Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Meni nije kasno zašto se insistira na istim uslovima u Raškoj i KG-u?

Bila je noć?

Mislim nisu na par km a po do sada poznatom, vremenski uslovi su se pogoršavali severno.

 

 

Nisam mislio na tvoje pitanje, nego uopšte, provlači se već neko vreme kao eto mogao je u kasarnu u Raškoj a nije mogao u Kg-u.

Jbg nije mogao čak ni na Surčin.

 

Ali zar se ne razlikuju uslovi? To si napisao 20 minuta pre ovog posta, da su se vremenski uslovi pogorsavali kako su isli severno. Pri tome, koliko sam razumeo Bandica meteoroloski uslovi kada je odluceno da poleti su bili slozeni, a ne povoljni. Evo linka konferencije za stampu gde kaze da "meteo situacija nije bila nepovoljna vec slozena." Nisu poleteli uz povoljne meteoroloske uslove pa se situacija naglo pogorsala i postala slozena/nepovoljna, vec je bila slozena kada se zapoceli misiju.

 

 

Sto se tice Kragujevca, nemam razloga da ne verujem Bandicu kada tvrdi da nije bilo moguce sletanje. Ostaje pitanje koje su postavili drugi ljudi na topiku, zasto je 'izvrseno potpuno sagledavanje meteoroloske situacije na aerodromima Batajnica, Nikola Tesla, Morava u Kraljevu' a ne i situacija u Nisu. Posebno s obzirom da je sam Bandic rekao da je u direktnom kontaktu sa zdravstvenim radnicima ustanovljeno stanje deteta i urgentnost dogadjaja. Ako u Kraljevu nema respiratora pa samim tim ni adekvatne ustanove za zbrinjavanje bebe, zasto je u tako kratkom vremenskom roku izvrseno sagledavanje meteoroloske situacije u Kraljevu, a ne u Nisu gde imaju respirator?

 

 

 

Clanak je prilicno los. Ova tragedija ce biti drugacija od prethodnih ako Tomislav Nikolic koji je izjavio da "Jedino istina i iznošenje činjenica mogu razvejati svaki tračak sumnje i očuvati kredibilitet institucije od najvećeg poverenja među građanima Srbije" ne poslusa lose savetnike koji su ga naveli da se "bezobzirno" umesa u istragu iz 2012. odlikovanjem poginulog pilota. To je jedan uslov. Drugi uslov je pritisak javnosti i medija [kojih medija, onih koji su netacno izvestavali? koje javnosti, one histericne koja bi trebalo da se smiri i ima vise poverenja?].

 

Lamentira se nad gubitkom poverenja u institucije dok se u samom clanku spominje upravo jedna od istraga u koju se 'bezobzirno' umesao predsednik Srbije, jedna od vise istraga zbog koje poverenja nema. Spominje se potreba da se skrene fokus javnosti sa "jeftinih emotivnih podmetanja" [kojih emotivnih podmetanja?] na pricu o "smanjenim platama herojima" i losem stanju tehnike. Ovo nije podmetanje? Niko nigde ne prica da su helikopteri bili stari i da se ne ulaze dovoljno?

 

Zbog toga sto je poginulo i troje civila slucaj nece izvetriti i saznacemo sve. Da li smo saznali sve o poplavama u Srbiji i odgovornosti nadleznih? Koliko ljudi je tada stradalo?

 

Downforce, on 16 Mar 2015 - 19:42, said:snapback.png

Iz komentara:

 

 

 

Cim su na konferenciji ogranicili tehnicku istragu na 30ti - to je sprdnja. Jednostavno - to se ne moze ograniciti vremenski. Nekada je uzrok ocigledan, a nekada treba i po 2 godine da se otkrije uzrok. Ovako se samo dodatno pravi problem. Izaci ce 30tog i tek tako nesto nabrbljati zbog pritiska.

 

Sta ce se desiti ako tehnicka komisija ne bude imala nista pametno da kaze 30tog?

 

Istraga nije ogranicena na 30. mart, koliko sam ih razumeo to je rok za nekakav preliminarni izvestaj.

 

Dikovic: "Vidite kad komisije pocnu da rade ne mozete im ograniciti rok ako hocete da se dodje do kvalitetnog resenja...sreda je rok dat za komisiju koju sam ja formirao".
 
"Komandant vazduhoplovstva [Ranko Zivak], u skladu sa pravilima letenja, formirao je ekipu tehnicko strucnu koja ima zadatak da utvrdi  uzroke, eventualne uzroke otkaza na letelici, dakle uzroke tehnicke prirode."
 
