Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Da li možeš da zamisliš kako bi tačno izgledao rat protiv ISISa na teritoriji Francuske?

 

Ne mogu ni ja. 

 

Ja ne mogu da ga zamislim ni na kojoj teritoriji a da to ne ukljuci velike civline zrtve. A velike civilne zrtve ce sukob ucvrstiti i produbiti.

 

Vrlo, vrlo zajebana stvar taj koktel verskog fanatizma i terorizma. Nema pregovaranja, nema stola™ za koji moze da se sedne i dogovori, nema dodirnih tacaka niti zajednickih interesa. 

 

Ovaj ce sukob resiti ponasanje muslimanske zajednice. Sto se pre (javno i masovno) budu distancirali od fanatika, to ce sansa za izlaz iz ove nemoguce situacije biti izvesnija.

Edited by Caligula
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Meni je izgledalo tuzno.

 

Inace evo kako razmisljaju evropljani o islamu.

Cifre su ogromne za sve zemlje, skoro 50% za tolerantnu Svedsku.

 

B6yStDXIYAE93nq.png

 

Zanimljivo da je najveci procenat islamoskepticnih u Spaniji, pri cemu, uprkos teskoj krizi, tamo i dalje nema vece partije koja se moze smatrati ksenofobnom.

 

Sumanuta je ova diskrepancija izmedju stvarnog i procenjenog udela muslimana. To mozda i vise govori o strahu ili nepoverenju prema islamu nego ove self-declared ankete.

Link to comment

Ovaj ce sukob resiti ponasanje muslimanske zajednice. Sto se pre (javno i masovno) budu distancirali od fanatika, to ce sansa za izlaz iz ove nemoguce situacije biti izvesnija.

 

To je teza koja se 10+ godina ponavlja, oni se ljudi distanciraju i distanciraju ali nekako to nikog ne zanima. Možda bi pomoglo da počnu da crtaju karikature Muhameda po džamijama? :unsure:

 

A možda bi mogao neko da proba da menja i stav u neverničkoj™ javnosti, da se ljudima ne serviraju samo ksenofobične budalaštine, da se malo manje pothranjuje mišljenje o "nekompatibilnosti" jedne religije sa "Zapadom"?

Link to comment

da li je moguce da je jebeni oland pozvao erdogana da dodje danas u pariz na komemorativnu setnju (ili sta je vec)?

 

kakva ironija sudbine. da li bi charb ili bilo ko od ubijenih zeleo da se na takvom dogadjaju pojavi bas covek kome bi pre ili kasnije posvetili naslovnu stranu.

 

jbte, koliko je sve ovo jadno i tuzno. uzas. sto rece vuk vidor juce, ovo je kao da ubijes klovna.

Edited by yolo
Link to comment

Pozvao je Davutoglua (premijera). Turska vlada je žestoko i nedvosmisleno osudila masakr, ne vidim gde je problem da ih se pozove.

 

Edit: mislim da nije komemoracija ubijenima nego šetnja protiv nasilja. A čak i da jeste komemoracija ubijenima, prisustvo jednog islamskog zvaničnika koji je i sam dobar materijal za karikaturu upravo ima kapacitet da islamskom svetu pošalje jaču i efektniju poruku od bilo kakvog 'not afraid' transparenta.

Edited by beowl
Link to comment

U Hamburgu polupane i zapaljene prostorije lista koji je, u znak podrške, prenosio karikature iz Šarlija.

 

Mislim da nije pametno istraživati dalje da se muslimanska manjina ne oseti ugnjeteno. :fantom:

 

In oder njuz - SPC bratija osudila blasfemične karikature, što bi se psihološki reklo - slično se sličnom raduje.

Edited by steins
Link to comment

Ne verujem da to ima ikakve veze sa psihologijom, čak ni da je iskrena osuda, već da se boje toga šta bi se desilo ovde.

