Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Samo da malo pokvarim Prslinovu računicu: policija je saopštila identitet bombašice samoubice.Čečenska crna udovica, državljanka Ruske Federacije.

e moj ti, mnogo će ti više trebati da panslovenkom prslinu (pan-prs) pokvariš račun... naivno

Edited by boshoku
Link to comment

a propos umerenih i neumerenih vernika - kuran izričito zabranjuje vizuelizaciju (između ostalog i) muhameda, po tom pitanju nema razlike među njima - svi će osuditi; razlikuju se po tome šta će učiniti ili ne

 

Ne zabranjuje Kuran vizuelizaciju Muhameda, već neki sunitski hadis posle. Kod šija je dozvoljeno prikazivanje Muhameda i drugih proroka.

 

Link to comment

Vrlo je opasna i odvratna teza da je ove ljude pobio islam jer, zaboga, karikatura nije dobacila do svoje drustvene uloge da smanjuje drustvene podele. Njih je pobila grupa fanatika koja je htela da posalje poruku da se o nekim stvarima ne raspravlja (toliko o smanjivanju drustvenih podela) inace se gubi glava.

Ovo je apsolutno tačno, ali ne znam kako ne razumeš da je upravo ismevanje muslimanskih svetinja ono što gura u istu vreću tri milijarde pristojnih ljudi i neki minijaturni procenat manijakalnih fanatika. Karikatura Al-Bagdadija je sasvim validna stvar, karikature Muhameda su društveno neodgovorna rabota jer ljudima govori "znate kakvi su oni, strani primitivci, vredni samo našeg podsmeha, ko ih jebe". To samo otežava problem koji zapadni svet ima sa islamskim fanatizmom; ne mora da ga rešava, naravno, kompleksan je problem, ali neodgovorno je dolivati ulje na vatru samo zato što "na to imam pravo".

 

Podsmeh jeste podjednako primenjiv na sve religije sveta a to sto su neki pripadnici nekih religija manje tolerantni prema podsmehu to ne znaci da treba da slegnemo ramenima i slozimo se da su Sarli Ebdo i drustvo dobili ono sto su trazili jer, mozes misliti, nisu imali osecaj da smanjuju "drustvene podele" vec su ih produbljivali.

:isuse:

 

Znaš šta, jedno je kad na košarkaškim temama ovako bezobrazno podmećeš, a nešto sasvim drugo kad učitavaš "dobili su šta su tražili" stav tamo gde ničega sličnog nije bilo. Naravno da nisu zaslužili taj užas koji im se desio, ali sama činjenica da protiv sebe imaš verske fanatike te ne oslobađa društvene odgovornosti, ne čini prihvatljivim tezu da je provokacija svega & svakoga podjednako OK.

Link to comment

a propos umerenih i neumerenih vernika - kuran izričito zabranjuje vizuelizaciju (između ostalog i) muhameda, po tom pitanju nema razlike među njima - svi će osuditi; razlikuju se po tome šta će učiniti ili ne

 

ama, postoji toliko tumačenja kurana (jer je to priroda arapskog jezika), da ga je svaki kalif ili ko god je bio na vrhu piramide tumačio kako je hteo. samo na srpsko-hrvatskim jezicima postoje (bar) dva prevoda, koja su često međusobno kontradiktorna. 

Link to comment

@lrd u kuranu je al se drugačije tumači ikonopoklonstvo - šiti smatraju da nije toliko zabranjeno, recimo tako

Edited by boshoku
Link to comment

Ako bismo umesto podizanja ovoga pravo na nivo islama i Kurana probali da posmatramo stvar kroz sunitski islam, trenutne potrese u istom i obilat doprinos zapada svemu tome, dobili bismo značajno drugačiji ugao gledanja.

Link to comment

Ovo je apsolutno tačno, ali ne znam kako ne razumeš da je upravo ismevanje muslimanskih svetinja ono što gura u istu vreću tri milijarde pristojnih ljudi i neki minijaturni procenat manijakalnih fanatika. Karikatura Al-Bagdadija je sasvim validna stvar, karikature Muhameda su društveno neodgovorna rabota jer ljudima govori "znate kakvi su oni, strani primitivci, vredni samo našeg podsmeha, ko ih jebe". To samo otežava problem koji zapadni svet ima sa islamskim fanatizmom; ne mora da ga rešava, naravno, kompleksan je problem, ali neodgovorno je dolivati ulje na vatru samo zato što "na to imam pravo".

