Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

 

Mislim, pitao sam, čak znam i da je rađeno nekada, ma kako ti to sada izgledalo nemoguće. Koga da prime, ako nema koga tj. ako je sve što vredi već pokupljeno? Ne pričam o prelaznom periodu koji bi bio nekih 10ak godina od prelaska sa jednog na drugi sistem, pričam o nekoj perspektivi. Zašto bi iko nudio sada, to mi nije jasno - zbog čega? Aj' i treći put, ima i više nego dovoljno nezaposlenih da biraš šta hoćeš.

 

Ovo u vezi privatnih fakuleta, pričam o nekoj varijanti gde ne bi bilo plaćanja iz budžeta. Zbog čega bi to privatni univerziteti "nabubrili kao pečurke posle kiše" (tvoje reči) ako bi se svuda plaćala školarina? I poslednje, moj subjektivni utisak, mislim da ne grešim mnogo u procentu.

 

1. ovo je ipak tvoja konstrukcija koja ostaje nepotkrepljena.

 

nema tih hiljada visokostručnih oglašenih radnih mesta u srbiji koja ostaju nepopunjena.  ima gomila anegdota gde gazda kuka da ga svako malo napušta neko stručan (možda je gazda džiber i daje malu platu?), da ljudi neće da rade (možda neće da rade prekovremeno neplaćeno?) ali se nećemo valjda osvrtati na taj nivo priče?

 

 

2. joj brate. ako smanjiš plaćanje iz budžeta moraćeš ili da a) pootpuštaš nastavni kadar i ostaviš školarine na istom nivou ili b) da dramatično povećaš školarine a da ostaviš nastavni kadar, ili nešto između.

 

rezultat je svakako povećana školarina na državnim fakultetima uz smanjen  broj studenata koju će privatnici da iskoriste ili a) povećaće bitno broj studenata uz zadržavanje svoje 'stare' školarine, ili b) ostaviti iste upisne kvote ali pratiti državne sa povećanjem školarina. 

 

prvi slučaj je mushroom-izacija privatnika a drugi bitno smanjenje ukupne mase studenata, što ti je doduše i proklamovani cilj.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

1. ovo je ipak tvoja konstrukcija koja ostaje nepotkrepljena.

 

nema tih hiljada visokostručnih oglašenih radnih mesta u srbiji koja ostaju nepopunjena. ima gomila anegdota gde gazda kuka da ga svako malo napušta neko stručan (možda je gazda džiber i daje malu platu?), da ljudi neće da rade (možda neće da rade prekovremeno neplaćeno?) ali se nećemo valjda osvrtati na taj nivo priče?

Ama nema, ima viška radne snage, pa i visokoobrazovane. Ja rekoh, ne pričam o prelaznom periodu, pričam o nečemu što bi usledilo kad se ono što ima i dreždi na birou pozapošljava.

 

2. joj brate. ako smanjiš plaćanje iz budžeta moraćeš ili da a) pootpuštaš nastavni kadar i ostaviš školarine na istom nivou ili b) da dramatično povećaš školarine a da ostaviš nastavni kadar, ili nešto između.

 

rezultat je svakako povećana školarina na državnim fakultetima uz smanjen broj studenata koju će privatnici da iskoriste ili a) povećaće bitno broj studenata uz zadržavanje svoje 'stare' školarine, ili b) ostaviti iste upisne kvote ali pratiti državne sa povećanjem školarina.

 

prvi slučaj je mushroom-izacija privatnika a drugi bitno smanjenje ukupne mase studenata, što ti je doduše i proklamovani cilj.

Opcija nešto između u prvom, i pod b) u drugom slučaju. S tim da bih ja bez pardona redukovao studijske programe/broj studenata na privatnim univerzitetima dok bar ne ujednače, ako ne i prebace kvalitet državnih (nije ni ovo drugo neka mera, ali je u globalu od prvih neuporedivo bolje).

 

Pa kad i ako budemo kao društvo mogli više i bolje, onda. Ovome sad treba ozbiljan reset.

 

TTjcem

Link to comment

Znam, zato mi i krivo, jer kad ljudi budu hteli radiće se po tome što ljudi budu cenili. A ja viziju tih ljudi ne delim, niti ću.

Opet će neke nužne promene doneti stihija, kad i kako ih donese.

 

Pa ono, čak i stihija je ponekad bolja od lošeg planiranja, a plan koji bi skrpili ova država i ovi naši "industrijalci" može samo slučajno da bude loš, pošto bi u 9 u 10 slučajeva bio outright katastrofalan. 

