Jump to content

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

da cepam dlaku - ako je procenio da mu je, u kontekstu svega, bolje da sleti na xyz aerodrom i pored predočenog meteo izveštaja, a onda nije uspeo jer je vreme bilo toliko nepovoljno da nije 'ljudski' mogao da sleti, onda bi u izveštaju verovatno stajalo da je pilot pogrešno procenio uslove sletanja, ili nešto u tom stilu. u prevodu - greška pilota.

 

ako se našao na sletanju u složenim meteo uslovima onda se ide korak unazad i postavlja pitanje zašto je bio u tom položaju. dakle ko je rekao 'idite za beograd', da li je pilot rekao 'mislim da je najbolje da sletimo u beograd', da li je dobio adekvatnu meteo informaciju itd itd.

slazem se. tu ima mesta za gresku pilota ali ima i itekako mesta za to da nije objektivno bio u stanju da dobro proceni i/ili da su mu trebali vecu uslugu napraviti sa zemlje sa nekim podacima, upozorenjima itd.

 

 

Meni je ovo sasvim dovoljno da zaključim da neko mora da snosi odgovornost što ga je uopšte stavio u takvu poziciju. Šta se dešavalo kasnije i koji su pravi uzroci pada, manje je bitno u cijelom slučaju.

 

pogotovo sto su civili ukljuceni u pricu. jedan stepen rizika je prihvatljiv u vojnim okvirima a sta je drustveno prihvatljiv rizik u normalnim, civilnim uslovima (a ovo je civilna situacija jer je zapravo vojska posudjena da radi nesto u delokrugu ne-vojnih sluzbi plus ukljucuje troje civila) je nesto sasvim drugo

Edited by Krošek
Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne nužno. ILS prilaz noću u SMU je veoma složen proces koji ne zavisi samo od posade već i od kontrole leta, aerodromskog operatera za navođenje, adekvatnosti opreme itd. Meni je malo čudno da posle prvog neuspelog prilaza nije batalio Teslu i otišao na Batajnicu koja mu je matična baza i gde je isto mogao da radi instrumentalno navođenje plus bi ga podržavala vojna kontrola leta i vojni operater za navođenje. Ponavljanje neuspelog prilaza je često veoma stresna situacija za posadu a kada se prilaz ponavlja više puta to je ekstremno stresna situacija u kojoj piloti moraju da se bore ne samo sa teškim uslovima sletanja već i sa sopstvenom rešenošću da ga vala izvedu i da se ne mrcvare sa preusmeravanjem na drugu lokaciju. Mnoge nesreće su se tako dogodile.

 

Opet, možda je čovek odradio te neuspele prilaze hladan kao špricer a helikopter zatim pao usled mehaničkog otkaza. Valjda ćemo saznati na kraju.

 

Zar se magla kakva je bila u toj noci kod sletanja ne smatra nepovoljnim meteoroloskim uslovom? Ne ulazeci u izbor Beograda kao odredista, ovo za Batajnicu ima smisla. Ako su poleteli u 2015, stigli u Rasku u 2115, krenuli severno i stigli do Mladenovca, zar nije vec tada situacija na NT bila nepovoljna, a Batajnica sigurnija opcija zbog iskustva, kontrole leta, operatera? 

Link to comment

Zar se magla kakva je bila u toj noci kod sletanja ne smatra nepovoljnim meteoroloskim uslovom? Ne ulazeci u izbor Beograda kao odredista, ovo za Batajnicu ima smisla. Ako su poleteli u 2015, stigli u Rasku u 2115, krenuli severno i stigli do Mladenovca, zar nije vec tada situacija na NT bila nepovoljna, a Batajnica sigurnija opcija zbog iskustva, kontrole leta, operatera? 

 

bandić je na kzš baš izričito rekao da situacija nije bila 'nepovoljna' već 'složena'.

Link to comment

Na tangosix su (u komentarima) pisali da MI17 nije imao ugrađen sistem za te meteorološke uslove. Imao je ILS kategorije 1, a meteo uslovi su bili za kategoriju 3. Tako da ni sa navođenjem nije mogao da sleti.

 

Oprostite ako sam nešto lupio, samo prenosim kako sam razumeo.

Link to comment

Meni je ovo sasvim dovoljno da zaključim da neko mora da snosi odgovornost što ga je uopšte stavio u takvu poziciju. Šta se dešavalo kasnije i koji su pravi uzroci pada, manje je bitno u cijelom slučaju.

 

mislim da su konkretni uzroci pada izvanredno važni, jer gomila stvari u budućnosti može počivati na rezultatima istrage.

 

imamo još samo jedan mi-17 koji ima kakvu-takvu 'savremeniju' navigacionu opremu, ostalo su mi-8 i gazele koje su slabije opremljene. važno je da znamo i da li je bilo greške u komunikaciji pilot-kontrolni toranj (kako bi se izbegli budući slučajevi), da li je kontrolni toranj uradio sve što je trebalo da uradi, da li je pilot postupao po 'ps-u' ali da je ps loš, zastareo itd.

 

ako se ispostavi da je mehanički kvar po sredi onda se češlja održavanje helikoptera, eventualne greške u proizvodnji...

 

ovaj slučaj pojačava pritisak ka nabavci novih helikoptera, bilo za sektor za vanredne situacije u civilnoj/medevac konfiguraciji bilo za neke višenamenske helikoptere za vojsku koji bi nasledili mi-8/17. stotine miliona evra može biti u igri.

Link to comment

ali to je rekao za vreme prilikom poletanja

 

eto, istraga će moći da pokaže da li je sistem u mogućnosti da otprati vremenske promene (ako vreme bude faktor u padu i ako se notira da je došlo do bitnog pogoršanja od trenutka poletanja) i da ih prenese pilotu.