 

+1

Link to comment

Ovo je apsolutno tačno, ali ne znam kako ne razumeš da je upravo ismevanje muslimanskih svetinja ono što gura u istu vreću tri milijarde pristojnih ljudi i neki minijaturni procenat manijakalnih fanatika. Karikatura Al-Bagdadija je sasvim validna stvar, karikature Muhameda su društveno neodgovorna rabota jer ljudima govori "znate kakvi su oni, strani primitivci, vredni samo našeg podsmeha, ko ih jebe". To samo otežava problem koji zapadni svet ima sa islamskim fanatizmom; ne mora da ga rešava, naravno, kompleksan je problem, ali neodgovorno je dolivati ulje na vatru samo zato što "na to imam pravo".

 

Cak i da jeste "drustveno neodgovorna rabota" (a nije), u Evropi je to "legalna rabota" i tu se prica zavrsava.

Link to comment

nisam mislio da se ovde mešam, odmaklo je no,

Ne znam, ja sam za to da se nijedna religija ne ismeva. Ne moze to da izadje na dobro.

zašto? 

zašto? zato što ismevanje nije pristojno. zato što svako vređanje može da izazove reakciju. pa i vrlo zlu.

99% muslimana boli qrčina za to. a ovi umobolnici bi svakako našli nešto drugo kad bi se zabranilo predstavljanje jebenog muhameda na nekim slikama.

zašto misliš da 99% muslimana boli njihova obrezana qrčina za sprdnju sa muhamedom?

 

ovde, a boga mi i u svetu, vlada uverenje da je sloboda govora/pisanja nepovrediva. šipak! baš kao i svaka druga, omeđena je slobodom drugih. nije sloboda govora da pišeš da je čeda narkoman, onaj glumac peder i pedofil, radulović zlostavljač deteta.....

da vređaš kazahstan onim borat sranjem.

 

čak i vađenje na pravo na satiru mi ne štima. satiričari na sebi svojstvan način kritikuju sopstvenu sredinu, društvo, pojedince. nije satira kada danac ili francuz crta muhameda. to je uvreda.

 

drugo pitanje je nasilje koje se desilo. ne opravdavam ga, ne mislim da treba isterivati pravdu i "pravdu" nasiljem. pošto je poznat identitet zlikovaca jasno je da se radi o naloženim/instruiranim osobama.

 

na kraju, da bude jasno, ja sam ateista i mislim da religija zaista jeste opijum za narod. da bi bez nje svet bio lepši.

Link to comment

Naravno da nisu zaslužili taj užas koji im se desio, ali sama činjenica da protiv sebe imaš verske fanatike te ne oslobađa društvene odgovornosti, ne čini prihvatljivim tezu da je provokacija svega & svakoga podjednako OK.

 

Na vrlo si tankom ledu sa tim provociranjem. Kad već povlačiš sportske paralele, ispada da si na sličnoj frekvenciji sa medijima koji su nakon prebijanja ljudi koji su na ulici nosili dresove reprezentacije Srbije uoči utakmice u Skoplju objavili kako je do napada došlo zbog provokacije. I onda ta tužna činjenica da u nekim delovima sveta pavijani mogu da te prebiju zbog dresa koji nosiš odjednom ispadne tvoj problem i tvoje pogrešno tumačenje građanskih sloboda a nikako problem činjenice da nešto ozbiljno nedostaje u mozgovima onih koji vizuelne pojave doživljavaju kao provokaciju zbog koje odmah valja prebiti ili ubiti.

Link to comment

Samo da malo pokvarim Prslinovu računicu: policija je saopštila identitet bombašice samoubice.Čečenska crna udovica, državljanka Ruske Federacije.

Која "Прслинова рачуница"? :o

 

Пренео сам вест са бибисија да су турски марксисти преузели одговорност за терористички напад у Истанбулу од пре неки дан, а нисам пренео остатак текста где су преузели одговорност и за један ранији, који је извршио мушкарац и у коме није било жртава. Вероватно су неспособне слепурде након тог првог "фијаска" пожелеле да изгледају опасније па су се окитили туђим перјем, што само појачава моју тезу о лицемерју комунизма, а не руши је.