Link to comment

Pa ono, čak i stihija je ponekad bolja od lošeg planiranja, a plan koji bi skrpili ova država i ovi naši "industrijalci" može samo slučajno da bude loš, pošto bi u 9 u 10 slučajeva bio outright katastrofalan.

Nemreš unapred znati, ne bi nikakav plan pravili (ako bi ga ikad iko pravio) Veberić i Miško, nego operativa za to školovana. A i rekoh, ja nemam gotova rešenja da kandidujem™, takvim se stvarima pristupa krajnje studiozno i obazrivo, jer su efekti dugoročni.

 

TTjcem

Link to comment

Ama nema, ima viška radne snage, pa i visokoobrazovane. Ja rekoh, ne pričam o prelaznom periodu, pričam o nečemu što bi usledilo kad se ono što ima i dreždi na birou pozapošljava.

 

 

Opcija nešto između u prvom, i pod b) u drugom slučaju. S tim da bih ja bez pardona redukovao studijske programe/broj studenata na privatnim univerzitetima dok bar ne ujednače, ako ne i prebace kvalitet državnih (nije ni ovo drugo neka mera, ali je u globalu od prvih neuporedivo bolje).

 

Pa kad i ako budemo kao društvo mogli više i bolje, onda. Ovome sad treba ozbiljan reset.

 

TTjcem

 

kad si voljan da privatnicima određuješ koliko mogu da prime na faks onda bolje pređi na direktnu akciju i odredi tzv privredi da mora da zaposli xyz svršenih studenata.

 

cut out the middlemen 

 

 

Nemreš unapred znati, ne bi nikakav plan pravili (ako bi ga ikad iko pravio) Veberić i Miško, nego operativa za to školovana. A i rekoh, ja nemam gotova rešenja da kandidujem™, takvim se stvarima pristupa krajnje studiozno i obazrivo, jer su efekti dugoročni.

 

TTjcem

 

kod privatnika...  :fantom:

 

...

Pa će onda megatrendseteri uspostavljati pravila igre shodno sopstvenoj vizuri i iskustvu.

Edited by Prospero
Link to comment

kad si voljan da privatnicima određuješ koliko mogu da prime na faks onda bolje pređi na direktnu akciju i odredi tzv privredi da mora da zaposli xyz svršenih studenata.

 

cut out the middlemen

Pa određeno im je već, aktom o akreditaciji, spram kadrovske i prostorne opremljenosti. Biće da je tu nešto zabrljano onda, ne? :unsure:

 

kod privatnika... :fantom:

Kad su to privatizovani FON i EKOF?

 

TTjcem

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Nemreš unapred znati, ne bi nikakav plan pravili (ako bi ga ikad iko pravio) Veberić i Miško, nego operativa za to školovana. A i rekoh, ja nemam gotova rešenja da kandidujem™, takvim se stvarima pristupa krajnje studiozno i obazrivo, jer su efekti dugoročni.

 

TTjcem

 

Operativa za to školovana bi zajedno sa državom pravila plan proizvodnje i usluga privatnim firmama za narednih 5-10 godina. Mislim da imaš zanimljivo shvatanje tržišne ekonomije. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Operativa za to školovana bi zajedno sa državom pravila plan proizvodnje i usluga privatnim firmama za narednih 5-10 godina. Mislim da imaš zanimljivo shvatanje tržišne ekonomije.

Imam. Prosto mi je neverovatno koliko ste se obojica upeli u nameri da me napravite na budalu jbt. :D Kao da nijedna firma u istoriji ovoga sveta nije nikada ništa planirala, pa ja sad izmišljam neku vruću vodu.

 

Da podsetim, sve je počelo od premise kako je neracionalno/nemoguće povezati upisnu politiku na univerzitetima sa potrebama tržišta rada, ništa finansiranje i usklađivanje programa (to je došlo kasnije).

 

Mislim, kadar nevera. Sa takvim razmišljanjem kršeni dinar u budžetu predvideo ne bih, pa makar se državni univerziteti sutra pogasili od reda.

 

TTjcem

Link to comment

Da podsetim, sve je počelo od premise kako je neracionalno/nemoguće povezati upisnu politiku na univerzitetima sa potrebama tržišta rada, ništa finansiranje i usklađivanje programa (to je došlo kasnije).

