Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

 kakva su im rukovodstva, sami su ih birali. Pa ako su takva, to onda govori više o fakultetu i kvalitetu nastavnog kadra, nego o sistemu per se.

zalim shto se mesham, ali nije tako jednostavno. fakultet predlaze, vlada odobrava. fakultet moze da predlaze koga hoce i kokliko hoce, ako vlada to ne zeli, nishta od rukovodstva. tako da fakultet mora da izabere onog koga ce vlada da prihvati, inache ce da se nalazi u stanju vechne vd blokade, koja ume ozbiljno da otezava poslovanje. a kada se pozale na to, objasni im se da su na 1 jasli, i da moze i gore da bude. i to je to.

 

fakulteti (pa chak i toliko izvikani instituti) odavno nemaju nikakvu praktichnu autonomiju, ma shta se o tome prichalo, josh neko vreme ce imati pravo da rade ono shto shkolovani ljudi smatraju da treba da rade u svojoj profesiji, a onda ce stici menadjeri sa megatrenda, trgovci i ostali struchnjaci da im objasne kako basic science mora da se isplati odmah ili je nece biti. i tu ce negde biti kraj restlova te fantomske autonomije. koja je, necete verovati, zapravo izgubljena 5 oktobra, uzeshe nam je "nashi" -_-

 

i, ovaj, da ne bude zabune, JA sam univerzitet, da me se ne bi sluchajno slalo i mene negde da se uveravam <_<

Edited by gospa buba
Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

uzeshe nam je "nashi" -_-

 

To je vama vaša borba dala. <_<

 

 

 

i, ovaj, da ne bude zabune, JA sam univerzitet, da me se ne bi sluchajno slalo i mene negde da se uveravam <_<

 

:D

 

P.S. Ovo što ja imam na umu je upravo garancija autonomije, da se pare ne dobijaju od države i od nje ne zavisi. Onaj ko plaća taj je oduvek hteo da komanduje, od kad je sveta i veka.

Link to comment

zalim shto se mesham, ali nije tako jednostavno. fakultet predlaze, vlada odobrava. fakultet moze da predlaze koga hoce i kokliko hoce, ako vlada to ne zeli, nishta od rukovodstva. tako da fakultet mora da izabere onog koga ce vlada da prihvati, inache ce da se nalazi u stanju vechne vd blokade, koja ume ozbiljno da otezava poslovanje. a kada se pozale na to, objasni im se da su na 1 jasli, i da moze i gore da bude. i to je to.

 

fakulteti (pa chak i toliko izvikani instituti) odavno nemaju nikakvu praktichnu autonomiju, ma shta se o tome prichalo, josh neko vreme ce imati pravo da rade ono shto shkolovani ljudi smatraju da treba da rade u svojoj profesiji, a onda ce stici menadjeri sa megatrenda, trgovci i ostali struchnjaci da im objasne kako basic science mora da se isplati odmah ili je nece biti. i tu ce negde biti kraj restlova te fantomske autonomije. koja je, necete verovati, zapravo izgubljena 5 oktobra, uzeshe nam je "nashi" -_-

 

i, ovaj, da ne bude zabune, JA sam univerzitet, da me se ne bi sluchajno slalo i mene negde da se uveravam <_<

 

Opa, znači stiglo deautonomiranje. I izgleda baš kako sam ga zamislila :isuse:

 

ali može i gore, prosto ako gledam razne fakultete, na nekima de facto nisu SNS ekipa. Mada moguće da je to samo snapshot of evolution, te da proces započet 2000te mora odvesti sve na isto ishodište, samo neki su tamo stigli več ranije, a neki se još batrgaju.

Link to comment

A inače super mi je opšti trend da je nauka i tehnologija nikad na višem nivou, ali realni parametri za standard srednje klase padaju jer padaju nadnice a profiti se ispumpavaju i koncentrišu u rukama malog procenta.

I onda se povrh svega što nauka/tehnološki razvoj daju, traži i zahteva još više inovacija, još više proizvoda, kao da se već ne radi fantastičan posao, i kao da je problem u tome a ne u neofeudalizmu.Prosto kao da se omalovažava i potcenjuje realan autput, a prodavci žaba su oni koji te ocenjuju.

Link to comment

 

P.S. Ovo što ja imam na umu je upravo garancija autonomije, da se pare ne dobijaju od države i od nje ne zavisi. Onaj ko plaća taj je oduvek hteo da komanduje, od kad je sveta i veka.

