Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Naravno da imam pravo, ali da li je u redu? Crtanje Muhameda nije opravdana kritika neke pojave, već čisto vređanje. Ja to, recimo, do slučaja u Danskoj nisam znao, ali sad kad ti znam onda nema šanse da bih to opravdao. Napadanje raznih mula, imama, popova, ovih, onih koji šire loše stvari, u svakom slučaju podržavam.

Muhamed onda moze lepo da tuzi novine i trazi odstetu ... mada ne verujem da bi dobio proces.

Kako ne kontas da ta linija kojom ti ides nikako ne bi mogla da se formalizuje u npr. zakon koji bi vazio za gradjane (cak da ne ulazimo u problem oko slobode govora).

Kako definisati sta je i za koga uvredljivo ?

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nikad neće otići toliko daleko, ali problem se ne rešava ni crtanjem Muhameda ni prestajanjem crtanja. Problem se rešava najprostije rečeno odvajanjem žita od kukolja, i pravljenjem atmosfere u kojoj će "normalni" muslimani sagledati fanatike i ubice kao fanatike i ubice, a ne kao branitelje vere protiv šejtana zapadnih. Najveća prepreka je tu omiljeni sport zapadnih medija, izjednačavanje terorizma sa islamom.

 

Za sto godina kad islam bude svugde imao status koji danas ima hrišćanstvo, biće savršeno prihvatljivo tretirati ih podjednako. Danas, jebiga, nije jer je situacija takva kakva je.

 

Nemoj da pises ovakve stvari pa da se cudis sto te ljudi optuzuju da pises gluposti. Trebalo bi knjigu napisati samo da bi se nabrojalo i objasnilo koliko pogresnih stvari ima samo u ovom postu, a svaki ti je takav. Jedino cega se zaista iskreno bojim je da tamo negde postoji makar jos jedan covek koji razmislja na nacin na koji ti razmisljas, jer ako ih ima puno mi smo onda tesko najebali i smesi nam se Orvel ver. 2.0 u kojoj je Veliki Brat verski fundamentalista sa kamom u zubima i kalasem u ruci.

 

Ali, ima li zapravo ikakvog smisla diskutovati sa covekom koji mrtav hladan napise - problem se resava najprostije receno, odvajanjem zita od kukolja i pravljenjem atmosfere...? Moze li se uopste napisati besmislenije opste mesto?

Link to comment

@djordje geprat

 

Deo islamskih vernika o kojima pricas zivi u zemlji gde je zakonom zagarantovano pravo da objekat satire moze biti bilo ko, ukljucujuci tu i Muhameda, Isusa Hrista, Sai Babu i Budu. Ako im se ne dopada to sto vide, uvek mogu da okrenu glavu na drugu stranu.

 

A ako zele da takvo ponasanje nestane, pa neka skupe vecinu i donesu zakon o zastiti lika i dela proroka Muhameda. Mitraljiranje, koliko god da se neko nasao uvredjenim, je najimbecilniji odgovor.

Link to comment

nije nikakvo proseravanje (budi pristojan u ophođenju samnom, molim te) ako kažem da je svaka sloboda izražavanja ograničena. ako je evidentno da deo islamskih vernika ne želi da išta bude napisano protiv muhameda...... poštuj to. ovaj tvoj drugi pasus upravo potvrđuje ovo što mislim. hvala ti na tome.

 

ne moramo da pričamo samo lepo jedni o drugima, ali, šta je u ovom i onom iz danske slučaju satirično? ovu novu karikaturu nisam video, sklonjena je, smatram da se u oba slučaja radi (ne)svesnom provociranju. čemu?

 

ponavljam, ovo što se desilo je zločin. i, uopšte me njeće začuditi porast anti arapskog/islamskog stava javnog mnjenja u EU. razlog postoji.

Sta ako ja ne zelim da postujem osecanja dela islamskih vernika ?

Da li treba da postoji zakon koji ce da me kazni zbog toga ?

Ovde je samo ocigledno da deo islamskih vernika (mali deo) zeli da postavi neka serijatska pravila u zapadnoj Evropi.

