Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Zamisli fizičku prismotru 24/7/365 pa onda praćenje mobilnog, fiksnog. Treba ti par hiljada ljudi samo za njih. Obučenih.

a praaavi francuz kom je arapa kao takvih vec preko glave ce sve to da placa od svog poreza. nazirem unapred blago nezadovoljstvo ovom idejom :D

daj boze da se sve ovo ne zavrsi masovnim deportacijama

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ima. I ova dvojica su bila na njemu.

 

Onda je priličan fejl tih službi ako su tu dvojicu pratili i nisu ništa primetili. Mislim da bi bilo fer da se onima koji su ratovali po belom svetu može uskratiti povratak u zemlju na neodređeno vreme, dok se ne utvrdi da li će biti pretnja ili ne. Mada pitanje i kako bi takav sistem funkcionisao.

Link to comment

Onda je priličan fejl tih službi ako su tu dvojicu pratili i nisu ništa primetili. Mislim da bi bilo fer da se onima koji su ratovali po belom svetu može uskratiti povratak u zemlju na neodređeno vreme, dok se ne utvrdi da li će biti pretnja ili ne. Mada pitanje i kako bi takav sistem funkcionisao.

Ili fejl zato što realno ne mogu postići.

Kao u onom filmu što je Friti kačio, da li mogu naoštriti skalpel ili ide mač?

Link to comment

Čemu onda uopšte služe? Neka ih raspuste, bar će uštedeti poreza. :) Ali eto, ako je nemoguće postići, onda nema povratka u zemlju dok neko ne odluči da je sve ok, a ako ne može da se odluči, onda trajno. Naravno, ne retroaktivno.

Link to comment

Čemu onda uopšte služe? Neka ih raspuste, bar će uštedeti poreza. :) Ali eto, ako je nemoguće postići, onda nema povratka u zemlju dok neko ne odluči da je sve ok, a ako ne može da se odluči, onda trajno. Naravno, ne retroaktivno.

Mislim da ti ljudi rade koliko mogu. Šta je sve sprečeno, možemo samo da nagađamo ali opet kažem, čvrsto™ verujem da jeste i to dosta.

 

To što kažeš o zabrani povratka, može ali kako ćeš onda napraviti procenu da li se vraća bez ideje da ubija ili ne? To traži vreme, opet ljude. Na kraju, ostaju ti oni koji nisu ni otišli i sve ih je više.

Što bi se reklo jebeno kako okreneš i nisam siguran da se neće rešavati bez velikog prolivanja krvi, deportacija i ostalih sranja.

 

Edit: Možda da moderacija napravi split Analize Tarabićenje i laprdanja o terorizmu, da ne nerviramo ostale?

Edited by wall
Link to comment

Pa napisao sam gore, u ovom dužem postu. Kolega je eksplicitno rekao da je terorista ubio 4 taoca, pa sam to prokomentarisao. Suština je da se u ovakvim operacijama nikada ne stavljaju životi talaca u prvi plan već isključivo likvidacija otmičara. Zašto je to tako reći će ti se samo: onaj ko digne oružje na državu mora da bude adekvatno kažnjen ako se ukaže prilika, a talačka situacija je takva vrsta prilike.

 

Naravno, u modernom društvu narativ da život građana pada u drugi plan pred uništenjem terorizma ne zvuči baš prihvatljivo pa onda imaš situaciju da otmičar poubija 4 taoca i Kolegu koji to papagajski ponavlja.

 

U realnosti antiterorističkih operacija taoci olako mogu da padnu i od oslobodilačkog metka. Jer, u haosu upada i adrenalinu najvažnije je poubijati one sa oružjem u rukama : u takvim trenucima nije baš uvek lako reći ko je ko, i prema kome vodiš računa a prema kome ne. Jedino drugo što se važi jeste da ne strada ljudstvo jedinice.

 

Ali, to ti niko neće reći na Nacionalnoj Geografiji, sa smajlijem ili bez njega...

 

Jasno je da u tom haosu taoci mogu stradati i od policijskog metka. No postoji li teoretska mogucnost da ih je ubio terorista pa makar to javila i televizija?

Mozda telo koje se vidi na podu marketa pre samog upada policajaca nije zrtva teroriste, mozda onaj ko trci prema izlazu i u koga pucaju policajci (bar tako deluje pre zamrznutog snimka) nije terorista, mozda je sve fotosop pa je su i svaka rasprava i izvlacanje zakljucaka (ukljucujuci i ovaj moj post) suvisno jer nikada necemo znati, izvinjavaj na pleonazmu, pravu istinu...

 

Nista, bolje onda da okrenem kanal na kome je Nacionalna geografija umesto sto pisem ovde.

Edited by Nesh
Link to comment

neki expert na cnn-u je izneo podatak da je za non stop praćenje 1 lica potreban tim od 27 ljudi, pa vi vidite da li je moguće pratiti 1000-2000 sumnjivih osoba, to je po 1 licu > 100k € mesečno samo za plate agenata koji ih drže na oku

Link to comment

Ode ti kolega Nesh predaleko... Ja sam ti prepričao šta sam ja zaključio gledajući filmove i kanale, al dobro. U svakom slučaju, nikakvu teoriju nisam izneo niti tvrdim da je nemoguće da su žrtve pale i pre upada Žžn ekipe, samo mislim naglas kako mi je čudno da neko eksplicitno tvrdi da su žrtve pale od islamističkig metka a da pritom nije bio u timu koji je prvi upao u ukleti supermarket.

Edited by Topola
Link to comment

hoce da kaze da razmisljas kao prosečan komentator vesti na sajtu "novosti", složio bih se, ali nije od značaja.

