Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Ako pominje izvestaj "sutra" onda je to izvestaj prve komisije, a ne strucno-tehnicke koja istrazuje da li je doslo do kvara, koja ima rok do 30. marta da podnese izvestaj. Sumnjam da su poranili dve nedelje. Wall, nisam ja ni spominjao Nikolica, obrati se nekom drugom za to. Spominjao sam Gasica u kontekstu izvestavanja medija da je 'dogovorio' let helikoptera, utiska da su nacelnik generalstaba i komandant ratnog vazduhoplovstva 'preskoceni', nadovezujuci se na kraj tvog posta - 'da li je bila naredba min. odbrane, jeste', ergo 'da, ali kome' [u 'piramidi' Ministar odbrane->Generalštab VS->Vazduhoplovstvo i PVO ] i 'da li je tako u ovom slucaju'. Nikolica si spominjao ti, u raspravi sa Tribun_Populijem. Da sam spomenuo Nikolica poenta bi bila ista, da li su zaobidjeni nacelnik generalstaba i komandant ratnog vazduhoplovstva prilikom donosenja odluke i izdavanja naredbe. Sto se tice ovog 'jebo te', nemam nameru da razmenjujem uvrede sa tobom, ako ti je potrebno da se izduvas, molim te da uradis to na neki drugi nacin.

 

Samo objašnjenje pa odoh.

"Jebo te" nije bila uvreda nego "Aj izaberi da li je bolje da odluke donosi Nikolić ili Gašić"

Meni na takvu pomisao/izbor izleti psovka, ne tebe ili tebi.

Izvini na nespretnosti.

Edited by wall
Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Koji su to šampioni batice... Uviđaj onolike olupine su okončali za 6 sati a analizu lanca komande za 5 dana. Kapiram da je u pitanju apsolutan svetski rekord.

(prvi put u istoriji)™

Link to comment

Koji su to šampioni batice... Uviđaj onolike olupine su okončali za 6 sati a analizu lanca komande za 5 dana. Kapiram da je u pitanju apsolutan svetski rekord.

Није. За оне гардисте је Туфегџић одма' знао да су педери да су се самопоубијали. Само је сачекао два сата да то са нама подели.

Link to comment

Ruku na srce, što bi im trebalo više od 5 dana za analizu lanca komande.

Pa oni su manje-više i znali ko je šta kome komandovao.

Al' su morali to da namikere za narod, da izgleda realno.

Link to comment

Ишли смо у исту школу и после тога радили исти посао.

 

Упознали смо се пре као деца пре 30 година. Школовани смо и намењени да извршимо задатак, или да тамо негде оставимо своје кости. Трећих опција је било ретко, нису својствене српском народу. Не може то свако да схвати, то је нормално, не може се све знати, и не могу се познавати сви детаљи сваког посла, посебно нашег.

Може се само поштовати нечије дело.

Могу вам рећи само да су били Хероји, да то што су урадили, не би нико могао, не би нико толико дуго остао у ваздуху у тој ситуацији.

А били су они и у много, много тежим ситуацијама, много пута, верујте.

Али, крчаг увек иде на воду док се не разбије.

 

Највише ме погађа, што се врте информације о Обреновцу, Фекетићу и слично, оне из ближе прошлости. То је тачно, али та екипа је радила и у СФРЈ, па од 1991. Словенија, Хрватска, БиХ, Косово 1999.

То нико није споменуо, они су летели 25 година пре него што су погинули. Тај део њихових живота се не спомиње, неки хоће да се то избрише. Много наших колега је тамо остало, у тим временима.

Због тога, због времена која су изгледа заборављена, желим да подсетим да су они били Хероји и далеко пре ове несреће. Спасили су толико људи, и у таквим ситуацијама, које обичан човек не може да замисли. Једног дана, можда ће се читати о евакуацији касарне у Мостару или о неким другим евакуацијама и ситуацијама. Или, како хеликоптер који је испред тебе, погођен ракетом од братског народа, експлодира. Они су увек били заједно, они су то све заједно преживљавали, нема везе коме се шта десило, дешавало се сваки дан, јер сваки дан се радило. Ако будете читали, нећете веровати. А можда и нећете никада читати о тим стварима, такав смо народ.

Данас сам био код обе удовице, и код њихове деце. Не треба им ништа, то што су имали, то су изгубили. Систем постоји, ми који смо ту, у том систему претекли, за сада, остали, ми ћемо се потрудити да тај систем не забагује, и да испуни оно што мора. Само оно што је ред и обавеза.

Проблема ту има, и они и постоје да би се решили, ту смо. Решићемо. Није први пут.

 

Шта се десило, како, зашто итд. оставићемо комисијама и времену. Нису они ни прве, а нажалост ни последње жртве авијације. Не само наше, и у иностранству гину и много бољи и много слабији. То је цена нашег посла.

Link to comment

Koji su to šampioni batice... Uviđaj onolike olupine su okončali za 6 sati a analizu lanca komande za 5 dana. Kapiram da je u pitanju apsolutan svetski rekord.

