Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

ne znam da li ste pisali o tome, ali vestacko oprasivanje je pod obavezno

skoro sam guglao sto tati nisu rodile paprike i tikvice u plasteniku, pa se svelo na to da nije bilo dovoljno buba

ove godine smo opremljeni da glumimo bumbare, valjda ce biti bolje

 

Bumblebee_Man.png

Vestacko oprasivanje je pod nus ako gajite u stanu, moguce i u zatvorenom plasteniku.Napoju to prepustite insektima.Ako kanite da sacuvate seme za iducu sezonu(sto ovde nije bas cesto izgleda) oprasujte svaku sortu paprika sa drugom cetkicom, inace ce doci do mesanja sorti a dogodine nek vam je mila boga u pomoci sta  ce ispasti

Link to comment

Mislim da je nama neko mesanje neminovnost kad gajimo sve na gomili. Ovi sto prodaju seme navodno drze vrste daleko razdvojene jedne od drugih.

 

Za sada nisam primetio da mi se biljka iz ostavljenog semena razlikuje od izvorne biljke.

 

Habanero orange ce mi biti vec treca generacija pa cu videti kakav ce biti ove godine. Druga generacija potpuno ista ko sa kupljene biljke.

 

edit:

 

http://howtosaveseeds.com/isolate.php

 

Cak i sa komsijskim biljkama mogu da se pomesaju. Po ovome bi ovi nasi proizvodjaci morali da imaju nenormalno velika imanja da bi mogli sve da razdvoje i to izbegnu. Sumnjicav sam po tom pitanju.

Edited by katamaran
Link to comment

Mislim da je nama neko mesanje neminovnost kad gajimo sve na gomili. Ovi sto prodaju seme navodno drze vrste daleko razdvojene jedne od drugih.

 

Za sada nisam primetio da mi se biljka iz ostavljenog semena razlikuje od izvorne biljke.

 

Habanero orange ce mi biti vec treca generacija pa cu videti kakav ce biti ove godine. Druga generacija potpuno ista ko sa kupljene biljke.

 

edit:

 

http://howtosaveseeds.com/isolate.php

 

Cak i sa komsijskim biljkama mogu da se pomesaju. Po ovome bi ovi nasi proizvodjaci morali da imaju nenormalno velika imanja da bi mogli sve da razdvoje i to izbegnu. Sumnjicav sam po tom pitanju.

Pa to jedino ako postave neke "barijere". Mada čisto sumnjam u te priče...
Link to comment

Setih se jedne koja mi pokazuje znakove mesanja. Klijanci oranz kubane masovno pokazuju pimenta znake (lisce prosarano crnim)

Link to comment

Ima li neko ideju kakve su ovo napasti? Golim okom se nista ne vidi a nema ni neke promene boje, fleka na listovima. Kod vecih listova je kao neka zatalasanost

9EkUFcS.jpg

dok se kod novijih vide i ostecenja

vLYDncD.jpg?1

pa bih rekao da su neki insekti u pitanju?

Link to comment

Meni se to kovrdzanje lisca puno puta desilo i obicno je prolazilo samo od sebe bez posledica. Nesto sam malocas citao i kazu da moze da bude milion stvari. Od trenutnih uslova koji joj ne odgovaraju do napasti ili virusa. Sad cu da vidim da nadjem to...

 

edit:

 

http://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/pepper/curling-leaves-on-peppers.htm

 

sad treba prepoznati sta je u pitanju

 

pretpostavljam da nije nista dramaticno. Sem to malo kovrdzanja list deluje zdravo i zeleno.

Edited by katamaran
Link to comment

Mozda ovde nadjes nesto slicno

 

edit: 1:50 aphids

 

ako je slucajno to

 

edit 2: bube po pravilu trazis sa donje strane lista.

 

http://www.chilefoundry.com/2012/03/16/joy-michauds-guide-to-control-of-aphids-in-pepper-plants/

 

koliko se secam sapunjava voda pomaze samo ne sme previse cesto da ne bi ostetila biljku. 

