Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Ili beže u Austriju na studiranje (i zauzimaju mesta poštenim Austrijancima), pa se onda mrze kao što se mrzimo mi i Crnogorci.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Nema, Hazarde, gde se sad ti upeca. Nema smisla kritikovati i dovoditi u pitanje legitimnost političke odluke današnjeg nosioca suvereniteta da obrazovanje nema veze sa neposrednim potrebama domaće privrede sa stanovišta koje je ujedno i žestoko kritično prema rezolucijama X Kongresa SKJ, rešenjima iz Ustava 1974-te, te Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o udruženom radu iz 1976-te. Svi ovi akti jasno upućuju na prisnu saradnju privrede i planiranje (i vrednovanje) učinka visokoobrazovnih ustanova prema stepenu korisnosti u materijalnoj i drugoj proizvodnji (čl 18. ZUR-a) - u tom slučaju od strane samoupravljača, a u današnjem od strane, jel, drugih vlasnika kapitala. U svim ovim aktima nedvosmisleno se preporučuje što prisnija saradnja obrazovnih sa ostaim OUR-ima u materijalnoj proizvodnji radi "bržeg razvoja proizvodnih snaga". Dakle današnje rešenje sa ovim nema blage veze, ali bi Tribun da ga ponovo dovede u vezu, uz jedinu razliku u tome ko je vlasnik kapitala. Ali ni jedno ni drugo rešenje se ne može zastupati sa liberalnog stanovišta, odnosno ne može se jedno kritikovati, a drugo hvaliti sa te pozicije.

Nisam uopšte mislio na bilo šta vezano za budžetsko studiranje ili bilo šta vezano sa vezu univerziteti - privreda, već više na to kako univerziteti interno funkcionišu. O tome govori i rad koji sam spomenuo (iskopaću ga negde ako te zanima). Repovi samoupravljanja se tu itekako vuku.
Link to comment

nisam jos stigo dotle, tj. moj sin :D, ali koliko sam ja shvatio samo studiranje je besplatno, ali te obicno posalju u neki drugi grad, retko ostanes u onom u kome zivis. tako da ja racunam da ce me skolovanje kostati minimum sest hiljada evra godisnje...

Link to comment

ja sam eu drzavljanin koji zivi u nemackoj, nemam pojma kako to ide za nase drzavljane, ali sigurno da moze. prosetaj se do gete instituta, oni su imali tamo brosure sa detaljnim uputstvima.

ono sto znam da je potrebno je da mozes da dokazes da imas novcana sredstva negde u visini oko 8000€ godisnje i zdravstveno osiguranje koje nije problem jer postoji ugovor izmedju nemacke i srbije.

 

ili evo ti pdf

Edited by aram
Link to comment
To jedno, a drugo - na koji način je visoko obrazovanje u Srbiji čedo ZUR-a?

 

Ja naglasih da je u pitanju nasleđe u organizacijskom smislu, ili ovo dole:

 

Ima to smisla itekako. Ima jedan fin rad na tu temu nekog Bosanca, ali ukratko, naše izvitopereno shvatanje autonomije univerziteta (plus mnogo drugih problema) ima korene u pretvaranju fakulteta u OURe i univerziteta u SOURe onomad.

 

+1

 

edit: u jeku procesa donošenja novog Zakona o visokom obrazovanju, jedna moja profesorka na fakultetu (inače liberalnijih shvatanja) mi je sva usplahirena rekla "zamislite kolega, hoće da nam oduzmu pravni subjektivitet" očigledno nezadovoljna idejom integracije univerziteta u celinu. Onako, blago sam bio zapanjen. Nije ni čudo što to nije prošlo.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Nisam uopšte mislio na bilo šta vezano za budžetsko studiranje ili bilo šta vezano sa vezu univerziteti - privreda, već više na to kako univerziteti interno funkcionišu. O tome govori i rad koji sam spomenuo (iskopaću ga negde ako te zanima). Repovi samoupravljanja se tu itekako vuku.

 

 

Ja mislim da im treba oduzeti autonomiju i integrisati ih, a onda u upravu postaviti nekog, šta znam, keramičara, ili možda bolje nekog mladog preduzetnika, npr nekog žaboskupljača. To su ipak ljudi u kontaktu sa tržištem rada koji mogu pravilno da usmere rad fakulteta.

Link to comment

Da na to sam mislio :isuse: ništa, ovde će fakulteti sledećih 30 godina da svoje manjkavosti i submediokritetski kvalitet prikrivaju pričom ,,autonomija! Ua, Sloba, Mira!"

