Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

eto, umesto da se na topiku Islamska država bavimo sagledavanjem, a ovde pratimo momente oko islamističkog terorističkog ustanka u FR...

 

Dakle, jutros imamo još jedan napad automatskim oružjem u Parizu, za sad je poznato da je ubijena jedna policajka.

 

Inače, mala trivija oko ovog "dvojica na ulici, sami protiv svih" sa kalašnjikovima u napadu na francusku državu: One afternoon, two men pulled up outside the prison, in a white truck that had three ladders in its cargo bed. They got out of the truck, and one of them placed a ladder against the prison wall, climbed to the top, and began firing a Kalashnikov at the guard tower. The second man hurled one of the ladders, as well as a pair of wire cutters, over the prison wall, where Mikic was waiting. Mikic cut through a roll of barbed wire lining the perimeter of the prison yard and climbed up the wall. The third ladder had been positioned so that he could descend to freedom. He has not been seen since. His skills must be particularly prized by the Panthers; of all the gang members sent to Western European jails, he is the only one to have received such elaborate assistance. In 2008, he was convicted in absentia for the Courchevel heist and several other robberies, and sentenced to fifteen years in prison.

 

(oktobar 2005)

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Паралелу између комунизма са почетка ХХ века и ислама са почетка ХХI је детаљно описао Топола на топику о Исису: масе обесправљених и социјално угрожених, инструментализовани од великих сила и богатих појединаца покушавају да силом свргну власт и успоставе нови и "исправнији" систем вредности. Интернационалистички карактер је такође ту, Исламска држава и разна друга ратишта на које се иде као у Шпанију да би се стекло искуство за локалне ратове... Све је ту. И уместо да покушавамо да искористимо искуства оних који су се успешно одбранили од црвеног лудила и уштедели својим земљама 50 година, ми затварамо очи пред очигледном везом која постоји само зато јер нам је теча био секретар партијске организације у основној организацији рада, а мама редовно куповала полутке преко синдиката.

 

mudra misao.

Link to comment

Dokle se stiglo ovde ... "zato sto nije pristojno" !!!

Sta onda treba uraditi, zabraniti zakonom "nepristojne stvari" ili npr "stvari koje mogu da uvrede odredjene grupacije".

Pa onda formirati Agencije koje ce da tumace sta je "nepristojno" ??

Fali spaljivanje na lomaci da se vratimo u Srednji vek.

nije pristojno vređati religijska osećanja. naročito tuđa. tačka.

za to ne treba nikakav zakon. stvar je u glavi. kao što ti je u glavi da ne šetaš bez gaća ulicom.

spljivanje na lomači je bio crkveni običaj. između ostalog i to je razlog za moja (anti)religiozna ubeđenja.

Link to comment

nisam mislio da se ovde mešam, odmaklo je no,

zašto? zato što ismevanje nije pristojno. zato što svako vređanje može da izazove reakciju. pa i vrlo zlu.

zašto misliš da 99% muslimana boli njihova obrezana qrčina za sprdnju sa muhamedom?

 

ovde, a boga mi i u svetu, vlada uverenje da je sloboda govora/pisanja nepovrediva. šipak! baš kao i svaka druga, omeđena je slobodom drugih. nije sloboda govora da pišeš da je čeda narkoman, onaj glumac peder i pedofil, radulović zlostavljač deteta.....

da vređaš kazahstan onim borat sranjem.

 

čak i vađenje na pravo na satiru mi ne štima. satiričari na sebi svojstvan način kritikuju sopstvenu sredinu, društvo, pojedince. nije satira kada danac ili francuz crta muhameda. to je uvreda.

 

drugo pitanje je nasilje koje se desilo. ne opravdavam ga, ne mislim da treba isterivati pravdu i "pravdu" nasiljem. pošto je poznat identitet zlikovaca jasno je da se radi o naloženim/instruiranim osobama.

 

na kraju, da bude jasno, ja sam ateista i mislim da religija zaista jeste opijum za narod. da bi bez nje svet bio lepši.

 

imamo drugačiji pogled na "ismevanje". ja mislim na ismevanje putem karikatura, stendapa ili slično, gde se ismevaju mane ili glupost kod ljudi, dok vi mislite na ismevanje tipa: srbin ima svetog savu, hrvat svetog duju, sveti sava svetog duju jebao u bulju...

 

ko ne može da podnese malo zdrave kritike na svoj račun taj je psihopata i to nema veze ni sa religijskim ni sa nacionalnim obeležjima, već ih samo koriste kako bi ratovali, ubijali ili bar malo lečili svoje duboko usađene komplekse. podržavati takve ljude i titrati im ne pomaže ni njima (jer će sutra naći neki drugi razlog da ti spuca ceo šaržer u glavu), ni nama kao običnim ljudima. 

