Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Ne ode ako imaš interes, a imaš jer nema ko da ti radi posao/hoćeš gotovog stručnjaka po meri. Obaška što mehanizam postoji - za toliko ti se umanji poreska osnovica ili porez (već sada, samo što je sada to cca 5 i nešto hiljada mesečno).

 

dakle firma mora da plaća 4 godine školarine nekome ko će biti stručnjak po meri firme, ali one firme za 4 godine a ne ove firme danas. ako zaita misliš da se takva projekcija može uraditi za 4-5 godina, i ne samo uraditi nego uložiti pare u nju, te da je sve to za firme racionalnije nego da raspišu konkurs i prime nekoga koga će na ugovoru o radu na određeno paralelno plaćati i centrirati da im bude 'njihov tip' ja ne znam šta da ti kažem. ti mistifikuješ i fetišizuješ prilogađavanje zaposlenog prema firmi (to je zapravo osnova od koje si pošao u sve ovo), a uostalom problemima u toj vrsti prilagođavanja i služi fleksibilno tržište rada, ugovori na određeno, neprodužavanje istih pa i otpuštanja.

 

Reci brate? U kojoj zemlji vi živite, jbt? Prosečna neto plata u Srbiji je 43.211 dinara. Prosek podiže javni sektor (tačno se vidi smanjenje u proseku posle smanjenja plata tamo), prosek za privredu se ne objavljuje više (od 01.01.2010.), verovatno da se ne bi videlo koja je to tuga. U strukturi ukupnog broja nezaposlenih 26,5% je mlađe od 30 godina a 50% mlađe od 50.

 

 

Ljudi se hvataju za bilo šta, b-i-l-o-š-t-a, pa pobili bi se bre od trčanja ko će da zaključi ugovor™ o stipendiranju pa i da im se dve godine po okončanju studija plaća tih 30.000.

 

opetpucvaš u prazno - ne postoji formalna prepreka da im se sada to ne ponudi.

zašto to ne čine? pa zato što firme ne nude.

 

pa zašto ne nude? ne zato što nemaju 'podsticaj' (channeling dinkara) nego zato što neće da se jebavaju da projektuju svoje potrebe tog tipa za 4-5 godina unapred (gde će biti te firme za 4-5 godina) i naravno zato što neće da investiraju u mačku u džaku toliko dugo.

 

b.1 Da li bi? Pa svi bi se finansirali na jednak način, zbog čega bi bilo veće tražnje za privatnim?

b.2 IMO, 80% toga akreditaciju nije trebalo da dobije, ni po kom osnovu.

1. kako se privatni fakulteti finansiraju na isti način, kad se finansiraju preko školarina? koja će to privreda da pored 44 milijarde dinara za državno visoko školstvo dodatno direktno finansira privatno visoko školstvo?

2. ja nemam pojma koji je procenat trebalo da dobije, verujem tebi da si iščitao akreditaciona dokumenta sa kapk-ovog sajta, izvršio dodatne upite i stručno došao do podatka od 80%.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Vidi, od države goreg projektanta i izvođača, kad su te neke u osnovi tržišne stvari u pitanju (pa i ljudski resursi) - jednostavno nema. Drugo, država ništa ne proizvodi (sem budalaština). Dakle, čak i da nam je privreda sve Mića do Željka i tako u krug, bolju nemamo. Stoga se isprljajte malo i prilagodite te nastavne planove i programe da bi ostvarili svoju primarnu svrhu, a to je uključivanje u proces rada i konkurentnost na tržištu. Ja rekoh već i evo ponavljam po četvrti put - kad za desetak godina dođu mladi lideri megatrendseteri, neće vas niko ni pitati da li treba, podrazumevaće se da treba.

 

pa ta privreda, najbolja koju imamo, ti šalje jasan signal - boli je q da ulaže 4 godine u studenta (mačku u džaku) kad može da ga nađe na tržištu rada i sa dramatično manjim troškovima osposobi za svoje specifične potrebe.

 

kako ne uspevaš da uvidiš tu običnu činjenicu*?

Link to comment

pa ta privreda, najbolja koju imamo, ti šalje jasan signal - boli je q da ulaže 4 godine u studenta (mačku u džaku) kad može da ga nađe na tržištu rada i sa dramatično manjim troškovima osposobi za svoje specifične potrebe.

 

A, pa ulagaće kad ovih ne bude više bilo  ^_^

Link to comment

Naravno, kad zauzmes pocetni ekstremno neoliberalni stav da država ništa ne proizvodi sem budalaština, ne mogu se ni ocekivati drugaciji zakljucci... Budimo avangarda sjebavanja i odsecanje sopstvene patke kad vec ne mozemo nista pametno da napravimo.