Link to comment

ima tu raznih podvarijanti. Koliko je kontrola letenja na NT dakle civilna, obucena da navodi taj tip helikoptera koji mora imati odgovarajucivprilaz, nagib, visinu za sletanje? Kakvo je to mesto gde je nadjen? Na nekim fotografijama vidljivi su dalekovodi blizu helikoptera. Sama olupina nije u gomili sitnih komadica kao sto bi bilo da pada s visinen usled otkaza necega ili nestanka goriva, deluje

kao da se zabo u mogucem pocetkucsletanja, nosom nekako zaboden. Ne zbam i ja sam internetski informisan kao svi. Ako je postojao pritisak sa strane samo je doprineo mogucoj gresci. Ko zna sta se desavalo unutra, nekocrece da je beba 5 puta reanimirana mozda je neka frka bila opet pa u sadejstvu sa mrakom maglom i bogte pita jos i eto..

Link to comment

Meni je ovo sasvim dovoljno da zaključim da neko mora da snosi odgovornost što ga je uopšte stavio u takvu poziciju. Šta se dešavalo kasnije i koji su pravi uzroci pada, manje je bitno u cijelom slučaju.

 

Ako je bio adekvatno obučen i opremljen za takvo sletanje onda ne bi trebalo da bude problem što se našao u takvoj poziciji (suštinski to jeste problem jer bi sletanje u takvim uslovima bilo veoma kompleksno i zahtevno i za zvaničnog svetskog šampiona u noćnom IFR letenju a ovde je posada pride nosila odgovornost za civile u letelici, ali adekvatna obuka i oprema bi trebalo da budu dovoljne da se taj problem prevaziđe i uspešno prizemlji  letelica). Zbog toga istraga treba da odgovori na pitanje kakvi su tačno bili uslovi na Tesli kada je pokušan prilaz i da li su oprema letelice i obučenost posade odgovarali tim uslovima.

Link to comment

bandić je na kzš baš izričito rekao da situacija nije bila 'nepovoljna' već 'složena'.

 

Odgovorio ti je Krosek, plus sam vec postovao na topiku link sa konferencije namesten [i evo jos jednom] upravo na Bandicevu izjavu   ["da je bila nepovoljna ne bi se ni uputili"]. Nije bila nepovoljna vec slozena - dok se odlucivalo da li da se krece na zadatak, izmedju 1930 i 2015. U 2115 su sleteli u Rasku, oko 2130 [?] su bili kod Mladenovca. Nisu sami leteli bez komunikacije sa nadredjenima/kontrolom leta.

 

Nepovoljni meteorološki uslovi su:
 
1. Za poletanje i sletanje:
– oblaci kumulonimbusi praćeni grmljavinom i jakim udarima vetra, grad i ledena kiša;
– magla, pljusak, mećava i gusta sumaglica, pri kojima je vidljivost smanjena ispod propisanog
meteorološkog minimuma za aerodrom (vazduhoplov); 
 
– niski oblaci sa donjom granicom ispod propisanog meteorološkog minimuma za aerodrom
(vazduhoplov);
– ako je na PSS ili na stazama za voženje poledica, lapavica ili snežni pokrivač iznad dozvoljenih
granica. 
 
Vazduhoplovna meteorologija, RHMZ, 2012

 

 

Ostaje pitanje kakvi su bili uslovi te veceri na aerodromu NT u trenutku kada se stiglo do Mladenovca, i ako jesu bili nepovoljni da li je komanda znala za te uslove. Ako je znala, a u istim uslovima manje je rizicno sleteti u Batajnicu zbog razloga koje je pomenuo Malinovic, sasvim je razumno pitanje zasto im komanda nije promenila odrediste i uputila ih na aerodrom gde je rizik bio manji.

 

Mozda su za neke ovde clanovi posade bili hodaci na zici, ali oni to nisu bili, niti su smeli da budu za svoje nadredjene, a hodaci svakako nisu bili anesteziolog i medicinski tehnicar. Uostalom, sam komandant ratnog vazduhoplovstva je na konferenciji izjavio da je "izvrsenje zadatka na bezbedan nacin imperativ". 

Edited by reg
Link to comment

Predsednik Republike ili ministar odbrane, po ovlašćenju predsednika Republike može odlučiti da Vojska Srbije nadležnom državnom organu, odnosno organizaciji, organu autonomnih pokrajina i organu jedinica lokalne samouprave, na njihov zahtev, pruži pomoć radi zaštite života i bezbednosti ljudi i imovine, zaštite životne sredine ili iz drugih razloga utvrñenih zakonom.

ovde nije postojala odluka predsednika, ili ovlascenje predsednika ministarstvu odbrane, zar ne?

Link to comment

ovde nije postojala odluka predsednika, ili ovlascenje predsednika ministarstvu odbrane, zar ne?

reklo bi se da nije. ne zna čovek, MUP, vojska, u čemu je tu uopšte razlika.

ali, neznanje će prekriti ruzmarin, snjegovi i pasivno-agresivni šaš...

 

 

što onomad rekla pokojna sonja savić:

kome banka kome narod kome crkva kome stranka...

Link to comment

ovde nije postojala odluka predsednika, ili ovlascenje predsednika ministarstvu odbrane, zar ne?

Ne ovlašćuje predsednik za svaki let ili bager, nego ga ovlasti da može angažovati vojsku za pružanje pomoći civilnim strukturama.

Edit: Ako misliš da li je bila naredba min. odbrane, jeste.

Edited by wall
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...