Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

A najbolje da firme čekaju tako nekog po godinnu dve, gubeći vreme pri tom. Možeš uvek da uzmeš nekoga sa više iskustva ako tako hoćeš, ili da mu plaćaš pripravničku platu dok ne nauči da radi ako si plemenit ako ti je rođo.

Ja ne znam zašto stalno ponavljaš da brineš šta će biti za 10 godina, ako ti je cilj da zacementiraš loše izglede države za taj period. Da brineš valjda bi kukao što plaćaš porez za BG na H20, i što sumnjivi fakulteti imaju dozvolu da daju neke priznate diplome, a ne što deca srednjeg sloja imaju šanse da dobiju bolje obrazovanje.

Pritom je cela priča krenula od nekih 10% koji silno fale Srbiji da bi je pokrenuli, da bi ispalo onda da kažeš da ti ni onih 90% obrazovanih i vrednih u zemlji ne treba ni za šta, te da takvi ne treba više da studiraju ako nemaju pare za to. Pritom porez niko neće smanjiti, može samo da i ovo malo usluga koje nam još uvek vraćaju iz budžeta, uključujući tu i budžetske studije, ukinu i preusmere novac u izgradnju nepostojećih autoputeva, krađu atraktivnog zemljištau Beogradu i ostale kombinacije. Pa hajde da im pomognemo, stvarno, baš nam je u interesu.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

iz nekog čudnog razloga kukaš na uni džona nejzbita (u.dž.n.) a ne kapiraš bar dve stvari - da društvo (ni obrazovanje) neće postati bolje nestankom tih i takvih uni-ja nego njihovim kvalitativnim apgrejdovanjem,

 

Ovde ću da se ne složim. Da, ukidanje segamegova bi samo po sebi poboljšalo ovo društvo, da društvo je u tom segmentu bilo bolje pre nego što su postojali megadetovi. Bolje je imati samo diplomu srednje škole, nego srednje škole + megadunuma. Ozbiljno ovo mislim. Šta god korisno se nauči na megadunovima, za prosečnog njihovog studenta mnogo je štetnije po društvo ono loše što se tamo nauči. Bolje je imati 10% visokoobrazovanih u društvu, nego 30% a da dve trećine tih 30% dolaze sa megadunuma.

Link to comment

kako je to društvo pre recimo 20 ili 40 godina bilo 'bolje' u segmentu visokog obrazovanja - kada je imalo 'univerzitet džemal bijedić' u mostaru, 'đuro pucar stari' u banja luci i partijske škole koje su pripremale ljude za administraciju? 

 

 

odgovor je jasan - naravno da nije bilo bolje. bilo je i crnje i gore, luđe i nepismenije, siromašnije i okoštalije, nego što je danas (tj zadnjih 15 godina).

Edited by Prospero
Link to comment

kako je to društvo pre recimo 20 ili 40 godina bilo 'bolje' u segmentu visokog obrazovanja - kada je imalo 'univerzitet džemal bijedić' u mostaru, 'đuro pucar stari' u banja luci i partijske škole koje su pripremale ljude za administraciju? 

 

 

odgovor je jasan - naravno da nije bilo bolje. bilo je i crnje i gore, luđe i nepismenije, siromašnije i okoštalije, nego što je danas (tj zadnjih 15 godina).

 

Ako je i bolje, sigurno da nije zasluga Megatrenda, non sequitur. :)

Link to comment
shvati da nema neke laži u sadašnjem sistemu - postoji ljudska/roditeljska želja da dete sa nekakvom diplomom izađe na tržište rada, i tu su nabujali privatnici jer državni univerziteti ni sa ovolikim upisnim kvotama ne mogu da prime sve, i postoji ugodna pozicija privrede koja sda može za relativno male pare i na bezbedan način (npr ugovor o radu na tri meseca) da proveri da li neki kandidat-diplomac odgovara njenim potrebama. to im je kudikamo lakše nego da sami ulažu u nekog 4 godine i još mu daju neku platu. to je ogromna kocka, i sasvim je jasno zašto se preduzeća ne oldučuju za takve korake.

 

dakle nema laži, nema prevare, budžetski trošak je ionako mizerno mali, firme očigledno ne žele da ulažu 4 godine u pojedinca zarad očekivanja da će biti 'gotov' stručnjak već biraju sa ponuđenog pool-a nezaposlenih uz nemerljivo manji rizik i marginalno veću cenu prilagođavanja novozaposlenog.

 

vidim da imaš želju ali je ona katastrofalna, i to ne samo zato što si je možda loše obrazložio - tj nije problem u tebi nego u želji samoj.

