Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Možda mi terminologija nije ispravna tj nedopustivo je gruba, ali mislim da se razumemo šta sam mislio pod zapadna kultura. Jbg nisam socijolog, etnolog ili šta već.

 

Ako je tako kako kažeš, onda nema brige, sve je pod kontrolom.

Bp2WnwaCYAIX1Ki.0.jpg

Malo mi nije jasno kako tako zabrinjavajuće veliki broj ljudi, rođenih, školovanih u tom društvu ne vidi da je najbolje...

 

Šta je sad ovo? Kakve ovo veze ima sa slobodom govora u Zapadnim društvima?

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

A Gandalf je zaista uspeo da se popne na vrh svog uobicajenog relativizma ali vise zato jer ne ume da objasni...

 

Jedna bitna odlika karikature jeste da je njena tema slika u javnosti necega a ne sam objekat.

Iz te perspektive je naravno i Holokaust legitimna meta ako se neko recimo bavi instrumentalizacijom Holokausta kao sto to redovno cini Izrael.

Onda meta postaje ta instrumentalizacija ili slika a ne sam cin.

Link to comment

To ne menja cinjenicu da je Bagdad podsticao nauku. Perspektivnih genijalaca koji mogu da izrastu u naucnike imas svuda, ono sto definise neku zemlju kao naucno nadarenu i inventivnu je njen odnos prema tom resursu. Arapi su tada imali vrlo pronaucni odnos. Zasto nije bilo vise naucnika sa arapskim korenima ne znam, to na kraju nije ni bitno, da je potrajao taj pronaucni pristup u kalifatu siguran sam da bi se pojavili. Sustina je da je neko napravio islamsku drzavu kompatibilnu sa jakim razvojem kritickog razmisljanja, pronaucnog i proumetnickog okruzenja. Istoricari ce bolje znati zasto nikako da se to ponovo zapati. Mozda je kriva agresija sa zapada koja radja fundamentalizam i odbijanje tog manje religijskog modela uredjenja, mozda je vlasti lakse tako da drzi podanike, mozda ulogu igra i sva ta nafta koja omogucava lep zivot i sa tim okostalim uredjenjem bez nekog jakog ulaganja u nauku i kriticko misljenje koje donose izume i nove vidova odnosa koji omogucava dalji prosperitet... 

 

 

Ama kakve veze ima Bagdad sa Arapima?

Link to comment

Teško je izmeriti taj broj a još je teže arbitrirati da li je dovoljno veliki da bi se neke društvene norme dovodile u pitanje. Da ne pominjem klizav teren na koji bi se upalo sa definisanjem pojma "normalnog muslimana" (to mu dođe ono kao "pošten Srbin/Albanac").

 

Ali iza toga ti se valja potencijalno još veći problem. Ajde da kažemo da među karikaturistima prevlada taj osećaj autocenzure i oni prestanu da crtaju bilo šta što bi moglo da nekom povredi religijska osećanja. Koliko dugo će proći dok im neko ne zameri da su mu povredili politička osećanja? Pa onda sportska osećanja? Pa muzička i filmska osećanja? Na kraju ćemo ući u novu eru tačno ovakve satire kakvu nismo imali ni u najmračnije srednjevekovno doba:

 

B6wT66IIMAEbWXx.png

 

 

A i to je tek početak. Kada sve uvređene dušice ovog sveta završe sa karikaturistima, da vidimo ko je sledeći. Prvi logičan pik su kolumnisti. Lepo odeš i poubijaš čitavu redakciju nekog magazina koji je u prethodnoj godini objavio nekoliko oštrih kolumni na račun islama ili je pomenuo proroka u negativnom kontekstu, posle toga društvo zaključi kako je najbolji lek protiv toga izbegavanje kritike islama ako to vređa osećanja velikog broja normalnih muslimana. Onda pređeš na režisere, pa rokneš nekog ko je napravio kritički dokumentarac... oh wait. Pa onda na političare koji... oh wait. Pa onda na direktore škola koje ne dozvoljavaju religijsko oblačenje. Pa onda na vlasnike prodavnica alkohola. Pa tako redom sve dok čitavo društvo dobrovoljno ne pređe na kalifat kako se neko ne bi osetio uvređenim.

