Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Konacno procvetali prvi cvetovi :) Serano cveta a uskoro ce i bolivijska duga. Ostale za sad stigle do pupoljaka.

 

edit: prezimljeni serano cveta. Ovi iz semena tek imaju po par pupoljaka. Duga je ovogodisnja.

Edited by katamaran
Link to comment

Ja bih poskidao to osteceno lisce.

 

Neki aji valjda imam i ja ove godine jer sam dobio "Peru jako ljuta" a tamo su valjda sve aji :)

 

http://www.limaeasy.com/peruvian-food-guide/typical-aji-chilli-peppers

 

navijam za aji limo ako je neka od ovih. Na jedvite jade sam je isklijao. Skoro svega sam ostavio po najmanje dve a visak razdelio a ovde sam jedva izvukao jednu. Isklijavaju al sa kapicom i onda ili odumru zbog kapice il ih ja obezglavim u pokusaju spasavanja.

Edited by katamaran
Link to comment

saksija je relativno mala, biljka od prosle godine, redovno zalivana ali izgleda da je falilo hraniva.nadjubrio sam pre neki dan tecnim djubrivom trebalo bi da bude ok ima dosta mladih zelenih listova (i plodova) a ovi stari otpadaju

Link to comment

Ima li neko od vas iskusnih savet za Jolokiu koja je izasla na nekih 3-10 cm (desetak stabljika), meni to nesto deluje sporo. Da li je uopste sporo ili su ove vase sto slikate "brze" rase same po sebi? Stoje u saksijama na prozoru, imaju prostor i mislim da imaju prilicno svetla, zalivam ih redovno. Neko dohranjivanje?

Link to comment

Djubrivo definitivno mnogo znaci.

 

Ne rastu sve istom brzinom. Meni su neke pocele sa cvetanjem a imam ih i od par cm.

 

Ako se dobro secam jolokia dosta sporo daje plod i zato je izbegavam iako je jako zanimljiva. Ove godine uzmem prelepu pimenta jolokiu i macke je maltene uniste i sad me Zika deset dana zavlaci i ne salje drugu  <_<

 

Tako mi prosle godine unistili skorpiju pa sam uzeo zamensku koja je zbog kasnjenja stigla da poraste ogromna(komsiluk je zvao drvo) ali plodovi stigli prekasno da bih mogao da ostavim seme :( Prezivela zimu do kraja al se osusila kad je izasla napolje.

 

edit: sto se tice djubriva Haralampije ce mnogo bolje znati od mene. Ja djubrim osusenim jezerskim algama a videcu posle da iskopam koje mi je Zika preporucivao prosle godine.

Edited by katamaran
Link to comment

Ima li neko od vas iskusnih savet za Jolokiu koja je izasla na nekih 3-10 cm (desetak stabljika), meni to nesto deluje sporo. Da li je uopste sporo ili su ove vase sto slikate "brze" rase same po sebi? Stoje u saksijama na prozoru, imaju prostor i mislim da imaju prilicno svetla, zalivam ih redovno. Neko dohranjivanje?

Ako su iz semena onda su ok velicine pogotovo ako je vise ovih od desetak cm.Dohranjuj slobodno na svakih 15 dana sve dok ne pocne da cveta, posle mozes i redje.Ovo vazi za standardne formule za cvece koje ces najlakse naci u prodavnici i koje imaju dosta azota u sebi, zato kazem do cvetanja.Ja imam samo jednu(ovu Aji Limon) saksiju od prosle godine,zato je velika

Link to comment

Pa pominjao sam da mi je t na radnom mestu idealna za paprike (cele godine) a ima i svetla Mogao bi da zapatim i gekone  :lolol:

Link to comment

Znaci hrana za cvece koja ima dosta azota u sebi na 15 dana i prekinem s tim kad krene cvetanje. Hvala puno obojici!

Link to comment

Pazi, ako hoces bas ozbiljno da im se posvetis otidji do neke poljo apoteke i pitaj za neki od preparata za prihranu.Idealnog nema,trebao bi da kupis bar dve vrste: jednu ala ovi za cvece sa puno azota za rast i dobijanje lisne mase a drugi kad pocne cvetanje pa do kraja sa malo azota a vise fosfora i kalijuma + mikroelementi za bolji prinos plodova.Pitanje je koliko ti to sve treba

Edited by Haralampije
Link to comment

Izgleda da i vreme zeza ove godine. Citam neke pm-ove od prosle godine da bih nasao ovo oko djubriva i naletim na Cuturine proslogodisnje. Secam se da smo obojica imali ovu najvecu (buena mulata - stigla umesto bolivijske duge) i da nam je rasla istom brzinom.

 

2015-05-28.jpg

 

Ovogodisnja mi jedva pola od toga. Ima sigurno nesto i do toga sto je ovaj rasad poceo profesionalac a ovogodisnji ja sam al opet mi se ne svidja razlika  :cry:  Slika je od 28. maja prosle godine.

 

Sto se tice djubriva definitivno je azot kljucan. Secam se da sam citao da upravo zbog njega ove moje alge tako dobro rade. ovo sto je Zika preporucivao je bilo nesto 20-40-10 (lupam brojeve!) al ne uspevam da nadjem.

 

edit: uopste nisam mnogo omasio brojeve :)

 

Cutura i ja smo prosle godine strucno zakljucili da nam je Zika preporucio ovo djubrivo

 

http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/114/Kristalna-dubriva/FitoFert-Kristal-104010-1MgOME

Edited by katamaran
Link to comment

Pa nije meni cim da im kupim sta treba i da ih hranim. Hteo bih da budu sto bolje, svaki dan ih zalivam po malo prskalicom, imitirajuci onaj video sto mislim da je katamaran postavio gde im tako skidaju semenke koje su ostale zaglavljene na listovima (nije da sam uspeo time da ih odvalim, i dalje ima par semenki po vrhovima). Znaci, vreme im dajem vec, ne bi mi bilo tesko da tu ubacim i jos malo posla. Stvar je u tome sto ne znam sta treba, a kad guglam dobijem neke preparate kojih nema kod nas. Azot it is, izgleda da je to konsenzus, interesantno zvuce i te alge kao izvor azota (gde se to kupuje?). Sta je ono sto sadrzi ove ostale stvari (-azot, +kalijum i fosfor)? Sve se to kupuje u poljoprivrednoj apoteci i da li ce znati o cemu pricam kad im kazem elemente koje zelim u djubrivu a ne industrijska imena proizvodjaca?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...