"Ova komisija utvrdjuje da li je na letelici, da li je na helikopteru doslo do odredjenih otkaza i to je dovelo do pada helikoptera...tesko je dokazati, nije letelica u stanju da se to lako moze utvrditi, neki delovi ce ici na ekspertize, necemo zuriti...ali, do istine cemo doci.“
 
Inace, na istoj konferenciji, pet minuta pre nego sto je Dikovic rekao da su komisije pocele sa radom, i da nece biti lako utvrditi da li je doslo do otkaza i zasto, potpukovnik Zecevic je izjavio da je "Helikopter bio apsolutno ispravan kad je izdat zadatak za poletanje". 
Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

@wall: Stvarno ne treba objašnjavati jer je to što tvrdiš notorna glupost. U svakoj akciji spasavanja uslovi za uspešno sletanje su apsolutni prioritet, onda idu tri prazna mesta pa se razmatra da li je sposobnost lekara optimalna ili ne. Po tvojoj logici bi mogao da zapuca i u Beč, jeste da verovatno neće stići ali su tamo mnogo bolje bolnice...

 

Ako postoji značajan rizik da helikopter ne može da sleti - a kao što smo videli postojao je - sva prestonička čuda medicine postaju 100% irelevantna.

Link to comment

Mogli bi da rezimiramo stavku po stavkum- ja jos nisam siguran odnosno ne znam kako se doslo da je meteoroloska situacija uzrok pada. Mozda jeste bila jeziva i za izbegavanje ali jos nemamo 100% dokaz za to. Ako se zeli ozbiljna diskusija trebqlo bi razmotriti i druge scenarije tehnicke razloge icdruge. Mogu oni da tupe o ispravnosti al to je letelica cetvrt veka stara.

Link to comment

Ali zar se ne razlikuju uslovi? To si napisao 20 minuta pre ovog posta, da su se vremenski uslovi pogorsavali kako su isli severno. Pri tome, koliko sam razumeo Bandica meteoroloski uslovi kada je odluceno da poleti su bili slozeni, a ne povoljni. Evo linka konferencije za stampu gde kaze da

Nisu poleteli uz povoljne meteoroloske uslove pa se situacija naglo pogorsala i postala slozena/nepovoljna, vec je bila slozena kada se zapoceli misiju.

 

 

Sto se tice Kragujevca, nemam razloga da ne verujem Bandicu kada tvrdi da nije bilo moguce sletanje. Ostaje pitanje koje su postavili drugi ljudi na topiku, zasto je 'izvrseno potpuno sagledavanje meteoroloske situacije na aerodromima Batajnica, Nikola Tesla, Morava u Kraljevu' a ne i situacija u Nisu. Posebno s obzirom da je sam Bandic rekao da je u direktnom kontaktu sa zdravstvenim radnicima ustanovljeno stanje deteta i urgentnost dogadjaja. Ako u Kraljevu nema respiratora pa samim tim ni adekvatne ustanove za zbrinjavanje bebe, zasto je u tako kratkom vremenskom roku izvrseno sagledavanje meteoroloske situacije u Kraljevu, a ne u Nisu gde imaju respirator?[/size]

 

 

 

 

Clanak je prilicno los. Ova tragedija ce biti drugacija od prethodnih ako Tomislav Nikolic koji je izjavio da "Jedino istina i iznošenje činjenica mogu razvejati svaki tračak sumnje i očuvati kredibilitet institucije od najvećeg poverenja među građanima Srbije" ne poslusa lose savetnike koji su ga naveli da se "bezobzirno" umesa u istragu iz 2012. odlikovanjem poginulog pilota. To je jedan uslov. Drugi uslov je pritisak javnosti i medija [kojih medija, onih koji su netacno izvestavali? koje javnosti, one histericne koja bi trebalo da se smiri i ima vise poverenja?].

 

Lamentira se nad gubitkom poverenja u institucije dok se u samom clanku spominje upravo jedna od istraga u koju se 'bezobzirno' umesao predsednik Srbije, jedna od vise istraga zbog koje poverenja nema. Spominje se potreba da se skrene fokus javnosti sa "jeftinih emotivnih podmetanja" [kojih emotivnih podmetanja?] na pricu o "smanjenim platama herojima" i losem stanju tehnike. Ovo nije podmetanje? Niko nigde ne prica da su helikopteri bili stari i da se ne ulaze dovoljno?

 

Zbog toga sto je poginulo i troje civila slucaj nece izvetriti i saznacemo sve. Da li smo saznali sve o poplavama u Srbiji i odgovornosti nadleznih? Koliko ljudi je tada stradalo?

 

 

Downforce, on 16 Mar 2015 - 19:42, said:snapback.png

 

 

 

 

Istraga nije ogranicena na 30. mart, koliko sam ih razumeo to je rok za nekakav preliminarni izvestaj.