 

Tako je. I ja bih slično razmišljao da sam im u koži, što bih ja išta u tom pravcu preduzimao kad mogu da proberem. Zato i pomenuh da neko uvek mora da bude katalizator, trenutno je to država, a to mi se rešenje ne čini najsjajnijim iz priloženog. E sad, ako bi je nateralo (privredu) da se pozabavi uz istovremeni stimulans u vidu smanjenja poreza/oslobođenja na kontu uloženog u obrazovanje, to je druga priča.

 

I da te takav jedan plaća 30.000 dinara 2 godine da bi mu odradio uloženo - plaćaće te, dakle imaš zagarantovan posao. U postojećem sistemu minimum toliko dreždiš na birou, da bi došao do posla u kome će te opet plaćati 30.000 dinara.

 

Megabrend mi smeta, logično i zašto. Neće nikakva akreditacija to smanjiti/sprečiti/poboljšati, da je išta u tom smislu bilo realno, do sada bi se desilo. Desilo se upravo suprotno, takvi niču još više. To ti je jednako onome da treba sačekati da se Željko Mitrović poboljša sam od sebe i ne bude govno od čoveka kakvo jeste. Ne dešava se.

 

37.000 dinkićevih subvencija™ godišnje mizerno mali trošak?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Tako je. I ja bih slično razmišljao da sam im u koži, što bih ja išta u tom pravcu preduzimao kad mogu da proberem. Zato i pomenuh da neko uvek mora da bude katalizator, trenutno je to država, a to mi se rešenje ne čini najsjajnijim iz priloženog. E sad, ako bi je nateralo (privredu) da se pozabavi uz istovremeni stimulans u vidu smanjenja poreza/oslobođenja na kontu uloženog u obrazovanje, to je druga priča.

stimulans ode u profit ili kritične investicije a ne u višegodišnje ulaganje u studenta, duh.

 

I da te takav jedan plaća 30.000 dinara 2 godine da bi mu odradio uloženo - plaćaće te, dakle imaš zagarantovan posao. U postojećem sistemu minimum toliko dreždiš na birou, da bi došao do posla u kome će te opet plaćati 30.000 dinara.

brate...

 

Megabrend mi smeta, logično i zašto. Neće nikakva akreditacija to smanjiti/sprečiti/poboljšati, da je išta u tom smislu bilo realno, do sada bi se desilo. Desilo se upravo suprotno, takvi niču još više. To ti je jednako onome da treba sačekati da se Željko Mitrović poboljša sam od sebe i ne bude govno od čoveka kakvo jeste. Ne dešava se.

fantastično je da ti smetaju privatni univerziteti a da istovremeno tražiš da država smanji budžetske izdatke za državne univerzitete.

 

nije moguće da toliko ne kapiraš da bi privatni univerziteti (koji ti smetaju) nabubrili nakon takve tvoje politike.

 

doduše i njih možete dekretom da ukinete, da ne kvare nasleđeni kvalitet™, vidim da se naginje i takvim rešenjima  :unsure:

Link to comment

To ti je jednako onome da treba sačekati da se Željko Mitrović poboljša sam od sebe i ne bude govno od čoveka kakvo jeste. Ne dešava se.

 

Ne, ne dešava se. Ali bi se po tebi desilo kad bi se uvelo to što ti predlažeš da se Mitrović i stotine sličnih njemu prizvali pameti i zajedno sa državom napravili otprilike onakav presek obrazovnih profila kakav državi treba. Dakle, premise su - država je govno jer očigledno ne može da natera Miće i Željkove da poštuju zakon, Miće i Željkovi su isti materijal. ALI kad se ta država, i te Miće I Željkovi nađu da se dogovore šta tačno ovoj državi treba oni magically postaju odgovoran skup ekzekutive i poslodavaca koji promišljeno stvaraju racionalan plan za srpsko tržište radne snage za naredne decenije. Jel ti stvarno to ne možeš da vidiš. Na nesreću bog mi nije dao talenta u likovnjaštvu inače bih ti nacrtao da bi shvatio. 

Link to comment

Ne, ne dešava se. Ali bi se po tebi desilo kad bi se uvelo to što ti predlažeš da se Mitrović i stotine sličnih njemu prizvali pameti i zajedno sa državom napravili otprilike onakav presek obrazovnih profila kakav državi treba. Dakle, premise su - država je govno jer očigledno ne može da natera Miće i Željkove da poštuju zakon, Miće i Željkovi su isti materijal. ALI kad se ta država, i te Miće I Željkovi nađu da se dogovore šta tačno ovoj državi treba oni magically postaju odgovoran skup ekzekutive i poslodavaca koji promišljeno stvaraju racionalan plan za srpsko tržište radne snage za naredne decenije. Jel ti stvarno to ne možeš da vidiš. Na nesreću bog mi nije dao talenta u likovnjaštvu inače bih ti nacrtao da bi shvatio. 