To ti govori i kolika je olupina lanac komandovanja...

Link to comment

Koji su to šampioni batice... Uviđaj onolike olupine su okončali za 6 sati a analizu lanca komande za 5 dana. Kapiram da je u pitanju apsolutan svetski rekord.

 

ovo sad je komisija za 'okolnosti', tj za tehničku ispravnost pre poletanja, za proveru obučenosti posade (nalet, sertifikati), proveru meteo uslova, procedura itd. mislim da nije ovo klasična istraga uzroka.

 

ili grešim...

Link to comment

Nisam davno u toku sa vazduhom u Srbiji ali mislim da je ovde opet u pitanju neko muljanje i preskakanje; koliko se secam, Direktorat sa svojim organima je nadlezan za ispitivanje uzroka, nikakve adhok komisije, pogotovo ne razbijene na komisiju za ovo i komisiju za ono.

Istrage se rade integralno.

Vojska je tu uvek muljala, izdvajala se, ali mi se cini da je to zadnjih godina sve potpalo pod civilno.

 

Mozda gresim.

Link to comment

Nisam davno u toku sa vazduhom u Srbiji ali mislim da je ovde opet u pitanju neko muljanje i preskakanje; koliko se secam, Direktorat sa svojim organima je nadlezan za ispitivanje uzroka, nikakve adhok komisije, pogotovo ne razbijene na komisiju za ovo i komisiju za ono.

Istrage se rade integralno.

Vojska je tu uvek muljala, izdvajala se, ali mi se cini da je to zadnjih godina sve potpalo pod civilno.

 

Mozda gresim.

 

mislim da grešiš

 

zakon o vazdušnom saobraćaju 

 

Ваздухоплови на које се примењује овај закон

Члан 2.

Овај закон примењује се на ваздухоплове док су на територији Републике Србије, изузев кад је друкчије предвиђено

потврђеним међународним уговором, а на војне ваздухоплове и војни део мешовитог аеродрома само кад је овим законом изричито предвиђено.

 

...

 

 

Посебна комисија

Члан 216.

Удес или озбиљну незгоду у којој су учествовали домаћи или страни војни ваздухоплови истражује посебна комисија.

Председника и чланове посебне комисије именује министар надлежан за послове одбране.

Link to comment

ovo sad je komisija za 'okolnosti', tj za tehničku ispravnost pre poletanja, za proveru obučenosti posade (nalet, sertifikati), proveru meteo uslova, procedura itd. mislim da nije ovo klasična istraga uzroka.

 

ili grešim...

Ne grešiš ali je i toj komisiji potrebno mnogo više od pet dana ako žele da temeljno pročešljaju lanac komande i sprovedu sve druge provere. Pet dana, to je sprdnja samo takva. Ja još nisam čuo za istragu čiji je proceduralni deo tako ekspresno završen, to samo u Srbiji ima. Tehnički deo bi trebalo da traje mesecima a njega će sklepati za dve nedelje.

Link to comment

Ruku na srce, što bi im trebalo više od 5 dana za analizu lanca komande.

Pa oni su manje-više i znali ko je šta kome komandovao.

Nije to baš tako jednostavno. Lanac komande se potpuno raspao te večeri i treba ustanoviti zašto je to tako, koje su karike popustile, od kada to traje, ko je u kojoj fazi leta bio nadležan i eventualno donosio odluke y hodu... Da bi sve to utvrdili potrebno je da razgovaraju sa masom ljudi, oficirima, drugim pilotima, komandantima, kontrolorima leta, operaterima...

 

Sve to u pet dana? Hoće, al zamalo.

Link to comment

Ne grešiš ali je i toj komisiji potrebno mnogo više od pet dana ako žele da temeljno pročešljaju lanac komande i sprovedu sve druge provere. Pet dana, to je sprdnja samo takva. Ja još nisam čuo za istragu čiji je proceduralni deo tako ekspresno završen, to samo u Srbiji ima. Tehnički deo bi trebalo da traje mesecima a njega će sklepati za dve nedelje.

 

u nekim zamišljenim okolnostima - da.

 

špekulacija - osnovni posao im je da pregledaju papirologiju - tehničku dokumentaciju helikoptera, meteo izveštaje, da pregledaju lične dosijee posade, pogledaju kakva su pismena naređenja za let itd itd.

 

ne čini mi se da je to posebno kompleksno pitanje, jer ne verujem da će oni donositi zaključke npr o zakonitosti u postupanju, već će samo 'prikupiti dokaze' - iskopirati te papire, možda ukazati na neke bolno uočljive nedostatke u dokumentaciji, ako se drznu i na par strana možda napisati sumarni izveštaj o tome, spakovati u jednu spiralu sa plastičnim koricama i to je to.

Link to comment

 

 

ненамерну грешку новинске агенције „Бета” и пропусте на интернет сајтовима неколико других редакција 

...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...