 

Dikovic: "Vidite kad komisije pocnu da rade ne mozete im ograniciti rok ako hocete da se dodje do kvalitetnog resenja...sreda je rok dat za komisiju koju sam ja formirao".

 

"Komandant vazduhoplovstva [Ranko Zivak], u skladu sa pravilima letenja, formirao je ekipu tehnicko strucnu koja ima zadatak da utvrdi  uzroke, eventualne uzroke otkaza na letelici, dakle uzroke tehnicke prirode."

 

"Ova komisija utvrdjuje da li je na letelici, da li je na helikopteru doslo do odredjenih otkaza i to je dovelo do pada helikoptera...tesko je dokazati, nije letelica u stanju da se to lako moze utvrditi, neki delovi ce ici na ekspertize, necemo zuriti...ali, do istine cemo doci.“

 

Inace, na istoj konferenciji, pet minuta pre nego sto je Dikovic rekao da su komisije pocele sa radom, i da nece biti lako utvrditi da li je doslo do otkaza i zasto, potpukovnik Zecevic je izjavio da je "Helikopter bio apsolutno ispravan kad je izdat zadatak za poletanje".

Ne razumem.

Ja sam pitao zašto se kao neki dokaz uzima da ako je mogo sleteti u kasarnu u Raškoj mogao je nešto kasnije i u kbc KG.

Ne slažem se s tim.

Link to comment

...sve im je oprošteno, imali su dobru nameru :(

 

 

Ne slažem se s tim.

 

U povoljnim meteorološkim uslovima helikopter sleće i na osvetljenu livadu. Tako je i u Raškoj sleteo. A i ne bi mu bilo prvi put da sleće negde u KG, ima Kragujevčana ovde pa će potvrditi ili demantovati.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

@wall: Stvarno ne treba objašnjavati jer je to što tvrdiš notorna glupost. U svakoj akciji spasavanja uslovi za uspešno sletanje su apsolutni prioritet, onda idu tri prazna mesta pa se razmatra da li je sposobnost lekara optimalna ili ne. Po tvojoj logici bi mogao da zapuca i u Beč, jeste da verovatno neće stići ali su tamo mnogo bolje bolnice...

 

Ako postoji značajan rizik da helikopter ne može da sleti - a kao što smo videli postojao je - sva prestonička čuda medicine postaju 100% irelevantna.

Ovaj, ti koji problem imaš?

Ko priča o bolnici?!

Pričam o uslovima, Surčin, aerodrom, tehnika, svetla, ifr oprema i ostala čuda.

Dakle sletanje, procena gde je lakše, sigurnije.

Ti si u nekoj svojoj priči i prevodiš sasvim jasno napisano.

Ajde odmori malo od mene dok se ne sabereš.

Link to comment

...sve im je oprošteno, imali su dobru nameru :(

 

 

 

U povoljnim meteorološkim uslovima helikopter sleće i na osvetljenu livadu. Tako je i u Raškoj sleteo. A i ne bi mu bilo prvi put da sleće negde u KG, ima Kragujevčana ovde pa će potvrditi ili demantovati.

I opet. Da li su u Raškoj i KG-u bili isti uslovi?

Te noći.

Link to comment

eh taj ministar

kako god, zeznuo je

 

e: bio jedan slucaj trudnice sa sepsom koju su vozili helikopterom u bg

sve je dobro proslo i nije bilo u medijima

Edited by fritifrut
Link to comment

Ovaj, ti koji problem imaš?

Ko priča o bolnici?!

Pričam o uslovima, Surčin, aerodrom, tehnika, svetla, ifr oprema i ostala čuda.

Dakle sletanje, procena gde je lakše, sigurnije.

Ti si u nekoj svojoj priči i prevodiš sasvim jasno napisano.

Ajde odmori malo od mene dok se ne sabereš.

 

Ah, moja greška, izvini. Teško je ispratiti šta tebi znači "sve što Surčin nudi" jer si pre par strana išao linijom da bi manjak neonatalne briga u Kg mogao da bude razlog zbog koga je odbačen kao destinacija.

 

Ali ni ova teza da je Surčin možda u stvari bio optimalna destinacija ti nije smislenija. Tamo helikopter nije uspeo da sleti, pao je i svi su izginuli - bar to znamo. U svetlu te činjenice, mene bi bilo sramota da nagađam kako su možda bili još gori uslovi za sletanje u Kragujevcu i pored gore vremenske situacije. Sreća pa niko iz vazduhoplovstva nije bio toliko lud da kaže "Jeste da se ovde iz nekog razloga slupao, ali napravili smo pravi izbor, zamislite šta bi tek bilo da je otišao u Kragujevac!"

