislim da su nebitni, ne mogu da sagledam posledice koje ova migracija može doneti, 

i ne želim da je sagledam i mislim da je nebitna.

Hiljadama ljudi je potrebna pomoć, sad i ovde.

Tu počinje i završava se ova priča.

Nadam se da slike, kao ove danas iz Đevđelije, neću gledati na srpskim granicama.

Imam utisak da je Evropa, koja već dugo ide ivicom, ali nekako uspevajući da zadrži privid,

danas prekoračila na tamnu stranu. Otvoreno.

Evropa, ne EU. (EU je odavno klub odabranih po nekim čudnim kriterijumima.)

Neko je to već objasnio ranije na forumu. Ljudi su počeli da svemu živom traže neki skriveni smisao, američku zaveru, invaziju marsovaca i šta sve ne. Niko više nije sposoban da baci pogled i nešto zaključi prosto na osnovu onoga što mu oči i srce kažu. Svi su postali geostrateški eksperti koji u jutarnjem prdežu svog komšije vide faktor oko kojeg će Amerika i Rusija započeti ww3.

 

Posle četvrt veka sistematskog ispiranja mozga, ovakvo prsnuće je za očekivati.

Edited by beowl
Link to comment

Oni prave zidove kako bi dalje od sebe drzali sirotinju. Svjet se pretvara u Izrael i Palestinu samo ne po nacionalno-vjerskom nego po ekonomskom osnovu. Naucna fantastika je prepuna ovakvih tema i ovo je nevjerovatan poraz civilizacije.

 

A) Napravice jos veci, bolji i moderniji zid

B) Promijenice svijet

 

Mislim da će izabrati zidove kao jeftinije rješenje.

Link to comment

Meni izmiče jedna stvar, možda sam naivna, ali nemam sposobnost da sagledam političke

posledice ove migracije. Zašto su razlozi i posledice bitni?

Vidim mnogo nesrećnih ljudi, jedini impuls koji imam i po kom delam je kako pomoći tim ljudima.

Ne mogu da sagledam uzroke (mogu, ali nesreću tih ljudi to što ću ja znati uzroke neće otkloniti),

mislim da su nebitni, ne mogu da sagledam posledice koje ova migracija može doneti, 

i ne želim da je sagledam i mislim da je nebitna.

Hiljadama ljudi je potrebna pomoć, sad i ovde.

Tu počinje i završava se ova priča.

Nadam se da slike, kao ove danas iz Đevđelije, neću gledati na srpskim granicama.

Imam utisak da je Evropa, koja već dugo ide ivicom, ali nekako uspevajući da zadrži privid,

danas prekoračila na tamnu stranu. Otvoreno.

Evropa, ne EU. (EU je odavno klub odabranih po nekim čudnim kriterijumima.)

 

Prekoračila na tamnu stranu gde su već, između ostalih, Izrael i Amerika sa svojim zidovima?

Link to comment

Oni prave zidove kako bi dalje od sebe drzali sirotinju. Svjet se pretvara u Izrael i Palestinu samo ne po nacionalno-vjerskom nego po ekonomskom osnovu. Naucna fantastika je prepuna ovakvih tema i ovo je nevjerovatan poraz civilizacije.

Ovo. Potpuno poništenje čovekovih hiljadugodišnjih napora da se izdigne iz blata i bude čovek. I sve to u eri osvajanja svemira, nanotehnologije i integrisanih komunikacija. Žasu.

Link to comment

Ne znam jesi naivna, ali mislim da stvari gledaš idealistički, a mora se ponašati racionalno.

Naravno da treba pomoći ljudima, dati im smeštaj, azil, ko želi da ostane i državljanstvo-u onoj meri koliko se to može. Ako govorimo o nekom potencijalnom masovnom prilivu, u ovakvoj ekonomskoj i društvenoj situaciji Srbija to ne može da iznese-nema čime,ni sredstava ni kapaciteta.

Sam sam bio izbeglica, i moji, pa znam šta ti govorim. Ja sam stanovao godinama kao ilegalac u st.domu. Moji su se potucali na razne strane. Niko od brojne rodbine nije hteo da ih primi. Trebalo je šest godina da osiguramo krov nad glavom. Nije da su nas ljudi baš blagonaklono gledali, i ovde se već bilo umorno od sankcija i svega. A pazi, mi smo , izbegli devedesetih ipak imali kakvu takvu polaznu tačku i dodir sa Srbijom-znali smo jezik, imali ovde prijatelje, rodbinu, imali tamo neku imovinu koju smo vremenom uspeli prodati, itd. Ovi sada migranti ovde nemaju nikoga, ne znaju jezik, druga kultura, vera, mentalitet, nemaju nikakva sredstva niti imovinu koja bi im mogla nešto ovde obezbediti, mnogi su čak i bez dokumenata-dakle u još goroj su poziciji, daleko, nego mi kad smo došli 95e...šta misliš koliko će proći vremena od toga da se deljenje sendviča u parku i pokoje krpice pretvori u otvoreno gunđanje i neodobravanje ,,šta će oni ovde?''

Ja ti tvrdim, sa mojim iskustvom koje sam sam prošao kao izbeglica-da će to vreme biti vrlo kratko.

Link to comment

nisam rekao "ne kampovima", nego "ne Srbiji kao jednom velikom kampu" za 200-300k ljudi (ili ko zna koliko) koji bi u njoj i prinudno i privremeno boravili u privremenim prihvatilistima u kojima niko od njih ne bi hteo da ostane, a istovremeno ne bi hteo ni da pocne neki proces nastanjivanja u Srbiji. Mi za to nemamo ni para ni kapaciteta, a i to bi bio rezultat jedne nevidjeno bezobrazne politike EU koja se nalazi svuda oko Srbije (i Makedonije). 

 

za dva meseca je proslo oko pedeset hiljada preko makedonije. to znaci da bi se tim tempom (koji ne znam kakav ce biti i da li se moze povecavati s obzirom da pogodjene zemlje nemaju beskonacan broj stanovnika) trista hiljada ljudi nakupilo za godinu dana. ali mora biti odliv iz srbije, nekako isplaniran i dogovoren...sa eu i madjarskom. ako bi odliv u jednom mesecu bio 80% od priiva onda se nikad realno ne bi moglo nakupiti vise od 60-70 hiljada ljudi. to je isto uzasno puno i potencijalno katastrofalno ali ako bismo ukljucili ostanak nekih u zemlji i njihovu integraciju i jos neki faktor kao sto je sabirni centar u nekoj drugoj zemlji kao sto je makedonija, grcka i bugarska, taj broj moze biti nekih 20-30k. to vise nije onda naucna fantastika.

Link to comment

Prekoračila na tamnu stranu gde su već, između ostalih, Izrael i Amerika sa svojim zidovima?

 

Da. I Rusija, zašto si nju izbegao? I Kina.

Evropa je trebalo da bude nešto drugo. Valjda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...