Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Čija greška?

Ovog sistema, koncepta, društva, (opet pozivam kolegu forumaša da ispravi :D) ili njihova?

Da citiram:

 

Dakle imamo generacije jeftine radne snage, nižu klasu, u sistemu koji je najbolji za zaštitu prava... Ja bih rekao da imamo bug koji se ignorisao i gurao pod tepih.

Ali ovo već svakako izlazi iz samog topica i mesto mu je na nekom drugom, pa prestajem.

greska je obostrana a uzrok je ekonomske prirode. ta djeca su zaglavljena izmedju zapdanog rasizma i islamske zatucanosti.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

mislim na sve države zapada koje deklarativno promovišu univerzalne vrednosti koje u mnogim zemljama drugog i trećeg sveta, ne žele/neće da implementiraju a mogu

 

Oce, boli ih ona stvar (qrac) :D

 

Imamo situaciju u kojoj svi moramo da se pokorimo Bagdadijevim načelima jer Bagdadi ubija svakog ko se ne pokori. Ako na to pristanemo onda možemo komotno da poskidamo zastave svih evropskih država ispred njihovih državnih institucija i okačimo one crne

 

 

ove?

 

 

 

naz_klt3.gif

 

 

 

Posto ce upravo tako da se zavrsi ako se pristane da nezne uvredjen duse sa kalasnjikovima odredjuju sta sme da se crta i pise a sta ne sme. 

Edited by MancMellow
Link to comment

neuporedivo vise ljudi strada od terorizma u islamskim drzavama nego po zapadu. nevinih ljudi. pa se ni za to ne bune. pitam se zasto...

 

pa zapadnjaci besni, moze im se da se bune za svaku glupost. najeli se naeksploatisali pa bi sad i da zajebavaju. a ponizeni i prezreni arapi u francuskoj prirodno likuju, ne pada im na pamet da ih jos podrzavaju pa makar bio i masakr nevinih ljudi u pitanju.

ogromna je polarizacija, kao sto rekoh, nema tu srece u dogledno vreme a mozda ni tad.

Link to comment

ja sam odrasla u multinacionalnoj sredini

tri religije

nije bilo getoizacije (kapiram da je to jako bitno)

mi smo bili 1 kulturni entitet, zapravo, a moja komšinica muslimanka je po svemu bila bliža meni nego recimo nekoj muslimanskoj devojčici iz jemena,

Zanimljivo poređenje, naročito u kontekstu jučerašnjeg događaja u Jemenu.

Link to comment

pa nista onda, sta predlazes? da se ceramo do sudnjeg dana pa ko pretekne? fair enough

 

Predlazem ti da imas manje zahteve od muslimanskog stanovnistva sirom planete, s obzirom na to sta dozivljavaju od nas civilizovanih. 

Link to comment

Predlazem ti da imas manje zahteve od muslimanskog stanovnistva sirom planete, s obzirom na to sta dozivljavaju od nas civilizovanih. 

sta dozivljavaju od nas?

Link to comment

Za mene bi evolucija bila izbegavanje karikaturisanja Muhameda ako (ako) to vređa osećanja velikog broja normalnih muslimana.

ovo je toliko pogrešno da ne postoji dovoljno adekvatan termin za nivo pogrešnosti napisanog.

vidim da provejava kroz temu i vrlo mi ide na živce. 

Link to comment

Tesko mi je da poverujem da se na ovom forumu uopste raspravlja o tome da li je crtanje Muhameda u sekularnim novinama, unutar sekularnog drustva, provokacija nekoga ili necega i da li bi mozda trebalo izbegavati takve provokacije da se moze biti neko ne bi uvredio. Sad jos samo treba da negde, recimo, u Engleskoj  udje trojica naoruzanih muzeva-rogonja u neku redakciju i izreseta gomilu karikaturista kojima je omiljena meta karikatura muz koji u nevreme dolazi kuci i nalazi zenu u krevetu s ljubavnikom.

 

Neće do toga doći, lik sekularnog rogonje nije taboo. Ali verujemtm da bi do sličnog scenarija došlo ako bi Prorok ili neki religiozni fanatik bio predstavljen kao rogonja.

