Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Nisam jos imao bas ovakav cvet (zeleno-beli)  Vrsta?

 

Meni ove sezone mravi obozavaju cvetove tondo piccnate iz nekog razloga. Ne idu na druge al nema sanse da izadjem u dvoriste da ovamo ne bude 2-3 komada. Prvi cvet je presao u plod a sad da li su ga oni oplodili ili ja duvanjem da ih skinem pojma nemam :)

edit:

i naravno

malimrav.jpg

 

los sam paparaco pa mi je zbrisao iza savijene latice. Zivo me zanima sto im se bas ovaj cvet svidja od svih.

Edited by katamaran
Link to comment
mR6Qab8.jpg

YCFDcxs.jpg

 

I kod mene ima vec dosta pupoljaka, cvetova, pa i zametnutih plodova, no, biljke su jos male, ove dve oko 25 cm visoke, ali ima i manjih koje ce uskoro procvetati. Pa se pitam, da li je pametno uopste pustiti da se formiraju plodovi na jos nejakim biljkama, ili da odstranjujem cvetove i cekam da se jos razviju?

Link to comment

I ja bih ostavljao iako mi je jasna logika sa skidanjem. Pre neki dan sam uzeo neki ceri i prodavacica mi kaze da mu skinem vrh kad predje 120cm jer ce tako vise radjati. Nemam srca i pusticu prirodu da ide svojim tokom kakav god bio rod. Ni one zaperce nikad ne skidam iako svi kazu da bi trebalo.

 

Ovde mi zemlja deluje malo suvo al kazu da je to dobro za ljutinu. Biljke definitivno odlicno i zdravo izgledaju.

Link to comment

I ja bih ostavljao iako mi je jasna logika sa skidanjem. Pre neki dan sam uzeo neki ceri i prodavacica mi kaze da mu skinem vrh kad predje 120cm jer ce tako vise radjati. Nemam srca i pusticu prirodu da ide svojim tokom kakav god bio rod. Ni one zaperce nikad ne skidam iako svi kazu da bi trebalo.

 

Ovde mi zemlja deluje malo suvo al kazu da je to dobro za ljutinu. Biljke definitivno odlicno i zdravo izgledaju.

Eh, kod mene je slucaj obrnut od tvog paradajza :D Imao sam slicnih situacija ranije da je biljka mala a ima plod, ali to je bivalo krajem sezone. Tako da sada valjda budu i dalje rasle, narocito ako vreme bude povoljnije. Ove u saksijama su po 12-13 sati na suncu (kada ga ima), one u basti manje, pa su i manje rastom. Dosipao sam neku zemlju-djubrovo, pa zato izgleda suvo, to je samo na povrsini, ali gledam da sa vodom ne preterujem.

Link to comment

Meni prvi plod na najmanjem ceriju. Duplo veci ceriji i regularni od 160cm tek na pupoljcima i cvetovima a malisa nosi jedan klikercic :)

 

ali gledam da sa vodom ne preterujem

 

Ovo ti je pametno. Bas sam neki dan citao kako je mnogo gore previse vode nego premalo vode a usput sam to i empirijski dokazao  <_<

 

Kad su padale one silne kise zeznuo sam se sto sam na jednom plasticnom stolu ostavio nagomilanu vodu ispod njih par dana pa su se ufrckale za sve pare. Sad tu vodu sklanjam cim prodje kisa pa se polako ali sigurno oporavljaju. Trebalo bi da se skroz oporave ali im je ovo frckanje sigurno usporilo napredak. Sigurno je od te nakupljene vode jer neke druge koje isto slobodno kisnu nemaju nikakve probleme zato sto visak vode lepo otekne.

Edited by katamaran
Link to comment

ja sam danas đubrio malo kan đubrivom

to kao može za sve moje povrćke

gledao sam i neka koja su samo za paradajz ali mi ovaj u radnji reče da ne moram i tim đubrivima ako koristim kan

ali ja kapiram da ću sačekati da vidim dejstvo kana pa ću onda nešto drugo

sa više fosfora i kalijuma

Link to comment

Bube il jos verovatnije puzevi pocinju sve ozbiljnije da me nerviraju. U jednoj saksiji sto stoji na podu su vec ranije samo nestale dve manje sadnice al su sinoc pojeli maltene kompletno lisce odrasle vrlo napredne biljke.

 

Sta god da je srecom mi ne dira vecinu biljaka al pocinje ozbiljno da mi ide na nerve. Do sad su napadane samo one sto stoje na podu tako da definitivno mislim da su puzevi.

 

edit: definitivno puzevi. Upravo sam nasao 15-ak komada a od toga je 5-6 bilo po listovima i stabiljkama paprika  :ph34r:

 

Nocas su se izvukli sa premestanjem u korov udaljen 20-ak metara (verovatno prilicno besmnislena akcija) al ce od sad imati redovne nocne inspekcije pa u kesu pa na travnjak 200 metara od kuce. Ne bih da ih ubijam al ipak moram da ih se otarasim.

 

Al interesantno da mesec dana ne diraju biljku i onda je ojade za noc.

Edited by katamaran
Link to comment

Samo sto sam ovo postovao vratim se u dvoriste i nova 3-4 kretena u najugrozenijoj saksiji. Onda sam ih ubacio u kesu i pokupio ranije prestupnike iz korova pa sam odneo prvih 10-ak na livadu. Vratim se nazad odnekud se pojavise nova dva komada. 3-4 puta sam isao i odneo ih ukupno dvadesetak.

 

Ncete mi verovati al sam sinoc oko 4 sata ujutro bukvalno cuo da nesto brsti lisce ispod prozora.

 

Sreca pa mi je 90% biljaka podignuto.

Edited by katamaran
Link to comment

Ja sam pre neku godinu u selu nabudžio 9v električnu ogradu na dve velike "žardinjere", od presečenog plastičnog bureta.

 

Samolepljiva bakarna traka širine nekoliko mm, malo žice i baterija od 9v. Ta jedna baterija je izgurala do jeseni, mislim da ni jedan pužonja nije stigao da brsti...

 

Guglaj "slug electric fence" da overiš koncept, skroz je jednostavno i efikasno.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...