Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

 

 nadam se da me nisi pogresno shvatio da ja uopste razmisljam o stanju tog parka itd,

Isto ovde. Neko je napisao da bi bilo lakse napraviti pravu stvar na nekom drugom mestu (a pravom stvari ovde podrazumevam vise od tuseva, doci ce i zima) i ja sam to uzeo kao aksiom prosto jer se u takve stvari ne razumem i jer ne znam dovoljno Beograd. Ako je logisticki lakse napraviti nesto u parku, nek bude u parku.

Link to comment

Da nam nisi rekao ne bi znali. Nikakava socijala se ovde ne kupuje, jako mali broj ljudi je uključen a oni su kvarni od ranije (panduri, carina, taxi..). Oni švercuju pa švercuju, samo su dodali novu robu u asortiman.

 

 

Nije baš da država sve usmerava na ilegalu. Npr železnice su pojačale kapacitet na linijama od Preševa i Beograda ka Subotici. Pri tome kapiram i da bezbednjaci i panduracija drže kidnaperske bande podalje od arene kako im ne bi kvarili biznis. A možda i u nekim preostalim slojevima društva kojima se ne upravlja iz mozga onog psiholabuda još uvek postoje neki tragovi ljudskosti i humanosti.

 

 

ne usmerava sve, slazem se, ali svejedno postoji procena upucenih (organizacije sa terena) da prolazak jedne prosecne porodice od 4-5 osoba kroz srbiju kosta izmedju 500 i 1500e, kako im se posreci. neka bude 500e, uzmimo najmanju cifru. neka dnevno kroz srbiju prodje 200 ovakvih grupa. to je 100.000 evra dnevno koje zavrse u sivoj zoni. mesecno, 3 miliona evra. godisnje barem 30 miliona. najmanje (jer cifre su mnogo vece). o cemu pricamo?

 

ako bi drzava uspostavila poznatu tarifu za prolazak kroz srbiju, recimo 50e po osobi, deo ovih para bi zavrsio u drzavnoj kasi, oni bi bili srecni da plate za bezbedan prolaz tj prevoz autobusima pod policijskom pratnjom od preseva do horgosa. mozda ne veci deo tih para, jer najvise ode na prelaz madjarske granice, ali svejedno. gradjani bi bili srecni, neki sto im ne soraju po parku a neki sto su na sigurnom. veri simples.

Edited by yolo
Link to comment

Koliko dugo se izbeglice zadrzavaju u Srbiji u proseku? Ako bi imali obezbedjen prevoz kroz Srbiju, sta bi se desilo kad stignu do madjarske granice?

 

pa desio bi se verovatno haos na granici i haos u pogranicnim mestima (velikim delom madjarskim po etnickoj strukturi)

 

da me neko ne shvati pogresno da mislim da je sada dobro, samo glasno razmisljam. 

Link to comment

ne usmerava sve, slazem se, ali svejedno postoji procena upucenih (organizacije sa terena) da prolazak jedne prosecne porodice od 4-5 osoba kroz srbiju kosta izmedju 500 i 1500e, kako im se posreci. neka bude 500e, uzmimo najmanju cifru. neka dnevno kroz srbiju prodje 200 ovakvih grupa. to je 100.000 evra dnevno koje zavrse u sivoj zoni. mesecno, 3 miliona evra. godisnje barem 30 miliona. najmanje (jer cifre su mnogo vece). o cemu pricamo?

 

ako bi drzava uspostavila poznatu tarifu za prolazak kroz srbiju, recimo 50e po osobi, deo ovih para bi zavrsio u drzavnoj kasi, oni bi bili srecni da plate za bezbedan prolaz tj prevoz autobusima pod policijskom pratnjom od preseva do horgosa. mozda ne veci deo tih para, jer najvise ode na prelaz madjarske granice, ali svejedno. gradjani bi bili srecni, neki sto im ne soraju po parku a neki sto su na sigurnom. veri simples.

Na žalost verovatno bi Pastor jr. i kompanjoni eksplodirali u "pravedničkom gnevu". Teško bi se poklopila njihova kampanja da se " cela srbija ratosilja bede na račun severa".

A verujem i da bi mađari i ostali u EU vrištali da smo institucionalizovali trafiking...

No naravno ništa od ovoga nije razlog da se država ozbiljno organizaciono ne pozabavi problemom...

