Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

kakav hejt, opet te pitam? to ideoloski hejt?

hejt o izmisljenom liku koji je tukao zenu? jesi cist stoposto?

 

edita:

 

Quran (2:191-193) - "And kill them wherever you find them, and turn them out from where they have turned you out. And Al-Fitnah [disbelief] is worse than killing...

but if they desist, then lo! Allah is forgiving and merciful.   And fight them until there is no more Fitnah [disbelief and worshipping of others along with Allah] and worship is for Allah alone.  But if they cease, let there be no transgression except against Az-Zalimun (the polytheists, and wrong-doers, etc.)"

Edited by ToniAdams
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Al-Hvarezmi nije bio Arapin, nego Iranac. Kao i polovina svih tih muslimanskih naučnika iz ,,zlatnog doba" islama.

 

Evo samo matematičara:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Medieval_Persian_mathematicians

 

Uostalom, cela ta visoka kultura srednjevekovnog islama žestoko se oslanja na persijske korene.

To ne menja cinjenicu da je Bagdad podsticao nauku. Perspektivnih genijalaca koji mogu da izrastu u naucnike imas svuda, ono sto definise neku zemlju kao naucno nadarenu i inventivnu je njen odnos prema tom resursu. Arapi su tada imali vrlo pronaucni odnos. Zasto nije bilo vise naucnika sa arapskim korenima ne znam, to na kraju nije ni bitno, da je potrajao taj pronaucni pristup u kalifatu siguran sam da bi se pojavili. Sustina je da je neko napravio islamsku drzavu kompatibilnu sa jakim razvojem kritickog razmisljanja, pronaucnog i proumetnickog okruzenja. Istoricari ce bolje znati zasto nikako da se to ponovo zapati. Mozda je kriva agresija sa zapada koja radja fundamentalizam i odbijanje tog manje religijskog modela uredjenja, mozda je vlasti lakse tako da drzi podanike, mozda ulogu igra i sva ta nafta koja omogucava lep zivot i sa tim okostalim uredjenjem bez nekog jakog ulaganja u nauku i kriticko misljenje koje donose izume i nove vidova odnosa koji omogucava dalji prosperitet... 

Link to comment

Super, ajde da se gađamo citatima iz Kurana kako bismo opravdali nabijanje čitave jedne religije na svoje pravedničko spolovilo. To je pravi pristup ovoj diskusiji.

Link to comment

Pa ja ne znam koje zakonske mehanizme imaš na raspolaganju da zabraniš novinarima da se qrče. Ako ne krše nijedan zakon - a ne krše (već ga krše majmuni koji su utripovali da imaju pravo da ubijaju) - onda o čemu pričamo? O autocenzuri. Bolje da ćutiš i nikada ništa ne zatalasaš jer jebiga, tamo negde u mraku će neki daklu da počne da planira tvoje ubistvo i pride ćeš "produbiti jaz". Jaz izmedju čega jbt? Francuske i Bagdadija? Pa taj jaz treba da bude dubine Marijaninog Kanjona, zagasili smo ga svi ako neko smisli način da ga premosti.

Da pokušam biti slikovit, što je jaz veći više ljudi će upasti u njega.

I s jedne i s druge strane.

Recimo, za pronalaženje ubica idealno bi bilo zatvoriti delove grada(ova) gde znaju ili sumnjaju da su jezgra fanatika.

Stan po stan, ulicu po ulicu i isteraće ih na čistinu. Da ne pričam šta se još sve može otkriti.

Ali da li bi to bio dobar potez?

Meni je to u celoj priči sada najbitnije.

Nekako mi se čini da se zaboravlja kako ovo više nije neka teroristička grupa, grupa majmuna nego ozbiljna sila koja ratuje mimo svih pravila i moralnih granica.

Juče u Jemenu jedan teroristički napad 3X više poginulih.

Sirija, Irak... Tamo više nije vest broj poginulih od strane fanatika.

Link to comment

Super, ajde da se gađamo citatima iz Kurana kako bismo opravdali nabijanje čitave jedne religije na svoje pravedničko spolovilo. To je pravi pristup ovoj diskusiji.

ne znam cemu tvoja zajedljivost, i zelja za zamenom teza, ali zbilja nemam zivaca za takav nacin komunikacije, kad je rec o ozbiljnim temama.

 

stoga, budi moja ivana spanovic. tri puta.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Nije naročito teško odgovoriti na to pitanje. Arapsko-persijska civilizacija je bila relativno kratkotrajna, brzo su ih na svim bitnim državnim pozicijama zamenili razni Turci, Kurdi, i ostali dođoši™ kojma se fućkalo i za nauku i za filozofiju. Usledilo je tribalno cepkanje na mali milion emirata ovakvih i onakvih, tribalizam svih vrsta, dinastička previranja, itd. Za to vreme su se irelevantne kalife u Bagdadu opuštale i pravile gigantske biblioteke, samo da bi onda naleteli Mongoli i sve to spalili. So it goes, jebiga, a veze nema sa religijom.