 

zašto mislim da 99% onih koji su islamske veroispovesti boli obrezanko je to što je nemoguće da postoji više od 1% bolesnika koji su u stanju da ubijaju ljude zbog karikature.

Link to comment

nije pristojno vređati religijska osećanja. naročito tuđa. tačka.

za to ne treba nikakav zakon. stvar je u glavi. kao što ti je u glavi da ne šetaš bez gaća ulicom.

spljivanje na lomači je bio crkveni običaj. između ostalog i to je razlog za moja (anti)religiozna ubeđenja.

Moguce i da nije pristojno ali sta sa tim ?

Na taj nacin mozemo da kazemo da nije pristojno nasiljem odgovoriti na nepristojnost.

Sta je pristojno a sta nepristojno je u glavi pojedinca ... tesko da mozemo svi da imamo iste arsine.

Taj put nikuda ne vodi ... bitno je sta je dozvoljeno zakonom, tako Evropa funkcionise.

Link to comment

bottom line 0: islam je posve različita civilizacija od judeohrišćanske, a "prevođenje kultura" (op.cit. clifford geertz) je uzaludna rabota

 

bottom line 1: ludake treba eksterminisati svim raspoloživim sredstvima

Tako nekako.

Seljački, pokušavamo da ukalupimo islam u zapadnjačko (neka Lrd dopiše šta) i cokćemo uz komentar "Pa ko vam je ovo radio."

Ekstremizam nećemo mi (zapad) eliminisati, to mogu samo muslimani kojima fanatizam nije prihvatljiv.

Zbog njih a ne zbog nas™.

Link to comment

Ovo je apsolutno tačno, ali ne znam kako ne razumeš da je upravo ismevanje muslimanskih svetinja ono što gura u istu vreću tri milijarde pristojnih ljudi i neki minijaturni procenat manijakalnih fanatika. Karikatura Al-Bagdadija je sasvim validna stvar, karikature Muhameda su društveno neodgovorna rabota jer ljudima govori "znate kakvi su oni, strani primitivci, vredni samo našeg podsmeha, ko ih jebe". To samo otežava problem koji zapadni svet ima sa islamskim fanatizmom; ne mora da ga rešava, naravno, kompleksan je problem, ali neodgovorno je dolivati ulje na vatru samo zato što "na to imam pravo".

 

 

:isuse:

 

Znaš šta, jedno je kad na košarkaškim temama ovako bezobrazno podmećeš, a nešto sasvim drugo kad učitavaš "dobili su šta su tražili" stav tamo gde ničega sličnog nije bilo. Naravno da nisu zaslužili taj užas koji im se desio, ali sama činjenica da protiv sebe imaš verske fanatike te ne oslobađa društvene odgovornosti, ne čini prihvatljivim tezu da je provokacija svega & svakoga podjednako OK.

 

 

nisam mislio da se ovde mešam, odmaklo je no,

zašto? zato što ismevanje nije pristojno. zato što svako vređanje može da izazove reakciju. pa i vrlo zlu.

zašto misliš da 99% muslimana boli njihova obrezana qrčina za sprdnju sa muhamedom?

 

ovde, a boga mi i u svetu, vlada uverenje da je sloboda govora/pisanja nepovrediva. šipak! baš kao i svaka druga, omeđena je slobodom drugih. nije sloboda govora da pišeš da je čeda narkoman, onaj glumac peder i pedofil, radulović zlostavljač deteta.....

da vređaš kazahstan onim borat sranjem.

 

čak i vađenje na pravo na satiru mi ne štima. satiričari na sebi svojstvan način kritikuju sopstvenu sredinu, društvo, pojedince. nije satira kada danac ili francuz crta muhameda. to je uvreda.

 

drugo pitanje je nasilje koje se desilo. ne opravdavam ga, ne mislim da treba isterivati pravdu i "pravdu" nasiljem. pošto je poznat identitet zlikovaca jasno je da se radi o naloženim/instruiranim osobama.

 

na kraju, da bude jasno, ja sam ateista i mislim da religija zaista jeste opijum za narod. da bi bez nje svet bio lepši.

opet smo krenuli sa pc proseravanjem i mesanjem istog sa pristojnoscu. ko jebe slobodu izrazavanja, vazno je da se neka budala negde necim slucajno ne uvredi. najbolje je da samo govorimo lepe stvari jedni drugima, ili da cutimo. pusti djaola.

