Jump to content

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

doduše nemamo fakte na koje možemo da se oslonimo sem da je mi-17 pao i da je usled složenih meteo uslova išao na ifr sletanje. ništa od svega toga ne isključuje grešku pilota koji je upravljao letelicom.

 

Znači li to da je pogriješio više puta, jer dva puta nije uspio da se prizemlji? Onda ne pričamo više o grešci, nego o nedostatku kompetencije.

Link to comment

zašto?

 

doduše nemamo fakte na koje možemo da se oslonimo sem da je mi-17 pao i da je usled složenih meteo uslova išao na ifr sletanje. ništa od svega toga ne isključuje grešku pilota koji je upravljao letelicom.

 

ma nisam mislio pricati u smislu spominjati, nego isticati gresku pilota kao nekakvu preteznu teoriju

 

mozda je covek uradio sve u ljudskoj moci u datim uslovima. mozda je pogresio sto je uopste poleteo u maglu. mozda nije znao u sta se upusta. nista od toga nije greska pilota a sve izgleda itekako moguce.

Edited by Krošek
Link to comment

Sad ste vec usli u sledeci mod:

 

Profesionalni hodac po zici. Zivi od toga.

 

Cisto da bi bilo interesantno, uzmimo mu motku, vezimo mu oci i raskacimo sigurnosno uze.

 

Ako padne - jbg, nedostatak kompetencije.

 

A i padao je ranije kada je bio vezan...

Link to comment

Znači li to da je pogriješio više puta, jer dva puta nije uspio da se prizemlji? Onda ne pričamo više o grešci, nego o nedostatku kompetencije.

 

ako je nesto sa odredjenim (i adekvatnim) skupom i nivoom vestina izuzetno tesko izvesti onda to nije *greska*

Link to comment

Da, to je sistemski zakon koji uređuje zaštitu i spasavanje stanovništva u svim vidovima nesreća (elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških nesreća, saobraćajnih udesa itd.). Osnovni zakon za spasioce.

Zakon o vanrednim situacijama se ne odnosi na situaciju o kojoj se ovde raspravlja i besmisleno je tvoje insistiranje na proceduri koju propisuje taj zakon.

Link to comment

ako je nesto sa odredjenim (i adekvatnim) skupom i nivoom vestina izuzetno tesko izvesti onda to nije *greska*

 

Slažem se. Zbog toga sam i pokušao da razdvojim dva događaja:

- sam momenat pada, čiji uzrok nije razjašnjen

- momenat u kome je pokušao, i nije uspio, da se prizemlji

Link to comment

 

 


Znači li to da je pogriješio više puta, jer dva puta nije uspio da se prizemlji? Onda ne pričamo više o grešci, nego o nedostatku kompetencije.

 
ne znači, jer (špekulišemo) čovek/pilot uopšte ne mora nužno biti sposoban da savlada teškoće koje mu zada nepovoljna priroda i raspoloživa tehnika.
 
 

 


ma nisam mislio pricati u smislu spominjati, nego isticati gresku pilota kao nekakvu preteznu teoriju
 
mozda je covek uradio sve u ljudskoj moci u datim uslovima. mozda je pogresio sto je uopste poleteo u maglu. mozda nije znao u sta se upusta. nista od toga nije greska pilota a sve izgleda itekako moguce.

 
osuđeni smo za sada da "teoretišemo", ne znam šta je sve ovo nego mlaćenje skoro prazne slame.
Link to comment

@keitel

ako bi uzeo 100 formalno sposobnih, nasumicnih pilota tog helikoptera, stavio ih u tu situaciju i ako bi samo relativno mali deo uspeo da se prizemlji onda bi se moglo reci da to nije nesto sto moze da se pripise u gresku

 

edit: mozda bi 11 od 100 stomatologa umelo da popravi zub slonu ali to ne znaci da je strucna greska ovih 89 sto se nisu snasli

Edited by Krošek
Link to comment

Bravo ti ga bate. Sad je nepristojno.

Mislim da ne bi zamerio.