 

 

Nekakve manje korekcije se stalno vrše. Ali nije odatle počelo. Počelo je od "bacanja para" na one koji će sutra da zapale preko. Pa se ispostavilo da eliminacija tih 10% (i to od svih, a ne samo budžetskih studenata) baš i nije neki dobitak. Pa si onda prešao na "širu sliku" da treba ukinuti budžetsko studiranje sve skupa, osim za, ne znam, bukvalno par ljudi, a ostale koji se ne finansiraju sami će da finansira...srpska privreda. Što neće, osim ako se napravi direktan dil države i privrede oko toga i to mora da bude neki mnogo dobar dil za kompanije pošto one to mogu da rade i sada i uglavnom im ne pada na pamet. E onda smo počeli da ti ukazujemo na milion problema u vezi sa tim i koliko taj pristup nema veze sa tvojim početnim postulatima. Tj Prospero ti ukazuje na praktične, a ja više onako, ideološke teškoće tvoje zamene sistema u kome kompanije rade šta misle da im se isplati, a država radi ono za šta je velika većina sistemom u kome se kompanije i država neraskidivo uvezuju i obavezuju u planiranje budućeg tržišta rada, na štetu i političkih i ekonomskih prava (i socijalnih interesa) pojedinaca, ali i slobode ekonomske akcije privrede. 

Edited by MancMellow
Link to comment

U Americi je prosečna školarina na state funded universities oko 9.000 dolara.

Pa to je sasvim priuštivo u odnosu na prosečne plate i standard, kao i studentske kredite koje subvencioniše država. Uključuje i stanovanje, a verujem da postoje i mnogobrojne stipendije.
Link to comment

meh, pričate kao da se nešto realno finansira iz nečega, pa sad kao mi nešto odvajamo od poreza, te nas svršeni diplomci zajebu kad odmagle u prvi zimbabve na koji nalete

 

ja sam protiv da iko ovde išta studira, svi da idu negde od 1 srednje napolje, ali sam da kompletno školstvo bude besplatno za budale koje ostanu

Link to comment

Nekakve manje korekcije se stalno vrše. Ali nije odatle počelo. Počelo je od "bacanja para" na one koji će sutra da zapale preko. Pa se ispostavilo da eliminacija tih 10% (i to od svih, a ne samo budžetskih studenata) baš i nije neki dobitak. Pa si onda prešao na "širu sliku" da treba ukinuti budžetsko studiranje sve skupa, osim za, ne znam, bukvalno par ljudi, a ostale koji se ne finansiraju sami će da finansira...srpska privreda. Što neće, osim ako se napravi direktan dil države i privrede oko toga i to mora da bude neki mnogo dobar dil za kompanije pošto one to mogu da rade i sada i uglavnom im ne pada na pamet. E onda smo počeli da ti ukazujemo na milion problema u vezi sa tim i koliko taj pristup nema veze sa tvojim početnim postulatima. Tj Prospero ti ukazuje na praktične, a ja više onako, ideološke teškoće tvoje zamene sistema u kome kompanije rade šta misle da im se isplati, a država radi ono za šta je velika većina sistemom u kome se kompanije i država neraskidivo uvezuju i obavezuju u planiranje budućeg tržišta rada, na štetu i političkih i ekonomskih prava (i socijalnih interesa) pojedinaca, ali i slobode ekonomske akcije privrede. 

 

Počelo je baš od toga što navodim, pogledaj na početku teme. Ovo posle je delimični angst (jeste Vaso) i reakcija na "ja sam sebi najvažniji" logiku, a i dobrim delom ima veze sa prvim - jer ja i dalje mislim da je država kao redistributer u domenu visokog obrazovanja 1 dokazano neopevano sranje. Argumente o nekontrolisanom štancanju ekonomista, pravnika, učitelja (dodati po želji) ste jednostavno prenebregnuli kao da ih nema. Dakle sistema bez, i ako je to 1 datost kako se predstavlja onda sam ja stvarno za totalni reset.

 

To što kompanijama ne pada na pamet, pa ja više ne znam dokle da ponavljam jbt. To je self-fulfiling prophecy, uzmemo ti za porez, preusmerimo u visoko obrazovanje, odštancujemo bog zna koliko i omogućimo izbor - pa ćemo sad da ti prebacujemo što pored svega toga nisi ulagao sam. A jel drugovi? Ne ide to tako.

 

I poslednje, mi smo sirotinja, nemamo za razbacivanje. Sad da li je na štetu pojedinca da dobije nekakav posao, ili visoko obrazovanje i izneverena očekivanja, ja bih se nad tim debelo zamislio.

 

Pa to je sasvim priuštivo u odnosu na prosečne plate i standard, kao i studentske kredite koje subvencioniše država. Uključuje i stanovanje, a verujem da postoje i mnogobrojne stipendije.

