Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Nije stvar o neslaganju. To jest, koliko razumem nije reč o Topolinom stavu (mada ne mogu da trekbekujem da vidim odakle ste uopšte krenuli) nego zaista kod talačkih situacija, ono, po vojnim rečnicima i PSovima, taoci nisu na prvom mestu. 

 

Otmicari ocigledno ne citaju vojne recnike i PSove, pa uzimaju taoce.

Cinizam na stranu, taoci nisu mozda na prvom mestu kad se posle sok bombi ili svega sto je po PSu uleti u prostor u kome su otmicari ali, izvini ili izvinite svi ostali na mojoj naivnosti, mislim da je spas talaca ipak prva briga kojom se rukovode specijalci koji ulecu u prostoriju u kojoj su naoruzani ludaci (ne govorim samo o konkretnom slucaju).

Isto tako verujem da je vecini vatrogasaca spas ugrozenih ljudi na prvom mestu ali da ne sirim dalje da ne bude da sam iskoristio neodgovarajuce poredjenje.

Edited by Nesh
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po PSu se kreće u akciju kada se napravi procena* da su isrpljena sva sredstva odnosno da će agresor likvidirati taoce,  ili kad se stvore taktički uslovi za intervenciju /tj da otmičari promene raspored ili se skupe na jednom mestu ili krene neka aktivnost unutar parametra ili tako nešto/. Po pravilu je odredjeni procenat poginulih taoca "prihvatljiv". Nikada se ne postavlja pitanje od čijeg je metka poginuo talac pošto se postulira da je on svakako u opasnosti. Zato posle akciej uvek imate procene dal je trebalo tad i tad ili tako i tako, a nikada se ne procenjuje ko je zapravo upucao taoce. 

 

Cilj akcije kod hostage situation je, po PSu, da se broj žrtava svede na najmanju moguću meru u datoj situaciji a ne da se svi, do poslednjeg, spasu. 

 

 

 

*procena se pravi od čitavog tima ljudi - od pregovarača i psihologa, do vodja taktičkih timova i vodja akcije. Prvo zato da bi se napravila što objektivnija procena, a drugo da bi se podelila odgovrnost. 

 

 

Ovako i ja kao mali perica zamisljam kako bi to trebalo da izgleda. Da ne pisem ono plus jedan.

Edited by Nesh
Link to comment

Ovako i ja kao mali perica zamisljam kako bi to trebalo da izgleda. Da ne pisem ono plus jedan.

 

 

ovo sam prepričao kako je meni objašnjavao te situacije jedan oficir naših specijalaca svojevremeno.

Link to comment

ovo sam prepričao kako je meni objašnjavao te situacije jedan oficir naših specijalaca svojevremeno.

Ovo steinsovo je prilično precizno.

Uvek se ide na onesposobljavanje pretnje uz, naravno, minimalni rizik, koji je opet deo procene u zadatim okolnostima.

 

Bez žrtava je idealka al postoje situacije kada to prosto nije izvodljivo te se onda "procenjuje najmanje štetan" trenutak.

Link to comment

Ovo steinsovo je prilično precizno.

Uvek se ide na onesposobljavanje pretnje uz, naravno, minimalni rizik, koji je opet deo procene u zadatim okolnostima.

 

Bez žrtava je idealka al postoje situacije kada to prosto nije izvodljivo te se onda "procenjuje najmanje štetan" trenutak.

Ima to u "Umri muski" ne znam vise kom delu, u posprdnom ali sasvim realnom tonu - nesto kao "bez gubitaka na nashoj strani" (misli na SWAT tim), "svi bad boys mrtvi a ponesto od talaca preteklo"... Posprdno ali vrlo vrlo realno.

Link to comment

Naravno, još su stari društveni mislioci upozoravali na manjkavosti demokratije. Da sad ti organizuješ neke nove gvantaname, neke konc-logore za sumnjivce ili da čak ideš na tihu likvidaciju sumnjivaca (kao što su radili komunistički režimi, pa i jugoslovenski u 20. veku) bilo bi protivno načelima na kojima su zasnovana demokratska društva. Tu je slabost demokratije - ona faktički nema adekvatnih mehanizama da se suprostavi ekstremizmu sa druge strane ... 

Link to comment

Naravno, još su stari društveni mislioci upozoravali na manjkavosti demokratije. Da sad ti organizuješ neke nove gvantaname, neke konc-logore za sumnjivce ili da čak ideš na tihu likvidaciju sumnjivaca (kao što su radili komunistički režimi, pa i jugoslovenski u 20. veku) bilo bi protivno načelima na kojima su zasnovana demokratska društva. Tu je slabost demokratije - ona faktički nema adekvatnih mehanizama da se suprostavi ekstremizmu sa druge strane ... 

U demokratijama se takve stvari outsorsuju™ kontraktorima i/ili saveznickim sluzbama slicnog ili istog profila. Dokumentovano. 