Silne procedure i pravila je naučio na osnovu tuđih grešaka.

Ako je, ako, ovde neka njegova sigurno bi želeo da se do detalja istraži i razjasni.

Verujem u to.

Link to comment

Znači li to da je pogriješio više puta, jer dva puta nije uspio da se prizemlji? Onda ne pričamo više o grešci, nego o nedostatku kompetencije.

 

Ne nužno. ILS prilaz noću u SMU je veoma složen proces koji ne zavisi samo od posade već i od kontrole leta, aerodromskog operatera za navođenje, adekvatnosti opreme itd. Meni je malo čudno da posle prvog neuspelog prilaza nije batalio Teslu i otišao na Batajnicu koja mu je matična baza i gde je isto mogao da radi instrumentalno navođenje plus bi ga podržavala vojna kontrola leta i vojni operater za navođenje. Ponavljanje neuspelog prilaza je često veoma stresna situacija za posadu a kada se prilaz ponavlja više puta to je ekstremno stresna situacija u kojoj piloti moraju da se bore ne samo sa teškim uslovima sletanja već i sa sopstvenom rešenošću da ga vala izvedu i da se ne mrcvare sa preusmeravanjem na drugu lokaciju. Mnoge nesreće su se tako dogodile.

 

Opet, možda je čovek odradio te neuspele prilaze hladan kao špricer a helikopter zatim pao usled mehaničkog otkaza. Valjda ćemo saznati na kraju.

Link to comment

Evo, rešeno je, samo da se još utvrdi šta je od ova dva.

 

CASXQhSWsAA0yz_.jpg

 

na konto ovoga sam se ukljucio...ovo mi je najgrdje do sada od svega sto je izasrano u medijima

"komisije suzavaju krug mogucih uzroka..."

Link to comment

Sad ste vec usli u sledeci mod:

 

Profesionalni hodac po zici. Zivi od toga.

 

Cisto da bi bilo interesantno, uzmimo mu motku, vezimo mu oci i raskacimo sigurnosno uze.

 

Ako padne - jbg, nedostatak kompetencije.

 

Zapravo jeste - nedostatak kompetencije da proceni da u takvim uslovima nema nikakve šanse da pređe preko žice, koliko god da je dobar hodač.

 

Ali mislim da ova posada nije bila u toliko nemogućim uslovima. Nešto drugo se tu dogodilo.

Link to comment

@keitel

ako bi uzeo 100 formalno sposobnih, nasumicnih pilota tog helikoptera, stavio ih u tu situaciju i ako bi samo relativno mali deo uspeo da se prizemlji onda bi se moglo reci da to nije nesto sto moze da se pripise u gresku

 

edit: mozda bi 11 od 100 stomatologa umelo da popravi zub slonu ali to ne znaci da je strucna greska ovih 89 sto se nisu snasli

da cepam dlaku - ako je procenio da mu je, u kontekstu svega, bolje da sleti na xyz aerodrom i pored predočenog meteo izveštaja, a onda nije uspeo jer je vreme bilo toliko nepovoljno da nije 'ljudski' mogao da sleti, onda bi u izveštaju verovatno stajalo da je pilot pogrešno procenio uslove sletanja, ili nešto u tom stilu. u prevodu - greška pilota.

 

ako se našao na sletanju u složenim meteo uslovima onda se ide korak unazad i postavlja pitanje zašto je bio u tom položaju. dakle ko je rekao 'idite za beograd', da li je pilot rekao 'mislim da je najbolje da sletimo u beograd', da li je dobio adekvatnu meteo informaciju itd itd.

Link to comment

Ne nužno. ILS prilaz noću u SMU je veoma složen proces koji ne zavisi samo od posade već i od kontrole leta, aerodromskog operatera za navođenje, adekvatnosti opreme itd

 

Meni je ovo sasvim dovoljno da zaključim da neko mora da snosi odgovornost što ga je uopšte stavio u takvu poziciju. Šta se dešavalo kasnije i koji su pravi uzroci pada, manje je bitno u cijelom slučaju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...