Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

Mpf. Ideja iza tih zakona je valjda da individualno izrečene budalaštine mogu da se nagomilaju i tako stvore problematične segmente populacije. Kao, ako se jednoj budali dozvoli da lupeta da je eugenika rešenje za problem onih klinaca što su napali Rašu Popova (a bilo mu je dozvoljeno), onda će valjda drugi takvi da se zalepe za njega i za godinu-dve imaćemo sterilizaciju Roma kao nečiju izbornu platformu.

 

Meni to nikad nije zvučalo previše ubedljivo. Guranjem u ilegalu se takve rasna/nacionalna/verska ili kakva već mržnja ne uništava, samo joj se dozvoljava da egzistira daleko od očiju javnosti, gde je nemoguće da joj se čovek jasno suprotstavi.

 

Čini mi se da je pominjao neko ovde, sad već pre dosta vremena, da postoje ideje da se ti zakoni preformulišu u zabranu ne izražavanja nego udruživanja, dakle da vreme za intervenciju države ne bude kad jedna budala nešto napiše, nego tek kad više njih objavi neki pamflet, organizuje peticiju, ili šta već. Nisam kompetentan da procenim koliko je tako nešto izvodljivo, ali ovako laički deluje mi kao da ima smisla.

 

I dobro, šta je epilog CH drame? Setili smo se stare svete krave zvane sloboda govora i sad smo spremni pripustiti malko rasizma, antisemitizma, negiranja Srebrenice i ostalog u javni prostor. Samo malo, ne previše, dok ne krenu da se okupljaju

 

Sve to samo da bismo nastavili škrabati Muhameda.

Edited by dillinger
Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

gandalfe, kakvo misljenje imas o proroku muhamedu?

o proroku, nikakvo.

 

o coveku, briljantan politicar, vojnik, i revolucionar. uz ljudske mane koje idu uz to, pre svega tastina.

Link to comment

I dobro, šta je epilog CH drame? Setili smo se stare svete krave zvane sloboda govora i sad smo spremni pripustiti malko rasizma, antisemitizma, negiranja Srebrenice i ostalog u javni prostor. Samo malo, ne previše, dok ne krenu da se okupljaju

 

Sve to samo da bismo nastavili škrabati Muhameda.

 

Ne znam kako si uspeo da spojiš te dve priče. Pitanje koje je Radoye postavio na prethodnoj strani (Šta sa zakonima koji treba da sprečavaju govor mržnje) nema apsolutno nikakve veze sa CH pričom. Moje beskrajno tupljenje na temu CH i Muhameda se nije ticalo zakonodavstva nego individualne odgovornosti, mislim da niko na celoj temi nije tvrdio da treba država da zabrani karikature.

Link to comment

a jebanje dece dolazi posle tastine?

ovime mislis na brak sa Ajshom? da bih ja kao nevernik imao stav o tome, morao bih da znam nesto o tome.
 
 
  • According to a hadith in Bukhari and Muslim, Aisha is said to have joined Muhammad on the raid that culminated in the Battle of Badr, in 624 CE. However, because no one below the age of fifteen was allowed to accompany raiding parties, Aisha should have been at least fifteen in 624 CE and thus at least thirteen when she was married following the Hijra in 622 CE.
  • Ibn Hisham’s version of Ibn Ishaq’s Sirat Rashul Allah, the earliest surviving biography of Muhammad, records Aisha as having converted to Islam before Umar ibn al-Khattab, during the first few years of Islam around 610 CE. In order to accept Islam she must have been walking and talking, hence at least three years of age, which would make her at least fifteen in 622 CE.
  • Tabari reports that Abu Bakr wished to spare Aisha the discomforts of a journey to Ethiopia soon after 615 CE, and tried to bring forward her marriage to Mut`am’s son. Mut`am refused because Abu Bakr had converted to Islam, but if Aisha was already of marriageable age in 615 CE, she must have been older than nine in 622 CE.
  • Tabari also reports that Abu Bakr’s four children were all born during the Jahiliyyah (Pre-Islam Period), which has ended in 610 CE, making Aisha at least twelve in 622 CE.
  • According to Ibn Hajar, Fatima was five years older than Aisha. Fatima is reported to have been born when Muhammad was thirty-five years old, meaning Aisha was born when he was forty years old, and thus twelve when Muhammad married at fifty-two.

http://www.discoveringislam.org/aisha_age.htm

Edited by Gandalf
Link to comment

o proroku, nikakvo.

 

o coveku, briljantan politicar, vojnik, i revolucionar. uz ljudske mane koje idu uz to, pre svega tastina.

 

Dakle misliš da je u pitanju prava istorijska ličnost?

Link to comment

Ne znam kako si uspeo da spojiš te dve priče. Pitanje koje je Radoye postavio na prethodnoj strani (Šta sa zakonima koji treba da sprečavaju govor mržnje) nema apsolutno nikakve veze sa CH pričom.

O, itekako ima veze. To pitanje je u direktnoj vezi sa CH pričom ako čekaš teroristički pokolj da bi ga postavio. Gde je bio Radoye ili bilo ko drugi da oplete po govoru mržnje pre nego što su došli simpatični mladići sa napunjenim kalašima? Ono, nigde, mogao je CH do kraja večnosti da objavljuje šta god mu se nadigne.