 

Паралелу између комунизма са почетка ХХ века и ислама са почетка ХХI је детаљно описао Топола на топику о Исису: масе обесправљених и социјално угрожених, инструментализовани од великих сила и богатих појединаца покушавају да силом свргну власт и успоставе нови и "исправнији" систем вредности. Интернационалистички карактер је такође ту, Исламска држава и разна друга ратишта на које се иде као у Шпанију да би се стекло искуство за локалне ратове... Све је ту. И уместо да покушавамо да искористимо искуства оних који су се успешно одбранили од црвеног лудила и уштедели својим земљама 50 година, ми затварамо очи пред очигледном везом која постоји само зато јер нам је теча био секретар партијске организације у основној организацији рада, а мама редовно куповала полутке преко синдиката.

Link to comment

bottom line 0: islam je posve različita civilizacija od judeohrišćanske, a "prevođenje kultura" (op.cit. clifford geertz) je uzaludna rabota

 

bottom line 1: ludake treba eksterminisati svim raspoloživim sredstvima

Link to comment

nisam mislio da se ovde mešam, odmaklo je no,

zašto? zato što ismevanje nije pristojno. zato što svako vređanje može da izazove reakciju. pa i vrlo zlu.

zašto misliš da 99% muslimana boli njihova obrezana qrčina za sprdnju sa muhamedom?

 

ovde, a boga mi i u svetu, vlada uverenje da je sloboda govora/pisanja nepovrediva. šipak! baš kao i svaka druga, omeđena je slobodom drugih. nije sloboda govora da pišeš da je čeda narkoman, onaj glumac peder i pedofil, radulović zlostavljač deteta.....

da vređaš kazahstan onim borat sranjem.

 

čak i vađenje na pravo na satiru mi ne štima. satiričari na sebi svojstvan način kritikuju sopstvenu sredinu, društvo, pojedince. nije satira kada danac ili francuz crta muhameda. to je uvreda.

 

drugo pitanje je nasilje koje se desilo. ne opravdavam ga, ne mislim da treba isterivati pravdu i "pravdu" nasiljem. pošto je poznat identitet zlikovaca jasno je da se radi o naloženim/instruiranim osobama.

 

na kraju, da bude jasno, ja sam ateista i mislim da religija zaista jeste opijum za narod. da bi bez nje svet bio lepši.

Dokle se stiglo ovde ... "zato sto nije pristojno" !!!

Sta onda treba uraditi, zabraniti zakonom "nepristojne stvari" ili npr "stvari koje mogu da uvrede odredjene grupacije".

Pa onda formirati Agencije koje ce da tumace sta je "nepristojno" ??

Fali spaljivanje na lomaci da se vratimo u Srednji vek.

Link to comment

Која "Прслинова рачуница"? :o

 

Пренео сам вест са бибисија да су турски марксисти преузели одговорност за терористички напад у Истанбулу од пре неки дан, а нисам пренео остатак текста где су преузели одговорност и за један ранији, који је извршио мушкарац и у коме није било жртава. Вероватно су неспособне слепурде након тог првог "фијаска" пожелеле да изгледају опасније па су се окитили туђим перјем, што само појачава моју тезу о лицемерју комунизма, а не руши је.

 

Tvoja teza (koju si formirao iz navedene vesti) je bila da relgija nije jedini okidač islamskog terorizma pa si požurio da poentiraš da teroristi u islamskim zemljama mogu da budu i komunjare. Možda su nekada i mogli ali to vreme je uglavnom prošlo, danas svi kusamo čorbu koju nam je zakuvao turbokapitalizam.

 

Inače, taj prvi napad u kojem nije bio žrtava je kako stvari stoje bio false flag koji treba da prikaže simpatizere Gezi protesta kao naoružane teroriste. Oni čečenski salafisti od prekjuče su pravi™ teroristi, a ovi nesrećnici koji redom preuzimaju odgovornost za sve su neke budaletine tipa Spiridon Kopicl.

Link to comment
×
×
  • Create New...