Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Bilten civilnih i vojnih službi "kurir" objavljuje da se prema preliminarnom izveštaju komisije, zrakomlat iznenada pokvario ...

 

Očekivano ... Najneutralnije objašnjenje koje će pod tepih gurnuti sve stvarne uzroke ...

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

nisam te ja svrstao. ponudio sam ti izbor, nacin da se izvuces iz gluposti koju si odvalio. i tu sam bio jedini.

 

samo si ti slep pored ociju.

 

a ja sam magarac jer mi to ne treba.

Link to comment

Ako je zaista bila ovakva kolektvina medijska sramota, onda je probijeno dno:

 

222.jpg

Tzv bugarski sindrom na delu - kad se probije dno onda sledi jos jedan deonica slobodnog pada... Do sledeceg dna.

Link to comment

Ispod nas je crna rupa, nema dna. Nego, to nije tema.

Tema je helikopter, koji je pao 13.3.2015.

Ne znam kako se na temi našao Đinđić, koji je ubijen 12.3.2003.

Link to comment

nisam te ja svrstao. ponudio sam ti izbor, nacin da se izvuces iz gluposti koju si odvalio. i tu sam bio jedini.

 

samo si ti slep pored ociju.

 

a ja sam magarac jer mi to ne treba.

 

Нисмо ми у кафани па да ти мени понудиш пиће или ја теби.На форуму смо где јасно постоје дефинисана правила,а ти треба да будеш тај који их спроводи у дело,без обзира на то дали делиш моје мишљење или се слажеш са супротном страном.О томе се овде ради.То што ти покушаваш да пребациш лопту на неки други терен то је само твој покушај извлачења из ове ситуације и доказ да твоја реч као модератора нема никакву тежину.

Шта би било да сам ја одговорио на његове увреде?

 

Видиш да ниси био управу онда када си ме уверавао у неке ствари којима није овде место да их сада пишемо.

 

Нећу ти више овде одговарати,ово је тема понајмање намењена за личне расправе.

Edited by Блок_64
Link to comment
Meni je najtragicnija demonstracija "ura" & "o-ruk" metodologije ovo sa paljenjem reflektora po stadionima... 

 

Kru' ti je@em sto bi rekli - to je jeza. Tacka na i jednog kompletnog diletantizma, moronluka i amaterizma. 

Ja razumem ljude koji ne znaju (nesto) pa se oslanjaju na zdrav razum i - eventualno - "osnovne/bazicne principe"i statijaznam™ - al' ovi ne izgledaju ni kao zdrav razum niti kao neko ko je cuo za bilo kakve principe let alone™ osnovne...

 

Isto takodje - to je vise nego dovoljan dokaz da se oko cele te price dosta njih opasno prekombinovalo. Ok, osnovace "radnu grupu" i tako dalje... Pojebo vuk magarca. 

Link to comment

A meni je ovo tacka na i, tacnije veliko slovo I, bez tacke, engleski Aj, prvo lice jednine. Jedan mnogo poremecen covek pokusava da prica o helikopterskoj tragediji, ali ne moze, nesto mu ne da... i onda sve vreme prica o sebi. Takav ima kvar. Me, myself and I.

 

Gadno je, ali poslusajte. Prica sa bebom i helikopterom jeste autorsko delo, i Vucic je ovde sa punim pravom potpisuje. A na jednom ne preterano metaforicnom nivou cela je Srbija u usranom ruskom helikopteru, a za pilota ste izabrali bas ovo stvorenje...

Link to comment

Gadno je, ali poslusajte. Prica sa bebom i helikopterom jeste autorsko delo, i Vucic je ovde sa punim pravom potpisuje. A na jednom ne preterano metaforicnom nivou cela je Srbija u usranom ruskom helikopteru, a za pilota ste izabrali bas ovo stvorenje...

Srecom ima/ju/mo Blera za spec savetnika tako da jos nije kasno, ne?

Ima nade... 

Link to comment

jel moze neko ko se razume u helikopter da mi odgovori sledece. naime mene zbunjuje to sto sada sletanje ispada jednako zaguljeno kao sletanje aviona i da treba ne znam kakva, da ne kazem veca vidljivost nego za moderne avione.

mojoj laickoj logici promice da ako je jasno da sleces na livadu i da ne moras da gadjas da izbegnes dalekovod ili kucu ili drvo, zar to sletanje ne bi trebalo da bude maciji kasalj jer se spustas jako malom brzinom - mozes da kontrolises da se spustas prvom brzinom koja nije lebdenje, imas altimetar koji treba da iako ne vidis jasno pokaze na koliko si iznad zemlje, imas uredjaje preko kojih se odrzavas u horizontali ili pod bezbednim nagibom. koje ti tu sad navodjenje treba sem do bezbedne livade sa cistih par stotina metara.

u cemu gresim?