 

99% muslimana boli qrčina za to.

vrsio si anketu? iz sopstvenog iskustva mogu da kazem da je to posve drugacije. cak i ako nisu neki preterani vernici, mnogi muslimani smatraju da muhamed & ekipa nisu za saljenje, a kamoli za neki vid sprdnje. cak se smatraju licno uvredjenim i duznim da reaguju.

Edited by Miralem
Link to comment

Tako nekako.

Seljački, pokušavamo da ukalupimo islam u zapadnjačko (neka Lrd dopiše šta) i cokćemo uz komentar "Pa ko vam je ovo radio."

Ekstremizam nećemo mi (zapad) eliminisati, to mogu samo muslimani kojima fanatizam nije prihvatljiv.

Zbog njih a ne zbog nas™.

 

Ja ne mislim da su muslimani sa kojima živimo "oni", kao nešto različiti od "nas". Ili pravoslavci.

 

I još glavnije, nije "islam" jedna civilizacija. Naši muslimani iz, recimo, Prijepolja su sasvim različita kultura od muslimana iz, recimo, Džakarte.

Link to comment

Da, trebalo bi da ide obaveza na svest i odgovornost. Ali "američka fantazija" je da ako imaš pravo da nešto radiš onda si obavezan da baš to radiš po svaku cenu, i jebeš posledice, because FREEDOM!

 

Dakle, ako imaš pravo da ismevaš tuđu religiju onda to ujedno i treba da radiš - ako ne radiš onda si podlegao tiraniji! Ako imaš pravo da upucaš svakog ko ti zakorači na posed, onda to uvek i svugde treba raditi, a kao posledicu imaš ubistva nedužnih prolaznika, ili one devojke koja je imala saobraćajku pa je lupala na vrata obližnje kuće u pola noći, a vlasnik je kroz ista vrata odmah upucao u lice  :isuse:

Imam pravi žižekovski odgovor na ovo - ideologija je kad znaš koje zakone možeš prekršiti a koje ne smeš iskoristiti.

Kao što i u Japanu po zakonu radnici imaju mesec dana odmora godišnje, a svi uzimaju samo 1-2 nedelje godišnje. To prosto onda nije sloboda.

Ako imaš automobil, slobodan si da njime upravljaš kuda god hoćeš, osim ako je to zabranjeno.

Ako imaš slobodu govora, možeš da pričaš sve što nije zabranjeno zakonom. Nije tvoj moralni problem nego zakonodavaca, ti kao individua si apsolutno slobodan sve dok te društvo ne ograniči zakonima, jer je prepoznalo opasnost od tvoga govora (rasna i verska mržnja, agitacija za obaranje države, etc.). Možeš da se ograničavaš i samo-cenzurišeš ali to onda nije sloboda, to je gore od neslobode. To je šargarepa slobode koja ti se vrzma ispred nosa a ne smeš da je zagrizeš.

Edited by Utvara
Link to comment

opet smo krenuli sa pc proseravanjem i mesanjem istog sa pristojnoscu. ko jebe slobodu izrazavanja, vazno je da se neka budala negde necim slucajno ne uvredi. najbolje je da samo govorimo lepe stvari jedni drugima, ili da cutimo. pusti djaola.

 

vrsio si anketu? iz sopstvenog iskustva mogu da kazem da je to posve drugacije. cak i ako nisu neki preterani vernici, mnogi muslimani smatraju da muhamed & ekipa nisu za saljenje, a kamoli za neki vid sprdnje. cak se smatraju licno uvredjenim i duznim da reaguju.

 

 

bojim se da to nije slučaj sa ovim našim lokalnim muslimanima

Link to comment

u dihotomiji loši/dobri muslimani, ovi su potonji...

kakav smisao i svrhu uopste ima takva dihotomija? ne zivimo u jebenom gospodaru prstenova.

muslimani koji osudjuju ovaj akt terorizma su prosto civilizovani pojedinci u okviru jedne generalno poprilicno slabo civilizovane drustvene grupe. to ako uzmemo zdravo za gotovo da je tolerancija tekovina civilizacije a agresivna destruktivnost reakcija frustriranih primitivaca na nesto cemu moraju nekako da se suprotstave a jedino kako umeju je ovako. zasto nisu smislili inteligentan odgovor na karikaturu koja ih je ah tako uvredila, i time pokopali svoje suparnike bas njihovim oruzjem? pa nisu u mogucnosti, eto zato.

 

svakako je u pitanju sudar svetova, koji zive jedan pored drugog i ignorisu se u najboljem slucaju.

inace u arapskom jeziku ne postoji sinonim za rec - kompromis.

Link to comment
×
×
  • Create New...