 

 

mene je asociralo na pricu sa manjkom kalcijuma. Ne znam kako ide sa preparatima al je prirodni lek da se ubace bas sitno istucane ljuske od jaja u zemlju. To bi trebalo da pomogne al mi neko rece da je jako spora apsorpcija.

 

Edited by katamaran
Link to comment

@Haralampije

Da, i ja sam nasao fotku koja lici na tom forumu ali ni tu nema nekog odgovora osim jednog koji kaze da su u pitanju insekti.

 

@katamaran

Nije mi problem ta promena na listu nego sto su oni koji se pojavljuju novi osteceni. To se desava na vrhovima biljki pa se plasim kako ce i da li ce dalje normalno rasti. Citao sam nesto o bolestima i uglavnom su mislim virusna povezana sa promenama boje, flekama, sto mislim da kod mene nije slucaj. Inace su ove biljke jos u kuci kad je ovakvo vreme, ali bile su i napolju za vreme lepih dana tako da sumnjam na insekte koji mi sve redom napadaju po dvoristu (uglavnom biljne vasi). A ovde su neki sitniji izgleda u pitanju jer nista na listovima ne vidim. Elem, ako se ovo zakomplikuje definitivno cu odustati od sadjenja iz semena i preci na kupovinu sadnica.

 

edit:

hvala, proucicu i ovo sto si sad postavio

Edited by variola
Link to comment

Mozda aphide ruckaju a mozda im neceg fali. Pretpostavljam da bi trebalo da vidis bubice sa donje strane lista ako su one.

 

Javljajte ako vidite kod nekog sadnice pimiento de padron. Sad mi bas zao sto nisam uzeo seme a prodavala neka sa Cukarice. Zanimljiva zato sto joj je 90% plodova blago al otprilike svaki deseti ubija kolko je ljut. Ruski rulet paprika

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Padr%C3%B3n_peppers

Link to comment

Zagledao sam sa obe strane listove i golim okom nista ne vidim. Jeste, lici mi i na ovo sa nedostatkom kalcijuma ali mi pade na pamet da mi biljke nisu u istoj zemlji. Ove sto sam fotkao su presadjene iz onih casa od jogurta u malo vece saksijice i tu sam stavio skroz drugu zemlju, cak obogacenu djubrivom. Ali iste simptome imam i kod onih koje su jos u tim casama i kod turskog patlidzana koji je u nekoj trecoj cak zemlji. Dakle cudno bi bilo da u svakoj od te 3 fali kalcijum. Pri tom rasadjivanju iz casa, par biljaka sam posadio i u bastu, kod njih nema ovih promena ali zbog ovog sugavog vremena i hladnih dana one skroz stagniraju.

Link to comment

Mozda su stvarno neke sitne bubice. Meni se desavalo nesto slicno al mislim da se uvek zavrsavalo bez vecih posledica.

 

Moguce da dodju da ruckaju pa ih kasnije potamane prirodni neprijatelji a moguce i da sam prskao sa sapunjavom vodom jer znam da sam i to radio par puta. 

Link to comment

aphids su bele vasi cini mi se na srpskom. Nisu one sigurno posto bi njih snimio u velikim kolicimana ispod lisca. Meni se ko sto kaze katamaran ovo desavalo vise puta. Plus to su mladi listovi u razvitku, mislim da ce biti sve u redu samo bez panike :).  Pusti da se razvijaju pa vidi ako se to javlja ili ako uzima maha, mada mislim da nije u pitanju nista. Ja sam se tako cimao za svaku glupost prosle godine kad sam krenuo u uzgajanje, svaki list koji pozuti iz ovog ili onog razloga ili mu izadju neke crne tacke. Sve ce to biti u redu, samo ih zalivaj, pazi i prehranjuj.

Edited by zola89
Link to comment

Oko one price, kako pomoci klijanje paprike ako se klica zaglavi u kapici..nadjoh savet na nekom paprikarskom forumu:bolja varijanta od cestog prskanja vodom je cesto vlazenje sa pljuvackom koja osim sto sadrzi vodu  u sebi ima i enzime koji pomazu omeksavanju/razlaganju opne semena.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...