Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

pa da smo 30 i kusur strana pricali o nastavnim programima pa i ajde, nego si se toga sada setio :D

 

A pa kriv sam™, nisam odmah to pomenuo, mislio sam da se podrazumeva.

 

lepo ti piše da je obrazovanje otprilike jedna od malobrojnih stvari koje su racionalan trošak, a ne ispumpavanje i krađa. Ne znam zašto zaključuješ da je to iz "zašto nas kad su i drugi" priče. Obrazovanje korisno, lopovi nekorisni, eto ja ne mogu više od toga da ti približim.

 

I više nego korisno, kad je lepo isprojektovano. Kod nas nije lepo isprojektovano, ni ja ne mogu više da ponavljam.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

A pa kriv sam™, nisam odmah to pomenuo, mislio sam da se podrazumeva.

 

pa da, naravno da se podrazumeva kad posaljes 30% nacije u vecernje skole :D to je ono sto je problem

Link to comment

pa da, naravno da se podrazumeva kad posaljes 30% nacije u vecernje skole :D to je ono sto je problem

 

A pa neee, to je drugi padež. Sve i da hoćeš 30% nacije nemreš zaposliti sa fakultetom jer nemaš đe, niti ćeš imati ni za 20 godina. To je onaj drugi deo tj. racio trošenja u odnosu na brojnost, nekolicini vas je ovde sve to OK, meni nije. Nije iz razloga što mi je žao drugarice i takvih primera, a cenim da bih ja, da sam u toj situaciji, prvi Kikindu nabio ... i otišao u Njemačku da budem baušteler, iz principa. Ovako pristajem da radim i za neku vrlo sitnu kintu, samo da radim u svojoj struci, jer sam imao sreće.

Link to comment

Da se prvo napravi država u kojoj će se visoko obrazovanje ceniti i biti presudno kod pronalaženja posla, samo bi se obrazovanje sredilo, studenti bi izbegavali Nezbitrend (ili bi ovi bili prinuđeni da se uozbilje), manje bi studirali bezvezne smerove ili ne bi uopšte, i verovatno bi manje išli napolje. -_- Do tada "neka ide život i neka se para obrće".

 

ti si suštinski u pravu jer je visoko obrazovanje (na ovom svakodnevnom nivou) zapravo rezultanta raznih signala koje društvo šalje - potrebom da se ima diploma, potrebom države da aktivno učestvuje u procesu, potrebom privatnika da uređuju tu nastavu na sebi svojstven (i profitabilan) način, potrebama tržišta rada itd.

 

stoga se problemi v obrazovanja (a koje tribun neverovatno pogrešno čita) ne rešavaju posebnom direktnom akcijom, a kamoli drastičnom, nego posrednim delovanjem na te kauzane faktore uz fine tuning gomile sitnijih šrafova u samom mehanizmu.  

Link to comment

pa da smo 30 i kusur strana pricali o nastavnim programima pa i ajde, nego si se toga sada setio :D

 

he, štaviše kod privatnika možeš lakše da šteluješ nastavni program po svojim željama (ako si mlad, pametan i poletan i znaš šta treba :D) nego na državnom faksu.

 

znam direktno iz više vrlo bliskih primera i to sa različitih uni-ja

Link to comment

Nemam vremena da trazim odgovarajucu temu, jednostavno cu postaviti ovde:

 

 

Medicinska škola u Leskovcu ide "na doboš“
Autor Dragan Marinković Izvor Južne vesti | LESKOVAC
490x370_490x370-Medicinska-skola-2.jpg
Pokrenuto višegodišnje odlaganje izvršenja; arhivska fotografija

Sudski izvršitelji pokrenuli su postupak prodaje kompletne pokretne i nepokretne imovine leskovačke Medicinske škole zbog dugova prema izvođačima radova na saniranju posledica požara još od pre 8 godina.

Postupak je, nakon više godina odlaganja, definitivno pokrenut, pa ostaje jedino dilema da li će grad ostati bez ove škole ili škola bez svoje zgrade.

240x0_unnamed.jpg
Rešenje o izvršenju; Klikni za uvećanje

 

Sudski izvršitelji su 29. aprila za jednog od 4 izvođača radova odredili sprovođenje izvršenja prodaje imovine škole na osnovu dugovanja, tačnije radi se o Mladenović Vojislavu „SZGR“ iz Leskovca na čije ime Medicinska škola treba da isplati nešto više od 6 miliona dinara ili oko 52.000 evra.

U postupku su predmeti za još 3 izvođača radova, a ukupna suma koju im ova obrazovna ustanova duguje je procenjena na oko 300.000 evra, nezvanično saznaju Južne vesti.

Direktorka škole Marija Savić danas nije želela da daje izjave za medije, uz obrazloženje da je „ceo dan prezauzeta sastancima“.

Inače, prema nepotvrđenim informacijama, Medicinska škola je od danas,kao i par godina ranije zbog ovog dugovanja, u blokadi.

Renoviranjem škole nakon požara koji je 2005. godine zahvatio ovu školu, bavili su se skoro svi srpski mediji, a prema pisanju Južnih vesti, i 2010. godine je upozoravano da postoji mogućnost da škola ode „na doboš“.

2011. godine je leskovačko preduzeće „Novogradnja“ najavilo plenidbupo sudskom rešenju za dug od 84 miliona dinara koji je trebalo da namiri Ministarstvo prosvete. Plenidba je tada obustavljena jer se lokalna samouprava godinu dana kasnije nagodila sa ovim izvođačem radova. Ipak, ostali izvođači nisu odustali od tužbi i nastavili su svoje sporove.

