Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Slušam ljude oko sebe.

Matore, mlade, ovakvog i onakvog obrazovanja i pameti uopšte.

Čini se velika empatija, nema "a ko je nama pomogao" nema "nemamo ni za sebe"... Možda mi loš uzorak™ ali nekako imam vere da smo voljni pomoći.

Pa makar to kod nekih bilo da ne smetaju.

Pretvoir si topic u nadanje i očekivanje.

Link to comment

Slušam ljude oko sebe.

Matore, mlade, ovakvog i onakvog obrazovanja i pameti uopšte.

Čini se velika empatija, nema "a ko je nama pomogao" nema "nemamo ni za sebe"... Možda mi loš uzorak™ ali nekako imam vere da smo voljni pomoći.

Pa makar to kod nekih bilo da ne smetaju.

Pretvoir si topic u nadanje i očekivanje.

Ja , opet, imao dva fajta sa "obrazovanim ljudima" u firmi oko izbeglica.

"Razumem ja njih ali šta će ovde itd..." Baš nemam živaca za takve šatro izgovore...

Link to comment

jutros sam porazgovarao sa jednim momkom u pokušaju da preventivno sprečim mogući nesporazum/sukob/interveciju. naime, sinoć je došla poveća grupa migranata i raširila se po parku. jutros sam video da je nekih dvadesetak izabralo dečiji i košarkaški boks za noćenje. zamolio sam momka da objasni ostalima da su ti prostori namenski odvojeni za decu i košarku i da se premeste na travu i klupe.

mislim, gunđanje i odustajanje od klackanja i basketa je najmanje loše ali, dovoljna su dva - tri napaljena roditelja ili basketaša da nastane problem. momak mi je odgovorio sa "no problem" i otišao da popriča sa društvom.

 

juče ujutro je pored mene i "kolege" prolazio momak izgleda "navijačkog" gunđao u bradu i, primetivši moj pogled rekao je "da znaš čiča, jebaću im majku džabalebarošku". "kolega" reče da ga je video u nekoj raspravi sa migrantima.

Link to comment

Slušam ljude oko sebe.

Matore, mlade, ovakvog i onakvog obrazovanja i pameti uopšte.

Čini se velika empatija, nema "a ko je nama pomogao" nema "nemamo ni za sebe"... Možda mi loš uzorak™ ali nekako imam vere da smo voljni pomoći.

 

Ako niko drugi, Srbi imaju kakvu-takvu istoriju pomaganja izbeglima. Pri čemu ne mislim isključivo na 90te kada je Srbija na kraju završila sa najmanje 600k izbeglih na svojoj teritoriji i držala nedostižan evropski rekord modernog doba. Bilo je i za vreme drugih ratova iskustava sa unesrećenima koje je muka dovela do Srbije. Nije nikakva garancija za ovu situaciju ali može makar malo da ohrabri. Srbi se (još uvek) ne gade siromašnih i unesrećenih ljudi, da li će im i koliko ta retka vrlina potrajati ostaje da se vidi.

 

U Turskoj, na primer, osim zajedničke vere gotovo da nema dodirnih tačaka između Sirijaca i lokalne populacije. Štaviše, postoji solidan animozitet od strane Turaka sa izuzetkom onog standardnog procenta stanovništva koji je humano i ljudski nastrojen i kojeg ima u svakoj zemlji. Inače ih masovno šikaniraju i iskorišćavaju, mnogi rade u poljoprivredi za 3 evra dnevno (ako i toliko, i ako ih ikada isplate), mnogi su žrtve raznoraznih prevara i zastrašivanja, pravna zaštita je veoma kilava. Skoro je išla reportaža o dve devojke koje su za par godina promenile više od 20 poslova (neverovatno mizerno plaćenih), sve redom zbog seksualnog uznemiravanja koje je dolazilo najduže u roku od mesec dana.

 

U Srbiji je problem to što se, uprkos dobroj podlozi u narodu, država jednom već pokazala katastrofalno nesposobnom da adekvatno odgovori na izazov ogromnog broja izbeglica na svojoj teritoriji. Pri čemu govorimo o državi iz 90ih koja u poređenju sa ovom današnjom gnjilom bananom predstavlja spomenik uređenom i efikasnom sistemu. Ako se takav izbeglički talas ponovi narod će se verovatno solidno pokazati ali će sve drugo fulati do maksimuma. Sa ili bez evropskih para.

Edited by beowl
Link to comment

Ako niko drugi, Srbi imaju kakvu-takvu istoriju pomaganja izbeglima. Pri čemu ne mislim isključivo na 90te kada je Srbija na kraju završila sa najmanje 600k izbeglih na svojoj teritoriji i držala nedostižan evropski rekord modernog doba. Bilo je i za vreme drugih ratova iskustava sa unesrećenima koje je muka dovela do Srbije. Nije nikakva garancija za ovu situaciju ali može makar malo da ohrabri. Srbi se (još uvek) ne gade siromašnih i unesrećenih ljudi, da li će im i koliko ta retka vrlina potrajati ostaje da se vidi.