Ovaj kvazi-liberalni pristup (ok je sloboda govora ali ne bi smeli da vredjamo odredjene grupe) je totalno sizofreni.

Link to comment

^^

 

Ali to je najproblematičniji deo Vinijevog stava.

 

Kako se pravi ta atmosfera ako je za njeno mešenje potrebno razdvajati sadržaje koji doprinose atmosferi od od onih koji to ne čine?

Edited by McCabe
Link to comment

par sati van kuže i proletoše strane. ipak.

 

nije nikakvo proseravanje (budi pristojan u ophođenju samnom, molim te) ako kažem da je svaka sloboda izražavanja ograničena. ako je evidentno da deo islamskih vernika ne želi da išta bude napisano protiv muhameda...... poštuj to. ovaj tvoj drugi pasus upravo potvrđuje ovo što mislim. hvala ti na tome.

 

ne moramo da pričamo samo lepo jedni o drugima, ali, šta je u ovom i onom iz danske slučaju satirično? ovu novu karikaturu nisam video, sklonjena je, smatram da se u oba slučaja radi (ne)svesnom provociranju. čemu?

 

ponavljam, ovo što se desilo je zločin. i, uopšte me njeće začuditi porast anti arapskog/islamskog stava javnog mnjenja u EU. razlog postoji.

 

Vredja me ovakvo pisanje i molim te da prekines s tim.

Link to comment

meni nije jasno kako tebi nije jasno zato cu morati da odmorim od foruma, jebes ti ovo.

 

Mislim da cu da ti se pridruzim. Apsolutno sam sokiran onim sto citam na ovom topiku.

Link to comment

par sati van kuže i proletoše strane. ipak.

 

nije nikakvo proseravanje (budi pristojan u ophođenju samnom, molim te) ako kažem da je svaka sloboda izražavanja ograničena. ako je evidentno da deo islamskih vernika ne želi da išta bude napisano protiv muhameda...... poštuj to. ovaj tvoj drugi pasus upravo potvrđuje ovo što mislim. hvala ti na tome.

 

ne moramo da pričamo samo lepo jedni o drugima, ali, šta je u ovom i onom iz danske slučaju satirično? ovu novu karikaturu nisam video, sklonjena je, smatram da se u oba slučaja radi (ne)svesnom provociranju. čemu?

 

ponavljam, ovo što se desilo je zločin. i, uopšte me njeće začuditi porast anti arapskog/islamskog stava javnog mnjenja u EU. razlog postoji.

 

Apsolutno tačno je da je sloboda jednih ograničena slobodom drugih, ali to nije ovo. Nije redakcija Šarlija upadala u džamije i delila te karikature, niti je upadala u kuće i domove muslimana i vređala ih.

 

A ovo Rosovo je ispod komentara.

 

Ja se uvek iznenadim kad vidim koliko ljudima izmiču neki osnovni društveni pojmovi.

Link to comment

Jos jednom, sloboda i prava govora svakog pojedinca je principijelno ogranicena pravima i slobodom drugih a ne subjektivnim dozivljajem uvredjenosti ili internim pravilima neke grupe.

 

 

Kada su prava i slobode drugih ugrozena? Recimo, direktnom difamacijom citave grupe necim sto nije objektivna istina. Tako recimo crtanje Muhameda definitivno ne moze biti ograniceno ali crtanje Muhameda kako recimo opsti sa kozom sa ciljem difamacije svih vernika treba svakako ograniciti. Primer sa bombom je na granici jer se moze shvatiti kao karikatura kako teroristi instrumentalizaciju Muhameda sto je OK, ili kao generalna poruka da su muslimani teroristi. U takvim slucajevima je potrebno i dovoljno pojasnjenje.

 

 

Potpuna sloboda govora gde svako moze da kaze bilo sta jeste problematicna a gura se pre svega tamo gde je to profitabilno. Tabloidna industrija vec vekovima zivi od senzacionalizma, pisanja neistina i redovnog gazenja prava i ugleda drugih sa objektivnim posledicama.

Edited by Anduril
Link to comment

Meni je totalno neverovatno o cemu se ovde polemika.