 

Toliko od mene, odoh na nezasluženi odmor.

Link to comment

Ako se stvarno desi da istraga utvrdi tačne razloge pada helikoptera, zbog čega je morao da leti baš na Surčin, šta su tamo tražili ministar i ekipe novinara, u šta i dalje duboko sumnjam, jedini razlog za tako nešto biće ogroman pritisak javnosti. U tom smislu, koliko god posmatrao ovo mjesto kao malu i neuticajnu onlajn zajednicu, mislim da svaki post nalik na tvoje na ovoj temi, u kojima stalno podrivaš stavove svih onih koji ne vjeruju da će se zaista pronaći odgovorni za ovu tragediju, ne doprinosi onome čemu se svi nadamo.

 

Sa ljudima sa kojima imamo posla ne vrijedi igrati na kartu ljudskosti. Pritisak je jedini način.

 

... sustina.

 

 

Bitno je baviti se tehnikalijama a ignorisati ono mnogo bitnije a sto je tehnikalijama prethodilo.

Edited by Caligula
Link to comment

Ah, moja greška, izvini. Teško je ispratiti šta tebi znači "sve što Surčin nudi" jer si pre par strana išao linijom da bi manjak neonatalne briga u Kg mogao da bude razlog zbog koga je odbačen kao destinacija.

 

Ali ni ova teza da je Surčin možda u stvari bio optimalna destinacija ti nije smislenija. Tamo helikopter nije uspeo da sleti, pao je i svi su izginuli - bar to znamo. U svetlu te činjenice, mene bi bilo sramota da nagađam kako su možda bili još gori uslovi za sletanje u Kragujevcu i pored gore vremenske situacije. Sreća pa niko iz vazduhoplovstva nije bio toliko lud da kaže "Jeste da se ovde iz nekog razloga slupao, ali napravili smo pravi izbor, zamislite šta bi tek bilo da je otišao u Kragujevac!"

 

Toliko od mene, odoh na nezasluženi odmor.

Mislim da lažeš, da lažeš da sam igde upotrebio termin manjak neonatalne brige.

Ako ima, daj link.

Koliko si smislen govori to da si moje nešto bolje vreme u KG preveo kao možda su bili još gori.

Ali nisi sposoban da razumeš kako za bezbedno sletanje ima još nekih faktora osim vremena.

Odmori, onda odmoran pročitaj opet pa ćeš videti koliko si greški napravio.

Link to comment

Dobro, moze ovako: ko je, kad i kako uleteo sa pricom o helikopteru?

Na ciji zahtev?

Postoji li procedura za slicne slucajeve, znaju li zdravstveni radnici kad i koga treba da zovu ako je potreban helikopter, odlucuju li o tome oni ili neko drugi ili je sve stvar pacijentove srece ili inspiracije nekog lika koji je bas u tih sat vremena bio na vezi.

Odakle ideja o helikopteru kao jedinom preostalom resenju, cija?

Mislim, desetak ljudi dnevno se sigurno kao manje ili vise hitni slucajevi prevoze putevima Srbije, a ziher desetak njih iz manjih mesta/sela ne stigne ni do svog lokalnog zdravstvenog centra ma koliko urgentni bili.

Koji se to telefon zove da bi se dobio helikopter?

 

И мене то занима,пошто је код нас уметност да добијеш и хитну помоћ да дође по тебе а камоли хеликоптер.

Link to comment

Pričam o uslovima, Surčin, aerodrom, tehnika, svetla, ifr oprema i ostala čuda.

Dakle sletanje, procena gde je lakše, sigurnije

Лакше & сигурније. Доказано.

Link to comment

Ne razumem.

Ja sam pitao zašto se kao neki dokaz uzima da ako je mogo sleteti u kasarnu u Raškoj mogao je nešto kasnije i u kbc KG.

Ne slažem se s tim.

 

Naveo si kao razliku izmedju Raske i Kragujevca vremenske uslove koji su se pogorsavali [od slozenih ka nepovoljnih] kako se islo severno, i onda rekao kako eto nije mogao ni na Surcin, zbog vremenskih uslova. Surcin je superioran u odnosu na Kragujevac ako postoje identicni vremenski uslovi, a cini mi se da je poenta Weeniea da ti uslovi nisu bili identicni. 

 

U svakom slucaju, kao sto je izjavio Bandic, Kragujevac nije bio opcija kada se sagledavala meteoroloska situacija tako da ne moramo vise o tome. Ono sto je meni posle izjava Bandica i Loncara zanimljivo jeste razmatranje Kraljeva, ali ne i sagledavanje meteoroloske situacije Nisa koji ima i aerodrom, respirator i do kojeg se moze brze stici.

Edited by reg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...