 

44 milijarde dinara idu iz budžeta za visoko školstvo.

 

znaš kad će univerziteti uspeti da na bilo koji drugi način prikupe 400 miliona evra godišnje (preko sadašnjih školarina) da bi nastavili da životare kao sad? nikad.

 

u stvari hoće - kad školarinu dignu na 500k dinara, ugase 30-50% programa i nastavnog i nenastavnog osoblja i ukinu 'besplatno' studiranje.

 

 

nema tog novog poreskog mehanizma koji će 400 milki da ostavi tzv privredi koja će onda da plaća gotove inženjere arhitekte i socijalne radnike.

Edited by Prospero
Link to comment

zalim shto se mesham, ali nije tako jednostavno. fakultet predlaze, vlada odobrava. fakultet moze da predlaze koga hoce i kokliko hoce, ako vlada to ne zeli, nishta od rukovodstva. tako da fakultet mora da izabere onog koga ce vlada da prihvati, inache ce da se nalazi u stanju vechne vd blokade, koja ume ozbiljno da otezava poslovanje. a kada se pozale na to, objasni im se da su na 1 jasli, i da moze i gore da bude. i to je to.

 

fakulteti (pa chak i toliko izvikani instituti) odavno nemaju nikakvu praktichnu autonomiju, ma shta se o tome prichalo, josh neko vreme ce imati pravo da rade ono shto shkolovani ljudi smatraju da treba da rade u svojoj profesiji, a onda ce stici menadjeri sa megatrenda, trgovci i ostali struchnjaci da im objasne kako basic science mora da se isplati odmah ili je nece biti. i tu ce negde biti kraj restlova te fantomske autonomije. koja je, necete verovati, zapravo izgubljena 5 oktobra, uzeshe nam je "nashi" -_-

 

i, ovaj, da ne bude zabune, JA sam univerzitet, da me se ne bi sluchajno slalo i mene negde da se uveravam <_<

 

Potpuno si u pravu. Proces sužavanja (blago rečeno) praktične autonomije su započeli naši, uvođenjem raznih mehanizama i tela u funkciji kontrole. 

Pitanje je trenutka kad će se (sa megadunuma i sličnih eminentnih obrazovnih institucija) na univerzitete teleprontovatitm bulumenta tržišno osvešćenih grnčara menadžera, HR-ovaca i PR-ovaca da nas nepraktične, nesnađene i tamo nekim neisplativim hokuspokusarijama zaluđene, usmeri, prevaspita i prosvetli. 

Link to comment

Je ne znam ni jednu evropsku državu koja ne finansira univerzitete iz budžeta. Da postoji neki pametniji model valjda bi se i oni prebacili?

Link to comment

Budžetsko finansiranje samo po sebi nije problematično. Efekti finansiranja univerziteta iz budžeta zavise od mere u kojoj je država sposobna/spremna na izdvajanje za nauku i visoko obrazovanje i nivoa upliva vlasti na organizaciju i sadržaj rada fakulteta i instituta. 

Link to comment

Budžetsko finansiranje samo po sebi nije problematično. Efekti finansiranja univerziteta iz budžeta zavise od mere u kojoj je država sposobna/spremna na izdvajanje za nauku i visoko obrazovanje i nivoa upliva vlasti na organizaciju i sadržaj rada fakulteta i instituta. 

 

 

Ma naravno da nije, ali mislim da imamo forumaša koji misli da univerziteti ne treba da zavise od državnog finansiranja...

Link to comment

Moguće je da on tu problematiku posmatra isključivo kroz prizmu srpske stvarnosti, u kojoj je gotovo nemoguće domisliti funkcionalan model finasiranja i organizacije u bilo kojoj sferi, jednostavno nema čvrstog uporišta ni za šta pa ni za visoko obrazovanje. 

Link to comment

Zašto kažete nauka, a mislite na visoko obrazovanje. :(

 

IMO, to su dva odvojena procesa i tako i treba da ostane, pogotovo u domenu finansiranja. To što bi se školovanje moglo finansirati iz privatnih sredstava saglasno potrebama tržišta ne znači da bi se i nauka/istraživanja tako finansirala.