Oni koji misle da "ne bi smeli da karikiramo Muhameda" (ili rodonacelnika bilo koje druge vere) lepo poslati na PZD pa neka postavljaju neke nove temelje demokratskog drustva.

Link to comment

@djordje geprat

 

Deo islamskih vernika o kojima pricas zivi u zemlji gde je zakonom zagarantovano pravo da objekat satire moze biti bilo ko, ukljucujuci tu i Muhameda, Isusa Hrista, Sai Babu i Budu. Ako im se ne dopada to sto vide, uvek mogu da okrenu glavu na drugu stranu.

 

A ako zele da takvo ponasanje nestane, pa neka skupe vecinu i donesu zakon o zastiti lika i dela proroka Muhameda. Mitraljiranje, koliko god da se neko nasao uvredjenim, je najimbecilniji odgovor.

 

 

Sta ako ja ne zelim da postujem osecanja dela islamskih vernika ?

Da li treba da postoji zakon koji ce da me kazni zbog toga ?

Ovde je samo ocigledno da deo islamskih vernika (mali deo) zeli da postavi neka serijatska pravila u zapadnoj Evropi.

Ovaj kvazi-liberalni pristup (ok je sloboda govora ali ne bi smeli da vredjamo odredjene grupe) je totalno sizofreni.

dobro je da nismo u kontaktu. toliko od mene. ovde.

Link to comment

Crtanje Muhameda je otvoreno vredjanje i ponizavanje Muslimanske religije. Da li je to tako, ne odredjuju crtaci, vec Muslimani (oni koji se osete uvredjenim i ponizenim).

 

Nazivanje Albanaca Siptarima je otvoreno vredjanje Albanaca. I to ne odredjuju oni koji vredjaju, vec Albanci.

 

Da li je crtanje Muhameda samo vredjanje religije, ili i ljudi te veroispovesti? To tumacenje (a ne znam kako da odgovorim na to pitanje) jeste granica izmedju dobrog i loseg ukusa. Naravno u pitanju je samo ukus, ne sme se braniti nista. Ali niko ovde ne zagovara tezu da treba zabraniti bilo sta, barem ja ne vidim. Doduse nisam citao svih 50 strana.

Edited by Fins fleet
Link to comment

Đorđe, poštovanje verskih osećanja drugih se u našem društvu svodi na to da ne upadaš u crkvu za vreme liturgije i podsmevaš im se. Ili ako te čovek pozove na slavu ili krštenje, ti ne odeš na taj skup i govoriš im da su svi budale.

 

To je poštovanje verskih osećanja, a ne to da ja neću da pravim sajt na kome se podsmevam religiji ili na ulici da pričam viceve o religiji.

Link to comment

dobro je da nismo u kontaktu. toliko od mene. ovde.

Lepo si na ovaj teatralno-patetican nacin izbegao sustinu posta.

Moje pitanje je da li bi ti zakonom kaznio nekoga ko npr. ne zeli da postuje osecanja islamskih/hriscanskih/judeo vernika ???

Link to comment

tu crtu realno samo muslimani sami mogu da povuku, a nesto im se ne zuri izgleda

Апссолутно се слажем да само они могу да је повуку, зато већ неко време говорим да би Пакистанци требало да спале провинцију из које су дошли они лудаци што су им упали у школу и побили децу. Исто тако би Ирачани и Курди и Сиријци требало да развале Исламску државу, па да тек после тога виде шта ће међусобно. Овако како сада ствари стоје превише муслиманских земаља сади тикве са ђаволом и та ситуација је неодржива и по нас хришћане и атеисте и умерене муслимане имигранте и по њих умерене муслимане који су остали у својим земљама, са напоменом да су очигледно они први на удару јер Шарли Ебдо и Светски трговински центар су једном у пар година, а тамо се гине свакодневно.

 

Едит: Заборавих да додам и да се не слажем са тим да неки већ не повлаче црту: неко се бори на тлу против Исламске државе, и на бибисију и на другим станицама сам гледао муслимане који искрено и оштро осуђују овакве акције без икаквог "али". Биће да су ти што шућмуре већ изабрали ону другу страну, али далеко од тога да нема и позитивних примера.

Edited by Прслин
Link to comment
×
×
  • Create New...