Link to comment

Dobro, sad bar imamo jasan pregled Žeženovskog upada u supermarket zahvaljujući kolegi steinsu i njegovom drugaru oficiru. Odnosno, bar znamo kako bi to uradile domaće specijalne snage, ako sam pravilno razumeo.

No, dobro, možda je naš oficir steinsu pričao o pomahnitalom sinu koji drži staru majku sa nožem pod grlom jer traži da mu vlada uspostavi direktnu vezu sa vanzemaljcima pa se onda vrši procena šta, kad, kako, a da starica ne dobije metak bezveze. Bilo je tih situacija u nas u više navrata ovih godina, mada su SAJevci tu prilično beskompromisni: otmičari i ini ludaci nemaju baš previše alternativa kad se pojavi ekipa iz Batajnice.

Ali, u slučaju kakav je zadesio Pariz naivnost kolege Nesha i pogledi steinsovog oficira padaju u vodu. Sa Tim otmičarima /teroristima se ne pregovara i ne čeka se povoljan rasplet, već se promptno napada. Bez ikakvog obzira da li će ijedan taoc da ostane živ. Tu kao što sam rekao postoji isključivo jedan cilj :da se pobije svako unutar označenog prostora ko ima oružje u rukama.

 

Ukoliko se ispostavi da broj mrtvih ne korelira sa prethodkim podacima, vrši se trijaža svih preživelih. Mislim, vrši se trijaža svakako, nego se posebno gleda ko je ostao živ.

Edited by Topola
Link to comment

e pa ako to hoće da kaže.....

 

 

Ljudi, ovde se vodi rat. Imate dve armije, od kojih jedna /ISIL, muslimanski fanatici ili kakogod/, ima jasno definisane ciljeve i način kako da ih ostvari, ima linije finansiranja, planove, vojsku pod oružjem, teritoriju koju efektivno kontroliše. Postoji linija fronta, koja se proteže od Sirije i Iraka do Nigerije i Libije / I samo tim raspalim državama možemo da zahvalimo da još uvek nismo /Evropa/ pod punim udarom/. Imate diverzantske jedinice koje u pozadini neprijatelja rade ono što inače rade.

Imate drugu stranu koja još uvek odbija realnost i drvi patku o "visokim vrednostima i slobodama" koje moraju da se očuvaju. Ova strana konta da će tupljenjem valjda da umori islamske fanatike, ili da ih smori do tačke gde će oni evolucijski da prelete par vekova i kažu - a pa da, sad vidimo koliko smo retardirani, live and let live friends.....

 

To što će da se seiri o civilizacijskim vrednostima, o polit-korektnosti i inim budalaštinama, samo pokazuje koliko se beži od realnosti. Da ne govorim o potpuno besmislenoj paraleli u kojoj se de facto povezuje muslimanska manjina sa islamskim fanaticima a onda se ova prva brani od ("fantomske", makar za sada) osvete "nevernika".

 

Probalo se sa "multi-kulti" filozofijama, pa je ispalo sranje, probalo se i da im se napravi država, pa opet isto. Ostaje samo da im se golom silom utuca u glavu da su ideje koje oni promovišu neizvodljive. To ne pogadja muslimansku manjinu ni na koji način, osim ako ne krenu da se identifikuju sa islamskim teroristima. A ako krenu, onda već izlaze iz okvira manjine i zauzimaju drugu stranu u ovom sukobu.

 

Ovde Pac-man ratovanje i mudroproseravanje ne pomaže. Prosto, nema efekta. Jedino ostaje da se ovi ludaci vojnički pobede i rasture na nesastavljive delove. Kako oni tako i njihovi simpatizeri.

jeste, to hoću da kažem.

 

ovo što ti pišeš je propagiranje krstaškog rata. da batalimo civilizacijske vrednosti i slične budalaštine pa da se pobijemo ko ljudi. to je tačno nivo komentara ispod vesti.

 

ej, ti pišeš o nultoj toleranciji i vojnoj akciji od Iraka do francuskih favela™ i istovremeno tvrdiš da to neće pogađati muslimansku manjinu. kako to zamišljaš? i simpatizere bi rastavljao na nesastavljive delove, ali manjina neće biti pogođena. pa jebote. jel si prespavao ratove i sukobe u Iraku, Avganistanu, Siriji i Jemenu? ako je i uz rakiju za slavskim stolom, mnogo je i glupo je.

Link to comment

ovo što ti pišeš je propagiranje krstaškog rata. da batalimo civilizacijske vrednosti i slične budalaštine pa da se pobijemo ko ljudi. to je tačno nivo komentara ispod vesti.

 

Postoji i problem jer nije najjasnije gde treba uputiti krstaše, da li u favele da li u Raqqu. :lol:

Link to comment
×
×
  • Create New...