I to mi je jasno od prvog posta.

Problem jednog ustupka koji ruši ceo sistem.

I moja prva reakcija je no pasaran ali nisam siguran da smo spremni ratovati za zaštitu tih sloboda.

Ili jesmo uz obilno kršenje tuđih, kolateralne štete i sl.

Link to comment

Šta je sad ovo? Kakve ovo veze ima sa slobodom govora u Zapadnim društvima?

A jbga sada ćemo ovaj napad gledati isključivo u svoja 4zida, ne brigajući odakle dolazi i koliko ima tih... Može i tako ali onda se nemamo šta pitati zašto su dvojica Francuza odlučila pobiti grupu karikaturista.

Hoću reći, fanatici udaraju na sve slobode, svuda a ne liči da Zapad(?) dobija rat.

Link to comment

..

Al-Hvarezmi nije bio Arapin, nego Iranac. Kao i polovina svih tih muslimanskih naučnika iz ,,zlatnog doba" islama.

Evo samo matematičara:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Medieval_Persian_mathematicians

Uostalom, cela ta visoka kultura srednjevekovnog islama žestoko se oslanja na persijske korene.

Kakve veze ima sada etnija sa tim?

Vazno je gde se stvara okruzenenje a naucnici svih etnija onda idu tamo.

Na pocetku su to bili Persijanci pre svega jer su naucnici iz Vizantije dosli prvo u carstvo Sasanida koje su zatim Arapi osvojili.

Takodje, Sasanidi su imali dobre kontakte i sa istokom.

Dakle, rani islamski kalifati (kao Vizantija i Sasanidi pre njih) su bili relativno otvoreni, ekonomski najrazvijeniji i stoga su vekovima postali i glavni centri dela tzv. zapadne kulture i nauke.

Link to comment

 

 

No link was suggested with the deadly attack on Paris magazine Charlie Hebdo a day earlier.

jok i nema  :isuse:

 

što me nerviraju ove formalističke floskule

 

dođem ovde jutros da se informišem jer nemam vremena da jurim po netu informacije, kad ono, ovde se stiglo do poređenja sa holokaustom

 

mada, tema je jako osetljiva

naravno da holokaust nije za poređenje, ni na koji način, ali je žalosno da i tu ima zloupotreba

kao i zloupotreba religija

 

razumem tezu koje provlači wall, ali sve dok se tako obilato i učestalo religija i simboli religije zloupotrebljavaju, dotle podržavam da se na to mora odgovoriti

karikatura je jedan od načina

naših, zapadnjačkih, naravno

Edited by dùda
Link to comment

A jbga sada ćemo ovaj napad gledati isključivo u svoja 4zida, ne brigajući odakle dolazi i koliko ima tih... Može i tako ali onda se nemamo šta pitati zašto su dvojica Francuza odlučila pobiti grupu karikaturista.

Hoću reći, fanatici udaraju na sve slobode, svuda a ne liči da Zapad(?) dobija rat.

 

Šta predlažeš? Da se odustane od sloboda i tekovina društva?

 

Ovakva argumentacija me podseća na rasprave o gej paradi u Srbiji. Tipa, zašto provocirati, pa ako se toliko ljudi protivi, pa opet će da se ruši grad zbog pedera i sl.

 

Dakle, pitanje je sada kako odbraniti slobodu govora i kako sprečiti da se ovakve stvari dešavaju, a ne da li odustati od slobode govora.

 

reci mi da se zajebavaš

 

Na osnovu ove tvoje reakcije sam zaključio da verovatno ne pričamo o istim stvarima. Zato, ako ti se i dalje diskutuje, naravno, mi pojasni na šta si mislio kad si napisao "za tuđa društva ih zabole", jer sam ja očigledno pogrešno shvatio.

 

Link to comment
×
×
  • Create New...