Ministarstvo se ograđuje, Grad ćuti

Ministarstvo prosvete se u ovom trenutku ograđuje od čitavog slučaja, uz konstantaciju da Medicinska škola ima svoju imovinu koju može da proda i namiri poverioce, a lokalna samouprava, iako upoznata sa ovom situacijom, još uvek se nije oglasila po ovom pitanju.

Južne vesti saznaju da je jedna od mogućnosti da se, nakon naplate dugovanja, zgrada škole izdaje Gradu kako bi učenici imali gde da pohađaju nastavu.

 

Ende.

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment

A pa neee, to je drugi padež. Sve i da hoćeš 30% nacije nemreš zaposliti sa fakultetom jer nemaš đe, niti ćeš imati ni za 20 godina. To je onaj drugi deo tj. racio trošenja u odnosu na brojnost, nekolicini vas je ovde sve to OK, meni nije. Nije iz razloga što mi je žao drugarice i takvih primera, a cenim da bih ja, da sam u toj situaciji, prvi Kikindu nabio ... i otišao u Njemačku da budem baušteler, iz principa. Ovako pristajem da radim i za neku vrlo sitnu kintu, samo da radim u svojoj struci, jer sam imao sreće.

 

na pojedinacnim primerima se ne vodi politika. plus, zasto ti je zao? Jel htela da zavri nesto? Htela. Jel zavrsila? Jeste. To je pozitivno. Danas radi jedno, sutra mozda nesto drugo, mozda u Srbiji, mozda ne...ko zna. Shvati da bi ti ljude da uterujes u tor na 40 godina, protiv njihove volje, a prema zahtevima danasnje privrede, u kom procesu bi i privredu uterivao u neke seme, samo sto bi njih, po sopstvenom priznanju, potkupljivao olaksicama. To nije ni trzisno, ni demokratski. I to je u principu to. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Nemam vremena da trazim odgovarajucu temu, jednostavno cu postaviti ovde:

 

Ende.

 

dobro je, necemo vise skolovati medicinske tehnicare za Norvesku i Nemacku. Pozitivno. 

Link to comment

na pojedinacnim primerima se ne vodi politika. plus, zasto ti je zao? Jel htela da zavri nesto? Htela. Jel zavrsila? Jeste. To je pozitivno. Danas radi jedno, sutra mozda nesto drugo, mozda u Srbiji, mozda ne...ko zna. Shvati da bi ti ljude da uterujes u tor na 40 godina, protiv njihove volje, a prema zahtevima danasnje privrede, u kom procesu bi i privredu uterivao u neke seme, samo sto bi njih, po sopstvenom priznanju, potkupljivao olaksicama. To nije ni trzisno, ni demokratski. I to je u principu to. 

 

Nisu to pojedinačni primeri, to je ilustracija samo, opšti primer se vadi na bazi statističkih podataka a potrudiću se, časna pionirska, da ih pribavim - budući da primera ima koliko hoćeš.

 

b1. To je pozitivno, to što za nju nema posla u struci nije pozitivno, izneverena su joj racionalna očekivanja i protraćila je bitan deo života, a budući da će steći praktična znanja (koja na fakultetu nije stekla) u domenu zakivanja i zakovati se dodatno, od nje ekonomista skoro sigurno biti neće. Dodao sam tome primer drugara učitelja, koji pored završenog fakulteta ide u večernju školu da bi se prekvalifikovao. Obrni-okreni, ili zakivač ili večernja škola. Stoga, to kako ti gledaš na stvar je za mene lartpurlartizam, a to obrazovanju nije svrha. Jednostavno, to ne želim da prihvatim, i to je neracionalno trošenje novca.

 

b2. Naravno da bi ih "potkupljivao" smanjenjem poreza da ulažu u obrazovanje (tako i USA recimo "potkupljuje"), s jasnim ciljem da mi 90% svršenih visokoškolaca po okončanju studija ostane u zemlji i dobije posao u struci. Ne potkupljivao, na glavi bih dubio ako treba.

 

b3. Ni ovo što sad imamo ni najmanje nije tržišno, još i ne daje bog zna kakve rezultate.

Link to comment

dobro je, necemo vise skolovati medicinske tehnicare za Norvesku i Nemacku. Pozitivno. 

 

+1

 

da se ukinu i sve ostale srednje strucne skole, dosta je bilo tog izrabljivanja, da trulom zapadu dajemo skolovane ljude!

Link to comment

Pfff, uzeće školi zgradu zato što neka vaška iz Ministarstva prosvete ili gracke uprave nije dala pare, to neće ugasiti školu (prebaciće je u neku drugu zgradu, ima toga od vojske sasvim dovoljno). I to školu koja se, veverovali ili ne, razbila od upisivanja ljudi u večernju školu/vanredno obrazovanje, da bi mogli otići baš u Njemačku ili Norvešku.

 

Promašujete drugovi.

Link to comment

tebe bas mnogo zulja sto mladi ljudi zele da odu u neke druge zemlje. zasto da se zaustavimo na ukidanju budzetskog studiranja? lepo zatvorimo granice, ukinemo pasose gradjanima i onda ces valjda biti punog srca :P

Link to comment

tebe bas mnogo zulja sto mladi ljudi zele da odu u neke druge zemlje.

 

Zamisli jbt, mene mnogo žulja što mladi ljudi žele da odu... :isuse:

Link to comment

pa sta cu, to je moj utisak™ danima dok citam ovu temu :)

 

Pa ako ti je to jedini utisak, a ne i zašto me žulja, onda šta da ti kažem. :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...