Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

hoces reci da zapravo postoji masovna osuda ovog cina terorizma u islamskom svetu? ili sta, znas li?

 

Verujem da ne postoji, naravno, niti je treba u skorije vreme očekivati iz nekoliko razloga, ali evo samo dva:

1. "Islamski svet" je nedefinisana kategorija, ne postoji neka Centralna otadžbinska uprava zadužena za sve. 

2. Ko god se usudi da kaže "nije u redu što su ubili one Franđe" suočiće se sa idiotskim pitanjem "aha, tebi je znači OK da se sprdaju sa Prorokom?" Da su slučajno ubili nekog ko se sprdao samo sa ISIS-om, imala bi osude na sve strane jer se od te bande mnogi osećaju ugroženim.

 

Ali poenta je u tvojoj potrebi da osudometrišeš™, pokušala si da dokažeš da su oni jedna monolitna manijakalna grupa isticanjem da su čin osudili "samo pojedinci", tj. da ga većina prećutno podržava. Takvo razmišljanje je kontraproduktivno, a često i direktna posledica medijskog zatupljivanja kakvo se vidi na gornjem klipu.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma, pitam te vrlo jednostavnu stvar. Gde je postalo jasno i ocigledno da su ova trojica delovali u ime celokupne muslimanske zajednice pa su njihova tankocutna osecaja o Proroku postala opste mesto u koje se ne sme upirati prstom, to jest, karikaturom, a takodje i postala predmet forumske zastite?

 

Naravno da fanatici nisu delovali u ime celokupne muslimanske zajednice, ali se ljudi ponašaju kao da jesu, u tome je i problem. Za ovo drugo sam ti dao dva primera, Fox i forum.

 

Ljudi misle da ismevanjem Muhameda ismevaju ekstremiste, dok im u stvari čine vrlo praktičnu uslugu - na silu ujedinjuju njihove stavove sa stavovima muslimanske većine. Daleko je teže da prosečan musliman osudi teroristu koji je "branio Proroka" nego teroristu koji se zakucao avionom u WTC.

Link to comment

Naravno da fanatici nisu delovali u ime celokupne muslimanske zajednice, ali se ljudi ponašaju kao da jesu, u tome je i problem. Za ovo drugo sam ti dao dva primera, Fox i forum.

 

Ljudi misle da ismevanjem Muhameda ismevaju ekstremiste, dok im u stvari čine vrlo praktičnu uslugu - na silu ujedinjuju njihove stavove sa stavovima muslimanske većine. Daleko je teže da prosečan musliman osudi teroristu koji je "branio Proroka" nego teroristu koji se zakucao avionom u WTC.

 

Dobro, onda da te pitam ko tebe tera da se tako ponasas. Nuzda te priterala?

 

Ovaj drugi pasus necu ni da komentarisem, nacitao sam se toga od juce u izobilju. Nacrtao si karikaturu Muhameda = ujedinio si stavove ekstremnih verskih fundamentalista i muslimanske vecine. Kako uopste dolazis do ovakvih luna-park zakljucaka?

Link to comment

Daleko je teže da prosečan musliman osudi teroristu koji je "branio Proroka" nego teroristu koji se zakucao avionom u WTC.

Ти си тај који се сада позива на цивилизацијске разлике и правиш екстремисту од просечног муслимана, ма шта ти то значило, јер тврдиш да му је тешко да схвати да убиство карикатуриста није "брањење Пророка".

Link to comment

Verujem da ne postoji, naravno, niti je treba u skorije vreme očekivati iz nekoliko razloga, ali evo samo dva:

1. "Islamski svet" je nedefinisana kategorija, ne postoji neka Centralna otadžbinska uprava zadužena za sve. 

2. Ko god se usudi da kaže "nije u redu što su ubili one Franđe" suočiće se sa idiotskim pitanjem "aha, tebi je znači OK da se sprdaju sa Prorokom?" Da su slučajno ubili nekog ko se sprdao samo sa ISIS-om, imala bi osude na sve strane jer se od te bande mnogi osećaju ugroženim.