 

Naravno, kad u startu zauzmeš ekstremno socijalistički stav da je bolje i da se sipaju pare u prazno ili da se opasno promašuje, nego da to radi privatni kapital saglasno svojim potrebama, jer su nam vlasnici kapitala ološ. BTW. ništa u ovome što pišem nije neoliberalno, neoliberalizma u visokom obrazovanju ti eno u Amerikama i Engleskama, pa uporedi.

 

 

dakle firma mora da plaća 4 godine školarine nekome ko će biti stručnjak po meri firme, ali one firme za 4 godine a ne ove firme danas. ako zaita misliš da se takva projekcija može uraditi za 4-5 godina, i ne samo uraditi nego uložiti pare u nju, te da je sve to za firme racionalnije nego da raspišu konkurs i prime nekoga koga će na ugovoru o radu na određeno paralelno plaćati i centrirati da im bude 'njihov tip' ja ne znam šta da ti kažem. ti mistifikuješ i fetišizuješ prilogađavanje zaposlenog prema firmi (to je zapravo osnova od koje si pošao u sve ovo), a uostalom problemima u toj vrsti prilagođavanja i služi fleksibilno tržište rada, ugovori na određeno, neprodužavanje istih pa i otpuštanja.

...

opetpucvaš u prazno - ne postoji formalna prepreka da im se sada to ne ponudi.

zašto to ne čine? pa zato što firme ne nude.

pa zašto ne nude? ne zato što nemaju 'podsticaj' (channeling dinkara) nego zato što neće da se jebavaju da projektuju svoje potrebe tog tipa za 4-5 godina unapred (gde će biti te firme za 4-5 godina) i naravno zato što neće da investiraju u mačku u džaku toliko dugo.

 ...

1. kako se privatni fakulteti finansiraju na isti način, kad se finansiraju preko školarina? koja će to privreda da pored 44 milijarde dinara za državno visoko školstvo dodatno direktno finansira privatno visoko školstvo?

2. ja nemam pojma koji je procenat trebalo da dobije, verujem tebi da si iščitao akreditaciona dokumenta sa kapk-ovog sajta, izvršio dodatne upite i stručno došao do podatka od 80%.

 

Mislim, pitao sam, čak znam i da je rađeno nekada, ma kako ti to sada izgledalo nemoguće. Koga da prime, ako nema koga tj. ako je sve što vredi već pokupljeno? Ne pričam o prelaznom periodu koji bi bio nekih 10ak godina od prelaska sa jednog na drugi sistem, pričam o nekoj perspektivi. Zašto bi iko nudio sada, to mi nije jasno - zbog čega? Aj' i treći put, ima i više nego dovoljno nezaposlenih da biraš šta hoćeš.

 

Ovo u vezi privatnih fakuleta, pričam o nekoj varijanti gde ne bi bilo plaćanja iz budžeta. Zbog čega bi to privatni univerziteti "nabubrili kao pečurke posle kiše" (tvoje reči) ako bi se svuda plaćala školarina? I poslednje, moj subjektivni utisak, mislim da ne grešim mnogo u procentu.

Link to comment

Vidi, od države goreg projektanta i izvođača, kad su te neke u osnovi tržišne stvari u pitanju (pa i ljudski resursi) - jednostavno nema. Drugo, država ništa ne proizvodi (sem budalaština). Dakle, čak i da nam je privreda sve Mića do Željka i tako u krug, bolju nemamo. Stoga se isprljajte malo i prilagodite te nastavne planove i programe da bi ostvarili svoju primarnu svrhu, a to je uključivanje u proces rada i konkurentnost na tržištu. Ja rekoh već i evo ponavljam po četvrti put - kad za desetak godina dođu mladi lideri megatrendseteri, neće vas niko ni pitati da li treba, podrazumevaće se da treba.

 

Znači dve loše stvari treba detaljno da isplaniraju treću. I to će, ponavljam, nekako magično da ispadne dobro? Država je loš planer, ali kad joj se dodaju "veliki" privrednici od kojih bi bar polovina možda pre trebalo da je u zatvoru nego u kancelariji, to će onda da ispadne dobro :D

Link to comment

Naravno, kad u startu zauzmeš ekstremno socijalistički stav da je bolje i da se sipaju pare u prazno ili da se opasno promašuje, nego da to radi privatni kapital saglasno svojim potrebama, jer su nam vlasnici kapitala ološ. BTW. ništa u ovome što pišem nije neoliberalno, neoliberalizma u visokom obrazovanju ti eno u Amerikama i Engleskama, pa uporedi.

