Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Kako god stvari stajale i kakva god danasnja Srbija bila karikatura od drzave, u situaciji sa migrantima ovakvoj kakva je i kakva ce tek da bude, na snagu stupa klasicno i nezaobilazno pravilo koje vazi za sve drzave od kako je sveta i veka: sveti egoizam, ne onaj italijanski, nego klasicni.

Znaci, pre i iznad svega, sopstveni interes koji u slucaju Srbije znaci: do maksimuma otezati ulazak u Srbiju, izneti je na los glas medju potencijalnim putnicima, jednom recju uciniti je ekstremno nepopularnom za tranzit.

Znam da zvuci nehumano i jeste nehumano, ali: u situaciji kad takozvana Evropa radi sta radi, zemlje poput Srbije nemaju drugog izlaza nego da se ponasaju kao Drzave, ili barem pokusaju.

Humanost je privilegija bogatih: pojedinacni slucajevi solidarnosti sa migrantima nisu statistika, a statistika, pare i interes su ovde od jedinog i bitnog znacaja i jedini su motiv delovanja drzave: u suprotnom ce i Srbija i ostale nezasticene zverke iz regiona da se pretvore u logore po kojima ce da seire pojedinci i organizacije iz ekstremno egoisticnih zemalja koje su uspesno zatvorile svoje granice i prebacile teret na razne tamo Srbije i Makedonije, i da se zgrazavaju nad nehumanim uslovima koji u tom logorima vladaju.

Ovo je igra, jedna od mnogih, koju drzave igraju odvajkada: sve se svodi na marketing kojim ces uspesno da prikrijes i zamaskiras sopstveno licemerje, da da terete, od ekonomskih do etickih, bez milosti prebacis na drugog.

I jos da iz toga izbijes korist.

Link to comment

u mom interesu nikako nije da se ljudima otezava putovanje. imam i druge prioritete u zivotu osim svoje guzice.

Nemoj meni da ovo gore ucitavas  :) kao licni stav: radi se jednostavno o nezaobilaznim i jedino mogucim nacinima na koje se drzave ponasaju u ovakvim situacijama.

One nemaju guzicu, nemaju ni obraz doduse, sto se iz ponasanja EU da videti.

I ne treba da ga imaju, problem je samo kako to sto bolje upakovati i prodati.

Igre bez granica sa migrantima su sport u kome stara dobra Evropa ima itekako puno iskustva; danas je dodatno naoruzana nadobudnom nadmenoscu i bahatoscu kojom se pravi da nije ni luk jela ni luk mirisala.

Link to comment

Ja i dalje ne mogu da shvatim kako može Turska sama da primi i absorbuje dva miliona Sirijaca (i potroši ozbiljne pare na to) a cela EU ne može pola miliona. Mislim, mogu da shvatim kako i zašto ali to shvatanje malkice jača evroskepticizam u meni.

Link to comment

Od koga će najebati ?

 

Vucic je taj koji ce da pravi te centre, on ce da potpisuje novi kumanovski sporazum™ a znamo kako je zavrsio onaj koji je prosli put potpisivao.

 

Inace ako ima malo pameti u gradjanima Srbije (ako je malo pameti ostalo) ovo bi trebalo resiti na ulici pre nego sto neko od nesrecnih izbeglica izgubi zivot u patriotskom gnevu nekog skinsa.

 

Jebemti zapadno licemerje i srpski idiotizam

Edited by Caligula
Link to comment

 

Znaci, pre i iznad svega, sopstveni interes koji u slucaju Srbije znaci: do maksimuma otezati ulazak u Srbiju, izneti je na los glas medju potencijalnim putnicima, jednom recju uciniti je ekstremno nepopularnom za tranzit.

 

Ne znam kako tačno misliš da je izneseš na loš glas i učiniš nepopularnom za tranzit... zemlje koje su nepopularne za tranzit bi recimo bile one gde te prebiju i opljačkaju na putu, ukradu ti kola ili bar pokušaju, gde ne smeš da staneš na parking i tako to.

Link to comment

Ne znam kako tačno misliš da je izneseš na loš glas i učiniš nepopularnom za tranzit... zemlje koje su nepopularne za tranzit bi recimo bile one gde te prebiju i opljačkaju na putu, ukradu ti kola ili bar pokušaju, gde ne smeš da staneš na parking i tako to.

Ma, kad je Srbija u pitanju, gola teorija  :(

Naravno da bi se u takozvanoj praksi to u Srbiji pretvorilo u slobodan lov na migrante u kome bi prednjacile policije i ostali, sa nezamislivim mogucnostima za korupciju i sve vrste zloupotreba.

Jednostavno sam zelo da skrenem paznju na modele ponasanja drzava u ovakvim situacijama, poznatim kao 'gledaj prvo sebe' i koje je nedopustivo - na nivou drzavne politike - karakterisati ili etiketirati bilo kako.

Inace, postoje i institucionalni i vaninstitucionalni mehanizmi da se da na znanje da Srbija nije bas pozeljna kao tranzit; svi podrazumevaju uredjenu drzavu koja zna sta hoce.

Link to comment

Oglasio se i Vulin:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=10&nav_category=11&nav_id=1025516

 

Vulin: Ne plašite ljude, ne gradimo centar

U Srbiji se neće graditi centar "ni za 400.000, ni za 4.000 migranata" jer to nije politika zemlje, izjavio je ministar za socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

Komentarišući navode da je EU razmišlja da se u Srbiji izgradi prihvatni centar za 400.000 migranata, Vulin je rekao da to niko nije tražio, a i da jeste, Srbija to nikad ne bi prihvatila.

Vulin je istakao da Srbija nije prihvatni centar za migrante i da svako ko želi da uđe ili izađe iz naše zemlje, može to da uradi u skladu sa zakonom. 

Ministar je naveo i da država neće na silu zadržavati migrante, jer oni nisu došli da žive u Srbiji niti žele da budu ovde, već žele da idu svojim putem, što je, kako je rekao, njihovo pravo. 

"Ne gradimo nikakav centar, nemamo nijedan trajni kapacitet koji hoćemo da uvećamo", rekao je Vulin i dodao da se Srbija prema migrantima odnosi u skladu sa najvišim svetskim standardima. 

Vulin je dodao da će Srbija nastaviti da se ponaša maksimalno humano i da poštuje sve obaveze iz ugovora o readmisiji, ali je zamolio i sve da se odnose odgovorno prema migrantima, ali i prema državi. 

"Molim sve medije da budu maksimalno odgovorni prema zemlji i situaciji u kojoj se nalazimo, prema migrantima kojima je jako teško i koji ovde nisu svojom voljom. I da vode računa da novinskim naslovima ne plaše ljude", zaključio je ministar.

 

 

(I samo da poželim mnogo govana po glavi onih govornika iz Evrope koji čine da govor jednog Vulina 

deluje kao glas razuma.)

Link to comment

vulin zna ™

Trenutno u magazinu "Stern" ima velika reportaza o azilantima. U jednom delu su intervjuisali i Vulina a rezime autora teksta je fascinacija kako se Srbija i njeni gradjani humano i razumno ophode prema izbeglicama.

 

Vaistinu EU megafail.

Link to comment

Trenutno u magazinu "Stern" ima velika reportaza o azilantima. U jednom delu su intervjuisali i Vulina a rezime autora teksta je fascinacija kako se Srbija i njeni gradjani humano i razumno ophode prema izbeglicama.

 

Vaistinu EU megafail.

Kakve je standarde™ postavila EU mi smo oaza humanosti i dobročinstva.

Tuga.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...