Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Zato sto je bitno zasto nesto radis. Ako neko pobije neke ljude iz verskih ubedjenja onda su to uradili "islamski fundametalisti" ako je npr. banda muslimana oplkackala banku i pritom ubila par strazara onda to nema veze sa Islamom.

Ne moze to tek tako da se uprosti kao sto bi ti zeleo.

 

Ne želim ja da uprostim bilo šta, već kažem da je uprošćavanje nekako najprimetnije kada su u pitanju islamski fundamentalisti - tu se vrlo brzo odomaći termin Muslims, onako generalno. Sve u isti koš. Šta ima veze da li su Suniti, Šiiti ili Alaviti, šta ima veze da li su neka ludačka sunitska sekta koja svojim delovanjem nanosi najviše nesreće upravo muslimanima, šta ima veze bilo šta drugo, dok dlanom o dlan slušaćemo kako muslims this, muslims that. To se gotovo po pravilu završi na teškim generalizacijama koje nabacuju nekakvu kolektivnu odgovornost na leđa milijardu i po ljudi koji žive na svim krajevima sveta.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

+1

 

Brejvik je poremećeni Norvežanin, McVeigh je američki redneck-prepper, ove ubice imigranata iz Nemačke su Nemci sa fašistoidnim poremećajem. Niko ih u analizama i kolumnama nije nazvao prvo hrišćanima pa onda svim ostalim. Ali zato su ova dvojica prvo muslims pa onda sve drugo, i kada se govori o jučerašnjem masakru odjednom više nema veze ni ime, ni prezime, ni državljanstvo, nego su muslimani odgovorili terorom. Valjda tako lepše zvuči nego kada se kaže da su ubice rođene i odrasle u Francuskoj.

Pa nije bas tako.  Kada ovde u SAD neki ludak odluci da po "bozijem nalogu" izreseta djake u skoli, kupce u samoposluzi i sl. onda ga nazivaju verskim fanatikom one provijencije kojoj pripada.

Link to comment

ne razumem zasto bi bilo pogresno, nije da ne postoje granice dobrog ukusa na zapadu.

 

recimo, bila pre neki dan vest na bbc-u da je neka riba u americi svedocila na sudu da se kao maloletnica seksala sa kraljicinim sinom (prince andrew) na nekoj bahanaliji. vest je, naravno, skrajnuta u jednom danu. nesto razmisljam kakve bi reakcije izazvala karikatura princa koji hefta neku devojcicu na naslovnici bilo koje ovdasnje novine. nikakve, naravno, jer nema sanse da bi se tako nesto moglo desiti. granice postoje i postuju se. i niko ne smatra da je u pitanju nesloboda, cenzura, krsenje civilizacijskih tekovina itd.

adame, primer ti je neadekvatan.

pitanje neukusa u satiri je nešto o čemu možemo da razgovaramo. ili o negovanju dobrog ukusa kroz dobar humor. dobro je i neophodno da imamo mogućnost da svako od nas dvoje, ili neki treći čovek, ma koji, za sebe odluči da li mu je određeni sadržaj neukusan ili ne, da li mu je uopšte duhovit. sasvim je u redu i ako određeni časopis/medij odluči da je određena vrsta humora za taj časopis neprihvatljiva, budući da je oličenje lošeg ukusa.

 

uzgred, wall nije pisao o tome da karikature muhameda treba izbegavati jer su odraz lošeg ukusa.

 

evo ti bolji primer: ja nisam pobila forumaše koji su se sprdali za božićnim poslanicama ovih dana. pročitala sam sve što su pisali o tome. nešto od napisanog mi je bilo duhovito, nemali broj postova mi je bio tupav ili nezanimljiv. ipak - smatram da ta tema mora da može da postoji.

jer, o pitanju slobode ne možemo da se dogovaramo, i ne možemo da ga maskiramo nečim drugim (neukusom, PC-izmom, "pametnim" ponašanjem imajući u vidu posledice... bollocks to that). za mene lično podjednako važno jeste da humor/satiru ne smemo da ograničavamo.

 

komentar ne adamu, nego uopšteno:

imam utisak da dobar broj vas slobodu shvata zdravo za gotovo. 

 

edit. slovne greške i @wall - pročitala sam celu temu pre nego što sam kliknula na send reply.

Edited by pt 2.0
Link to comment

ne znam sta znaci bacanje dronova, ali znam da ne mozes znati sta mislim.

probaj da se fokusiras, znam da ti je tesko. ali ovo je tema o teroristickom napadu u parizu.

cijii povod je bila karikatura. a ne bacanje dronova, sta god ti to znacilo.

 

OK, pustanje dronova, jebalo te to.

 

Razgovor tece spontano. Drvi se cak i o komunistima, koji nemaju ama bas nikave veze sa ovim. A ako hoces da kazes da odnos zapada prema islamskom svetu nema nikakve veze sa ovim sto se desilo juce, onda ne znam sta da ti kazem.