A i ne vidim koju korist bi mi dobili da crtamo te karikature. Država sa ekonomijom u nuli, rasturena na svim poljima, taman nam još treba da se neki vehabija iz Sandžaka ili Bosne gde zaleti i napravi sranje. Batali mi tirade o slobodi govora, ova država je nula, nismo mogli organizovati fudbalsku utakmicu i sprečiti dron, a kamoli terorizam, zato je najpametnije da ne brljamo gde ne moramo, i ne izazivamo. Imamo dosta problema i bez alahovih ratnika.

Link to comment

da prostiš, tu "muslimanska manjina" ima malo šta da se pita. Kad se već nije pitala kada je radikalni islam ušao u džamije i kad se nije pitala kad su deca krenula na crash kurseve iz korištenja vatrenog oružja i pravljenja bombi, kad se nije pitala kad su im deca odlazila da dekapitiraju po bliskom istoku, onda nema mnogo prava da se pita i sada, kad je sranje udarilo u ventilator. 

Šta je alternativa? SciFi scenario u kome će da se čeka prolećna revolucija? Da džihadisti postanu samosvesni? Da im se da ogromna količina love? Da prestanemo da crtamo karikature, jedemo prasetinu, i nateramo žene da nose burke - da se ne bi osećali povredjeno? 

 

Sve savremene i napredne države imaju još jednu karakteristiku - a to je nulta tolerancija prema teroristima. Nema pregovora i dogovora.

 

 

 

et Topola - korišćenje ultimativne sile, odnosno likvidacija je poslednji adut, kad su u pitanju protivterorističke jedinice. Upravo zbog monopola sile koji imaju. Tako da oni moraju, po zakonu i pravilu službe, makar da probaju, da nadju neko rešenje koje ne uključuje likvidacije. 

Navedi mi jednu državu u svetu koja je golom silom rešila trajno pitanje terorizma,i pobedila u toj borbi. Jednu?

Link to comment

Sumanuta je ova diskrepancija izmedju stvarnog i procenjenog udela muslimana. To mozda i vise govori o strahu ili nepoverenju prema islamu nego ove self-declared ankete.

možda samo govori o nehomogenoj raspodeli naseljavanja, ali i ankete.

hoću da kažem da su ankete možda rađene u (većim) gradovima gde moguće ima procentualno više muslimana nego u ruralnim krajevima.

 

@steins - mene jeza obuzima od tvog tona i ove nulte tolerancije, pravo da ti kažem. al nisam promućurni političar niti vojni strateg niti ekspert za teroriste, pa neću da se upuštam.

al evo nama ministarske konferencije za suzbijanje terorizma. potom će da usvoje nekakvu rezoluciju i da idu dalje. 

 

edit. ogroman lajk za odgovor seronji rupertu murdohu :D

Edited by pt 2.0
Link to comment

U Hamburgu polupane i zapaljene prostorije lista koji je, u znak podrške, prenosio karikature iz Šarlija.

 

Mislim da nije pametno istraživati dalje da se muslimanska manjina ne oseti ugnjeteno. :fantom:

 

In oder njuz - SPC bratija osudila blasfemične karikature, što bi se psihološki reklo - slično se sličnom raduje.

Videćemo u danima koji slede da li je ofanziva, kako je najavljeno.
Link to comment

 

 

@steins - mene jeza obuzima od tvog tona i ove nulte tolerancije, pravo da ti kažem. al nisam promućurni političar niti vojni strateg niti ekspert za teroriste, pa neću da se upuštam.

al evo nama ministarske konferencije za suzbijanje terorizma. potom će da usvoje nekakvu rezoluciju i da idu dalje.

 

 

u ovakvoj situaciji nemaš neko pametnije rešenje a da bude ostvarivo. Priče o samosvesti su lepe za uho i optimistične ali nemaju mnogo veze sa realnošću.

Mene recimo mnogo više plaši gotovo nepostojeći stav muslimanskih zajednica koji osudjuje ovakve stvari. Ono što se ovih dana čuje od muftija i imama odnosno čita od komentara je jednostavno jezivo. Naročito što dolazi od muslimana koji žive i rade u Evropi.

Link to comment
×
×
  • Create New...