 

Da li ta neprekidna igra sa taboo uopšte ima nekog smisla? Meni izmiče, iskreno rečeno

Edited by slow
Link to comment

Ta polarizacija je vrlo hm,diskutabilna. Ona postoji oduvek. Danas se na nju obraća vise pažnje zbog islamskog terorizma. Odnosno, sada je došlo do maligne transformacije, onog što je već postojalo pod uticajem radikalne islamske struje koju prononsiraju pre svega lokalni imami kao moderni misionari. Oni su upali u vakuum koji je nastao iz tri razloga. Prvo nebriga država, drugo globalni politički dogadjaji i treće povlačenje hrišćanske crkve kao deo sekularizacije država.

Link to comment

 

a ti koji nisu religiozni se vređaju zbog muhameda, nonsens.

 

rekoh ne bas religiozni, ne nereligiozni. za razliku od bosanaca i albanaca (koje ne treba, usled mnogih specificnosti kao sto je nasledje komunizma/ ateizma, mesati u pricu), arapi i turci iz zabiti su otprilike svi religiozni. vera u boga je nesto prirodno, sto se stice vaspitanjem. ko sto je i kod nas bilo tako pre 100-200 godina. sprdnju sa muhamedom tretiraju, stoga, kao sprdnju sa sopstvenim identitetom i tradicijom. ali to je njihov problem, ne nas.

Link to comment

Dakle imamo generacije jeftine radne snage, nižu klasu, u sistemu koji je najbolji za zaštitu prava... Ja bih rekao da imamo bug koji se ignorisao i gurao pod tepih.

Ali ovo već svakako izlazi iz samog topica i mesto mu je na nekom drugom, pa prestajem.

 

Ne, naravno da taj sistem nije utopija i naravno da je najbolji u smislu poređenja sa ostalim. Nije savršen i normalno je da treba da se diskutuje o odnosu države prema manjinama, inkluziji, opštoj kulturi i svemu.

Ali, granica mora da postoji. Crtanje karikatura i ismevanje bilo čega i podsmevanje bilo čemu ne sme nikada da dođe u pitanje.

U smislu, da list sme, treba i mora da radi kako misli da treba da radi i da ne sme da strepi za život i imovinu zbog toga. Ako to nekoga vređa, može da pokrene građansku akciju, da protestuje ispred, poziva na bojkot, pravi onlajn proteste ili šta god.

Link to comment

Predlazem ti da imas manje zahteve od muslimanskog stanovnistva sirom planete, s obzirom na to sta dozivljavaju od nas civilizovanih.

 

i ko sad generalizuje? zasto bi bilo kom mislecem i odgovornom pojedincu bilo koje vere bio problem da osudi akt terorizma protiv nevinih civila? bez ocekivanja da mu se svide karikature, al ono, cemu ubijanje?!

niko ne ocekuje hvalospeve i podrsku zapadnim politicarima i ostalim govnarima, nego su ovde u pitanju nevini ljudi koji stradaju od strane ekstremista. pa bas ta sloboda govora koju ovde tako lako dovedosmo u pitanje je ogroman deo tog civilizacijskog koraka koji je zapadni svet napravio pocev od renesanse do danas, a koji ce valjda i tamo nekad neko napraviti, inshallah

Link to comment

ovo je toliko pogrešno da ne postoji dovoljno adekvatan termin za nivo pogrešnosti napisanog.

vidim da provejava kroz temu i vrlo mi ide na živce. 

ne razumem zasto bi bilo pogresno, nije da ne postoje granice dobrog ukusa na zapadu.

 

recimo, bila pre neki dan vest na bbc-u da je neka riba u americi svedocila na sudu da se kao maloletnica seksala sa kraljicinim sinom (prince andrew) na nekoj bahanaliji. vest je, naravno, skrajnuta u jednom danu. nesto razmisljam kakve bi reakcije izazvala karikatura princa koji hefta neku devojcicu na naslovnici bilo koje ovdasnje novine. nikakve, naravno, jer nema sanse da bi se tako nesto moglo desiti. granice postoje i postuju se. i niko ne smatra da je u pitanju nesloboda, cenzura, krsenje civilizacijskih tekovina itd.

Link to comment
×
×
  • Create New...