 

 

e pa ako to hoće da kaže.....

 

 

Ljudi, ovde se vodi rat. Imate dve armije, od kojih jedna /ISIL, muslimanski fanatici ili kakogod/, ima jasno definisane ciljeve i način kako da ih ostvari, ima linije finansiranja, planove, vojsku pod oružjem, teritoriju koju efektivno kontroliše. Postoji linija fronta, koja se proteže od Sirije i Iraka do Nigerije i Libije / I samo tim raspalim državama možemo da zahvalimo da još uvek nismo /Evropa/ pod punim udarom/. Imate diverzantske jedinice koje u pozadini neprijatelja rade ono što inače rade.

Imate drugu stranu koja još uvek odbija realnost  i drvi patku o "visokim vrednostima i slobodama" koje moraju da se očuvaju. Ova strana konta da će tupljenjem valjda da umori islamske fanatike, ili da ih smori do tačke gde će oni evolucijski da prelete par vekova i kažu - a pa da, sad vidimo koliko smo retardirani, live and let live friends.....

 

To što će  da se seiri o civilizacijskim vrednostima, o polit-korektnosti i inim budalaštinama, samo pokazuje koliko se beži od realnosti. Da ne govorim o potpuno besmislenoj paraleli u kojoj se de facto povezuje muslimanska manjina sa islamskim fanaticima a onda se ova prva brani od ("fantomske", makar za sada) osvete "nevernika". 

 

Probalo se sa "multi-kulti" filozofijama, pa je ispalo sranje, probalo se i da im se napravi država, pa opet isto. Ostaje samo da im se golom silom utuca u glavu da su ideje koje oni promovišu neizvodljive. To ne pogadja muslimansku manjinu ni na koji način, osim ako ne krenu da se identifikuju sa islamskim teroristima. A ako krenu, onda već izlaze iz okvira manjine i zauzimaju drugu stranu u ovom sukobu. 

 

Ovde Pac-man ratovanje i mudroproseravanje ne pomaže. Prosto, nema efekta. Jedino ostaje da se ovi ludaci vojnički pobede i rasture na nesastavljive delove. Kako oni tako i njihovi simpatizeri. 

Link to comment

Ode ti kolega Nesh predaleko... Ja sam ti prepričao šta sam ja zaključio gledajući filmove i kanale, al dobro. U svakom slučaju, nikakvu teoriju nisam izneo niti tvrdim da je nemoguće da su žrtve pale i pre upada Žžn ekipe, samo mislim naglas kako mi je čudno da neko eksplicitno tvrdi da su žrtve pale od islamističkig metka a da pritom nije bio u timu koji je prvi upao u ukleti supermarket.

 

Ako sam otisao predaleko, ajd da se polako vracam...Ukratko, neko bi mozda iz prethodne rasprave mogao steci ocigledno pogresan utisak da ti mozda malcice sumnjas u "televizijsku" verziju. Zato sam ja (verovatno suvisno) prokomentarisao napisano. No sada je sve jasno. I eksplicitno.

Link to comment

Ili, kao zaključak : svaka žrtva među taocima će uvek biti pripisana otmičarima/teroristima iako će samo najupućeniji zaista znati od čijeg metka su stradale. Dakle, ne može se nikad reći "otmičar je ubio taoce" jer to jednostavno nije moguće znati. Velike su šanse da su uglavnom stradali tokom same akcije likvidacije terorista, najpre, jer je priroda tih operacija, to sam pokušao da objasnim, takva da životi talaca tu nisu prioritet, čak ni cilj.

Edited by Topola
Link to comment

Ili, kao zaključak : svaka žrtva među taocima će uvek biti pripisana otmičarima/teroristima iako će samo najupućenuji zaista znati od čijeg metka su stradale. Dakle, ne može se nikad reći "otmičar je ubio taoce" jer to jednostavno nije moguće znati, a velike su šanse da su stradali tokom akcije likvidacije terorista jer je priroda tih operacija u, to sam pokušao da objasnim, takva da životi talaca tu nisu prioritet, čak ni cilj.

 

Ne mogu nikako da se slozim sa ovim, no ne bih dalje sirio raspravu. Lakse mi je da se slozimo da se ne slazemo .

Edited by Nesh
Link to comment

Nije stvar o neslaganju. To jest, koliko razumem nije reč o Topolinom stavu (mada ne mogu da trekbekujem da vidim odakle ste uopšte krenuli) nego zaista kod talačkih situacija, ono, po vojnim rečnicima i PSovima, taoci nisu na prvom mestu. 

Link to comment

Po PSu se kreće u akciju kada se napravi procena* da su isrpljena sva sredstva odnosno da će agresor likvidirati taoce,  ili kad se stvore taktički uslovi za intervenciju /tj da otmičari promene raspored ili se skupe na jednom mestu ili krene neka aktivnost unutar parametra ili tako nešto/. Po pravilu je odredjeni procenat poginulih taoca "prihvatljiv". Nikada se ne postavlja pitanje od čijeg je metka poginuo talac pošto se postulira da je on svakako u opasnosti. Zato posle akciej uvek imate procene dal je trebalo tad i tad ili tako i tako, a nikada se ne procenjuje ko je zapravo upucao taoce. 

 

Cilj akcije kod hostage situation je, po PSu, da se broj žrtava svede na najmanju moguću meru u datoj situaciji a ne da se svi, do poslednjeg, spasu. 

 

 

 

*procena se pravi od čitavog tima ljudi - od pregovarača i psihologa, do vodja taktičkih timova i vodja akcije. Prvo zato da bi se napravila što objektivnija procena, a drugo da bi se podelila odgovrnost. 

Link to comment
×
×
  • Create New...