 

 

Mislim, pitao sam, čak znam i da je rađeno nekada, ma kako ti to sada izgledalo nemoguće. Koga da prime, ako nema koga tj. ako je sve što vredi već pokupljeno? Ne pričam o prelaznom periodu koji bi bio nekih 10ak godina od prelaska sa jednog na drugi sistem, pričam o nekoj perspektivi. Zašto bi iko nudio sada, to mi nije jasno - zbog čega? Aj' i treći put, ima i više nego dovoljno nezaposlenih da biraš šta hoćeš.

 

Ovo u vezi privatnih fakuleta, pričam o nekoj varijanti gde ne bi bilo plaćanja iz budžeta. Zbog čega bi to privatni univerziteti "nabubrili kao pečurke posle kiše" (tvoje reči) ako bi se svuda plaćala školarina? I poslednje, moj subjektivni utisak, mislim da ne grešim mnogo u procentu.

 

Zato što privatni fakulteti moraju da odgovore uslovima tržišta, i da smanje školarine da bi bili konkurentni državnim. Privatni fakulteti u Brazilu recimo su mnogo jeftiniji i lakše je upasti na njih nego na državne. Kod nas godina na na samofinansiranju i na privatnom fakultetu je skoro ista. Zašto bi se čovek zlopatio na državnim fakultetima (danas si na budžetu a sutra nisi) ako ima da plati isti ili sličan nivo obuke kao na privatnim.

 

Ni privatni nisu ono što su nekad bili, na Singidunumu odavno moonlight-uju ETFovci, pa čak je i Branko Kovačević recenzirao neki udžbenik. Ljudi nisu ovce. Svi žele dobro obrazovanje za svoje pare.

 

U Americi je nešto izmenjenije - najjači privatni fakulteti su Ivy League, Harvardi i MITjevi, koji čak i nisu for-profit (ili većinom nisu, dobijaju grant-ove i donacije od države i od školarina i sve troše što na istraživanje što na nastavu) na posle toga idu "Public Ivies" jaki državni, potom slabi državni, i onda community college više škole i na kraju privatni "diploma mill" na kraju lanca ishrane correspondence daljinski koledži.

 

I sama ta ideja da se kadrovi groom-uju da bi radili u nekoj firmi je duboko socijalistička i negira slobodno tržište rada, to je zaibatsu koncept koji je napušten kao nefleksibilan i preskup za modernog poslodavca. Nije to naš izum, taj od kolevke pa do groba kompanijski čovek je postojao svugde, i u Americi(IBM) i Japanu(zaibatsu). Bilo nekad, sad se pripoveda.

Link to comment

kako je to društvo pre recimo 20 ili 40 godina bilo 'bolje' u segmentu visokog obrazovanja - kada je imalo 'univerzitet džemal bijedić' u mostaru (tj zadnjih 15 godina).

detaljčić, pa nastavite

 

imali smo veoma jako mašinstvo, logično zbog kojekakvih sokola, glinica i unisovih ispostava

 

za ostale faksove smo i mi u lokalu znali da su sviranje miralemovoj zagradi

 

svejedno, ono što valja je bilo precizno oslonjeno na privredu, tadašnju, i dobro je radilo posao

Link to comment

Znači dve loše stvari treba detaljno da isplaniraju treću. I to će, ponavljam, nekako magično da ispadne dobro? Država je loš planer, ali kad joj se dodaju "veliki" privrednici od kojih bi bar polovina možda pre trebalo da je u zatvoru nego u kancelariji, to će onda da ispadne dobro :D

 

Hoćeš da ih 'apsiš sad ili odma'? Evo Vučić počo... :whistle:

Link to comment

Hoćeš da ih 'apsiš sad ili odma'? Evo Vučić počo... :whistle:

 

možeš da se šališ do mile volje, to i dalje ne pobija kritiku tvog predloga :fantom:

Link to comment

možeš da se šališ do mile volje, to i dalje ne pobija kritiku tvog predloga :fantom:

 

Pa moram da se šalim sa takvim argumentima, jer je šansa za 'zanimacije' toga tipa bespovratno propuštena. Sad će morati da se prave neki kompromisi™, jer to diktira život koji ne može da čeka.

Link to comment

Pa moram da se šalim sa takvim argumentima, jer je šansa za 'zanimacije' toga tipa bespovratno propuštena. Sad će morati da se prave neki kompromisi™, jer to diktira život koji ne može da čeka.

 

mora se samo da se umre.

 

radiće se kad to ljudi budu hteli. verovatno ne tako skoro.

Link to comment

mora se samo da se umre.

radiće se kad to ljudi budu hteli. verovatno ne tako skoro.

 

Znam, zato mi i krivo, jer kad ljudi budu hteli radiće se po tome što ljudi budu cenili. A ja viziju tih ljudi ne delim, niti ću.

Opet će neke nužne promene doneti stihija, kad i kako ih donese.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...