Kurdi su jedno od persijskih plemena odvajkada na tom prostoru. Pri tom kurdska borba za svoju drzavu nije ekspanzionisticka (barem za sada) niti religijski obojena (njihova glavna partija je radnicka partija kurdistana koja je mix komunizma i nacionalizma). Zanimljivo je koliko zapravo jak uticaj u islamskim zemljama imaju same kulture naroda (egipcana, iracana, kurda, iranaca, saudijskih arapa, pa azerbejdzanaca, kazaha, bosanaca, malezijaca, indonezana itd...). Nasu pozornost hvataju uglavnom ekstremni primeri ali istina je da je to konglomerat najrazlicitijih kultura i moralnih obrazaca. Nazalost, delom zbog zelje velikih sila za kontrolom resursa a delom zbog zelje samih despota za kontrolom naroda, svet nikako da izadje iz tog "mi vs oni" moda prema muslimanima. Kad je neko zadnji put promovisao saradnju i razmenu ideja sa umerenom muslimanskom drzavom, kao sto je (nekad bila) Turska? Da se to vise radi mozda ne bi smo gledali u tako velikom broju slucajeva ovaj back to medieval mode.

Link to comment

izvrsni su oni, samo treba imati trezvenosti dok se ne stiša (opravdana) halabuka, pa nek udare i jače

 

Trezven sam ako dozvolim da mi mule iz Teherana odrede šta smem da crtam i šta smem da objavim u gradu u kom sam rođen?

Link to comment

Recimo, za pronalaženje ubica idealno bi bilo zatvoriti delove grada(ova) gde znaju ili sumnjaju da su jezgra fanatika.

Stan po stan, ulicu po ulicu i isteraće ih na čistinu. Da ne pričam šta se još sve može otkriti.

Ali da li bi to bio dobar potez?

Meni je to u celoj priči sada najbitnije.

Nekako mi se čini da se zaboravlja kako ovo više nije neka teroristička grupa, grupa majmuna nego ozbiljna sila koja ratuje mimo svih pravila i moralnih granica.

 

To što je dušmanin evoluirao ne znači da treba izaći iz nekih elementarnih civilizacijskih okvira za koje smo se teškom mukom izborili. Da sad neko krene da upada u problematične četvrti i pretresa gajbu po gajbu, bilo bi pre svega vrlo naivno (ubice, ako su zaista imale dobru logistiku i organizaciju, vrlo lako mogu da ovog jutra budu stotinama kilometara daleko od Francuske a kamoli Pariza) a uz to bi napustilo okvire kažnjavanja konkretnog zločina i pretvorilo se u neko nedefinisano iskorenjivanje problema koji je veoma kompleksan i ne može se rešiti u okvirima jednog pojedinačnog masakra.

 

Ukratko, moramo i mi™ da evoluiramo ali ne u kontra smeru.

 

Inače, rezultati terorističke akcije ekspresno postaju vidljivi:

 

B6x1RMLCAAA7WiM.png

Link to comment

Trezven sam ako dozvolim da mi mule iz Teherana odrede šta smem da crtam i šta smem da objavim u gradu u kom sam rođen?

pa nije jebiga sve tako jednostavno.

u ovakvim situacijama treba uraditi kost benefit analizu, nevezanu za prava i pravdu.

Link to comment

ne znam cemu tvoja zajedljivost, i zelja za zamenom teza, ali zbilja nemam zivaca za takav nacin komunikacije, kad je rec o ozbiljnim temama.

 

Probaj da za početak sagledaš sopstveni način komunikacije na jednoj ozbiljnoj temi.

Link to comment

Trezven sam ako dozvolim da mi mule iz Teherana odrede šta smem da crtam i šta smem da objavim u gradu u kom sam rođen?

jeste, to sam napisao

 

bra'o, care :thumbsup:

Link to comment

Probaj da za početak sagledaš sopstveni način komunikacije na jednoj ozbiljnoj temi.

moj grub i neotesan post je bio adekvatan odgovor na idiotsku interptetaciju.

stavise, malo nakon toga sam se reportovao, posto je proslo vreme za edit.

 

inace, zaista ne mislim da postoji neodgovarajuce mesto za sprdnju sa agresivnim religijama.

Link to comment

Za mene bi evolucija bila izbegavanje karikaturisanja Muhameda ako (ako) to vređa osećanja velikog broja normalnih muslimana. Ako, još jednom.

Moguće da grešim, da je sasvim svejedno hoće li biti ili neće tih karikatura ali šira slika™ govori da idemo ka stanju gde će zapad morati upotrebiti ne češalj ili grabulje nego lopatu.

Opet kažem, možda fulam od prvog posta. Ali tu smo da razmenimo mišljenja.

Link to comment

moj grub i neotesan post je bio adekvatan odgovor na idiotsku interptetaciju.

stavise, malo nakon toga sam se reportovao, posto je proslo vreme za edit.

 

inace, zaista ne mislim da postoji neodgovarajuce mesto za sprdnju sa agresivnim religijama.

 

Pa tako reci, bemmuvukadraškovića. Ja sam ti samo zbog te jedne rečnice replicirao, nisam znao da si se autoreportovao...

 

Sprdnja je naravno OK, samo se ne slažem da ovo treba dizati na nivo čitave religije. Gazza je već briljantno primetio da će najveći udarac iza ovoga pretrpeti upravo francuski/evropski muslimani koji su kolektivni taoci jedne frakcije bolesnika.

Link to comment
×
×
  • Create New...