Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Nemoj da pises ovakve stvari pa da se cudis sto te ljudi optuzuju da pises gluposti. Trebalo bi knjigu napisati samo da bi se nabrojalo i objasnilo koliko pogresnih stvari ima samo u ovom postu, a svaki ti je takav. Jedino cega se zaista iskreno bojim je da tamo negde postoji makar jos jedan covek koji razmislja na nacin na koji ti razmisljas, jer ako ih ima puno mi smo onda tesko najebali i smesi nam se Orvel ver. 2.0 u kojoj je Veliki Brat verski fundamentalista sa kamom u zubima i kalasem u ruci.

 

Ali, ima li zapravo ikakvog smisla diskutovati sa covekom koji mrtav hladan napise - problem se resava najprostije receno, odvajanjem zita od kukolja i pravljenjem atmosfere...? Moze li se uopste napisati besmislenije opste mesto?

 

Jebiga, ti ako bi hteo da ti napišem traktat od 300 strana na temu rešavanja problema verske netrpeljivosti i kulturnih razloga, moraću da te razočaram. Niti sam kompetentan niti imam vremena. Te tvoje fantazije u kojima terorista sa kamom u zubima određuje šta smeš a šta ne smeš da kažeš si izvukao direkno iz Rush Limbaugh-Glen Beck riznice mudrosti, mrzi me da ih ispravljam a verovatno ne bih ni uspeo.

 

@McCabe: Teško. "Pravljenje atmosfere" se odnosi na zapad, "žito/kukolj" se odnosi na islamska društva. Naravno da su u pitanju enormna uprošćavanja verovatno nerešive mase problema, ali ovde treba samo da ilustruju poentu da se sprdnjom radi sprdnje (i slobode!) ide u suprotnom pravcu.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deo islamskih vernika o kojima pricas zivi u zemlji gde je zakonom zagarantovano pravo da objekat satire moze biti bilo ko, ukljucujuci tu i Muhameda, Isusa Hrista, Sai Babu i Budu. Ako im se ne dopada to sto vide, uvek mogu da okrenu glavu na drugu stranu.

 

A ako zele da takvo ponasanje nestane, pa neka skupe vecinu i donesu zakon o zastiti lika i dela proroka Muhameda. 

 

I ne samo to: pravi odgovor je trebao da stigne od umerenih Francuza islamske veroispovesti. Zinedin Zidan je pretio da će napustiti francusku reprezentaciju ako LePen dobije predsedničke izbore, pa neka sada skupi mudašca i bez okolišanja izjavi da su karikaturisti imali zakonsko pravo da crtaju šta im je volja, a ne da samo deklarativno osudi terorizam. Drugim rečima, neka se malo i ZiZu podmetne da Francuska ne postane većinski lepenistička.

Link to comment

Jebiga, ti ako bi hteo da ti napišem traktat od 300 strana na temu rešavanja problema verske netrpeljivosti i kulturnih razloga, moraću da te razočaram. Niti sam kompetentan niti imam vremena.

 

Ma, nisam ni mislio da jesi kompetentan ali ono sto ti ne razumes je da uopste nema potreba za pisanjem takvog traktata, sve i da jesi kompetentan. Ovde se nije desilo nikakvo vredjanje muslimana, nikakav transreligijski sukob, nikakav globalni drustveni potres. Desilo se da je grupa fanatika sa ko zna kojim motivima, najverovatnije sa idejom dalje radikalizacije francuskih muslimana i nametanja ekstremisticke verzije islama, ubila 12 neduznih ljudi i poslala poruku da se prema Muhamedu svako ima odnositi onako kako to oni hoce. Mozda sam ja propustio taj trenutak u kojem je postalo notorno da su oni delali u ime svetske muslimanske zajednice, ako jesam voleo bih da mi se skrene paznja na njega.

Link to comment

dobro je da nismo u kontaktu. toliko od mene. ovde.

Uf sto si me sada nasekirao.... evo predlazem moderaciji da izbrise post kojim si se nasao uvredjen, jer (nepostojeci)boze moj, post nekoga pogadja i svakako je najpravednije da se isprati linija apsolutne i potpune polit i svake druge korektnosti.

Edited by ManicMiner
Link to comment

par sati van kuže i proletoše strane. ipak.

 

nije nikakvo proseravanje (budi pristojan u ophođenju samnom, molim te) ako kažem da je svaka sloboda izražavanja ograničena. ako je evidentno da deo islamskih vernika ne želi da išta bude napisano protiv muhameda...... poštuj to. ovaj tvoj drugi pasus upravo potvrđuje ovo što mislim. hvala ti na tome.

 

ne moramo da pričamo samo lepo jedni o drugima, ali, šta je u ovom i onom iz danske slučaju satirično? ovu novu karikaturu nisam video, sklonjena je, smatram da se u oba slučaja radi (ne)svesnom provociranju. čemu?

 

ponavljam, ovo što se desilo je zločin. i, uopšte me njeće začuditi porast anti arapskog/islamskog stava javnog mnjenja u EU. razlog postoji.

pitati cemu provociranje je jednako validno kao pitati zasto bi neko bio isprovociran, i to do te mere da ubije.

 

mada dobro je pitanje sta se uopste postize tim karikaturama, i da li nesto uopste i treba da se postize u smislu pokretanja nekih osetljivih tema, teranja ljudi na razmisljanje. trebalo bi da je tako, inace bi ovi ljudi koji su izgubili zivote braneci pravo na slobodnu misao spali na nivo trivijalnih egzibicionista koji koriste dnevnu politiku da malo zatalasaju i nista vise.