Ne da nije jednako zaguljeno nego je u IFR režimu x puta zaguljenije spuštati se helikopterom. Izmedju ostalog i zbog toga što se to ne radi vertikalnim lebdenjem nego kontrolisanim naletom pod nagibom, uz prelazak u "lebdeći" mod na maloj visini u poslednjim trenucima spuštanja. Mora postojati brzina koja se progresivno smanjuje kako bi ti instrumenti (od kojih potpuno zavisiš jer ništa ne vidiš) dali potrebna očitavanja. Izvoditi takve manevre u instrumentalnom režimu letenja je vrhunska veština koja mora dobro da se savlada i polaže svako malo.

 

Isto važi i za poletanje u instrumentalnom režimu letenja (nema laganog vertikalnog podizanja do ne znam koje visine) i to treba uzeti u obzir kada se tvrdi da je mogao da sleti u bilo koji grad koji je imao respirator i četiri stuba javne rasvete.

Edited by beowl
Link to comment

Ako postoji značajan rizik da helikopter ne može da sleti - a kao što smo videli postojao je - sva prestonička čuda medicine postaju 100% irelevantna.

Nismo još uvek videli da je taj rizik postojao. To ćemo videti ukoliko budemo mogli da eliminišemo iznenadan tehnički otkaz kao uzrok pada i ostane nam samo neka greška koju je pilot napravio u teškim uslovima. Zbog toga je bitno da u tehničkom delu istrage saznamo zašto nisu uspela prva dva ILS prilaza i šta je tačno pilot radio u trenutku pada (pokušavao treći prilaz ili tražio alternativnu lokaciju).

 

Takodje, tvoja tvrdnja da je komanda tačno znala kakva magla čeka posadu na Tesli je preuranjena. Potvrdu toga nemamo a magle na Tesli su toliko promenljiva kategorija da se mogu drastično pogoršavati i poboljšavati u intervalima od 10 minuta i pojasevima širine nekoliko stotina metara. Sasvim je moguće da je magla prerasla u totalni ekstrem tek kada je letelica bila nadomak Beograda i više se nije imalo kud nego na Teslu instrumentalnim navodjenjem.

Link to comment

 

Meni je najtragicnija demonstracija "ura" & "o-ruk" metodologije ovo sa paljenjem reflektora po stadionima... 
 
Kru' ti je@em sto bi rekli - to je jeza. Tacka na i jednog kompletnog diletantizma, moronluka i amaterizma. 
Ja razumem ljude koji ne znaju (nesto) pa se oslanjaju na zdrav razum i - eventualno - "osnovne/bazicne principe"i statijaznam - al' ovi ne izgledaju ni kao zdrav razum niti kao neko ko je cuo za bilo kakve principe let alone osnovne...
 
Isto takodje - to je vise nego dovoljan dokaz da se oko cele te price dosta njih opasno prekombinovalo. Ok, osnovace "radnu grupu" i tako dalje... Pojebo vuk magarca. 

 

 

Па те рефлекторе су, колико сам ја упратио, палили око поноћи и касније, сат и јаче од како је хеликоптер пао. Можда су светла била намењена неком НЛО-у, хеликоптеру сигурно нису?

 

Има и овде на форуму пуно тих који нешто не знају, па се ослањају на здрав разум итд. и коментаришу типа "не знамо да ли је било магле над БГ у тренутку Х који није ни време полетања ни време кад је хеликоптер над Младеновцем, ни време кад пилот покушава да слети на Бањицу, а и ако је било, могла је да се разиђе".

Ствар је у томе што њих нико неће да постави за министре. 

 

А кад би се то и десило, било би исто или горе него са овим Лончаром и Гашићем.

Edited by superslawen
Link to comment

Па те рефлекторе су, колико сам ја упратио, палили око поноћи и касније, сат и јаче од како је хеликоптер пао. Можда су светла била намењена неком НЛО-у, хеликоптеру сигурно нису?

 

Има и овде на форуму пуно тих који нешто не знају, па се ослањају на здрав разум итд. и коментаришу типа "не знамо да ли је било магле над БГ у тренутку Х који није ни време полетања ни време кад је хеликоптер над Младеновцем, ни време кад пилот покушава да слети на Бањицу, а и ако је било, могла је да се разиђе".

Ствар је у томе што њих нико неће да постави за министре.

 

А кад би се то и десило, било би исто или горе него са овим Лончаром и Гашићем.