Link to comment

hoste, zadrzavaju se do 24 sata. vrlo brzo ide sve to, taj nevidljivi sistem odlicno sljaka. ja sam pre neki dan pricao sa ljudima koji su dosli iz preseva u beograd predvece, oko sumraka. posle 10 minuta u parku su znali da krecu na sever sutradan izmedju 17 i 18h. cilj je da se stigne na granicu kada padne mrak i onda se preko razradjenih sema po poznatoj tarifi preko noci ulazi u madjarsku. svi do jednog znaju gde treba da traze azil (srbija, makedonija) a gde ne smeju (madjarska) jer njihovu dalju sudbinu odredjuje to u kojoj su prvoj EU zemlji zatrazili azil - u slucaju deportacije iz nemacke, njih vracaju tamo gde su usli u sengen.

 

sto se tice buseva i organizovanog prevoza, to sto se sada sporije krecu ne znaci da pre ili kasnije ne stignu do te granice. pokusavam da logicki detektujem da li trenutna situacija pravi manji haos, ali mi bezi logika. u krajnjoj liniji ti autobusi mogu da se tempiraju tako da dolaze u odredjenim razmacima.

 

ali nema potreba da pricamo o tome, to je utopija. nemacka bi nam posredno preko madjarske objavila rat u tom slucaju.

 

da li neko zna da li je tacno da sa izbeglickim papirima sada putuju besplatno kroz makedoniju?

Edited by yolo
Link to comment

ja cujem da im UNHCR organizuje prevoz do mesta gde mogu da predaju zahtev za azil, nekad to bude i skoplje, ali nekad i ne. u srbiji je navodno isto, nekad ih dovezu do nisa, kad presevo bude zaguseno.

Link to comment

da li neko zna da li je tacno da sa izbeglickim papirima sada putuju besplatno kroz makedoniju?

ne znam da li je besplatno, ali znam da od pre otprilike mesec dana vecina prodje Makedoniju vozom i stizu u Presevo u mnogo boljem stanju.

Edited by Fins fleet
Link to comment

fins fleet, da, to jeste novo i to je mak. vlada uvela navodno da bi im popravila sigurnost i sprecila otmice za otkup, sto se desavalo.

 

hoste, niko ne prelazi na granicnom prelazi. ne znam da li to postoji kao opcija, ali i da postoji, verujem da je svakome od njih lakse da predje granicu par stotina metara od puta ili gde im je vec zgodno, nego da rizikuju ko zna sta na granici. mislim, ako dodje na madjarsku granu bez EU vize, jedino sto moze da uradi da bi usao u madjarsku je da trazi madjarski azil a to kao sto sam napisao ne zele. ili sam ja nesto pogresno skontao, ogradjujem se, ne radim na ovome, sve sto znam je iz povrsnih licnih kontakata sa ljudima koji su profesionalno vezani za ovo.

Link to comment

Pitacu za Mkd. Pitao sam za stanje na Madjarskoj granici jer mi nije jasno sta se desava a izbeglicama koje hoce da nastave put u EU - pustaju li Madjari ikoga preko granicnih prelaza? Imaju li kriterijume, kvote isl?

 

kakvo crno puštanje preko graničnih prelaza, bre, hoće zid od 300km da zidaju. 

Link to comment

jel neko izvalio da je onaj ceski Toma, tzv. Milos Zeman, najavio da je Ceska spremna da posalje vojsku na granice?

 

pitao sam se ko ce prvi to da smisli, i to je najava moguce velike nesrece.

Link to comment

Pitacu za Mkd. Pitao sam za stanje na Madjarskoj granici jer mi nije jasno sta se desava a izbeglicama koje hoce da nastave put u EU - pustaju li Madjari ikoga preko granicnih prelaza? Imaju li kriterijume, kvote isl?

EU ima neke mizerne kvote (samo) za sirijske izbeglice, to se meri u mikropromilima. Svi ostali moraju imati vizu da bi ušli legalno na graničnom prelazu. Pošto tu vizu mogu samo da sanjaju, svi ulaze ilegalno i to im je jedina opcija.

Link to comment

jel neko izvalio da je onaj ceski Toma, tzv. Milos Zeman, najavio da je Ceska spremna da posalje vojsku na granice?

 

Najzad i oni da nadju protivnika po meri :fantom:

Link to comment

jel neko izvalio da je onaj ceski Toma, tzv. Milos Zeman, najavio da je Ceska spremna da posalje vojsku na granice?

 

pitao sam se ko ce prvi to da smisli, i to je najava moguce velike nesrece.

 

Na ciju granicu ? Austrijsku, Slovacku ? 

 

Taj je veci car od ovog kobasicara koji dize zicane ograde..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...