Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Vidi edit mog proslog posta.

 

Te kapice od semenki su zlo  :ph34r:

 

Ako su se listovi bar delimicno izvukli trebalo bi da se vremenom sama od sebe oslobodi al ako ni milimetar listova nije izasao onda ce skoro izvezno uginuti bez asistencije. 

 

Posle popilicno vezbe mislim da sam spasao jedva 20% ako i toliko. Mnogo im lako otpadne ceo vrh.

 

Stos je sto cesce vlaziti te semenke. AKo pokusas da skidas onda ih treba pazljivo spljostiti po sirini pa onda krajnje pazljivo svuci da ne puknu listici. Sanse za uspeh su minimalne pa to treba pokusati samo u krajnjoj nuzdi ako bas duze vreme nece da mrdne listic iz semenke.

Edited by katamaran
Link to comment

Pa nije meni cim da im kupim sta treba i da ih hranim. Hteo bih da budu sto bolje, svaki dan ih zalivam po malo prskalicom, imitirajuci onaj video sto mislim da je katamaran postavio gde im tako skidaju semenke koje su ostale zaglavljene na listovima (nije da sam uspeo time da ih odvalim, i dalje ima par semenki po vrhovima). Znaci, vreme im dajem vec, ne bi mi bilo tesko da tu ubacim i jos malo posla. Stvar je u tome sto ne znam sta treba, a kad guglam dobijem neke preparate kojih nema kod nas. Azot it is, izgleda da je to konsenzus, interesantno zvuce i te alge kao izvor azota (gde se to kupuje?). Sta je ono sto sadrzi ove ostale stvari (-azot, +kalijum i fosfor)? Sve se to kupuje u poljoprivrednoj apoteci i da li ce znati o cemu pricam kad im kazem elemente koje zelim u djubrivu a ne industrijska imena proizvodjaca?

Uh, pa nisam te razumeo!Ja sam shvatio da su tebi biljke (stabljike) oko 10 cm a ti pricas o tek proklijalim semenkama jel?Ako su ti toliko porasle sa sve kapicama.hmm tesko ce biti nesto od njih,probaj da pazljivo uklonis kapice mada je to vrlo problematicna rabota.

@ktmn

godina je uzasna,prvih 20 dana maja skoro da nisi imao jutarnju t visu od 6 C, ne pitaj me koliko muke sam imao sa rasadom u basti

Edited by Haralampije
Link to comment

Prica o semenkama pokazuje da biljke kasne al ne mora da znaci da nema nista od njih. U jednoj saksiji mi se osusio klijanac habanera ali pre sedam dana isklijao novi i raste ko sumanut i vec skoro stigao one sto su mnogo ranije isklijali.

Link to comment

Jebem li ga, moracu onda nesto pokusati. Od njih 10, 6 komada je poraslo, 4 su onako, 1 bas ostala na minimumu rasta sa kapicom koja je gusi. Na njoj kontam da nemam sta da izgubim, ionako je gotova ako je ne oslobodim. Hvala za linkove, hvala za savete!

Link to comment

@Prokleto Djubre

Ako su ti biljke tek nikle, ne verujem da ti je sada vec potrebno neko prihranjivanje jer si verovatno posejao u neku kupovnu zemlju koja se sigurno nije istrosila. To mozes da ostavis za kasnije, kad ih presadis u vece saksije npr.

 

Inace je nezgodna stvar sa tim vestackim djubrivima ako ne znas sastav svog zemljista, te niko ne moze da ti kaze uzmi tacno to i bice super. Dobro, postoje neke valjda opste stvari, ali npr. mi je neobicno ovo djubrivo sto je katamaran linkovao, sa toliko fosfora...