 

To ne uključuje čak ni takse na koledžu, dakle klasična školarina kao i kod nas bez ičega pride, koliko sam mogao da vidim na sajtu. Grants&scholarships su ekvivalent našim stipendijama, da pokriju to gore. A i kod njih su, koliko vidim, merit-based, ali podjednako za sve studente (i sa privatnih i sa državnih). Jedino nisam mogao da nađem u kojoj meri to država radi, da li se radi o pravilu ili više o izuzetku (obzirom da pored države i razni, ali baš razni, drugi to finansiraju). Tako da je i sa nama i generalno sa Evropom malo uporedivo.

Link to comment

 

I poslednje, mi smo sirotinja, nemamo za razbacivanje (???!!!!????). Sad da li je na štetu pojedinca da dobije nekakav posao, ili visoko obrazovanje i izneverena očekivanja, ja bih se nad tim debelo zamislio.

 

 Ti kako si ga postavio ispade da je visoko obrazovanje smrtna presuda za nalaženje posla :mellow:  Ipak, možda i preko 50% ljudi koji ga imaju rade nešto, često i u struci pa kakva je takva je.

 

I otkad je školstvo razbacivanje, pa još ovo naše koje ima za celu državu nekih 400 miliona evra godišnje. To nije štedljivo, to je smešno. Poređenja radi, neki malo bolji lab par država dalje od Srbije imaće desetak miliona evra grantova, jedan jedini. A nama budžet za celu nauku manji od 150 miliona evra. I onda još neko kaže kako ne može da se razbacuje :ph34r: Pa ako je 400 miliona razbacivanje, sledeći korak je da zakatančimo prosto sve i odemo onako grupno na planine da čuvamo ovce, nema dalje.

Edited by Dagmar
Link to comment

Počelo je baš od toga što navodim, pogledaj na početku teme. Ovo posle je delimični angst (jeste Vaso) i reakcija na "ja sam sebi najvažniji" logiku, a i dobrim delom ima veze sa prvim - jer  ja i dalje mislim da je država kao redistributer u domenu visokog obrazovanja 1 dokazano neopevano sranje. Argumente o nekontrolisanom štancanju ekonomista, pravnika, učitelja (dodati po želji) ste jednostavno prenebregnuli kao da ih nema. Dakle sistema bez, i ako je to 1 datost kako se predstavlja onda sam ja stvarno za totalni reset.

 

To što kompanijama ne pada na pamet, pa ja više ne znam dokle da ponavljam jbt. To je self-fulfiling prophecy, uzmemo ti za porez, preusmerimo u visoko obrazovanje, odštancujemo bog zna koliko i omogućimo izbor - pa ćemo sad da ti prebacujemo što pored svega toga nisi ulagao sam. A jel drugovi? Ne ide to tako.

 

I poslednje, mi smo sirotinja, nemamo za razbacivanje. Sad da li je na štetu pojedinca da dobije nekakav posao, ili visoko obrazovanje i izneverena očekivanja, ja bih se nad tim debelo zamislio.

 

bold 1 - ali ti se zalažeš za još više državnog uplitanja. Samo što "redistribuciji" para, koju smanjuješ, dodaješ "redistribuciju" prava, i to tako da državni upliv u visoko školstvo činiš možda i nekoliko puta većim nego što je sada. Ti se zalažeš za državnu intervenciju na nekoliko nivoa iznad današnje. 

 

bold 2 - kako je nekontrolisano? kontrolisano je, svaki čovek kontroliše šta će i da li će da studira. tvoj pogled je duboko etatistički, jer za tebe je kontrolisano ili nekontrolisano isključivo sa stanovišta države, kontrola pojedinca, ekonomskog, političkog, kakvog hoćeš - ti to ne vidiš. ti vidiš - državu. i vidiš kapital. ali državni kapital je ono što svako plaća od poreza i ljudi, s pravom, žele ovo što postoji, jer šansu za sebe ili svoje dete u uslovima crony kapitalizma koji postoji u srbiji, vide u tome da ako postoji šansa da oni ili nj. deca studiraju na budžetu. to je duboko racionalno sa ličnog stanovišta, ali ti negiraš da, recimo 3m takvih racionalnih odluka vs 1m (npr) suprotnih je i kontrolisano i racionalno i interesom motivisano, zato što za tebe, očigledno, postoji neki interes države koji je...ne znam ni ja šta.

 

bold 3 - preusmerimo...odakle tačno??? To nije "preusmereno", to je "usmereno" i to jeste jedan od zadataka države. Ne postoji "redistribucija", nego "distribucija". A, misliš pošto neko plaća porez 300 miliona dinara, onda on ima više prava da se pita kako će se formirati obrazovna politika od onoga ko plaća 300 hiljada dinara. I to ne on (vlasnik) sam, nego kao kompanija. To je "druže" korporativizam - ideja da "država" u dogovoru sa kompanijama "racionalno" odlučuje o kreiranju budućeg društva i obrazovnoj strukturi stanovništva kao jedne od njegovih definišućih karakteristika. Ako se za to zalažeš - I have some bad news for you.