 

Ali poenta je u tvojoj potrebi da osudometrišeš™, pokušala si da dokažeš da su oni jedna monolitna manijakalna grupa isticanjem da su čin osudili "samo pojedinci", tj. da ga većina prećutno podržava. Takvo razmišljanje je kontraproduktivno, a često i direktna posledica medijskog zatupljivanja kakvo se vidi na gornjem klipu.

ok, znaci uspeo si da izmastas mnogo stvari koje ja uopste nisam rekla i da mi usput prishijes i kojesta licno.

mozes se slobodno pridruziti diskutantu kom sam se iz istih razloga zahvalila na paznji i rekla dovidjenja, sorry vec mu zaboravih nick.

Link to comment

A jel može neko ko zapravo ima muslimane u svom neposrednom okruženju da prenese njihova osećanja u pogledu prikazivanja muhameda na crtežima? 

 

malo previše učitavamo kako se muslimani osećaju po tom pitanju (uz komentar da oni nisu svi isti). 

Link to comment

Ти си тај који се сада позива на цивилизацијске разлике и правиш екстремисту од просечног муслимана, ма шта ти то значило, јер тврдиш да му је тешко да схвати да убиство карикатуриста није "брањење Пророка".

 

+1

 

Ja sam prilicno revidirao svoj pocetni stav i stao na tvoje pozicije u ovoj raspravi. :)

Link to comment

По милионити пут, зашто је сада битно како се муслимани осећају поводом цртања Мухамеда? Је л' ће напад бити оправданији ако се осећају увређено? Је л' ће бити страшнији ако се не осећају? Стварно не разумем ову линију разговора.

Link to comment

mislim ono, ponasamo se ("pojedinci" :P) pomalo kao da su "muslimani" neka ekipa od 15 ortaka iz kraja, pa sad "kako" oni "misle" :D Ko zna sta misli milijardu i kusur ljudi...

 

Zamislimo pitanje - sta o tome misle hriscani, missim :D

Edited by MancMellow
Link to comment

Dobro, onda da te pitam ko tebe tera da se tako ponasas. Nuzda te priterala?

 

Ovaj drugi pasus necu ni da komentarisem, nacitao sam se toga od juce u izobilju. Nacrtao si karikaturu Muhameda = ujedinio si stavove ekstremnih verskih fundamentalista i muslimanske vecine. Kako uopste dolazis do ovakvih luna-park zakljucaka?

 

Ko kaže da se ja tako ponašam? Misliš da mi je stalo do "tanoćutnih osećanja" koje teroristi imaju? :blink: Jebe mi se za njih i njihove razloge za nasilje, lično. Ali voleo bih da što ređe i što manje mogu da zauzmu moral high-ground kad obrazlažu svoje postupke pred drugim vernicima, jer ovako lakše mogu da objasne svoje postupke i lakše da ih regrutuju. 

 

Ako je tebi luna-park zaključak da i teroristi i standardnom muslimanu privatno smeta karikatura Muhameda, onda jebiga. Računam da do toga vodi preskakanje svakog drugog pasusa dok nešto čitaš.

 

Ти си тај који се сада позива на цивилизацијске разлике и правиш екстремисту од просечног муслимана, ма шта ти то значило, јер тврдиш да му је тешко да схвати да убиство карикатуриста није "брањење Пророка".

 

E svašta. Ne znam šta on može da shvati a šta ne, ali siguran sam da mu je neuporedivo teže da javno vodi razgovor u kom kritikuje džihadistu ako druga strana može da ponudi opravdanje "ali branili su Proroka".

 

Da li ovde stvarno treba dokazivati da je sprdnja sa Muhamedom nepopularna u ogromnoj većini islamskog sveta? I da je u ovakvim slučajevima iz PR razloga teško da oni koji ne bi zbog toga ubili osude one koji bi?

Link to comment

По милионити пут, зашто је сада битно како се муслимани осећају поводом цртања Мухамеда? Је л' ће напад бити оправданији ако се осећају увређено? Је л' ће бити страшнији ако се не осећају? Стварно не разумем ову линију разговора.

polazim od pretpostavke da se svi prisutni slažemo da je u ovom trenutku važno sprečiti slične terorističke napade i dugoročno raditi na neutralisanju pretnji. u tom procesu vrlo je važno šta "obični" muslimani misle, kako se odnose prema pitanjima koja su relevantna. važno je pridobiti muslimane, a ne gurnuti ih u radikalnije stavove i ponašanje.