 

E, onda teroristi odigraju svoju ruku i evo nas sada da postavljamo pitanje govora mržnje i predlažemo nova zakonska rešenja koja treba preventivno da spreče neka buduća čačkanja, je li, mečke. Šta to znači? To znači da se na nas može uspešno vršiti pritisak i da smo voljni da se samodisciplinujemo nakon što dobijemo kalašem po mandolini. Drugim rečima, šaljemo svim teroristima ovog sveta poruku da odlično razumemo jezik brutalne sile i da se od nas najviše može izvući kroz brutalno ubijanje ljudi.

 

Bagdadi i Zavahiri su posložili tim koji dobija i nemaju razloga da menjaju bilo šta u tom timu ili taktici. Samo udri, ne žali. I udariće ponovo a mi ćemo već naći način da odgovornost pripišemo žrtvama.

Link to comment

Gledaj, meni je delovalo da Radoye postavlja pitanje da li ti zakoni (koji regulišu govor mržnje) danas uopšte imaju svrhu, a ne da predlaže uvođenje novih i restriktivnijih. Moj odgovor je definitivno išao u prilog labavljenju, mada čisto hipotetički.

 

Ti kažeš, reagujete na teroristički pokolj pa biste da zavodite nove zabrane da se ne bi opet čačkala mečka. Ja kažem, reagujemo na nikad luđu odbranu apsolutne slobode govora, pa bismo da izbacimo i izuzetke koji ograničavaju čoveka da sipa fekalije iz usta ili pera. Nezgodno je nagađati o tuđim motivima kad su ovakvi spekulativni razgovori u pitanju.

Link to comment

O, itekako ima veze. To pitanje je u direktnoj vezi sa CH pričom ako čekaš teroristički pokolj da bi ga postavio. Gde je bio Radoye ili bilo ko drugi da oplete po govoru mržnje pre nego što su došli simpatični mladići sa napunjenim kalašima? Ono, nigde, mogao je CH do kraja večnosti da objavljuje šta god mu se nadigne.

 

E, onda teroristi odigraju svoju ruku i evo nas sada da postavljamo pitanje govora mržnje i predlažemo nova zakonska rešenja koja treba preventivno da spreče neka buduća čačkanja, je li, mečke. Šta to znači? To znači da se na nas može uspešno vršiti pritisak i da smo voljni da se samodisciplinujemo nakon što dobijemo kalašem po mandolini. Drugim rečima, šaljemo svim teroristima ovog sveta poruku da odlično razumemo jezik brutalne sile i da se od nas najviše može izvući kroz brutalno ubijanje ljudi.

 

Bagdadi i Zavahiri su posložili tim koji dobija i nemaju razloga da menjaju bilo šta u tom timu ili taktici. Samo udri, ne žali. I udariće ponovo a mi ćemo već naći način da odgovornost pripišemo žrtvama.

 

Ti se jos trudis? Svaka ti cast, ja sam odustao da ne bih nekog onako posteno odrobijao sa jedno sest meseci bana. Da sam juce umro ne bih znao da ovde ima toliko zagovornika gusenja slobode govora.

Link to comment

Ako neko sumnja u moje motive, mene je jednostavno povukao smer rasprave u tom momentu da postavim pitanje koje mi se cini veoma interesantno a usput je jos i aktuelna debata ovde kod mene uz konstantne refrene komsija sa juga kako Bivsa Sovjetska Republika Kanakistan gusi gradjanske slobode uvodeci zakone protiv govora mrznje.

 

U ovoj raspravi su pojedinci zastupali teze da je sloboda govora i izrazavanja apsolutna i neprikosnovena u bilo kom kontekstu, sto lici na ono sto kriticari iz SAD zameraju kanadskom zakonodavstvu. Sa druge strane pojedinci su izasli i sa argumentacijom da apsolutna sloboda govora znaci i da su noz-zica-ubij-zakolji pozivi na linc legitimni i zasticeni zakonom, te da neke ograde toj apsolutnosti slobode govora ipak postoje.

 

Sto se tice mene licno i CH, naravno da su mogli da nastave da stancaju svoje smece dok se boje ne rastope da se ovo nije desilo jer do tada nisam ni znao da postoje da bih reagovao, i kako sam vec napisao pre par strana bio bih najsrecniji da nikad nisam ni saznao da postoje zbog a) 12 ljudskih zivota koji su tragicno ugaseni i b) zato sto ne bih ni imao prilike da vidim kakvo smece proizvode.

 

Naravno, njihovo puno pravo je da stampaju sta god misle da treba da stampaju, sve dok su zakoni, takvi kakvi su vec, ispostovani a svako ko je zbog toga spreman da potegne oruzje je idiot za koga ne postoje reci koje mogu da opisu, a moje puno pravo je da i o jednima i o drugima mislim ono sto vec mislim. A to je:

 

- Fanaticima svih boja i vrsta koji su zarad vere i / ili ideologije spremni da ubiju svakog ko se sa njima ne slaze zelim dugu i bolnu smrt.

 

- Karikature CH - barem ono sto sam nesrecom imao prilike da vidim - su smece.

 

Eto toliko.

 

 

EDIT:

 

Jos par linkova:

 

http://news.nationalpost.com/2013/06/27/hate-speech-no-longer-part-of-canadas-human-rights-act/

http://news.nationalpost.com/2014/02/02/court-finds-internet-hate-speech-law-section-13-to-be-constitutionally-valid-doesnt-violate-freedom-of-expression/

Edited by Radoye
Link to comment

Noz-zica-srebrenica je vrlo jasan poziv na nasilje. Negiranje holokausta isto za posledicu ima mogucnost reborna najuzasnije ideologije sveta. Kako uspevate da to strpate u karikature koje podjebavaju ljude i pojave ja ne znam. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...