Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

sloboda govora, sve to - sprdanje sa Alahom, Muhamedom, Jehovom, i Holokaustom. kako bilo, neki i ubijaju, ili su spremni da ubijaju, zbog sprdanja sa svetinjama.

 

danas su stradali crtaci stripovi. pre par godina, jedan od moronskih argumenata "zasto Iran valja bombardovati" je bio i to sto su se Nidza & co. sprdali sa Holokaustom.

lazes kao pas.

Link to comment

 

Sprdnja na racun Islama moze da se upored  sa sprdnjom na racun katolika, hriscanskih crkvenih veledostojnika, pa cak i komunizma i komunistickih velikana (jer su velikom broju ljudi oni bili svetinja).  U pitanju su dogme i njihovi protagonisti i njihov besmisao je u velikom broju sucajeva groteskan i zasluzuje podsmeh.  Sprdnja na racun Holokasta je bezobrazluk, jer je u pitanju sprdanje sa jednim od najtragicnijih dogadjaja u istoriji covecanstva, gde su milioni nevinih ljudi stradali od strane fanatika i masovnih ubica u ime dogme koja je propagirala zlo.  Sto se tice Holokasta, sprdnju i podsmeh zasluzuju nacisti i njihove vodje a ne Jevreji.

Edited by nautilus
obrisao karikature iz kvota
Link to comment

tip koji je pisao clanak je budala, ali nije sasvim u krivu. sprdanje sa islamskim svetinjama je prihvatljivo, dok je za neke druge svetinje rezervisan tretman u rukavicama.

 

finta je u onome sto se smatra "svetinjom".

prva slika bi trebao imati i nastavak, telo na ulici (naravno bez glave)

 

 

inace, sto se tice holokausta tu se slazem. ne bi trebalo zabraniti karikature o holokaustu ili o bilocemu drugom

Edited by nautilus
obrisao karikaturu
Link to comment

I sta sada treba. Prestati da se crtaju karikature o Muhamedu (i o drugim religijama). Tradicija karikatura u francuskoj je stara koliko postoje i piasne novine. Nisam nesto primjetio da su ti karikaturisti bivani ubijeni (barem ne u ovom vijeku) jer su napadali druge vijere.

Moj post je bio odgovor na pitanje "pa sta? treba zabraniti karikature?" a ti sad praktično ponavljaš isto to pitanje.

 

Ne treba zabraniti karikature, treba karikaturisti da budu svesni potencijalnih posledica svog delovanja. To što sad neki pokojnike nazivaju herojima i tupe kako je bila u pitanju promišljena kritika islamskog funamentalizma koja nekako magično doprinosi razvoju javnog diskursa je 100% bullshit.

 

Karikaturama i ismevanjem se problem ne rešava. Sprdnja treba da bude upućena nekom monolitnom establišmentu čiji se autoritet tako slabi u očima populacije, a ne religiji koja je decenijama unazad parija u zapadnom svetu, i koja se pritom izvesnim delom sastoji od horde manijakalnih ubica. Tu karikature ne postižu apsolutno ništa pozitivno, samo 1) pojačavaju društvene podele na osnovu ispraznih stereotipa i 2) motivišu pomenute manijake da prave ovakva sranja.

Link to comment

sveta krava.

 

Pa sveta krava je sveta krava, Muhamed je iz domena bogova, kao Isus i Jahve, i ako hoces da napravis poentu kako je Muhamed nepravedno tretiran, moraces da nadjes da su ova dvojica tretirana bolje i drugacije. Takodje ako hoces da pravis paralelu sa Holokaustom, moraces da nadjes neki drugi dogadjaj u kome se milioni mrtvih civila ismevaju, pa to moze, a  Holokaust samo ne moze. Ne mozes stvari da proglasavas arbtrarno svetim kravama, Holokaustu se niko ne moli niti je to svetac nit neko misli da je to neki bog, a znas i ti sve to vrlo dobro, tako da ne vidim poentu u tom arbitrarnom e sad je to sveta krava jer sam ja tako rekao. E pa tako i ja mogu da kazem da je moja kesica caja sveta krava, a posto njoj moze da se ruga, onda otpada ta tvoja teza o neruganju svetim kravama, ergo i tako to.

Link to comment

Moj post je bio odgovor na pitanje "pa sta? treba zabraniti karikature?" a ti sad praktično ponavljaš isto to pitanje.

 

Ne treba zabraniti karikature, treba karikaturisti da budu svesni potencijalnih posledica svog delovanja. To što sad neki pokojnike nazivaju herojima i tupe kako je bila u pitanju promišljena kritika islamskog funamentalizma koja nekako magično doprinosi razvoju javnog diskursa je 100% bullshit.

 

Karikaturama i ismevanjem se problem ne rešava. Sprdnja treba da bude upućena nekom monolitnom establišmentu čiji se autoritet tako slabi u očima populacije, a ne religiji koja je decenijama unazad parija u zapadnom svetu, i koja se pritom izvesnim delom sastoji od horde manijakalnih ubica. Tu karikature ne postižu apsolutno ništa pozitivno, samo 1) pojačavaju društvene podele na osnovu ispraznih stereotipa i 2) motivišu pomenute manijake da prave ovakva sranja.