 

i molim da se ovo što pišem ne intepretira kao da smatram da: 

 

1. treba uvesti zakone koji umanjuju slobodu govora da se muslimani ne bi osećali uvređenim

2. muslimani treba poimenice da se izjašnjavaju o karikaturama i napadima

Edited by pacey defender
Link to comment

По милионити пут, зашто је сада битно како се муслимани осећају поводом цртања Мухамеда? Је л' ће напад бити оправданији ако се осећају увређено? Је л' ће бити страшнији ако се не осећају? Стварно не разумем ову линију разговора.

pridružila bih se ovom pitanju 

Link to comment

По милионити пут, зашто је сада битно како се муслимани осећају поводом цртања Мухамеда? Је л' ће напад бити оправданији ако се осећају увређено? Је л' ће бити страшнији ако се не осећају? Стварно не разумем ову линију разговора.

 

Au jebote, izgleda da ipak mora...

 

1. Zamislimo na trenutak da su teroristi/ekstremisti/džihadisti među muslimanima sitna ali glasna manjina, jer jesu a nemam živaca da i to sad dokazujem.

2. Većinski muslimani koji se osećaju uvređeno po verskim osnovama bivaju osnaženi u svom (već nepovoljnom) mišljenju po pitanju "Zapada". 

3. Muslimani koji imaju nepovoljno mišljenje po pitanju Zapada su skloniji da tolerišu/štite/na vlast dovode manjinu definisanu u stavki jedan

4. Muslimani koji bi da tu ekstremističku manjinu potisnu bivaju proglašeni za neverne i nepoželjne ako za drugu stranu radi većinsko mišljenje po pitanju "odbrane Proroka"

 

Opet pojednostavljujem do bola, ali nadam se da je ovako bar jasno.

Link to comment

Au jebote, izgleda da ipak mora...

 

1. Zamislimo na trenutak da su teroristi/ekstremisti/džihadisti među muslimanima sitna ali glasna manjina, jer jesu a nemam živaca da i to sad dokazujem.

2. Većinski muslimani koji se osećaju uvređeno po verskim osnovama bivaju osnaženi u svom (već nepovoljnom) mišljenju po pitanju "Zapada".

3. Muslimani koji imaju nepovoljno mišljenje po pitanju Zapada su skloniji da tolerišu/štite/na vlast dovode manjinu definisanu u stavki jedan

4. Muslimani koji bi da tu ekstremističku manjinu potisnu bivaju proglašeni za neverne i nepoželjne ako za drugu stranu radi većinsko mišljenje po pitanju "odbrane Proroka"

 

Opet pojednostavljujem do bola, ali nadam se da je ovako bar jasno.

Јесте јасно, хвала. Заборавио си само:

 

5. Сви пређемо на ислам и тако елиминишемо главни адут екстремистима, а то је да постоје неки неверници од којих ваља бранти Пророка.

Link to comment

Au jebote, izgleda da ipak mora...

 

1. Zamislimo na trenutak da su teroristi/ekstremisti/džihadisti među muslimanima sitna ali glasna manjina, jer jesu a nemam živaca da i to sad dokazujem.

2. Većinski muslimani koji se osećaju uvređeno po verskim osnovama bivaju osnaženi u svom (već nepovoljnom) mišljenju po pitanju "Zapada". 

3. Muslimani koji imaju nepovoljno mišljenje po pitanju Zapada su skloniji da tolerišu/štite/na vlast dovode manjinu definisanu u stavki jedan

4. Muslimani koji bi da tu ekstremističku manjinu potisnu bivaju proglašeni za neverne i nepoželjne ako za drugu stranu radi većinsko mišljenje po pitanju "odbrane Proroka"

 

Opet pojednostavljujem do bola, ali nadam se da je ovako bar jasno.

 

sorry, kojim musimanima, onima u F ii onima u Aziji, recimo. Posto je odgovor na ta dva pitanja razlicit

Link to comment
×
×
  • Create New...