Pazi, ne bi se svako ni hvatao u kolo sa budalama - ma koliko da to tebi i slicnima izgleda neverovatno. Nije svako za to a ima ljudi kojima je to odavno jasno. To sto je neko (boze me sacuvaj) strucan nije nikakva garancija da ce znati da se utali s lopovima. Bili jednom u istoj vladi Dr Sumarac i Dr Djindjic. Jednog sahranishe a drugom dadoshe ostavku... Nije to (bilo) drustvo za njih, ne??
Link to comment

walle, na yolov post o tome kako postoje bar 4 mesta sa opremom neophodnom za pružanje pomoći bebi, ti si odgovorio ovako:

 

 

 

sletanje u Raškoj pokazuje da IFR aerodrom nije neophodan za sletanje tog helikoptera u noćnim uslovima. sasvim je logično pitanje zbog čega Kragujevac, prvobitna destinacija saniteta, nije uzeta za destinaciju helikoptera. Bandić je rekao da je to zbog toga što (parafraziram) poletište mora da zadovolji određene uslove (uređeno i osvetljeno poletište, što reče beowl). nema ničeg logičnijeg od toga da se čovek zapita kako je moguće da u čitavom Kragujevcu, sve sa pripadajućim vojnim lokacijama i objektima, nema mesta koje bi dopustilo sletanje kakvo je moglo da bude obavljeno u kasarni u Raškoj.

 

 

 

niko ne tvrdi da su uslovi u Raškoj i Kragujevcu bili isti (ili makar slični). ta činjenica se, u krajnjoj liniji, valjda da utvrditi. čisto kondicionalno rasuđivanje: ako pretpostavimo da su uslovi u Raškoj i KG slični, zašto se ne može sleteti u KG? u krajnjoj liniji pitanje da li su vremenski uslovi u Raškoj i KG bili slični, isti, ili totalno različiti je irelevantno u svetlu činjenice da je Bandić kao razlog za odustajanje od KG kao destinacije naveo neodgovarajuću osvetljenost i uređenost potencijalnih lokacija za sletanje, a ne loše vremenske uslove u KG. da je vreme bilo loše u KG, najlakše bi bilo reći da su zato odustali od sletanja tamo.

 

uzgred, niko ne mora da tvrdi da Bandić laže kad kaže da je odustao zbog izveštaja o KG. ali kad to kaže a kao razlog za odustajanje navodi neogdovarajuće uslove za sletanje (dakle, ne vremenske uslove), onda mora on (ili neko drugi) da objasni kako je to kompatibilno sa odobravanjem sletanja u krugu kasarne u Raškoj.

 

ovo pitanje je važno, zato što se odgovaranjem na to pitanje delimično dolazi do odgovora na pitanje zašto se letelo za Beograd. da je Bandić rekao da je neko u lancu odlučivanja doneo odluku da se leti za Beograd jer je najbolja moguća nega na raspolaganju u Beogradu, i da je to najracionalnije kad je već podignut vojni helikopter, onda bi bilo jasno izolovano na kome leži odgovornost za tu odluku. (a kao što je Prospero rekao, to opet ne mora da bude ništa optužujuće: moglo se raditi o najracionalnijoj mogućoj odluci pod datim okolnostima a da je pad izazvala neka kombinacija pilotske greške i otkazivanja instrumenata, npr.) ovako ispada da su objektivne okolnosti, a ne nečije rasuđivanje, prosto naterale one koji su odlučivali da pošalju helikopter u BG, a to miriše na pravljenje odstupnice i pripremanje terena za izbegavanje individualne odgovornosti. i opet, ja dopuštam da je sasvim moguće da je Bandić samo nespretno formulisao tu tvrdnju o Kragujevcu. ali ovako kako stoji, mislim da je jako teško izbeći zaključak da tu ima bitnih pitanja kojima trebaju odgovori.

Da tako sam odgovorio zato što uspešno sletanje u Raškoj nije argument da je onda mogao i bilo gde gde ima natalni respirator. Toliko.

Ljudi koji se svakako više od vas i mene razumeju u problematiku letenja i sletanja u otežanim uslovima ubiše se™ objašnjavajući da mnogo faktora utiči na to da li će se ti uslovi smatrati povoljnim, sigurnim i sl. Da se ti uslovi mogu pogoršati ili popraviti u vrlo kratkom vremenskom roku, da mi-17 nije gazela nego mrcina od 11t i sa par hiljada KS, kojoj treba uređena površina da se ne bi ugrozili ni oni unutar helikoptera a ni oni van njega.

I sve to se piše iz razloga ne da bi se neko branio nego da bi diskusija bila objektivna, zasnovana na koliko-toliko proverljivim podacima i bez ličnog pljuckanja.

Edit: Celu priču oko osvetljenja treba gledati kroz prizmu™ noći i vremenskih uslova, ako su vremenski uslovi lošiji treba ti bolje osvetljenje, to je valjda jasno.

Edited by wall
Link to comment

A na jednom ne preterano metaforicnom nivou cela je Srbija u usranom ruskom helikopteru, a za pilota ste izabrali bas ovo stvorenje...

 

uuu apstinenti šta vam je reko :fantom:

Link to comment

Reflektori na stadionima su bili uključeni pošto nisu imali kontakt sa helikopterom a nisu imali ni potvrdu da je pao. Neka vrsta predostrožnosti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...