 

U Turskoj, na primer, osim zajedničke vere gotovo da nema dodirnih tačaka između Sirijaca i lokalne populacije. Štaviše, postoji solidan animozitet od strane Turaka sa izuzetkom onog standardnog procenta stanovništva koji je humano i ljudski nastrojen i kojeg ima u svakoj zemlji. Inače ih masovno šikaniraju i iskorišćavaju, mnogi rade u poljoprivredi za 3 evra dnevno (ako i toliko, i ako ih ikada isplate), mnogi su žrtve raznoraznih prevara i zastrašivanja, pravna zaštita je veoma kilava. Skoro je išla reportaža o dve devojke koje su za par godina promenile više od 20 poslova (neverovatno mizerno plaćenih), sve redom zbog seksualnog uznemiravanja koje je dolazilo najduže u roku od mesec dana.

 

U Srbiji je problem to što se, uprkos dobroj podlozi u narodu, država jednom već pokazala katastrofalno nesposobnom da adekvatno odgovori na izazov ogromnog broja izbeglica na svojoj teritoriji. Pri čemu govorimo o državi iz 90ih koja u poređenju sa ovom današnjom gnjilom bananom predstavlja spomenik uređenom i efikasnom sistemu. Ako se takav izbeglički talas ponovi narod će se verovatno solidno pokazati ali će sve drugo fulati do maksimuma. Sa ili bez evropskih para.

Ja tu gajim glupavu nadu da će neko u državi proceniti da treba za narodom jel to donosi i glasove pa će se ozbiljnije pokrenuti.

Jasno, svaku nadu u Srbiji prati i adekvatna strepnja. <_<

Link to comment

primetivši moj pogled rekao je "da znaš čiča, jebaću im majku džabalebarošku". "kolega" reče da ga je video u nekoj raspravi sa migrantima.

 

 

Srbi se (još uvek) ne gade siromašnih i unesrećenih ljudi, da li će im i koliko ta retka vrlina potrajati ostaje da se vidi.

 

dobro je da je tako.

 

 

nego, danski premijer je sinoc fino na tv objasnio™. vrlo jasno i precizno, sto je cudno jer to nije jezik politicara. veli otprilike: danskoj ne trebaju izbjeglice, pogotovu sa bliskog istoka ali nama trebaju stranci koji su obrazovani i po mogucnosti sa zapada. problem azilanata treba resavati u trecim zemljaa prije nego sto dodju do danske...

 

:ph34r:

Link to comment

nego, danski premijer je sinoc fino na tv objasnio™. vrlo jasno i precizno, sto je cudno jer to nije jezik politicara. veli otprilike: danskoj ne trebaju izbjeglice, pogotovu sa bliskog istoka ali nama trebaju stranci koji su obrazovani i po mogucnosti sa zapada. problem azilanata treba resavati u trecim zemljaa prije nego sto dodju do danske...

 

:ph34r:

 

pa tu ustvari vidimo standarde buducnosti koji se polako ustanovljavaju, dozivecemo mi i to da se ukine insistut politickog azila, to je ionako nastalo u nekim drugacijim vremenima, nasi sjajni forumski istoricari bi to mogli lepo da objasne, tu istoriju nastanka politickog azila u modernoj zapadnoj evropi. kazem ja, imacemo u stvarnost rimejk onog starog filma zardoz sa sonom konerijem

Link to comment

dobro je da je tako.

 

 

nego, danski premijer je sinoc fino na tv objasnio™. vrlo jasno i precizno, sto je cudno jer to nije jezik politicara. veli otprilike: danskoj ne trebaju izbjeglice, pogotovu sa bliskog istoka ali nama trebaju stranci koji su obrazovani i po mogucnosti sa zapada. problem azilanata treba resavati u trecim zemljaa prije nego sto dodju do danske...

 

:ph34r:

Pa ok je to.

Samo neka još prestanu da seru o evropskim vrednostima, slobodama, ljuckim pravima jednakosti...

Link to comment

Pa ok je to.

Samo neka još prestanu da seru o evropskim vrednostima, slobodama, ljuckim pravima jednakosti...

 

mislim da su ljudi van granica staaaare zapadne evrope pogresno skontali te pojmove. 

Link to comment

mislim da su ljudi van granica staaaare zapadne evrope pogresno skontali te pojmove. 

 

Što je dozvoljeno Jupiteru nije volu, još su stari Latini znali.

Link to comment

mislim da su ljudi van granica staaaare zapadne evrope pogresno skontali te pojmove.

 

Pa ne znam, evo godinama i decenijama šalju silne ljude tamo da im objasne™.

Bie da je problem do učitelja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...