Link to comment

Da na to sam mislio :isuse: ništa, ovde će fakulteti sledećih 30 godina da svoje manjkavosti i submediokritetski kvalitet prikrivaju pričom ,,autonomija! Ua, Sloba, Mira!"

 

Ništa im centralizacija neće pomoći u tome. Makar sad neki bar koliko-toliko pristojni fakulteti mogu da funkcionišu relativno nezavisno od propaliteta sa drugih.

Link to comment

 Makar sad neki bar koliko-toliko pristojni fakulteti mogu da funkcionišu relativno nezavisno od propaliteta sa drugih.

Kako se definiše, u tvom svetu, propalitet, i šta je to u Srbiji kad su fakulteti/univerziteti u pitanju?

Link to comment

Kako se definiše, u tvom svetu, propalitet, i šta je to u Srbiji kad su fakulteti/univerziteti u pitanju?

 

Propalitet su neki BU fakulteti koji imaju SNSov upravljački kadar, neću baš da ih nabrajam ovom prilikom, a dodeljuju npr doktorate ljudima po sistemu miće megatrenda i generalno snižavaju kvalitet svog naučnog i nastavnog osoblja jer zapošljavaju stranački.

 

Recimo moj nekadašnji Hemijski, kakvih god odnosa i priča da ima odatle, ima jako puno vrlo legitimnih i stručnih ljudi i u zadnjih nekoliko godina na mom bivšem smeru osavremenili su i nastavu, dosta kadra radilo je dobre postdokove napolju tako da se uhvatio maksimalno korak sa onim što bi se učilo i na nekom stranom univerzitetu na tim smerovima, itd.

 

Sama ideja da neke odluke ne bi trebalo da donose oni nego neki SNSov kadar je onako... da se ispovraćaš kad znaš kakvi bi im krojili kapu mimo onoga koliko im već kroje. Npr kadrovska politika je sad isključiva stvar pojedinih profesora i katedri. A u integrisanom sistemu lako bi moglo da se desi da im neko drugi govori koga oni treba da zaposle.

Link to comment

A u integrisanom sistemu lako bi moglo da se desi da im neko drugi govori koga oni treba da zaposle.

 

Ovako imaš 40 potencijalnih SNSovih upravljačkih struktura.

Zaboravljaš jednu važnu činjenicu - niko nije kriv državnim univerzitetima i njihovim fakultetima kakva su im rukovodstva, sami su ih birali. Pa ako su takva, to onda govori više o fakultetu i kvalitetu nastavnog kadra, nego o sistemu per se.

 

Integracija ima veze sa nečim drugim (otud i paralela sa ZUR-om i SOUR/OOUR), sa bespotrebnim dupliranjem i tripliranjem kapaciteta pa samim tim i troškova, neiskorišćenošću resursa i lošim kvalitetom output-a.

Link to comment

hm, potencijalnih, i Srbija potencijalno sledeće godine može da bude bogata zemlja tom logikom, tako da potencijalno ne treba ni za šta da brinemo jer će se potencijalno ionako sve rešiti dogodine.

 

Ako međutim pričamo o nepotencijalnom, iliti kako se to u narodnom jeziku kaže o konkretnoj situaciji a ne o ptencijalnoj, imamo vrlo konkretnu situaciju da su neki fakulteti ok a neki ne, i da se integracijom cela stvar stavlja pod šapujedne političke partije mnogo više nego što je to sad slučaj. Što se uštede tiče, ionako fakultet vode ljudi koji su ionako plaćeni da na njemu budu profesori, ne znam plaća li im se išta dodatno kad se izaberu u neku od upravljačkih fukcija povrh toga, ali ako baš hoćeš da štediš može da im se skine ta dodatna cifra. Ne sumnjam da će mnogi biti zainteresovani da vode katedru svejedno.

 

Ako hoćeš da pričamo potencijalno, onda i ja mogu da kažem da potencijalno fakulteti ne koštaju ništa, te da se njihovom reorganizacijom ništa neće ni uštedeti. Takođe potencijalno na čelu svakog fakulteta imaš potencijalno budućeg nobelovca, što da ne, kad je potencijalno, nek je bal.

Link to comment

Ako hoćeš da pričamo potencijalno

 

Neću, pričam veoma konkretno. Jednostavno, pogledaj malo bolje kako funkcioniše bilo koji univerzitet u svetu/tu gde si trenutno.

Da to što mi imamo valja, prihvatio bi to već neko.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...