Link to comment

Ma, nisam ni mislio da jesi kompetentan ali ono sto ti ne razumes je da uopste nema potreba za pisanjem takvog traktata, sve i da jesi kompetentan. Ovde se nije desilo nikakvo vredjanje muslimana, nikakav transreligijski sukob, nikakav globalni drustveni potres. Desilo se da je grupa fanatika sa ko zna kojim motivima, najverovatnije sa idejom dalje radikalizacije francuskih muslimana i nametanja ekstremisticke verzije islama, ubila 12 neduznih ljudi i poslala poruku da se prema Muhamedu svako ima odnositi onako kako to oni hoce. Mozda sam ja propustio taj trenutak u kojem je postalo notorno da su oni delali u ime svetske muslimanske zajednice, ako jesam voleo bih da mi se skrene paznja na njega.

 

Evo kratak pregled medijskih budalaština za manje od 24 sata: "Jebe nas naš PC duh, mora da se osudi arapski svet i Islam kao takav."

 

A ako si mislio na forumske budalaštine, imaš post u kom Leia ističe kako su ovaj čin terorizma u islamskom svetu osudili "samo pojedinci", nije bilo "masovnih protesta", i objašnjava da su to civilizovani izuzeci u gomili frustriranih primitivaca. Zaključak valjda treba da izvučemo sami, mada kaže da sam ja izvukao pogrešan...

Link to comment

...

Crtanje Muhameda je otvoreno vredjanje i ponizavanje Muslimanske religije. Da li je to tako, ne odredjuju crtaci, vec Muslimani (oni koji se osete uvredjenim i ponizenim).

 

Nazivanje Albanaca Siptarima je otvoreno vredjanje Albanaca. I to ne odredjuju oni koji vredjaju, vec Albanci.

 

Da li je crtanje Muhameda vredjanje religije, ili ljudi te veroispovesti? To tumacenje (a ne znam kako da odgovorim na to pitanje) jeste granica izmedju dobrog i loseg ukusa. Naravno u pitanju je samo ukus, ne sme se braniti nista. Ali niko ovde ne zagovara tezu da treba zabraniti bilo sta, barem ja ne vidim.

Mesas politicku korektnost i slobodu govora. Naravno da je dozvoljeno nazivati nekoga Siptarem, cak i ako se on na to vredja. To nije objektivno i jasno utvrdiva difamacija jer bi to vec zavisilo od konteksta i namere.

 

Pravila politicke korektnosti se ne bave opstom slobodom govora nego da li dozvoljeno da se tako recimo govori u javnim institucijama, na TV-u, na bilbordu, itd. U nekom casopisu koji te niko ne tera da kupujes to vec ne moze da se brani.

Link to comment

Evo kratak pregled medijskih budalaština za manje od 24 sata: "Jebe nas naš PC duh, mora da se osudi arapski svet i Islam kao takav."

 

A ako si mislio na forumske budalaštine, imaš post u kom Leia ističe kako su ovaj čin terorizma u islamskom svetu osudili "samo pojedinci", nije bilo "masovnih protesta", i objašnjava da su to civilizovani izuzeci u gomili frustriranih primitivaca. Zaključak valjda treba da izvučemo sami, mada kaže da sam ja izvukao pogrešan...

Odličan je Čenk,  poruke i zaključci su skroz na mestu. Predmet njegove kritike je konzervatvni američki pogled na stvari, tako da i u tom kontekstu treba gledati onaj "mi smo već pobedili" Yolov pos. Kreće histerija širom sveta. Nadam se da će francuzi biti pametni. 

Link to comment

 

A ako si mislio na forumske budalaštine, imaš post u kom Leia ističe kako su ovaj čin terorizma u islamskom svetu osudili "samo pojedinci", nije bilo "masovnih protesta", i objašnjava da su to civilizovani izuzeci u gomili frustriranih primitivaca. Zaključak valjda treba da izvučemo sami, mada kaže da sam ja izvukao pogrešan...

hoces reci da zapravo postoji masovna osuda ovog cina terorizma u islamskom svetu? ili sta, znas li?

Link to comment

Mesas politicku korektnost i slobodu govora. Naravno da je dozvoljeno nazivati nekoga Siptarem, cak i ako se on na to vredja. To nije objektivno i jasno utvrdiva difamacija jer bi to vec zavisilo od konteksta i namere.

 

Pravila politicke korektnosti se ne bave opstom slobodom govora nego da li dozvoljeno da se tako recimo govori u javnim institucijama, na TV-u, na bilbordu, itd. U nekom casopisu koji te niko ne tera da kupujes to vec ne moze da se brani.

Ta razlika nije ni najmanje bitna za poentu mog posta.

 

Na RTS1 Ljilja. Mislio sam da ce biti malo normalnija sada kada govori o neutralnoj temi. Prosto neverovatno da zena sa siskama moze da mi bude toliko odvratna.

Link to comment

Evo kratak pregled medijskih budalaština za manje od 24 sata: "Jebe nas naš PC duh, mora da se osudi arapski svet i Islam kao takav."

 

A ako si mislio na forumske budalaštine, imaš post u kom Leia ističe kako su ovaj čin terorizma u islamskom svetu osudili "samo pojedinci", nije bilo "masovnih protesta", i objašnjava da su to civilizovani izuzeci u gomili frustriranih primitivaca. Zaključak valjda treba da izvučemo sami, mada kaže da sam ja izvukao pogrešan...

 

Ma, pitam te vrlo jednostavnu stvar. Gde je postalo jasno i ocigledno da su ova trojica delovali u ime celokupne muslimanske zajednice pa su njihova tankocutna osecaja o Proroku postala opste mesto u koje se ne sme upirati prstom, to jest, karikaturom, a takodje i postala predmet forumske zastite?

Link to comment
×
×
  • Create New...