 

Covjece, karikaturisti su ismjevaljali sve religije do sada i ostajali su zivi. Sada sa islamom, treba da budu svjesni potencijalnih posljedica. Ovakvo razmisljanje ce dovesti do deportacije svih muslimana van francuske. Francuska je "fille ainée de l'église" i katolicki fundamelizam je jako rasprostranjen (vidjeli smo to nedavno sa Mariage pour tous a ima i drugih primjera), pa opet nije bilo mrtvih karikaturista poslije nekog ismijavanja katolicke/hriscanske vjere.

Link to comment

prva slika bi trebao imati i nastavak, telo na ulici (naravno bez glave)

 

 

inace, sto se tice holokausta tu se slazem. ne bi trebalo zabraniti karikature o holokaustu ili o bilocemu drugom

 

 

Postoji nesto sto se zove postovanje mrtvih, i postovanje licnog dostojanstva. Npr niko ne sme da uzme neciju fotku, nacrta je u seksualnom odnosu sa kokoskom, i kaci po netu. I tako to.

Ako ne kapiras razliku izmedju toga i politicke karikature usmerene na sire drustvene ili politicke pojave itd, pa onda je to meni malo cudno.

Ili bi tebi po toj logici npr sasvim svejedno da neko uzme tvoju forku, montira po zelji, i objavi u Dnevniku?

Link to comment

Valjda to tako i treba da bude, baš ono o čemu si govorio? Dakle, uz pravo slobode govora ide i obaveza. Kako je to "američka fantazija"?

Da, trebalo bi da ide obaveza na svest i odgovornost. Ali "američka fantazija" je da ako imaš pravo da nešto radiš onda si obavezan da baš to radiš po svaku cenu, i jebeš posledice, because FREEDOM!

 

Dakle, ako imaš pravo da ismevaš tuđu religiju onda to ujedno i treba da radiš - ako ne radiš onda si podlegao tiraniji! Ako imaš pravo da upucaš svakog ko ti zakorači na posed, onda to uvek i svugde treba raditi, a kao posledicu imaš ubistva nedužnih prolaznika, ili one devojke koja je imala saobraćajku pa je lupala na vrata obližnje kuće u pola noći, a vlasnik je kroz ista vrata odmah upucao u lice  :isuse:

Link to comment

Postoji nesto sto se zove postovanje mrtvih, i postovanje licnog dostojanstva. Npr niko ne sme da uzme neciju fotku, nacrta je u seksualnom odnosu sa kokoskom, i kaci po netu. I tako to.

Ako ne kapiras razliku izmedju toga i politicke karikature usmerene na sire drustvene ili politicke pojave itd, pa onda je to meni malo cudno.

Ili bi tebi po toj logici npr sasvim svejedno da neko uzme tvoju forku, montira po zelji, i objavi u Dnevniku?

 

da sam ja neka javna licnost i neko napravi montazu o meni ili karikaturu (koja ima dobru poentu) ne bi to trebalo zabraniti samo zato se ne svidja meni ili zato sto se osecam uvredjenim

Link to comment

:thumbdown:

 

teorija po kojoj izrael koristi holokaust kao svetu kravu, moralni balast koji mu omogućava da može raditi šta god hoće po bliskom istoku je nešto o čemu se može razgovarati. ljudi se mogu ali i ne moraju slagati. sve je ok, o tome se može pričati.

 

ALI, rugati se na račun holokausta se ne smije. nikada, nigdje ni u kakvoj formi. izjednačavati šale na račun holokausta sa šalama na račun vjerskih fanatika je na nekoliko nivoa pogrešno i takvoj argumentaciji, po meni, ovde nije mesto.

 

To je moje lično mišljenje a ne neki zajednički stav moderacije.  

Link to comment

Covjece, karikaturisti su ismjevaljali sve religije do sada i ostajali su zivi. Sada sa islamom, treba da budu svjesni potencijalnih posljedica. Ovakvo razmisljanje ce dovesti do deportacije svih muslimana van francuske. Francuska je "fille ainée de l'église" i katolicki fundamelizam je jako rasprostranjen (vidjeli smo to nedavno sa Mariage pour tous a ima i drugih primjera), pa opet nije bilo mrtvih karikaturista poslije nekog ismijavanja katolicke/hriscanske vjere.

 

Treba da budu svesni posledica i kad ismevaju hrišćanku veru, budističku, hinduističku, kad ismevaju bukvalno bilo šta. A posledice su jednostavno različite od slučaja do slučaja, to je valjda jasno. I nije jedina nepoželjna posledica smrt, naravno.

 

Nigde u zapadnom svetu ne postoji dominantna islamska struktura moći, monolitna i nedodirljiva za direktnu kritiku, pa da se na nju mora opljunuti karikaturom. (Dok npr. Katolička crkva jeste upravo takva struktura, i zato je razumljivo kritikovati je podsmehom, čak i efikasno.) Islam je u Evropi i dalje strana, prokazana vera, nije etablirana u glavama ljudi pa da je se mora rušiti tim putem. 

Link to comment
×
×
  • Create New...