 

Prospero, da, to bi nužno značilo smanjenje broja, erm, svega. I studenata i studijskih programa i fakulteta. Ali ja u tome stvarno ne vidim ništa loše, jer ono što s druge strane gledam jesu desetine hiljada ljudi sa diplomom na birou. Koji se, logično, hvataju za vrelo gvožđe i rade poslove za koje im realno treba srednja škola. Istovremeno im za vratom diše sve više onih koji protrče megabrend bez da osete old fashion studiranje, te dobiju znanje sasvim adekvatno tome što se od njih traži.

 

Tako da je diploma devalvirala žestoko, i ono vreme koje treba da dođe gde će se ceniti znanje (ono kako su nas tešili) u bliskoj budućnosti doći neće. Stoga treba nešto preduzeti dok tema ne dođe na dnevni red sama od sebe, jer kad dođe onda će okolnosti diktirati uslove.

 

TTjcem

Link to comment

Zašto kažete nauka, a mislite na visoko obrazovanje. :(

 

Instituti (naučna delatnost) i fakulteti (obrazovna i naučna delatnost) pripadaju državnim univerzitetima za koje je zaduženo jedinstveno ministarstvo (prosvete, nauke i tehnološkog razvoja). Nezavisno od toga što objedinjavanje prosvete na svim nivoima i nauke nije baš najsrećnije rešenje, mislim da nauka i visoko obrazovanje nisu oblasti koje je jednostavno (a ni korisno) potpuno razdvojiti. 

Link to comment

Nezavisno od toga što objedinjavanje prosvete na svim nivoima i nauke nije baš najsrećnije rešenje, mislim da nauka i visoko obrazovanje nisu oblasti koje je jednostavno (a ni korisno) potpuno razdvojiti. 

 

Ne sporim, niti sam o tome govorio. Pričam o finansiranju ovog drugog (visokog obrazovanja), to su u budžetu dva posebna razdela i posebno se novac i opredeljuje. Ne mora promena u sistemu finansiranja jednog da nužno uslovljava i promenu načina finansiranja drugog, može nauka sasvim komotno da se finansira iz budžeta. To ko će se njome baviti tj. da li će to biti samo instituti ili i fakulteti ovde nije ni dotaknuto. BTW. u slučaju integracije pitanje postaje izlišno, jer je sve to univerzitet (universitas magistrorum et scholarium).

Link to comment

44 milijarde je za visoko skolstvo, nauka je posebna stavka, neki 16 milijardi i nju nisam racunao.

 

tvoj argument koji idr linijom "bolje da nemaju (budzetski finansiranu) diplomu kad ne rade posao za koji su se skolovali" je naopak na x nacina. pretpostavljas da mozes nekome da isprogramiras ceo radni vek, da neko treba fa se zadovolji sa obrazovanjem stecenim u 19-oj godini zivota i da s time,igra trzisnu utakmicu, da ako već hoće da studira to u svakom slucaju plati full time iz svog dzepa a takva skolarina će nuzno biti nekoliko puta veća od sadasnje posto si paralelno ukinuo budzetsko finansiranje visokog skolstva (mozda ne celo ali ogromnu većinu) itd itd.

 

to je prosto anticivilizacijski korak, nista manje od toga.

 

via TT

Link to comment

Ne sporim, niti sam o tome govorio. Pričam o finansiranju ovog drugog (visokog obrazovanja), to su u budžetu dva posebna razdela i posebno se novac i opredeljuje. Ne mora promena u sistemu finansiranja jednog da nužno uslovljava i promenu načina finansiranja drugog, može nauka sasvim komotno da se finansira iz budžeta. To ko će se njome baviti tj. da li će to biti samo instituti ili i fakulteti ovde nije ni dotaknuto. BTW. u slučaju integracije pitanje postaje izlišno, jer je sve to univerzitet (universitas magistrorum et scholarium).

 

Pokušala sam da odgovorim na deo tvog posta koji sam kvotovala, ne zalazeći u razložnost/ostvarivost potpunog razdvajanja izvora finansiranja. 

Šta bi se dogodilo kad bi, na primer, naučna delatnost nekog fakulteta bila pokrivena budžetskim sredstvima a za obrazovnu ne bi bilo dovoljno zainteresovanih finansijera? Pretvorio bi se u institut, zatvorio, nešto treće? Šta ako se radi o fakultetu koji školuje ljude za neku neprofitabilnu, ali za društvo vrlo značajnu struku?  

 

to je prosto anticivilizacijski korak, nista manje od toga.

 

 

Slažem se. 
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...