 

Neka moja ovogodisnja iskustva: Najveci deo semenki posejao pocetkom marta, fino niklo, a onda uz ovdasnje savete, pod lampama dobro islo. Krajem aprila pomislih da je konacno dovoljno toplo pa sam neke biljke presadio u bastu, nesto manje njih u malo vece saksijice i njih sam djubrio jos nekim nabavljenim stajnjakom. One najmanje su jos bile ostale u casama od jogurta. One u basti su usled loseg vremena u maju skroz stagnirale, gotovo da nisu makle, ali cak i tako sitne vec dobijaju pupoljke. Uskoro ce procvetati i ove iz vecih saksijica ali one su duplo vece (neke od njih ce u bastu isto, a neke u velike saksije). E sad, posadio sam neke semenke i pocetkom aprila, one nisu isle pod lampe, samo sunce, kad ga je bilo, i one su skoro dostigle  ove sto su prve otisle u bastu. Tako da je neki moj zakljucak da tu ranu sadnju moze da bitno zezne kasnijie hladno vreme. Dao sam par sadnica drugaru koji ima plastenik (pre oko mesec dana), kaze da ni tamo nisu nesto puno napredovale. Da, one "probleme" sa listovima, koje sam ovde pominjao, nisam resio ali nisu ni uticali na dalji rast biljki. Plus, nabrah neki dan i onog gaveza, pa spremam i djubrivo od njega, da vidim i to cudo  :)

Link to comment

Inace je nezgodna stvar sa tim vestackim djubrivima ako ne znas sastav svog zemljista, te niko ne moze da ti kaze uzmi tacno to i bice super. Dobro, postoje neke valjda opste stvari, ali npr. mi je neobicno ovo djubrivo sto je katamaran linkovao, sa toliko fosfora...

 

Neobicno i meni al to nadjoh da smo Cutura i ja pominjali prosle sezone u pm-ovima. Nije nemoguce da smo obijica pogresno skapirali dobavljaca

 

Ja sam as usual djubrio algama a ne znam da li je Cutura uzeo ovo.

 

Ono sto sigurno znam da mi je sezona kad sam poceo sa djubrenjem (alge) bila neuporedivo bolja od debitantske gde nisam nista koristio.

 

 

 

Link to comment

ko hoce mogu da mu posaljem od cepoguzca uputstvo o uzgajanju paprika. On savetuje upotrebu biostimulatora, kristalnih djubriva i kalcijuma posle u fazi sazrevanja plodova. Koristim preparat "Bakterije" koji bi trebalo da sluzi kao biostimulator i jos da ima neka svojstva zastite od parazita i ne znam ni ja cega, mada mi je jedan prijatelj poljoprivredni inzenjer kad je citao sastav je rekao da je cist biostimulator da nema nikakva zastitna svojstva. Uglavnom lepo me je sluzio prosle godine. Od kristialnih djubriva sam koristio neko grcko 20-20-20 u fazi kada biljka cveta i zavezuje, u fazi rasta i povecavanja lisne mase sam koristio 24-6-10 fitofert, dakle jaci azot, a kasnije u fazi sazrevanja isto fitofert kristal pepper 11-7-33 sa jakim kalijumom. Cepoguzac navodi da nece nista da im fali da se tim rastvorom svaki dan zalivaju biljke u saksijama mada sam ih ja zalivao na tri dana sa rastvorom, a ostalo samo vodom i kad mi se malo slegne zemlja u saksijama sam nasipao humusa i glistenjaka.

Link to comment

Ti skroz profi :)

 

Krenuli prvi plodovi na (prezimljenom) serranu  :wub: Prosle godine ih nisam brao zelene a ove bih da probam malo da kiselim.

 

 

 

Link to comment

Uparavo mi stigla zamenska pimenta jolokia iako sam vec poceo da gubim nadu da ce mi je uopste poslati trcilevodesno.gif

 

pimenta.jpg

 

cuda pored sadnice sluze da i zamenska ne prodje ko originalna  <_<

Link to comment

Meni one sto nisu porasle za 20 dana kako nisam bio kod kuce nisu mrdnule vise uopste i pocele su da zute. Odneo sam ih u bastu i stavio u zemlju od komposta, mada sam digao ruke. Druga polovina gura ok.

Link to comment

Danima se nerviram sto paradajzi nikako da bace pupoljke i onda jutros na 4 komada :) Dva obicna i dva cerija. Prija im vreme od 30-ak stepeni.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...