 

EDIT: I ako bas hoces, muslimane kao monolitnu grupu je u pricu ubacila Lea. Replicirao sam njoj, u vezi sa njenim ocekivanja od tih istih muslimana.

Edited by IndridCold
Link to comment

Meni je ovo smijesno.

 

 

+1

odlicna

 

+1

 

odlicni su i glupo je raspravljati o vaznosti njihovih karikatura

The-cover-of--December-20-001.jpg

 

:D

 

Edited by Krampa
Link to comment

 

komentar ne adamu, nego uopšteno:

imam utisak da je dobar broj vas slobodu shvata zdravo za gotovo. 

 

Nadam se da je to jedini razlog zbog kojeg očigledno nije ni blizu vrha liste prioriteta velikog broja ljudi (ne mislim da forumu, nego inače). Mada, skeptičan sam po tom pitanju.

Link to comment

adame, primer ti je neadekvatan.

pitanje neukusa u satiri je nešto o čemu možemo da razgovaramo. ili o negovanju dobrog ukusa kroz dobar humor. dobro je i neophodno da imamo mogućnost da svako od nas dvoje, ili neki treći čovek, ma koji, za sebe odluči da li mu je određeni sadržaj neukusan ili ne, da li mu je uopšte duhovit. sasvim je u redu i ako određeni časopis/medij odluči da je određena vrsta humora za taj časopis neprihvatljiva, budući da je oličenje lošeg ukusa.

 

uzgred, wall nije pisao o tome da karikature muhameda treba izbegavati jer su odraz lošeg ukusa.

 

evo ti bolji primer: ja nisam pobila forumaše koji su se sprdali za božićnim poslanicama ovih dana. pročitala sam sve što su pisali o tome. nešto od napisanog mi je bilo duhovito, nemali broj postova mi je bio tupav ili nezanimljiv. ipak - smatram da ta tema mora da može da postoji.

jer, o pitanju slobode ne možemo da se dogovaramo, i ne možemo da ga maskiramo nečim drugim (neukusom, PC-izmom, "pametnim" ponašanjem imajući u vidu posledice... bollocks to that). za mene lično podjednako važno jeste da humor/satiru ne smemo da ograničavamo.

 

komentar ne adamu, nego uopšteno:

imam utisak da je dobar broj vas slobodu shvata zdravo za gotovo.

Nisam ni pisao da ih treba izbegavati da bi se učinilo ubicama.

1. Da li muslimani crtanje Muhameda doživljavaju kao versku pa onda i ličnu uvredu?

Sasvim je legitmno ići sa stavom: "Sloboda govora, ne zanima me(nas)". Takođe slažem se da činjenje izuzetaka ruši sistem. No skrećem pažnju da u tom slučaju MOŽDA postoji opasnost u produbljivanju jaza, nerazumevanju, dodatnom zakuvavanju koje ide na ruku zlikovcima.

2. Vaspitan sam da poštujem verska ubeđenja svih religija, moja je ateizam. Na nekom ličnom nivou™ ne bih insistirao na tom delu slobode govora ako znam da vređa mog komšiju, kolegu ili prijatelja. Ali to je lični stav i opredeljenje. Nema veze s ovim. Ja se kao pojedinac mogu odlučiti na takav korak ali to ne znači da ga promovišem kao ispravan.

Link to comment

Brate, koliko ti mašiš fudbal, to je za priču. Šta znači - treba biti svestan? Ne pričati/crtati/pevati/slikati nešto zbog čega možeš da stradaš? Voleo bih da vidim kako bi izgledao današnji svet i ti u njemu, da su se ljudi kroz istoriju rukovodili tvojim principom.

 

btw, karikaturisti su itekako bili svesni opasnosti. Eno ti izjava ubijenog urednika od pre par godina da će pre da umre nego da kleči i ćuti. Dakle, bili svesni i opet provocirali. Sram ih bilo.

 

upravo. neverovatno sta sve moze da se procita.

Link to comment

nekim poremećenim umovima očigledno jesu važne  

 

pardon,  pogresno napisao...mislio sam na vaznost postojanja medija koji se bavi temama na tako specifican nacin.

Link to comment

1. ti nisi satirični časopis

2. vidi pod 1.

3. super je što si lepo vaspitan :heart: .

Mislio sam da sve objasnio 3. Ono što si isekla.

Očigledno čitaš što želiš.

Link to comment

Kome nije postalo jasno da posle 11.09. sa time nema šaljenja i zajebavanja, jer je to zlo koje je u tom trenutku bilo jače od najjače države sveta, i ko je spreman da se nosi sa posledicama takvog svog ponašanja, mislim svaka mu čast na odvažnosti, ali to prosto nije stvar koja može adekvatno da se nosi sa ekstremnim verskim fundamentalizam. Ma koliko nama izgledale simpatične karikature.

Link to comment
×
×
  • Create New...