 

bold 4 - prosto je, pusti ljude da odluče za sebe. i pusti i kompanije da odlučuju za sebe. pare dolaze od prava, a ne obrnuto. 

Edited by MancMellow
Link to comment

  Pa ako je 400 miliona razbacivanje, sledeći korak je da zakatančimo prosto sve i odemo onako grupno na planine da čuvamo ovce, nema dalje.

 

Možda i nije, samo ima mali problem... nepravilno je raspoređeno. Ne daje rezultate koji bi se logično trebali očekivati.

 

 

bold 1 - ali ti se zalažeš za još više državnog uplitanja. Samo što "redistribuciji" para, koju smanjuješ, dodaješ "redistribuciju" prava, i to tako da državni upliv u visoko školstvo činiš možda i nekoliko puta većim nego što je sada. Ti se zalažeš za državnu intervenciju na nekoliko nivoa iznad današnje. 

 

bold 2 - kako je nekontrolisano? kontrolisano je, svaki čovek kontroliše šta će i da li će da studira. tvoj pogled je duboko etatistički, jer za tebe je kontrolisano ili nekontrolisano isključivo sa stanovišta države, kontrola pojedinca, ekonomskog, političkog, kakvog hoćeš - ti to ne vidiš. ti vidiš - državu. i vidiš kapital. ali državni kapital je ono što svako plaća od poreza i ljudi, s pravom, žele ovo što postoji, jer šansu za sebe ili svoje dete u uslovima crony kapitalizma koji postoji u srbiji, vide u tome da ako postoji šansa da oni ili nj. deca studiraju na budžetu. to je duboko racionalno sa ličnog stanovišta, ali ti negiraš da, recimo 3m takvih racionalnih odluka vs 1m (npr) suprotnih je i kontrolisano i racionalno i interesom motivisano, zato što za tebe, očigledno, postoji neki interes države koji je...ne znam ni ja šta.

 

bold 3 - preusmerimo...odakle tačno??? To nije "preusmereno", to je "usmereno" i to jeste jedan od zadataka države. Ne postoji "redistribucija", nego "distribucija". A, misliš pošto neko plaća porez 300 miliona dinara, onda on ima više prava da se pita kako će se formirati obrazovna politika od onoga ko plaća 300 hiljada dinara. I to ne on (vlasnik) sam, nego kao kompanija. To je "druže" korporativizam - ideja da "država" u dogovoru sa kompanijama "racionalno" odlučuje o kreiranju budućeg društva i obrazovnoj strukturi stanovništva kao jedne od njegovih definišućih karakteristika. Ako se za to zalažeš - I have some bad news for you.

 

bold 4 - prosto je, pusti ljude da odluče za sebe. i pusti i kompanije da odlučuju za sebe. pare dolaze od prava, a ne obrnuto. 

 

1. kako to, majke ti? :D Tako što će jednom godišnje gomila privatnika na osnovu svojih poslovnih planova prijavljivati kadrovske potrebe NSZ-u, pa se na bazi toga recimo pravi trogodišnja projekcija potrebnih kadrova, sa dozvoljenim odstupanjem od 10%? Koliko je tu uplitanje države?

 

2. za mene pre svega postoji interes pojedinca da sebi obezbedi adekvatnu ličnu egzistenciju kroz rad za koji se je školovao, i od toga polazim. sekundarni interes mi je racionalni utrošak jedva dostupnih sredstava, ne želim da potpomažem zapadnoevropske privrede i zauzvrat dobijam 1 doznaku, jer po n-ti put da to valja mnogi bi se narod ovoga sveta toga držao. I ja ceo proces gledam tim očima, dakle fokus mi je na rezultatu. Rezultat ne valja, toliko.

 

3. redistribucija druže, to je ono kad porezima zahvataš deo novostvorene vrednosti od njenog titulara i prebacuješ nekom trećem, jer distribuciju vrši tržište. ja nemam problem da nazovem stvari pravim imenom, stvarno. ono za šta se ja zalažem je efikasniji model od postojećeg gledano sa very tiny micro aspekta, a njegovu ideološko-teorijsku apstrakciju sa zadovoljstvom ostavljam tebi.

 

4. way to go - onda ukinimo ikakav režim, pa neka se svako služi svojim pravom da se kreće i da bude kreten.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...