 

Istini za volju, Miće i Željkovi nisu svi poslodavci, niti zapošljavaju bog zna koliko.

Link to comment

Istini za volju, Miće i Željkovi nisu svi poslodavci, niti zapošljavaju bog zna koliko.

 

Ne radi se o tome. Između ostalog, sama država svojom neefikasnošću, neracionalnošću i lošim funkcionisanjem i generiše loše poslodavce, čak ponekad i od inicijalno poštenih i, da kažem, "dobrih". Odnosno ona upravo takva kakva je promoviše one "loše". Većina, makar blaga većina, "najvećih" domaćih su crooks i, hvala lepo, želim ih što dalje od nastavnih planova i programa.

Edited by MancMellow
Link to comment

stimulans ode u profit ili kritične investicije a ne u višegodišnje ulaganje u studenta, duh.

 

Ne ode ako imaš interes, a imaš jer nema ko da ti radi posao/hoćeš gotovog stručnjaka po meri. Obaška što mehanizam postoji - za toliko ti se umanji poreska osnovica ili porez (već sada, samo što je sada to cca 5 i nešto hiljada mesečno).

 

 

brate...

 

Reci brate? U kojoj zemlji vi živite, jbt? Prosečna neto plata u Srbiji je 43.211 dinara. Prosek podiže javni sektor (tačno se vidi smanjenje u proseku posle smanjenja plata tamo), prosek za privredu se ne objavljuje više (od 01.01.2010.), verovatno da se ne bi videlo koja je to tuga. U strukturi ukupnog broja nezaposlenih 26,5% je mlađe od 30 godina a 50% mlađe od 50.

 

Ljudi se hvataju za bilo šta, b-i-l-o-š-t-a, pa pobili bi se bre od trčanja ko će da zaključi ugovor™ o stipendiranju pa i da im se dve godine po okončanju studija plaća tih 30.000.

 

 

fantastično je da ti smetaju privatni univerziteti a da istovremeno tražiš da država smanji budžetske izdatke za državne univerzitete.

nije moguće da toliko ne kapiraš da bi privatni univerziteti (koji ti smetaju) nabubrili nakon takve tvoje politike.

doduše i njih možete dekretom da ukinete, da ne kvare nasleđeni kvalitet™, vidim da se naginje i takvim rešenjima

 

b.1 Da li bi? Pa svi bi se finansirali na jednak način, zbog čega bi bilo veće tražnje za privatnim?

b.2 IMO, 80% toga akreditaciju nije trebalo da dobije, ni po kom osnovu.

Link to comment

Ne radi se o tome. Između ostalog, sama država svojom neefikasnošću, neracionalnošću i lošim funkcionisanjem i generiše loše poslodavce, čak ponekad i od inicijalno poštenih i, da kažem, "dobrih". Odnosno ona upravo takva kakva je promoviše one "loše". Većina, makar blaga većina, "najvećih" domaćih su crooks i, hvala lepo, želim ih što dalje od nastavnih planova i programa.

 

Vidi, od države goreg projektanta i izvođača, kad su te neke u osnovi tržišne stvari u pitanju (pa i ljudski resursi) - jednostavno nema. Drugo, država ništa ne proizvodi (sem budalaština). Dakle, čak i da nam je privreda sve Mića do Željka i tako u krug, bolju nemamo. Stoga se isprljajte malo i prilagodite te nastavne planove i programe da bi ostvarili svoju primarnu svrhu, a to je uključivanje u proces rada i konkurentnost na tržištu. Ja rekoh već i evo ponavljam po četvrti put - kad za desetak godina dođu mladi lideri megatrendseteri, neće vas niko ni pitati da li treba, podrazumevaće se da treba.

Link to comment

 kad za desetak godina dođu mladi lideri megatrendseteri, neće vas niko ni pitati da li treba, podrazumevaće se da treba.

Ako će nas za 10 godina upropastiti, što da čekamo, kad možmo odmah da se upropastimo?

 

Jebo te, kao da čitam neki natpis sa Grunfove majce...

Link to comment

Ako će nas za 10 godina upropastiti, što da čekamo, kad možmo odmah da se upropastimo?

Jebo te, kao da čitam neki natpis sa Grunfove majce...

 

A pa mora, radikalne mere ovde nikada nisu prolazile, da se tone mora lagano.

Link to comment

Naravno, kad zauzmes pocetni ekstremno neoliberalni stav da država ništa ne proizvodi sem budalaština, ne mogu se ni ocekivati drugaciji zakljucci... Budimo avangarda sjebavanja i odsecanje sopstvene patke kad vec ne mozemo nista pametno da napravimo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...